Sari la conținut

Transluncani - cel mai tare traseu moto


Postări Recomandate

Salutare rideri, 

De curand am descoperit un traseu moto nou. Este vorba de Transluncani. Un drum plin de curbe, nou asfaltat, cu niste peisaje nemaipomenite. Daca aveti drum prin vestul tarii, merita incercat. 

Am facut un vlog cu acest traseu. 

 

Enjoy the video si asfalt uscat! 

 

 

Editat de Going4Adventure
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"OMG, look at that view, it's incredible". Suna bine o data, poate de 2 ori, dar nu lasata pe repeat.

 

Vrei sa spui ca timpul s-a oprit in loc pentru ca Golful ala rosu era cam vechi? Prin sate se mai intampla sa dai de masini mai vechi de 15 ani.

 

Acum despre drum: nu e rau, dar nici nemaivazut. Stiu cateva locuri prin Romania cel putin la fel de frumoase, nu prin zona aia ci prin Subcarpatii de Curbura sau prin Bucovina, dar proababil sunt cateva prin fiecare regiune.  Mai stiu cateva prin Serbia si Muntenegru, unul prin Macedonia, vreo 2 prin Bulgaria. Genul de drum pe care daca ai ocazia sa mergi e o placere, dar nu sa faci 500km doar pentru el cum se intampla la Transfagarasan sau Transalpina, chiar si Transbucegi. Chiar, e o noua moda cu Trans-ceva? Transraraul exista, pe curand Transstrehaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms pt feedback. 

O singura data am folosit acea expresie, in acest vlog. Nu ma refeream la golful ala rosu cand am zis ca 'timpul s-a oprit in loc', :) nici nu l am bagat in seama pana acuma, ci la satele prin care am trecut, erau de poveste.

 

Da, sunt convins ca mai exista locuri frumoase in Romania si nu numai, dar in vestul tarii pot spune ca ii unic. Merita vizitat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mers cu bicicleta probabil e cel mai bun traseu că pentru moto e foarte scurt și foarte îngust. Să nu mai zic că nu e trans ci de  unde se termina asfaltul cam trebuie sa te întorci înapoi. Prefer Nădrag - Făget cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Going4Adventure a spus:

ENEOS, tipic romanesc, cand cineva face ceva trebuie atacat si calcat in picioare. Nu ii nici un clickbait. Am facut un vlog cu un loc care mi sa parut foarte bun pentru touring, adventure etc. Nu vad care i greseala. 

Aici tu faci niste scurtaturi tipic romanesti.
Greseli sunt mai multe (si asta la o analiza superficiala):
- "cel mai tare traseu moto": sincer, nu mi se pare

- "peisaje nemaipomenite": din drona sigur, din sa nu prea pare
- "du iu spic ingliş": avand in vedere ca nu esti vorbitor nativ de limba engleza si ai un accent din filmele americane de categoria C (turnate prin Romania), vlog-ul tau l-am dat vizionat pe repede inainte si cu sunetul taiat
Intentia e buna, insa e loc de mai bine. 
"Errare humanum est sed, perseverare diabolicum".

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Going4Adventure a spus:

ENEOS, tipic romanesc, cand cineva face ceva trebuie atacat si calcat in picioare. Nu ii nici un clickbait. Am facut un vlog cu un loc care mi sa parut foarte bun pentru touring, adventure etc. Nu vad care i greseala. 

Prietenas, cand ai peste suta de mii de km pe mobra s apare unu cu un drumeag d-asta carua ii zice best moto ba bla ba ... te cam apuca rasu'. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Prietenas, cand ai peste suta de mii de km pe mobra s apare unu cu un drumeag d-asta carua ii zice best moto ba bla ba ... te cam apuca rasu'. 

Sau plânsu'... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, pierrotlefou said:

Intentia e buna, insa e loc de mai bine. 
"Errare humanum est sed, perseverare diabolicum".

sau "Labor omnia vincit improbus".

(Transluncani road ... vincit autobus).

7 hours ago, Going4Adventure said:

De curand am descoperit un traseu moto nou. Este vorba de Transluncani.

Măcar de ai fi făcut câta la dreapta după coborârea asta din "cel mai tare traseu moto" ca să ajungi la pasul Tăul Ursului (pe drumul fostelor mine de uraniu) şi de acolo pe curba de nivel până pe sub vârful Făgeţelu şi înapoi în Luncanii de jos.

Şi asta ca să vezi chiar peisaje, nu doar un drum la o stână, asfaltat pe banii europeeni.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, rideroffroad said:

sau "Labor omnia vincit improbus".

(Transluncani road ... vincit autobus).

Măcar de ai fi făcut câta la dreapta după coborârea asta din "cel mai tare traseu moto" ca să ajungi la pasul Tăul Ursului (pe drumul fostelor mine de uraniu) şi de acolo pe curba de nivel până pe sub vârful Făgeţelu şi înapoi în Luncanii de jos.

Şi asta ca să vezi chiar peisaje, nu doar un drum la o stână, asfaltat pe banii europeeni.

 

Da, asa i. Data viitoare am sa merg pe mai multe trasee. Ii i zona super. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, rideroffroad a spus:

a pasul Tăul Ursului / Luncanii de jos.

