Sari la conținut

Grecia 7 zile 17-23.06


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

Frumoasa tura. Scurta dar intensa.
Noi am facut o tura de 31 de zile prin Grecia si parca tot nu ne-a fost indeajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, DiarM a spus:

daca faci topic, ma abonez la iesire. Sper sa asfalteze drumurile din Georgia Ushguli ca nu m-as baga pe off

Oops bine că ai zis, că eu nu mai am Versysul pentru aventuri de genul asta. Dar mă bate gândul acum sa iau și un mini ADV gen Versys X300 sau Vstrom 250. Eu sunt in Skiathos acum (am venit pe moto cu tot cu pasagera și full bagaje) și aici am închiriat un Versys X300 pentru drumurile lor offroad. Absolut geniala jucărica asta, am mers și ajuns in locuri unde cam pe jos trebuie sa o iei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

5 +2. prima si ultima nu se pun, au fost de sacrificiu.

Eeehaa, am tot zis. Ca sa vezi Grecia pe indelete, si cu un ritm de plimbare, vizitare, fara presiunea timpului,iti trebuie o luna. Nu sunt antreprenor, nu sunt nici angajat la stat, de unde spanac 1 luna :)))))

Bune si 7 zile.  PLus ca zilele alea de concediu sunt alocate si pentru....efectiv concediu. Nu moto :) 

 

Cazari, 2 la camping, 4 la hotel via booking. Intre 45 si 93 euro. Cea la 93, 3 paturi.

Per total, am facut un calcul grosier, cred ca am iesit la 800 euro. Cum ma si asteptam, un 100 si ceva pe zi.

Dar am mancat ce am vrut, unde am vrut, fara sa ma uit. Nu m-a interesat economia. 

Se poate scoate tura la 650 euro, sigur, daca se vrea mai pe economie. deh, cine a dat 10 euro pe inghetata:)))

 

Regreti cumva aia 10 euro dati pe inghetata ??!??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, RuInCV a spus:

 

Regreti cumva aia 10 euro dati pe inghetata ??!??

Nu nu, din contra. Regret ca nu avem și noi asa ceva, ca m as abona zilnic la 10 euro😂😂😂

Acum 4 ore, _Raul_ a spus:

F faine locuri. 

Unde este podul acela cu cascada lângă el (penultima poza)? 

ziua 3, dinspre meteora.

The arch bridge waterfall of Paleokaria

Επαρχ, Epar.Od. Paleokarias-Ropotou, Pili 420 32, Grecia

https://www.google.ro/maps/place/The+arch+bridge+waterfall+of+Paleokaria/@39.4311874,21.5253633,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x135939ac0a966d41:0x6d2d79aa951ed778!8m2!3d39.4311874!4d21.527552

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian M. Ai avut dreptate in ceea ce privește Grecia. Sunt in Thessalonik acum și prețurile sunt decente și ok comparativ cu insulele. O cina foarte foarte buna a fost 35 de euro cu tot cu tip, in contrast cu insule unde ar fi fost 70. Probabil că toată tărășenia asta cu guvid i-a afectat foarte tare pe insule și mai puțin pe continent.

 

@DiarM o sa incep să mă uit sa pun pe harta un traseu de Georgia Armenia Azerbaidjan și Turcia de Nord. Sa vad câți km total, cam cate zile ar fi, obiective de vizitat, locuri de văzut chestii de trăit. Daca voi veni cu ceva tangibil voi face un topic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, lacroyx a spus:

@Adrian M. Ai avut dreptate in ceea ce privește Grecia. Sunt in Thessalonik acum și prețurile sunt decente și ok comparativ cu insulele. O cina foarte foarte buna a fost 35 de euro cu tot cu tip, in contrast cu insule unde ar fi fost 70. Probabil că toată tărășenia asta cu guvid i-a afectat foarte tare pe insule și mai puțin pe continent.

 

@DiarM o sa incep să mă uit sa pun pe harta un traseu de Georgia Armenia Azerbaidjan și Turcia de Nord. Sa vad câți km total, cam cate zile ar fi, obiective de vizitat, locuri de văzut chestii de trăit. Daca voi veni cu ceva tangibil voi face un topic. 

