Jump to content

Caut SUV mediu ~ 20.000 Euro

Recommended Posts

Acum 3 minute, cuki a spus:

Masiniile devin tot mai greu/complicat de intretinut, iar piesele sunt tot mai scumpe. Nici macar becuriile nu le mai poti schimba in parcare. Ce reparai cu 50 lei pe marginea drumului, acuma costa cam 500 daca nu mai mult. 

Ghenele nemtesti, ajung ghene pentru ca ele deja ajung in tara cu 300-500k km. (majoritatea) bineinteles...apoi urmeaza seria de "las ca merge si asa" sau "cum rezolv ieftin". 

Merita sa dai 10k pe un A4/Seria 3 de 5-8 ani si 300k km? Multi vor zice ca da. Eu mi-as lua Dacie sau ceva nou sau cat mai nou la banii aia. 

Ca sunt in postura sa dau un pic mai multi bani pe masini, e alta mancare de peste. Dar si asa nu ma duc sa imi iau un S Klasse sau Seria 6 cu sute de mii. Imi iau nou sau cat mai nou. 

De ce? Pentru ca imi permit, muncesc, castig si pot alege cum sa imi cheltuiesc banii. Altii ii beau, ii dau pe muieri sau poate is cumpara naiba stie ce.

Aspectul locativ e rezolat la mine, asa ca pot sa caut sa umblu intr-o masina up to date din toate punctele de vedere.

Nu judec pe nimeni in legatura cu alegeriile pe care doreste sa le faca...dar nici nu o sa le fac piedestal alora care stau pe bani, dar isi cara familiile cu Dacii sau naiba stie ce roghiori fara Airbaguri si sisteme de siguranta...si care predica neutilitatea unei masini noi, sau imi spun ca e "bad business decision". Pe aia ii vezi zilnic la TV cum ii scot pe ei si familiile lor in bucati din ronghiuriile "smart". 

fix asa am facut si eu dupa ce am bagat multi bani intr-un Pasat b6 i-am facut vant in cele din urma si de toti banii mi-am luat o Dacia noua. am pus poze cu ea mai devreme.

masina ideala pt necesitatile mele. doar 2 mici regrete am dar nu erau in buget: sa fii luat modelul Prestige pt ca vine cu AC automat si motorizare diesel, pt ca ulterior am descoperit ca ne dorim o rulota.

Momentan nu am incercat sa trag o rulota cu 0.9tce oricum ne dorim una mica si usoara. vom vedea ...

• Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Te rog lasa batul langa gard Sunt "obligat" sa merg pe nou pentru ca am zis DA in fața popii. Treaba e simplă, citez: "Ori luam nou ori ramanem cu SHurile pe care le avem. M-am săturat de ponose

Posted Images

On 6/11/2021 at 10:03 AM, JUST4TNT said:

nu se mai fac masini ca atunci

Pai ce e gresit in afirmatie?

Si eu sint cam de aceeasi parere: acum se fac masini cu o gramada de kakaturi pe ele, doar asa, fiindca se poate. Si nu, nu stau in calea progresului, dar nu mi-as lua niciodata o motocicleta care merge (aproape) singura; asta ca sa fac o paralela. Vrei sa ne amintim iar de proverbialele Merțuri cu 1 mil de km? 

Ce zici tu mie imi suna cam asa, ca sa vorbesc dupa buzunarul meu: daca ai 13000 ce coco mai bine iti iei un Clio cu zero km din 2021 decat un Volvo de 5 ani.

On 6/11/2021 at 10:03 AM, JUST4TNT said:

Daca ar avea +100000eur sa dea pe o masina sa i vezi cum si-ar lua un S nou asa prost

S nu e prost.

Ce zici tu e ca si cum te-ai intreba de ce isi cumpara unul motor de 5 litri, ca doar consuma mult. Nu e clar ca cine are cash nu se uita?

On 6/11/2021 at 12:02 PM, l.u.v said:

Eu văd banalitate în toate mașinile noi de serie

True!

