Sari la conținut

Transluncani - cel mai tare traseu moto


Postări Recomandate

La 31.05.2021 la 16:14, Going4Adventure a spus:

Salutare rideri, 

De curand am descoperit un traseu moto nou. Este vorba de Transluncani. Un drum plin de curbe, nou asfaltat, cu niste peisaje nemaipomenite. Daca aveti drum prin vestul tarii, merita incercat. 

Am facut un vlog cu acest traseu. 

 

Enjoy the video si asfalt uscat! 

 

Salut,

ti-am scris si data trecuta.

1-zici ca vrei sa faci vlog in engleza, fiindca vrei sa aduni vizualizari internationale. Engleza ta este obositoare/zgarie pe creieras:) 

2-Cel mai bun drum din Romania? Really?  Stiu ca de curand ti-ai cumparat motocicleta. Banuiesc ca n-ai umblat prea mult prin Romania, daca acesta ti se pare cel mai fain din RO. Da, e un DJ cu o portiune de 3 km cu serpentine, sa treaca dealul. Dar cam atat. Breathtaking? OMG? E dragut, dar cam atat. AI destule drumuri pitoresti prin Apuseni, Maramures, Bucuvina. Ca sa nu vorbim de cele clasice.

3-ma irita maxim numele paginii, Going4Adventure. Going4AnAdventure? suna mai bine oare? acum sunt carcotas, stiu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, Lucian_M said:

Așa că încerc să abordez trasee în special cu asfalt.

"Traseul" ăsta cu asfalt (din reclamă) are porţiuni de rampă / pantă de peste 20% şi o singură bandă pe care mai apar şi conservari cu ochii la ... peisaj.

Este asfalt, dar dacă plouă şi curge ceva mâzgă de pădure peste el ... şi te "prinde" asta la vale ... e mai rău decât pe off-road (off-asfalt). E ca pe gheaţă.

La deal te mai opreşti dacă nu ai aderenţă suficientă. Chiar dacă îţi mai "valseză" câta dorsalul.

Pe off-road poţi să mai mai înfigi câte un crampon de roată în iarbă sau unul de talpă de cizmă prin pietriş (nu la hard-enduro pe noroaie, prin pârâuri şi peste pereţi mă refer).

Dacă ai vreme bună şi uscată este super.

 

Asfalt uscat!

1561126757_1561126730.thumb.jpg.87a7823f09fdaad0302c836c842062fd.jpg

1561126841_18.thumb.jpg.e3191aa960505cd136851f8692b320fd.jpg

1561126733_9.thumb.jpg.69b9f0237ea76885a8ffb7f5ba78bd2a.jpg

Editat de rideroffroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul asta e greu si cu motorul, nu stiu cum si de ce ai merge cu maina pe acolo.. plus o masina mare, bafta la luat curbele din x miscari.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* "in gear"  nu "in speed" :D 

 

pare de o banda drumul ala. n-as vrea sa dau de un gip venind din fata :) 

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

3-ma irita maxim numele paginii, Going4Adventure. Going4AnAdventure? suna mai bine oare? acum sunt carcotas, stiu :P

te-as contrazice, mai bine suna prima :P mie cel putin.

vezi exemple gen "going for broke", asa se zice cand "tintesti" ceva, in cazul nostru aventura :D 

 

ca sa fiu si eu rau, cum zicea un coleg - curbe luate din x miscari. 

stiu, e mai usor sa critici decat sa faci ceva.

ce am facut eu? nimic.

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Engleza ta este obositoare/zgarie pe creieras:) 

nu neaparat engleza, accentul. :) 

dar pe straini poate nu ii deranjeaza accentul "rusesc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, rideroffroad a spus:

"Traseul" ăsta cu asfalt (din reclamă) are porţiuni de rampă / pantă de peste 20% şi o singură bandă pe care mai apar şi conservari cu ochii la ... peisaj.

Este asfalt, dar dacă plouă şi curge ceva mâzgă de pădure peste el ... şi te "prinde" asta la vale ... e mai rău decât pe off-road (off-asfalt). E ca pe gheaţă.

La deal te mai opreşti dacă nu ai aderenţă suficientă. Chiar dacă îţi mai "valseză" câta dorsalul.

Pe off-road poţi să mai mai înfigi câte un crampon de roată în iarbă sau unul de talpă de cizmă prin pietriş (nu la hard-enduro pe noroaie, prin pârâuri şi peste pereţi mă refer).

Dacă ai vreme bună şi uscată este super.

 

Asfalt uscat!

