Jump to content

Caut SUV mediu ~ 20.000 Euro

throttle
 Share

Recommended Posts

Acum 28 minute, throttle a spus:

Salut

Ahh, nu băga bățul prin gard :)

M-am uitat si le-am exclus tocmai pentru ca au motoare exclusiv benzina sau benzina + electric.

Fratmiu are un Vitara diesel si e fff multumit dar nu se mai fabrică.

Vitara - e cat hatchback ul actual, nu fac nici o brânză 

SX4 nu-mi place neam cum arata, ar fi ok ca spatiu.

Nu benzină pe coteț patrat cu aerodinamica de TAF ptr ca va rupe la consum, nu accept consumuri de >8%, este de neînțeles pentru mine oricât mi-ar plăcea o masina.

Nu-s pasionat de masini.

Nu hibrid, electric etc pentru ca sunt tehnologii prea noi iar eu nu sunt in liga celor pe care se testează tehnologii noi.

Plus e cam ultimul val sa prinzi un diesel, in 2-3 ani vor dispărea

Eu am consum (echivalent) de 4% pe benzinara..... cu GPL. Cat despre tehnologia hybrid: se fabrica din 1997 si Toyota Prius este cea mai fiabila masina din lume, cu toate ca are tehnologia amintita.

P.S. Mergi linistit pe SSang Yong. Asa se zicea si de Kia/ Hyundai prin 2007 si uite unde au ajuns...

Posted (edited)
1 oră în urmă, Ovidiu M a spus:

Salut,

De ce nu te uiti si in curtea Suzuki? Te incadrezi la un 1.4 turbo, chiar si 4X4. Au 10 ani garantie si sistemul hybrid e facut de Toyota, deci ai garantia fiabilitatii.

P.S. Iti recomand o tura cu un benzinar turbo de minim 1,4 litri. Ai sa vezi de ce diesel-ul e pentru camioane si tractoare. 😄

Interioarele de la Suzi arata ca alea de la Solenza.

Edited by Speedy.K

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

Daca vrei detalii suplimentare despre Kuga spune. Il am de 3 ani.

cat de bine e izolat fonic?

cum se aude la 100 - 140km/h?

poti vorbi normal cu pasagerul din dreapta?

oglinzile fac zgomot mare?

mersi

• Admin

Antifonarea este ultima problema. Toate mașinile sunt zgomotoase, mai mult sau mai puțin. 

Cu 1000 euro o antifonezi profi în 3 straturi inclusiv în uși și nu se mai aude nimic înăuntru. 

Acum 2 ore, throttle a spus:

cat de bine e izolat fonic?

cum se aude la 100 - 140km/h?

poti vorbi normal cu pasagerul din dreapta?

oglinzile fac zgomot mare?

mersi

Nu mi se pare nici prea prea, nici foarte foarte. Dar poate si pentru ca imediat ce am luat-o am pus bare transversale pe ea. Poti vorbi linistit cu pasagerul pana pe la 150. Peste 170 eu nu mai vorbesc, dar fi-miu a dormit linistit. Si are 3 ani.

Altele sunt minusurile la masina asta, dupa mine. 

A, daca vrei consum mic sa nu-ti iei benzinar, ca te ia ameteala. 

Posted (edited)

Am fost la test cu Kuga, Korando si Sportage.

Impresii Kuga:
+++
izolare fonica impresionanta până pe la 90-100km/h
design exterior
pret
- - - 
bordul este drept -> tableta nu e orientata spre sofer si ofera o senzatie ciudată, imi vine sa dau capul dupa ea. nu e amplasata natural 
parasolarul ridicat in pozitia cea mai de sus obtureaza jumătate de camp vizual (am 1.85). colțul stanga al parasolarului loveste in plafon f repede
locul de la picioare pasager este mic in adâncime iar suprafata de contact e înclinata altfel incat pasagerul nu poate întinde picioarele complet cand scaunul este in pozitia corecta.
volan de Focus 2008
stergatoare de calitate slaba
izolarea fonica dispare incepand.cu 110km/h cand vajaitul oglinzilor incepe sa se auda. n-am avut unde sa merg mai tare, bănuiesc ca la 140 nu e placut
sunet semnalizare de logan prima generatie
motorul nu are capac de plastic
la motorul masinii de showroom era o piesa oxidata/ruginita
culori disponibile nu prea pe placul nostru