2 hours ago, Silver Arrow said:

In general exista damblaua asta sa luam masina noua la fiecare 4-5 ani

La români?  :)))

Au si masinile noi niste avantaje si tehnologii care nu sunt pe masinile mai vechi. Te duce orice masina din Bucuresti la Ploiesti? Da. Te duce si o bicicleta? Tot da. Conteaza si cum te simti pe acel drum. Clima mi se pare o dotare necesara pe orice masina. Dar si multe alte lucruri au valoarea lor, de la siguranta la confort:

- Franare automata de urgenta - e ce imi doresc neaparat la urmatoarea masina. Nu am accident, nu am patit nimic si stiu ca toti considerati ca e inutila o astfel de optiune. Insa am cel putin 3 prieteni cu asa ceva care mi-au confirmat ca i-a salvat. Nu de la moarte, dar de la tamponari inutile.

- Siguranta generala - Nu poti compara rezultatul unui impact al unei Solenza cu al unui Tuareg. In care ati prefera sa fiti daca vine un camion de pe contrasens?

- Faruri LED - Mi se pare o diferenta considerabila intre LED si halogen pe timp de noapte. Sa nu mai zic de faruri laser.

Si sunt o gramada de alte lucruri care fac o calatorie mai simpla si mai placuta, de la caldura/ventilatie in scaun la izolare fonica, sistem multimedia, stergatoare automate etc. La mers doar prin oras pe distante scurte, dar, nu merita mai nimic, e ca in RATB, dar pe distante mai lungi orice conteaza.

Sunt de acord ca exista probleme de fiabilitate intre masinile vechi si noi si vad 2 cauze:

1. Proces de construire simplu, automatizat si cat mai ieftin - daca un Logan nou are pleca de la 20.000 EUR nu cred ca si-ar mai cumpara nimeni

2. Normele de poluare - masina trebuie sa fie cat mai usoara si motorul cat mai mic, sa aiba turbina, DPF/GPF, EGR, catalizator/SCR si multe alte lucruri necesare pentru a atinge normele de poluare

E normal ca o masina cu motor mic, cu diverse compromisuri pentru a scadea greutatea, o gramada de tehnologii fortate si cu un proces de fabricare care sa rezulte in preturi decente nu va fi la fel de fiabila ca un "tanc" din anii 90 cu motor de 5L.

Dar pana la urma e o alegere personala si fiecare plateste pe o masina in functie de cat de mult tine la siguranta si conforul sau (si al familiei). Din aceleasi motive cred ca nu aveti mobre de 50cmc din anii 90 - doar sunt fiabile, cum nici pentru echipament nu cred ca ati platit mai putin de 200 de RON ca si el ajuta. 

Acum 4 ore, cuki a spus:

Ghenele nemtesti, ajung ghene pentru ca ele deja ajung in tara cu 300-500k km. (majoritatea) bineinteles...apoi urmeaza seria de "las ca merge si asa" sau "cum rezolv ieftin". 

Merita sa dai 10k pe un A4/Seria 3 de 5-8 ani si 300k km? Multi vor zice ca da. Eu mi-as lua Dacie sau ceva nou sau cat mai nou la banii aia.

Perfect de acord sa nu iti aduci o gehna de 300-500 kkm.  Dar sunt destule masini de 5-8 ani cu 300 kkm care nu sunt nici pe departe muci. Asa cum sunt masini care la 150 kkm sunt praf.

Am un Koleos de 250.000 Km care merge inca foarte bine. Vechime 13 ani. Tocmai ce l-a luat un prieten.

Masina a facut toate reviziile la service, a primit piese noi cand a fost cazul. Din fericire e un model care nu prea a cerut piese.

Ceea ce am spus eu este ca o masina de 150-200 kkm nu este musai buna de gunoi daca a fost ingrijita. 

Si cum ai spus fiecare face cu banii lui ce doreste.