1561126757_1561126730.thumb.jpg.87a7823f09fdaad0302c836c842062fd.jpg

1561126841_18.thumb.jpg.e3191aa960505cd136851f8692b320fd.jpg

1561126733_9.thumb.jpg.69b9f0237ea76885a8ffb7f5ba78bd2a.jpg

Mă descurc, nu-i problemă, am făcut Domogledul cu pasager și 50 kg de bagaj fără să pun mobra jos. Gume bune, atenție și un pic de noroc trebuie. Am prins criblură (antiderapant, chipurile) pe Transrarau acum doi ani, pe coborâre, nu a fost prea amuzant. Ce să-i faci, uneori socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

59 minutes ago, hora09 said:

Drumul asta e greu si cu motorul, nu stiu cum si de ce ai merge cu maina pe acolo.. plus o masina mare, bafta la luat curbele din x miscari.
 

Am fost pe acolo cu Duster-ul, cand inca nu era cunoscut de lume - adica fara trafic si nu m-am chinuit deloc, am luat toate curbele din prima :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Adrian M. said:

Salut,

ti-am scris si data trecuta.

1-zici ca vrei sa faci vlog in engleza, fiindca vrei sa aduni vizualizari internationale. Engleza ta este obositoare/zgarie pe creieras:) 

2-Cel mai bun drum din Romania? Really?  Stiu ca de curand ti-ai cumparat motocicleta. Banuiesc ca n-ai umblat prea mult prin Romania, daca acesta ti se pare cel mai fain din RO. Da, e un DJ cu o portiune de 3 km cu serpentine, sa treaca dealul. Dar cam atat. Breathtaking? OMG? E dragut, dar cam atat. AI destule drumuri pitoresti prin Apuseni, Maramures, Bucuvina. Ca sa nu vorbim de cele clasice.

3-ma irita maxim numele paginii, Going4Adventure. Going4AnAdventure? suna mai bine oare? acum sunt carcotas, stiu :P

Ce ti mai place sa dai cu hate :) Nu cred ca engleza mea ii obositoare. Am primit review-uri de la americani si nu a spuns nimeni nimic de engleza. Ii normal sa nu vorbesc ca un nativ, se intelege asta. Pe unii romani ii zgarie si pe americani nu. Interesant. Daca nu iti place cum pronunt nu te uita, nu te obliga nimeni. Apropo, ai si subtitrare in romana in cazul in care nu intelegi. Going4AnAdventure suna rau plus ca ii prea lung. 

De 15 ani merg cu motocicleta, nu ii prima, asa ca nu sunt incepator. O zi faina! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Edd a spus:

Ce mi s-a parut mie, dar poate ma insel, este ca partea narativa a fost vorbita dupa si aplicata. Daca ma insel, atunci microfonul tau este foarte clar, ceea ce nu e rau. Daca este asa, iti recomand sa nu faci asta. Se pierde din emotia pe care in mod normal o transmiti, sau nu, celor care te urmaresc.

Buna observație, așa mi s-a părut și mie. Că e aplicata.

Este sau nu este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Edd said:

Unele din cele mai populare canale de pe youtube, sunt ale unor oameni care nu vorbesc nativ engleza si au accent in vorbire. Nu cred ca asta ar trebui sa te ingrijoreze. Continua ce ti-ai propus si gaseste content cat mai interesant, iar accentul nu va fi problema niciodata.

 

:10: Așa este.

 

 

@Going4Adventure: Nu am văzut filmulețul pe care l-ai postat, nu sunt fan al genului ăsta de chestii. Dar dacă ai calitate în conținut vei avea și vizionări tot mai multe. Asta ar trebui să te preocupe. Apoi, încearcă să îți gândești foarte elaborat și detaliat poveștile, să le faci atractive și interesante și apoi editează și postează.

Ia criticile constructiv, trece-le prin filtrul gândirii, încearcă să vezi ce poate fi util în ele.

Dacă asta te liniștește, gândește-te că toți userii de pe forumul ăsta nu constituie nici măcar 0.01% din targetul tău pe youtube. În plus, 9 din 10 forumiști sunt frustrați care în loc să se plimbe cu motocicleta se plimbă cu degetele pe tastatură.

Dacă ai început, nu renunța!

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.06.2021 la 21:10, Kagemusha a spus:

 

:10: Așa este.

 

În plus, 9 din 10 forumiști sunt frustrați care în loc să se plimbe cu motocicleta se plimbă cu degetele pe tastatură.

 

Pai aici e problema:  au aparut tot felul de toureri si advenchari cu filmulete de pe ,,trasee,, de 35 km dus intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Lucian_M a spus:

Strașnic om!

Ultra cunoscut, uneori algoritmii astia de la YT scot in fata ce nu te astepti.

