Sari la conținut

6. Gran Premio d'Italia Oakley


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

realistic: daca ploua nu vad sa rateze ducati o victorie sau chiar o tripla(cum ar fi), care ducati si ince ordine? gentelmen place your bets.

 

unrealistical wishfull thinking: go Rossi! :D

 

mi-ar placea sa-l vad pe Zarco pe prima treapta, dar si pe Morbi pe podium desi motoreta nu il ajuta...

 

sa fie cursa animata, aia e important :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linie dreapta lunga: 1141 m. Intrebarea este: va cadea din nou recordul de viteza? :) Si daca da, cati G se vor inregistra pe franarea din primul viraj? 

Una peste alta, un circuit foarte solicitant fizic. Sa il vedem pe MM. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linia dreapta lunga ce avantajeaza Ducati si franarea aia (care tot pe ei ii avantajeaza) exact sub varful pentii.

Da clar va cadea recordul.

Parca 1.8G ajungeau pe frane aici?Cea mai mare valoare din calendar.

MM a si zis ca va fi un weekend greu pt el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Parca 1.8G ajungeau pe frane aici?Cea mai mare valoare din calendar.

Pai la Portimao, pe o linie dreapta ceva mai mare de 1/2, din cea de la Mugello, telemetriile au inregistrat 2G. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, apriliacluj a spus:

hai ploaie hai!

diiiiii

Aoleu iar câștigă MM.. :grinbandit:

Acum 4 ore, florinelu07 a spus:

 de atata DIII nici nu am mai urmarit ultimele doua etape....

 

Pierderea ta ;)

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Una peste alta, un circuit foarte solicitant fizic. Sa il vedem pe MM. 

Not good.

Va face dansul ploiii.

Sau va da cu rachete "de" ploaie. Haha

Acum 2 ore, Method a spus:

MM a si zis ca va fi un weekend greu pt el.

Timpul, turele pe circuit sunt prietena lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Pai la Portimao, pe o linie dreapta ceva mai mare de 1/2, din cea de la Mugello, telemetriile au inregistrat 2G. 

Da?N-am stiut,eu stiam ca 1.8G e maximul pe franarea de la Mugello.O fi.Desi cu frontul asta Michelin....

 

Marquez: Rossi and I have different mentalities

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Este un punct de vedere.Ramane de vazut si ce o sa faca in practica.

Pe de alta parte este o prostie sa vorbesti de Rossi fara sa intelegi contextul.

Se vede clar ca mosul trage sa aduca VR 46 la clasa mare.Altfel nu ar fi semnat cu Petronas o echipa de plan secund,Nu putea sa stea pe bara un sezon

si apoi sa revina pe o motocicleta VR46.Nu la varsta lui.

Probabil va mai pilota si la anul,in proria echipa.Echipa care are nevoie de un boost.Pe care numai imaginea lui o poate aduce.

Singura mare problema este daca si la anul va mai fi tot fara public sau lucrurile vor reintra in normal.

Cu public va continua,fara se va opri la standuri.

Parerea mea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, adiy32 a spus:

Este un punct de vedere.Ramane de vazut si ce o sa faca in practica.

Pe de alta parte este o prostie sa vorbesti de Rossi fara sa intelegi contextul.

Se vede clar ca mosul trage sa aduca VR 46 la clasa mare.Altfel nu ar fi semnat cu Petronas o echipa de plan secund,Nu putea sa stea pe bara un sezon

si apoi sa revina pe o motocicleta VR46.Nu la varsta lui.

Probabil va mai pilota si la anul,in proria echipa.Echipa care are nevoie de un boost.Pe care numai imaginea lui o poate aduce.

Singura mare problema este daca si la anul va mai fi tot fara public sau lucrurile vor reintra in normal.

Cu public va continua,fara se va opri la standuri.

Parerea mea.

 

Crezi că contează așa mult lipsa fanilor în tribune?

Stai că vine vara și o să se dea drumul la spectatori. 

Poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

Da?N-am stiut,eu stiam ca 1.8G e maximul pe franarea de la Mugello.O fi.Desi cu frontul asta Michelin....

 

Marquez: Rossi and I have different mentalities

Am gasit si eu informatia intr-un articol. Daca il mai gasesc, il postez, dar nu prea mai stiu unde l-am citit. 

Se franeaza mult cu spatele, mai nou. A postat colegul Panzer un articol interesant, in care Petrux explica viraj cu viraj cum se franeaza la Le Mans. Frana spate a dobandit un rol foarte important in ultimii ani, deoarece sunt problemele cunoscute cu pneul fata si pentru ca s-a modificat balansul motocicletelor, fata de era Bridgestone. Daca acum 10 ani, un pilot care folosea frana spate, pentru a opri motoreta, era o curiozitate (cred ca Pedrosa era unul dintre ei), acum a devenit regula.