Acum 2 ore, ionutpm a spus:

Au si masinile noi niste avantaje si tehnologii care nu sunt pe masinile mai vechi. Te duce orice masina din Bucuresti la Ploiesti? Da. Te duce si o bicicleta? Tot da. Conteaza si cum te simti pe acel drum. Clima mi se pare o dotare necesara pe orice masina. Dar si multe alte lucruri au valoarea lor, de la siguranta la confort:

- Franare automata de urgenta - e ce imi doresc neaparat la urmatoarea masina. Nu am accident, nu am patit nimic si stiu ca toti considerati ca e inutila o astfel de optiune. Insa am cel putin 3 prieteni cu asa ceva care mi-au confirmat ca i-a salvat. Nu de la moarte, dar de la tamponari inutile.

- Siguranta generala - Nu poti compara rezultatul unui impact al unei Solenza cu al unui Tuareg. In care ati prefera sa fiti daca vine un camion de pe contrasens?

- Faruri LED - Mi se pare o diferenta considerabila intre LED si halogen pe timp de noapte. Sa nu mai zic de faruri laser.

Si sunt o gramada de alte lucruri care fac o calatorie mai simpla si mai placuta, de la caldura/ventilatie in scaun la izolare fonica, sistem multimedia, stergatoare automate etc. La mers doar prin oras pe distante scurte, dar, nu merita mai nimic, e ca in RATB, dar pe distante mai lungi orice conteaza.

Sunt de acord ca exista probleme de fiabilitate intre masinile vechi si noi si vad 2 cauze:

1. Proces de construire simplu, automatizat si cat mai ieftin - daca un Logan nou are pleca de la 20.000 EUR nu cred ca si-ar mai cumpara nimeni

2. Normele de poluare - masina trebuie sa fie cat mai usoara si motorul cat mai mic, sa aiba turbina, DPF/GPF, EGR, catalizator/SCR si multe alte lucruri necesare pentru a atinge normele de poluare

E normal ca o masina cu motor mic, cu diverse compromisuri pentru a scadea greutatea, o gramada de tehnologii fortate si cu un proces de fabricare care sa rezulte in preturi decente nu va fi la fel de fiabila ca un "tanc" din anii 90 cu motor de 5L.

Dar pana la urma e o alegere personala si fiecare plateste pe o masina in functie de cat de mult tine la siguranta si conforul sau (si al familiei). Din aceleasi motive cred ca nu aveti mobre de 50cmc din anii 90 - doar sunt fiabile, cum nici pentru echipament nu cred ca ati platit mai putin de 200 de RON ca si el ajuta. 

Am fost la un eveniment mercedes relativ recent. Sistemul de frânare automat la pietoni dă 50% rateuri, și oricât ne-am chinuit nu am găsit un pattern, o face pur și simplu aleatoriu. Cel de frânare automată la obstacol ratează cam 30%.

Probabil prietenii salvați sunt din categoria celor care stau pe facebook când conduc! 

Farurile led sunt bune, mai ales cele de bmw! Dar am condus vreo 2-3 mașini cu leduri deloc peste niște halogene ale unei mașini de 20 ani. 

Toate adăugirile care asigură încadrarea în normele peste E4 înrăutățesc condițiile în care funcționează motorul termic. 

În ceea ce privește confortul, siguranța și dotările nu e musai ca una nouă să fie peste alta mai veche dar din altă clasă. 

Sunt clime "bizonice" și multizonice actuale cu un singur senzor și care fac calcule, dacă le ceri diferență de 4°C între zone o iau razna, și mașini de +20 ani cu 6 senzori de temperatură în interior la care ocupanții din față pot avea unul 16° și celălalt 26° fără să căpieze sistemul. 

Cost savingul și downsizingul extrem nu sunt cele mai bune chestii apărute dpmdv. 

Acum 8 ore, Ice-D a spus:

Ma intereseaza pentru naveta o motorizare similara, fie un logan(spatiu mai mare), fie un clio. Ce consum are urban si extra?

Dacă întrebi cât consumă 1.5dci al grupului Renault... 🤦‍♂️

Edited by ENEOS
Acum 10 minute, Speedy.K a spus:

Iar bateti campii cu teorii cand pe om il intereseaza ce a zis.

Pe om îl cam interesează să fie virgină, să aibă mașină și să se pișe benzină, if u know what I mean. 