Eu ti-am spus, Thasos pamant romanesc. Au corelat bajetii si preturile. Trebuie mers mai spre sud. Pe peninsula e mult mult mai ok.  Hai si cu traseul ala, sunt interesant.

 

Acum 44 minute, DiarM a spus:

adica voi muncati si alte chestii in afara de gyros la 3euro in Grecia ??

 

Eee, da. Eu musai bifez muscaua cu vinete, berbecut/ied, caracatita, poate calamar umplut, inghetata.  :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, mihai c a spus:

totusi cea mai buna la gratar am intilnit-o in Skala Maries,Thassos dar sunt deschis la alte propuneri

Acolo unde o țin pe sfoara la uscat? Parca da, papat și eu😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Ma bate si pe mine gandul sa fac ceva de genul asta. Si am niste intrebari - de fapt una - pt @Adrian M.   Exsita ceva ghiduri pt grecia - online / fizic - nu conteaza? Eu am reusit sa dai doar de tururi ghidate contra cost - de ala de o vacanta in 2. 
Multumesc mult. 
Insulele lor le stiu dar mai putin ce poate fi vizitat prim munti 

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, tzunoi a spus:

Ma bate si pe mine gandul sa fac ceba de genul asta. Si am niste intrebari - de fapt una - pt @Adrian M.   Exsita ceva ghiduri pt grecia - online / fizic - mu conteaza? Eu am reusit sa dai doar de tururi ghidate contra cost - de ala de o vacanta in 2. 
Multumesc mult. 

Pt ce ai nevoie de ghid? Sau vorbim de stabilirea traseului, pe unde sa mergi si ce sa vezi? Sfantu google e solutia, si ceva studiu. 

Aici ai lista oe zile, obiectivele. Am si un mic tabel cu locurile d3 cazare, te ajut si cu el daca e. 

Tu sa stii ce vrei sa faci, cate zile, cum, etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect - nu am spus ce ma intereseaza. Curbe, peisaje misto, drumuri pe coasta, pe langa mare, drumuri pustii si puncte de interes. Astea sunt mai greu de definit ca poate fi un pod (vezi o poza din pagina anterioara), poate fi meteora (cu toate ca eu nu ma omor aprioric dupa manastirii) sau orice merita vazut. Cluburi..neah. Plaje - un apus misto de ce nu. Dar nu e scopul principal. Ca am tendinta sa ma plictisesc cand stau la plaja.

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai fost Meteora merita vazuta. Si pe mine ma doare in cot de manastiri, dar peisajul de acolo merita cu siguranta.

 

Nu stiu daca e exact cel din poza, dar podul de acolo seamana cu cel din Konitsa. https://www.google.ro/maps/place/Stone+bridge+Konitsa/@40.037019,20.7442668,589m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x149e41d1e40eaa5f:0xdb7d0a06b9f3bb31!2sMonemvasia,+Greece!3b1!8m2!3d36.6876016!4d23.056032!3m4!1s0x135a353d28638d47:0x40c37ea71a06431c!8m2!3d40.0364611!4d20.7451794

 

Iti recomand hotel Panorama in Konitsa, ai o priveliste superba din balcon cam in orice directie. Mai toata zona aia de munte de langa Albania e misto, gasesti peisaje superbe, ai si curbe, dar calitatea asfaltului nu e cine stie ce, merge totusi mers mai sportiv ca nu ai trafic aproape deloc.

 

O alta recomandare ar fi Monemvasia. Seamana cu Nessebar, tot asa ai un istm ingust care leaga peninsula de mal, doar ca orasul vechi nu ocupa tot spatiul disponibil. Te poti opri sa verifici cat de bine se aude in amfiteatrul din Epidaurus. 

 

Fa-ti un plan cat de cat si mai cauta chestii interesante pentru tine pe tripadvisor si pe maps pe langa traseu.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, RuInCV a spus:

Daca nu ai fost Meteora merita vazuta

Neapărat miile de trepte să le urci în echipament 🏍️, musai într-o zi de august pe la prânz! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...