Super drumuri pe acolo, asfalt si forestier 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 9 ore, Going4Adventure a spus:

Salutare rideri, 

De curand am descoperit un traseu moto nou. Este vorba de Transluncani. Un drum plin de curbe, nou asfaltat, cu niste peisaje nemaipomenite. Daca aveti drum prin vestul tarii, merita incercat. 

Am facut un vlog cu acest traseu. 

 

Enjoy the video si asfalt uscat! 

 

 

 

Multumesc pentru ca m-ai readus acasa pentru cateva minute.

NU bag mana in foc, dar cred ca l-am facut off acum vreo ... well, prea multi ca sa mai conteze :) .

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Going4Adventure a spus:

ENEOS, tipic romanesc, cand cineva face ceva trebuie atacat si calcat in picioare. Nu ii nici un clickbait. Am facut un vlog cu un loc care mi sa parut foarte bun pentru touring, adventure etc. Nu vad care i greseala. 

Gandeste-te ca vede filmuletul acesta unu de la peste 500 km si zice uau ce drum. Si vine omu 500 km pentru 10 km de curbe si pleaca inapoi iar 500 km probabil foarte multumit. Drumul acesta ar trebui incadrat la ceva de genul daca esti din jud. Timis si te plictisesti sambata poti sa bagi o tura pana acolo combinat cu Surduc, Nadrag eventual Savarsin-Gurahont ca sa ai toata ziua plina. Zic sa nu inducem lumea in eroare ca e nu stiu ce wow ca apoi o sa iti iei injuraturi. Succes in ceea ce faci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, popicadi a spus:

Gandeste-te ca vede filmuletul acesta unu de la peste 500 km si zice uau ce drum. Si vine omu 500 km pentru 10 km de curbe si pleaca inapoi iar 500 km probabil foarte multumit. Drumul acesta ar trebui incadrat la ceva de genul daca esti din jud. Timis si te plictisesti sambata poti sa bagi o tura pana acolo combinat cu Surduc, Nadrag eventual Savarsin-Gurahont ca sa ai toata ziua plina. Zic sa nu inducem lumea in eroare ca e nu stiu ce wow ca apoi o sa iti iei injuraturi. Succes in ceea ce faci !

Raule care esti... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, dar cârcotași mai sunteți.

 

Daca mergi 500km sau 5000km 'pentru' un drum... Intr.adevar suntem diferiți și poate pentru unii contează destinația, pentru alții drumul, alții merg doar jumă de ora când sunt fix 28 grade afara, alții ies doar fara tobe la 3 noaptea.

 

Ia gata, fiecare la scara lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, _Raul_ said:

 

NU bag mana in foc, dar cred ca l-am facut off acum vreo ... well, prea multi ca sa mai conteze :) .

 

Nu cred ca ai fost, Transluncaniul e facut in 2019.

Asta e:

https://ridewithgps.com/routes/36250931

 

si e o scurtatura peste deal la drumul catre Taul Ursului si cariera Ruschita:

https://ridewithgps.com/routes/36250969

Pe drumul asta am fost noi in Aug. 2014, poate iti mai aduci aminte:

image.thumb.png.fec8124bbce59e44abe8179239b07a24.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, popicadi a spus:

Gandeste-te ca vede filmuletul acesta unu de la peste 500 km si zice uau ce drum. Si vine omu 500 km pentru 10 km de curbe si pleaca inapoi iar 500 km probabil foarte multumit. Drumul acesta ar trebui incadrat la ceva de genul daca esti din jud. Timis si te plictisesti sambata poti sa bagi o tura pana acolo combinat cu Surduc, Nadrag eventual Savarsin-Gurahont ca sa ai toata ziua plina. Zic sa nu inducem lumea in eroare ca e nu stiu ce wow ca apoi o sa iti iei injuraturi. Succes in ceea ce faci !

Fix așa am pățit cu Cheile Dobrogei. In poze arăta fain peisajul, drumul până acolo a fost un chin (asfalt spart rău), abia a început că se și termină Cheile. Dezamăgirea mea: priceless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Lucian_M said:

Fix așa am pățit cu Cheile Dobrogei. In poze arăta fain peisajul, drumul până acolo a fost un chin (asfalt spart rău), abia a început că se și termină Cheile. Dezamăgirea mea: priceless.

La (p)omul lăudat ...

Dar prin Munţii Poiana Ruscă (Rusescă) este fain dacă ştii poieni, locuri şi drumuri ferite de lume (şi asfalt).

 

 

Iaca 3 ani şi un milion de euro asfaltaţi spre Oboare la stâna primarului:

 

Cum partea cealaltă a drumului este în "parohie" de Caraş-Severin (popi, dunci ... şi alte pene ...) :)

post-54540-0-25549100-1376091474.thumb.jpg.3b0551c43f7c84d291a807916e1b1318.jpg

Asta este un sat pe la 1.000m altitudine ... cu case din lemn, ceva mai sus de Poieni Strâmbu, accesibil pe off-road şi de la Valea lui Liman.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza nasoală la mine e că nu pot aborda poteci și offroad mai serios că... din cauză și pentru că... pasager. Dacă mă lovesc eu, nu-i mare bai, dar să pățească ceva soția, nu mi-aș ierta. Așa că încerc să abordez trasee în special cu asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...