Nu prea. Stie ce vrea si vrea pareri despre ce vrea. Povesti despre Solenza, Mertanele de acum 40 de ani, rapciugile venite din vest la noi pe piata, cocalareala romaneasca vis a vis de masini si altele asemenea n-au nicio legatura cu ce vrea el.

Si eu as fi vrut un Defender nou de prin 90 pe benzina, cu 200 de cai minim, consum 5 si abs esp clima, navigatie si restul, dar ghici ce? Nu se prea poate. Ca urmare cumparam ce ni se potriveste mai bine din ce exista. Mi-as lua si eu un Shelby 69 impecabil daca mi-as permite cel putin 4 masini si patru mobre. Cum nu-mi permit decat una plus una...

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Am fost la un eveniment mercedes relativ recent. Sistemul de frânare automat la pietoni dă 50% rateuri, și oricât ne-am chinuit nu am găsit un pattern, o face pur și simplu aleatoriu. Cel de frânare automată la obstacol ratează cam 30%.

Probabil prietenii salvați sunt din categoria celor care stau pe facebook când conduc! 

Farurile led sunt bune, mai ales cele de bmw! Dar am condus vreo 2-3 mașini cu leduri deloc peste niște halogene ale unei mașini de 20 ani. 

De 3 ani conduc un Mercedes C W205. La pietoni m-a salvat de 2 ori din 2 situatii unde puteam ajunge sa-i lovesc. E drept, nu aveam 50-60km/h ci probabil 20-30. Daca ii loveam, chiar daca mi-au sarit ca (cuvant jignitor) in fata, erau pe trecere...deci baiuri gramada pentru mine. 

Franarea automata la obstacol, negresit in multe situatii. Inclusiv la viteza mare cand se frana violent in fata mea. Pana acuma nu a ratat nimica.

Ca si faruri am Intelligent Led Light System, care functioneaza ireporsabil mai ales pe faza lunga automata. In rest am condus destul de multe masini cu Led-uri si cam toate cele dupa 2018-2019 sunt ireprosabile, cu sa fara functii inteligente. Intradevar prin 2016 am condus un Leon cu Led-uri care erau varza pe ploaie, efectiv nu vedeam nimica. 

Acum 5 ore, cuki a spus:

De 3 ani conduc un Mercedes C W205. La pietoni m-a salvat de 2 ori din 2 situatii unde puteam ajunge sa-i lovesc. E drept, nu aveam 50-60km/h ci probabil 20-30. Daca ii loveam, chiar daca mi-au sarit ca (cuvant jignitor) in fata, erau pe trecere...deci baiuri gramada pentru mine. 

Franarea automata la obstacol, negresit in multe situatii. Inclusiv la viteza mare cand se frana violent in fata mea. Pana acuma nu a ratat nimica.

Nu pot să nu mă întreb la ce dracu oți fi atenți în timp ce conduceți! 😱 N-am avut atâtea close call-uri în 6 ani cât rulam 60-80000 km anual prin România, fără atâtea sisteme la mașini... 

Ceea ce am relatat este 100% real, s-au chinuit trainerii ăia să înțeleagă, au schimbat direcția pe care se făcea atelierul ca să elimine posibilitatea "orbirii" sistemului, chiar s-au străduit. Nu mai zic că la rularea pe pistă cu cruise controlul inteligent (căruia i-am uitat denumirea), atunci când leaderul a intrat în curbă mașina care îl urmărea a accelerat violent. 🤦‍♂️

Nu susțin că nu sunt bune/utile sistemele astea, doar că nu m-aș baza pe ele ci aș fi la fel de atent ca și cum nu le-aș avea. 

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Nu pot să nu mă întreb la ce dracu oți fi atenți în timp ce conduceți! 😱 N-am avut atâtea close call-uri în 6 ani cât rulam 60-80000 km anual prin România, fără atâtea sisteme la mașini... 