Postez si aici articolul: https://www.motorsportmagazine.com/articles/motorcycles/motogp/why-motogp-riders-use-the-rear-brake-70-of-every-lap

 

Acum 35 minute, frigider a spus:

Crezi că contează așa mult lipsa fanilor în tribune?

Stai că vine vara și o să se dea drumul la spectatori. 

Poate?

Pentru retragerea lui Rossi, conteaza foarte mult. Sa se retraga anul asta, fara spectatori, este ca si cum ar iesi pe usa din dos. Nu ar fi ok pentru un pilot ca el iar competitia ar avea de pierdut ca imagine, rating, etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, xt600 a spus:

Pentru retragerea lui Rossi, conteaza foarte mult. Sa se retraga anul asta, fara spectatori, este ca si cum ar iesi pe usa din dos. Nu ar fi ok pentru un pilot ca el iar competitia ar avea de pierdut ca imagine, rating, etc. 

Fix la asta mă gândeam, nesărată rău retragere cu fani virtuali.

 

Totuși tind sa dau vina și pe echipa , prea mare scăderea de formă.

 

Desi comm englezi spuneau că el nu e f lent ci doar că .6 de acum te duce pe 16 când .6 acum 1 an te ducea mult mai sus .

Au crescut mult băieții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am vazut interviul lui Petrux,era clar ca duc masele spre spate si din cauza gumei fata penibile dar si pt accel.Si unde este gripul trebuie sa fie si apasarea.

Da,e aero care pune downforce...la 2G iti trebuie ceva conditie fizica pt a suporta asa ceva tur de tur :)

Acum 11 ore, frigider a spus:

Fix la asta mă gândeam, nesărată rău retragere cu fani virtuali.

 

Totuși tind sa dau vina și pe echipa , prea mare scăderea de formă.

 

Desi comm englezi spuneau că el nu e f lent ci doar că .6 de acum te duce pe 16 când .6 acum 1 an te ducea mult mai sus .

Au crescut mult băieții.

Neah,nu cred ca ar trebui sa dam vina pe echipa.

Rossi are aceeiasi motoreta cu a liderului campionatului,indiferent ce baiguie el ca (desigur) motoreta iar e naspa.

Iar Morbi merge chiar decent ajutat de echipa Petronas.So...sa fim seriosi.

De la jumatea anului trecut,omul a fost foarte slow.Asta e viata.Ai 42 de ani going on 43.

 

Am inteles si proiectul,ideea lui - e clar ca asta o sa faca - mers inca 1 an pe SKY VR46 Ducati (deja e clara toata treaba - Ciabatii s-a scapat intr-un interviu si a zis ca la anul va fi un efort mai sustinut cu 8(opt) motorete Ducati pe grila),insa eu nu stiu ce sa zic daca va fi bine pt Rossi si noua lui echipa faptul ca se va mai da si in 2022.

Inteleg orgoliul,inteleg si aprob faptul ca e legenda si sa te retragi fara tifosi plangand la Mugello/Rimini e de porc,inteleg ideea,dar....mi-e ca deja isi va pata reputatia.

Adica el pe mult-iubita si sweet-handling Yamaha factory merge nu mediu ci slab.

Oare cum va merge peste 1 an,la 43 de ani,pe un Ducati (ok,poate factory),dar totusi un Ducati?La care trebuie sa franezi altfel,sa intri altfel,sa iei apexul altfel samd?Nush daca e o idee buna,adica sa nu vedem un fel de Karel Abraham la 4-5 s in spatele plutonului de ii da liderul 1 tur jumate....

Nu o spun cu rautate,insa chiar e o posibilitate si mi-ar parea rau de el sa ajunga sa se injoseasca asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Method a spus:

Neah,nu cred ca ar trebui sa dam vina pe echipa.

Rossi are aceeiasi motoreta cu a liderului campionatului,indiferent ce baiguie el ca (desigur) motoreta iar e naspa.

Iar Morbi merge chiar decent ajutat de echipa Petronas.So...sa fim seriosi.

da, case closed.

Acum 40 minute, Method a spus:

Am inteles si proiectul,ideea lui - e clar ca asta o sa faca - mers inca 1 an pe SKY VR46 Ducati

 

sunt singurul care se gandeste asa (?):

 

rossi merge praf pe yama capabila sa ia campionat (Q) la echipa cu rezultate super pt ambii piloti anul trecut si bune pt Morbi anul asta.

 

pai cum va merge rossi pe ducati? OMFG.

 

am eu o teorie: mai rau decat praf. se va retrage dupa primele 2 curse.

 

*ori asa ori ia campionatul ca ducati e o moto buna si eu nu stiu sa vb.