Korando
overall peste Ford mai putin la izolare fonica, zgomotul se aude si la viteze mici pentru ca vine dinspre roti
portbagaj mic
incertitudine firma, se vand cam 20/luna
e construită solid, russian style, nu pot sa zic ca mi-a placut sau displăcut, cert e ca nu as cumpara

Sportage
+++
ergonomie buna, totul e la locul lui si intuitiv
design bordului nu e chiar din 2021 dar imi place, e masiv, ofera senzatia.de suv.si siguranta
izolare fonica f.buna si neschimbată de la.30 la 120km/h
pret 
volan placut
stergatoare de calitate buna
motor capsulat

culori disponibile pe placul nostru

- - -
nimic din pctul meu de vedere

poze cu motoarele celor 3 ca referință

IMG_20210604_104829.jpg

IMG_20210604_104845.jpg

IMG_20210604_124019.jpg

IMG_20210604_143853.jpg

La 02.06.2021 la 20:15, l.u.v a spus:

Antifonarea este ultima problema. Toate mașinile sunt zgomotoase, mai mult sau mai puțin. 

Cu 1000 euro o antifonezi profi în 3 straturi inclusiv în uși și nu se mai aude nimic înăuntru. 

dpmdv e prima problemă

pana sa te bucuri de cai, cuplu, tinuta.de.drum, optionale etc te.bucuri.de liniste

dai 20k pe o mașină ca sa te apuci pe urma sa rezolvi una alta?

atunci nu își justifică pretul, e simplu

Edited by throttle

Posted (edited)

Tiguan, Karoq sar din pret?

Edited by adidas

• Admin
Acum 8 ore, throttle a spus:

dpmdv e prima problemă

pana sa te bucuri de cai, cuplu, tinuta.de.drum, optionale etc te.bucuri.de liniste

dai 20k pe o mașină ca sa te apuci pe urma sa rezolvi una alta?

Mă refer la faptul că nu o consider problemă, pentru că e simplu de rezolvat. 

Sunt destule modele noi prost antifonate. 

Ca idee, eu am două mașini Mercedes (W211 și W219) în care bag câte 500 euro în fiecare ca să izolez podeaua spate și portbagajul. Și crede-mă, Mercedes urile vechi chiar au antifonarea cum trebuie!

Dar na, dacă orgoliul te oprește să rezolvi foarte bine problema cu 1000 euro în plus asta e, succes în găsirea mașinii perfecte. 

Oricum, astăzi nu cumperi calitate nici cu 100.000 euro. 

Doar imagine și marketing. 

Acum 5 ore, adidas a spus:

Tiguan, Karoq sar din pret?

da, nu sunt multe varainte in 20-21k Eur

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Mă refer la faptul că nu o consider problemă, pentru că e simplu de rezolvat. 

Eu as fi mers pe masina SH, un A4 allroad model 2013-2016 e dream car pentru mine.

Sotia vrea masina noua ptr ca noi tinem masinile pana crapa, am mai avut 2 masini de noi care au necesitat doar consumabile si mici reparatii.

Ti-am citit cu placere atat topicul despre seria 5 cat si cel despre E klasse, stiu ca azi masinile trebuie sa dureze cat dureaza garantia dar totusi nu e vreo mare inginerie sa o antifonezi corect din fabrica.

Sportage de exemplu e corect antifonata, atat cat am apucat sa imi dau seama.

Nu vad legatura intre orgoliu si o cerinta fireasca si de bun simt de la o masina noua de 20k.

Eu nu sunt pasionat de masini dar vreau sa imi faca placere atunci cand o conduc, asta insemnand o ergonomie buna, o izolare fonica peste B6 ele vechi de 13 ani si sa nu ma simt pacalit.

Bine, dupa cum Ford nu se oboseste sa puna un plastic de 20Eur capac la motor asa nici Kia nu vine cu luneta incalzita in varianta de baza.

Astia cer acum bani pe rahaturi de minima echipare ce erau standard pe majoritatea masinilor de 10/15 ani.

De acord cu tine despre calitatea din ziua de azi, mizez pe seriozitatea coreenilor (desi peste 50% din angajatii Kia Europa sun veniti din VAG) ca inca mai fac lucruri cu simt tehnic si durabile.

Vom vedea!

p.s. Te rog schimba titlul in SUV mediu in 20k Eur, e mai sugestiv. multumesc 

• l.u.v changed the title to Caut SUV mediu ~ 20.000 Euro

Eu, personal, as merge pe un SH cat mai nou iar in banii aia gasesti o bijuterie. Vrei un allroad quattro, ia-l ca nu ai sa regreti.