Ceea ce am relatat este 100% real, s-au chinuit trainerii ăia să înțeleagă, au schimbat direcția pe care se făcea atelierul ca să elimine posibilitatea "orbirii" sistemului, chiar s-au străduit. Nu mai zic că la rularea pe pistă cu cruise controlul inteligent (căruia i-am uitat denumirea), atunci când leaderul a intrat în curbă mașina care îl urmărea a accelerat violent. 🤦‍♂️

Nu susțin că nu sunt bune/utile sistemele astea, doar că nu m-aș baza pe ele ci aș fi la fel de atent ca și cum nu le-aș avea. 

In oras, oameni care sar dintre masini parcate...stalpul parbrizului care mai blocheaza din unghi. Cu alte masini, poate opream si fara sistemele de siguranta...cert este ca a intervenit sistemul inainte sa intervin eu. 

Acelasi lucru si cand vine vorba de masini...situatii aiurea, cand vrei sa schimbi banda (esti atent in oglinzi) si se franeaza violent in fata...odata chiar cu accident. Alteori plecari de la semafor in coloana, cand din varii motive se franeaza. 

Fac si eu multi kilometri, am permis de imediat 2 decenii si niciodata nu am avut niciun accident cu masina, nici macar o banala tamponare. 

Cat despre Cruise Control Inteligent, iarasi experientele sunt complet diferentiate. Niciodata nu am avut probelem sa-mi acceleze violent, nici macar pe serpentine cand eram dupa Tir-uri cu CC adaptiv. 

Nu contest experientele traite de tine la eventul la care ai fost, ar fi poate si relevant sa ne spui cand a fost asta (anii ma refer) si ce modele de masini erau acolo. Intradevar pe modelele anterioare, aceste sisteme nu era mereu exacte respectiv nu puteai sa te increzi 100% in ele. Acuma insa, eu care traiesc cu ele...nu pot sa le bag nimica de vina, iar ele vor fi neaparat in dotarea viitoarei masini  

Acum 8 ore, l.u.v a spus:

Pare de toată încrederea tehnologia viitorului. 

:) ... tu nu ai ochi la masini dupa 2010? 

Stiu, si pentru mine 2010 parca era ieri...dar sunt 11 ani de atunci. Volvo XC60 se produce din 2008, deci vorbim de o tehnologie de 13 ani!!!. Pe vremea aia smecherie era sa ai cel mai mic celular :lool:... trece vremea

si la Logan stalpul din fata are un unghi aiurea si tre sa te misti in scaun un pic cand faci stanga la 90 degrade ca sa te asiguri ca nu acopera ceva stalpul...

Sistemele astea de sigurnata sunt sa te ajute in situatii neprevazute. in mod clar nu tre sa te bazezi pe ele. 

Cu cat ai mai mult confort in habitaclu (si aici ma refer la izolare fonica, incalzirea in scaune, clima) cu atat calatoria la drum lung este mai placuta si ajungi la destinatie mai putin obosit.

Acum 21 ore, Leon a spus:

Consuma foarte putin, are o autonomie de invidiat (in rezervor incap ceva mai mult de 50 litri).

Din cate imi amintesc, afara la mers linistit, regulamentar (maxim 90km/h) iti ia sub 5 litri/100km (deci undeva putin peste 4%), pana in 110km/h iti ia 5-5,5, viteza de autostrada 140 km- 6,5-7,5%.

In oras iti ia 6-7 litri (recordul a fost intr-o iarna friguroasa cu toate alea pe on cand a luat 7 litri si ceva, parca 7,8 arata computerul, deci consumul mediu maxim a fost iarna, de aproape 8%). 

Mersi.

Acum 14 ore, ENEOS a spus:

Dacă întrebi cât consumă 1.5dci al grupului Renault... 🤦‍♂️

Stiu, miros a sarakie.😂

La 15.06.2021 la 14:14, VyXxer a spus:
La 15.06.2021 la 12:20, Silver Arrow a spus:

In general exista damblaua asta sa luam masina noua la fiecare 4-5 ani

La români?  :)))

Colegul vrea sa zică mașina sh noua :grinbandit:

Îți dai seama că or fi și care fac asta, spuma poate. "Oameni de afaceri" mai mult sau mai puțin controversați.