M-am uitat, am incercat, da omu e paralele cu multe si vorbestii prostii mai des decat pot sa accept. Plus ca banalitatea este la ea acasa.
O fi oare material bun de consumat pentru cine nu misca de loc in directia asta (sa meri cu motoru), sigur sunt explicatii pentru toate, o dam in psihologie, unde nu detin nic un control in subiect.

Nu sunt lake sau am 16 ani sa mai inghit totul ca pelicanu.
Meritul lui e ca s-a tinut de treaba asta, perseverenta, e ceva munca in a pune un material video "pe masa"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 25 minute, hora09 a spus:

Ultra cunoscut, uneori algoritmii astia de la YT scot in fata ce nu te astepti.

M-am uitat, am incercat, da omu e paralele cu multe si vorbestii prostii mai des decat pot sa accept. Plus ca banalitatea este la ea acasa.
O fi oare material bun de consumat pentru cine nu misca de loc in directia asta (sa meri cu motoru), sigur sunt explicatii pentru toate, o dam in psihologie, unde nu detin nic un control in subiect.

Nu sunt lake sau am 16 ani sa mai inghit totul ca pelicanu.
Meritul lui e ca s-a tinut de treaba asta, perseverenta, e ceva munca in a pune un material video "pe masa"

 

Multumesc. M-ai scutit sa fiu iar grumpsterul de serviciu. 

Pavlin, un om simplu, dupa vorba dupa port si profund cat o cismea.

L-am urmarit ultima oara acum 2 zile cand s-a apucat sa elucubreze cu recenzia la Airoh Commander. 

 

 

 

Pana si filmul de mai jos al spaniolului are intrebari neraspunse (se dezlipeste pinlockul daca mergi cu ea distante lungi cu vizorul deschis?, se scoate mecanismul de aerisire din barbie cu totul, precum la XWed?), dar, comparat cu Pavlin, este ani lumina inainte:

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hora09 a spus:

M-am uitat, am incercat, da omu e paralele cu multe si vorbestii prostii mai des decat pot sa accept. Plus ca banalitatea este la ea acasa.
 

Exact.

Are momentele lui cand fura curent.

Din aceeasi categorie(adventure vlog) dar la polul opus il urmaresc cu drag pe Pedro Mota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 43 minute, Lucian_M a spus:

Are derapajele lui, ca oricine. Important e să filtrezi i formația, să iei ce ți se pare necesar.

Acum am văzut în ce hal am scris. Ptiu, drace!

 

Pai eu caut sa imi iau o casca adventure. Si fiindca nu am timp non stop sa las hidrantii si furtunele de la capsuni si sa bag 3 ore dus intors la Madrid, mai trag cu ochiul la YT, ca sa filtrez candidatii. 

Tocmai am postat mai sus doua pareri ale unor utilizatori de Commander. Daca tu imi spui ce ai cules util din bananaiala bulgarului, eu ma opresc aici. 

Pentru motociclisti de tastatura sau incepatori, da, o fi util, la cat de plin de truisme este. 

Tu faci ceva km si mai si repari una alta. Eu unul nu am gasit nimic la el care sa imi aprinda vreun led si sa zic "doh, la asta nu m-am gandit, uite, bine de stiut". Adica nimic din ce nu stiam deja din viata reala. 

Singurul lucru care m-a impresionat de nu am mai lasat-o cateva zile pana nu am rasfoit-o din scoarta in scoarta a fost "The Adventure Motorcycling Handbook" a lui Chris Scott. Dar asta era in 2008. 

In rest, consider ca viata ii bate pe toti clickbaiterii astia, 

Din pacate, este o constatare trista ca 99.99% dintre ei urmaresc ori sa ajunga sa aiba un venit suplimentar, ori sa se lipeasca de produse gratuite pentru testat. 

Prea putini cei care sa posteze pe YT strict pt a sharui gratuit info de calitate, doar din placerea de a gasi minds alike cum zic englezii. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Învățat adică ce să-mi iau cu mine la drum, cum să-mi dozez efortul/km zilnic, ce să urmăresc la mobra înainte de excursie și în timpul ei etc.

Cât despre cască, n-am urmărit, n-am bani de așa ceva și mai bine nu-mi fac inimă rea. Merg pe MT de prin 2016 și mă mulțumește marca și modelul. El are și ceva sponsori, mai o cărticica, o remunerație de la YouTube etc. Ce mi-a plăcut la el e că nu și-a luat-o în cap că e cine e. In ultima vreme nu l-am mai urmărit, nu mi-a mai apărut în feed, deși eram abonat la canalul lui.

O tai afară, am de refăcut o furcă și de schimbat niște rulmenți, trebuie să ajungă oamenii. Și surpriza e că n-am curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...