Acum 18 minute, adidas a spus:

Eu, personal, as merge pe un SH cat mai nou 

E cu dus si intors.

Am avut un A4 din 2013 (singura mașină care, dupa un drum de Grecia, as fi băut o cafea si m-as fi intors) pe care l-am facut dauna totala si l-a luat un samsar din Urlati care l-a reparat si l-a vândut de "nou, neatins".

O fi Audi dar a doua oara daca il plesnesti in acelasi loc...

Asta e riscul asumat al oricarei masini noi, pe langa km.

Plus ca de principiu nu as da atâția bani pe un lucru SH..

Dar apropo de subiectul topicului, ai vreo experienta? mersi 

La 02.06.2021 la 14:29, einstein1984 a spus:

Korando o fi masina decenta, nu stiu ces a zic, dar fiind de servisat la autoitalia as zice pas doar pentru asta. Basca ca amrca obsucra, piese doar la aia etc. 

Sunt +10 ani de când SsY nu mai e în portofoliul autoitalia! 

Doar că nu știu dacă mai are importator oficial sau un subdealer al vreunuia de pe afară, iar nr mic de unități vândute nu recomandă marca (vb dpdv service și disponibilitate piese). 

Nimeni cu Sportage?

Ceva impresii?

Ce va place?

Ce nu va place?

La 02.06.2021 la 15:36, Speedy.K a spus:

Colegu sper ca nu te-ai supărat dupa cele scrise mai sus despre Kuga.

Inca astept sa imi spui ce nu iti place la ea.

mersi

Acum 11 ore, throttle a spus:

masina noua ptr ca noi tinem masinile pana crapa, am mai avut 2 masini de noi care au necesitat doar consumabile si mici reparatii.

Salut, cam acelasi principiu il aplic si eu.
Sa zic ca am inceput ale condusului cu masina noua si motocielta noua, stiu ce inseamna, avand invedere ca am avut si o gramada de ocazii pe langa, dar odata la ceva ani buni tot continui sa inlocuiesc cu masina/moto nou.

Urmaresc de la inceput topicul, sunt curios cu ce o sa te pricopsesti pana la urma :)
Am fost in aceiasi situatie, cautam cam acelasi lucur, da am ajuns sa iau cu totul altceva :P

Ca fapt divers, la capitoul suv-uri (care nu e X5/XR) am fost impresionat de confortul si izlarea fonica a lui Tucson (generatia de anu trecut, nu asta ultimu - nu l-am condus).
Am dat in spate ca nu imi plac masinile "chele", si asta la versiunea N trecea un pic peste cat eram confortabil sa cheltui. Da peste toate suvurile astea mici/medii de la cam toti producatorii in bugetul de X.

Spor!

Posted (edited)
Acum 17 minute, hora09 a spus:

Salut

Salut!

Mersi de info.

Pai nu ne face curioși, spune-ne ce ai ales si de ce :)

Legat de alegerea mea, 95% va fi Kia Sportage pentru ca la 19.5k eur e singurul producător care iti ofera cele de mai jos.

Enumar doar ce consider un minim pentru mine, nu ma intereseaza briz-brizuri si piano black:

- 1.6 diesel mild hibrid, 4x2, manual, echipare Classic

- 5 stele NCAP

- daca se strică bateria secundară poți merge linistit doar cu bateria primară

- 7 ani sau 150k km garanție

- cost revizii decent (aprox 800)

- spatiu bun

- jante 17 (desi preferam 16 ptr mai mult confort)

- scaune incalzite fata spate

- volan încălzit

- frână clasică, consider un plus fata de frână electrică

- climatronic

- cruise control

- oglinzi încălzite

- camera si senzori spate

p.s. plus motor capsulat :)

fix asa va arăta

IMG_20210604_140942.jpg

IMG_20210604_141025.jpg

Edited by throttle

Treaba e simpla la sfarsitul zilei, o sa iti cumperi ceea ce o sa iti placa tie cel mai mult, the end.

La Sportage am fost impresioant de cutia manuala, a fost ceva ce m-a surprins. 
Personal, vroiam sa aibe sistemele astea de siguranta/confort care se gasec pe masinile de azi si pe marcile premium de acu cam 15 ani :)) (CC adaptiv, lane asist, lane departure, stop start, auto braking, side assist, back up camera + side sensors, full led, auto light/wipers, etc.) Pe modele astea plus un AWD.. se aduna.