Acum 46 minute, Method a spus:

Oare cum va merge peste 1 an,la 43 de ani,pe un Ducati (ok,poate factory),dar totusi un Ducati?

ha, retrag ce am zis mai sus.

 

da, stie si el cum a fost exp ducati.

ok e alta moto acum, dar tot tampita :)  la modul non-moto. anti-moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, frigider a spus:

 

Totuși tind sa dau vina și pe echipa , prea mare scăderea de formă.

 

Desi comm englezi spuneau că el nu e f lent ci doar că .6 de acum te duce pe 16 când .6 acum 1 an te ducea mult mai sus .

Au crescut mult băieții.

Bineinteles ca si echipa pe care o are in spate, este o explicatie pentru rezultatele slabe de anul asta + bicla, care nu se stie cat de "similara" este cu cea de la uzina. Nu uita ca este pentru prima data, in cariera lui, Rossi, cand nu a mai plecat la o alta echipa, cu tot staff-ul lui. Aia era o echipa cimentata in ani de zile de colaborare, erau capabili sa ii anticipeze orice dorinta. Acum lucreaza cu o echipa, formata (poate) din oameni valorosi, dar intre care nu exista "relatii de joc", ca sa folosesc o expresie din fotbal. In orice caz, este clar ca intre el si echipa nu mai exista aceste relatii. 

Pe de alta parte, da, ai dreptate, au crescut baietii. Si mai ales este multa omogenitate pe grila, ceea ce face ca 3 zecimi sa insemne locul 7-8 iar 6 zecimi sa para ca distanta de la pamant la luna. 

Acum 4 ore, Method a spus:

,dar....mi-e ca deja isi va pata reputatia.

Si-a patat-o deja. Statisticile lui incep sa arate nu prea bine. Asta se intampla cand nu te retragi la timp. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Bineinteles ca si echipa pe care o are in spate, este o explicatie pentru rezultatele slabe de anul asta + bicla, care nu se stie cat de "similara" este cu cea de la uzina. Nu uita ca este pentru prima data, in cariera lui, Rossi, cand nu a mai plecat la o alta echipa, cu tot staff-ul lui. Aia era o echipa cimentata in ani de zile de colaborare, erau capabili sa ii anticipeze orice dorinta. Acum lucreaza cu o echipa, formata (poate) din oameni valorosi, dar intre care nu exista "relatii de joc", ca sa folosesc o expresie din fotbal. In orice caz, este clar ca intre el si echipa nu mai exista aceste relatii. 

Pe de alta parte, da, ai dreptate, au crescut baietii. Si mai ales este multa omogenitate pe grila, ceea ce face ca 3 zecimi sa insemne locul 7-8 iar 6 zecimi sa para ca distanta de la pamant la luna. 

Da, și echipa contează.

Poate acum mai mult că niciodată fiind atâția parametri de setat.

 

Pe vremuri băgau benzina și plm, "sa mai umflam un pic rotile?" :D

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

 

*ori asa ori ia campionatul ca ducati e o moto buna si eu nu stiu sa vb.

ok e alta moto acum, dar tot tampita :)  la modul non-moto. anti-moto.

Ducati a ramas aceeasi motocicleta cu multe probleme, in ciuda adaosului de gadgeturi. Este suficient sa te uiti cu obiectivitate la rezultatele de pana acum. Circuite pe care ar fi trebuit sa aiba un edge, a pierdut, iar victoriile obtinute pana in prezent, au fost favorizate fie de arm pump, fie de cazaturile liderilor (pe ud), fie de prestatiile mediocre ale concurentei in conditii mixte, conditii in care, suntem de acord, totul este loterie. In momentul de fata este o motocicleta de locul 2 si asta nu este meritul lui Jiji, ci al pilotilor care reusesc sa scoata tot ce se poate din ea. Rossi pe Ducati?... pfff.. nu vreau sa ma gandesc.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bla bla bla.

 

"Ducati e naspa

Yamaha e de porc"

 

Facts : o Yamaha conduce campionatul.

Ducati incep sa cam ia duble pe destule circuite.Aici se preconizeaza ca vor lua tripla - cei 2 de la factory + Zarco favoriti la primele locuri.

 

Toti sunt prosti dar iau victorii si/sau se afla la conducere?

La sf anului ia unul din astia campionatul si tot o sa aud pe aici "dar nu stai sa vezi ca Rossi de fapt a zis ca motoreta e praf si sa vezi..." Facepalm.

Hai sa trecem peste declaratiile unui Rossi frustrat si sa il lasam cu ale lui.E legenda e un smecher natural e tata lor.Dar mai finut cu pianul pe scari ca deja o dam in diverse.

 

Maravilla pe primul loc in FP1,Zarco pe 2.

Se anunta vreme frumoasa tot weekendul si duminica 20 de grade.Elegant.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...