Jump to content

Caut SUV mediu ~ 20.000 Euro

throttle
 Share

Recommended Posts

Acum 6 ore, prafrau a spus:

masina cu 30% mai putini cai din aceeasi cilindree e mai fiabila, soc

au scopuri usor diferite

daca vrei sa vezi ce se intampla cand toyota face o masina usor sportiva vezi toate problemele cu motoarele si cutiile de la mr2

Aha, și Honda când face 200 cp din 2.0 aspirat (TypeR EP3) de ce plm nu se strică?!? 

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Aha, și Honda când face 200 cp din 2.0 aspirat (TypeR EP3) de ce plm nu se strică?!? 

nu stiu, n-am gasit niciuna cu motorul original, povestea cel mai des intalnita era ca s-a calat motorul dupa ce a mancat tot uleiul

la al doilea motor toti proprietarii aveau uleiul lor special pe care se jurau ca nu-l consuma dar aveau cumva si un bidon in portbagaj din care turnau dupa fiecare sedinta

presupun ca daca le ingrijeai si nu stateau numai in vtec erau foarte fiabile

Eu am găsit mai multe, ba chiar una aleargă de vreo 5 sezoane la curse cu motorul aproape stock! 

Dar suntem pe lângă. 

Acum 11 minute, einstein1984 a spus:

e al 3lea

Relativ. Adică primul, ăla cu care a ieșit din fabrică acum +15 ani, revizuit pe la 240kkm. :blbl:

Acum 10 ore, prafrau a spus:

presupun ca daca le ingrijeai si nu stateau numai in vtec erau foarte fiabile

si aveau 30 cai morti :)

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Relativ. Adică primul, ăla cu care a ieșit din fabrică acum +15 ani, revizuit pe la 240kkm. :blbl:

acma, daca mergea la curse si ieisea mereu ultimul posibil sa fii tinut;

Ce rahat vorbiti voi de S2000. Cand ati vazut voi ultima oara un S2000? Eu personal nu am mai vazut de ani de zile.

Acum 5 minute, Cavaleru a spus:

@throttle ai gasit ceva sa iti convina? :)

O gasit rabdare pana la anu

Salut!

La 23.06.2021 la 14:49, prafrau a spus:

masina cu 30% mai putini cai din aceeasi cilindree e mai fiabila, soc

au scopuri usor diferite

Motivele (i.e. scuzele) pentru care o mașină e un cazan din punct de vedere al fiabilității nu ma interesează. Si eu daca eram bogat si frumos as fi o avut o iubită model, dar cum m-am născut doar deștept, n-am decât sa rămân holtei.

Plus ca am spus deja ca sunt multe mașini cu performante spectaculoase, deși stau mai mult in service, exemplu fiind Alfa Romeo. Alfa Romeo 4C are motor de 1.75 - 240 CP sau cam așa ceva, nu neapărat manele, dar ceva sa placa la toată lumea. M-as duce in vacanta cu aceasta mașină (i.e. exceptând faptul ca probabil nu se pretează la drum lung din punct de vedere al confortului)? Da, daca as fi dispus sa abandonez mașina într-un service pe drum si sa continuu cu mijloace de transport in comun, dar aici ar fi mai mult o chestie de pasiune, nu de eficienta. Exemplu: am un coleg de serviciu care folosește o dubita VW d-aia hippie zi de zi; la câteva luni ne da email sa ne spună ca întârzie ca l-a lăsat mașina pe drum - evident ca daca îți pui ambiția cu un hârb poți sa zici ca e mașina de zi cu zi. Daca vreodată voi avea mașină (i.e. pentru ca nu am ce face cu banii), cel mai probabil va fi o Alfa Romeo (i.e nu 4C, ca deja e mai scumpa la mana a doua decât era noua), însă nu voi veni aici sa explic ca de fapt e absolut in regula sa merg cu ea lunar in service pentru te miri ce rahat, când un Logan vede un service doar când e la un pas de REMAT.

In alta ordine de idei, am înțeles ca noul Duster se lansează in toamna asta.

Sănătate tuturor!

Salut!

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Să ai o alfa e ca și cum ai fi însurat cu o curvă!

Doresc sa mentionez ca adaugire - cu o curva foarte, foarte frumoasa!

Sanatate tuturor!

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

e ca și cum

am avut doua Alfe.. pana acuma..

Am cumpărat cu 6000e un Duster din 2016 1.5 110cp euro 6 4x4 200kkm, jante aliaj, gps, senzori de parcare, cîrlig, pilot automat.

Nici alea după 2010 nu sînt rele dar modelul după 2014 are bord mai ergonomic şi e mai bine insonorizat iar uşile nu mai trăncăne cînd se închid.

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

dar 200.000 KM!!!! 

206000km

Interesant este că au început să apară şi în România Dusterele cu 200k+ km.

Pînă de curînd aveam doar Dustere cu max 160kkm.

In Ro abia gasesti ceva la 180-200kkm in timp ce in EU (ex. Site Mobile.de) la banii ceruti in Ro iei fier la dublu kilometrii.

Prostii (cumparatorii) influenteaza major manaritul kilmetrajului - samsarii servesc fix ce cere clientul.