Zicea cineva ca Suzuki are interior de Soneza.. ba! eu am avut Solenza Scala (aia full option, nu de saraci) cand a aparut! 
La Vitara care era sus pe lista mea, care acum doi ani am si dat banii, pus comanda... complicatii ale vvietii si mi-am luat banii inapoi ca dealer fraier, am deviat, Vitara (doar cea Allgrip), can o pui pe "sport" da rusine la tot ce ai incercat pana acuma cu motarele lor de 177 cai (kia/hyundai), chiar trage masina mult peste ce te-ai astpeta.
Cutia lor cvt de la Aisin m-a facut sa ignor cutile automate ale concurentei (detalii, detlaii, pe scurt singura care mi-ar fi placut la capitolul automat).

Sa trag linie, am judecat un moment, m-am uitat cum folosesc masina, unde, ce imi place, am dat un test, m-am dat jos si am semant foile sa se puna comanda la colegii din cu ochi oblici din Japonia (3 luni aspetarea plus un pic pentru ca vapor facut drifturi pe canalul Suez)
image.thumb.png.36867b376d59e86c2fb8996199faff43.png

Cand ziceam sh ma refeream la faptul ca in banii aia iti iei ceva care inca e in garantie si are max 50K km.

Alea de mai sus, majoritatea, sunt in categoria crossover. Eu cand am fost in situatia ta aveam in cap, sa fie incapatoare (suv sau break) in primul rand, sa aiba ceva power, confort, consum ok si ceva bling blinguri. S-a nimerit un Touareg 3.0 V6 TDI cumparat de nou din RO, eu fiind al doilea proprietar, km putini, bani ok. In aproape 3 ani am schimbat doar un termostat, consuma 6-8 la drum lung, e super silentioasa, nu papa gram de ulei, motoarele sunt recunoscute ca fiind bulletproof iar blingurile gen lumini ambientale, panoramicul, camera 360 si toate tampeniile de genul asta, ma incanta de mor.

Eu sper sa faci alegerea corecta si sa nu-ti para rau dupa.

Te rog lasa batul langa gard :)

Sunt "obligat" sa merg pe nou pentru ca am zis DA in fața popii. Treaba e simplă, citez: "Ori luam nou ori ramanem cu SHurile pe care le avem. M-am săturat de ponoseala. Vom avea un SH mai nou, atata tot".

Hai un pic de compasiune va rog, fac si eu ce pot in conditiile date :)

SH dar sa mai aibe garantie....,

...mergi frumos acasa, duci un buchet de flori, si poate poate o indupleci...

7 minutes ago, throttle said:

Te rog lasa batul langa gard :)

Sunt "obligat" sa merg pe nou pentru ca am zis DA in fața popii. Treaba e simplă, citez: "Ori luam nou ori ramanem cu SHurile pe care le avem. M-am săturat de ponoseala. Vom avea un SH mai nou, atata tot".

Hai un pic de compasiune va rog, fac si eu ce pot in conditiile date :)

Eu zic sa mergi cu doamna la vizionari de masini si "intamplator" sa intalniti si niste sh-uri mai pricopsite(ex: tuareg, q5,7, x3,5). Vezi daca sesizeaza vreo diferenta intre cele noi si sh-uri pricopsite.

Acum 4 minute, apriliacluj a spus:

...mergi frumos acasa, duci un buchet de flori, si poate poate 

e clar ca nu.stii cat e pensia alimentară la doi copii :))

Acum 1 minut, Bored Panda a spus:

Eu zic sa mergi cu doamna la vizionari de masini

Chiar asa proastă e Kia asta de toți ziceti de SH?

Nu are nimeni pe aici?

ceva păreri? 

Posted (edited)

Am avut “in casa” cativa ani o Kia Sportage, modelul anterior. 4x4, diesel, manuala, ~190 cai, roti pe 19”, luata la 0km.

Foarte multumit de ea, onroad and off, vara si iarna. Absolut nici un defect in 5 ani.

Am testat si motorul de ~160 cai, mi s-a parut foarte lesinat pentru asa masina.

Sint curios, ce intelegi prin motor “capsulat”?

Edited by asdglasfk

multumesc pentru feedback!

scuze, m-am exprimat prea alambicat, e vorba de capacul de plastic al motorului.

Am pus mai sus poze cu motoarele de la Kuga, Korando si Sportage