Sari la conținut

7. Gran Premi Monster Energy de Catalunya


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

As fi vrut sa vad un backflip, dar ma bucur si pt Oliveira.

Q sa lase aerele alea de vedeta prin paddock, mereu descheiat pana la chiloti, de parca ar urmari un contract cu un site pentru adulti. Cel mai probabil a uitat sa securizeze fermoarul cu banda de scai de sub gat. 

Miller aduna puncte, si bine face. 

MM de ce naiba se mai forteaza sa ridice mobra daca e departe in litiera, cu motorul oprit?! Poate isi indoaie iar vreo placuță, sa se rezolve definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 11 minute, adidas a spus:

Vorba aia, Ducati e naspa rau :)

Ducati a investit mult in Bagnaia iar Miller are deja contract semnat. Zarco va ramane si anul viitor la echipa de client. Are, oricum, o motocicleta de uzina deghizata.

 

 

MM e un om bogat. Nu cred ca-l sperie o "discutie" cu un oficial japonez. N-au cu ce sa-l preseze. El e in continuare omul lor nr 1 si toate trantele sunt rezultatul unei ambitii ce depaseste momentan conditia fizica/psihica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, adidas a spus:

Vorba aia, Ducati e naspa rau :)

 

Daca nu avea Quart nu gafa si nu avea probleme cu fermoarul  :D,  Ducati era pe trei. Cum spuneam, o motocicleta de locurile 2, 3, 4. Pana acum nu au castigat datorita superioritatii lor, ci in conditii favorabile sau pe greselile adversarilor. Insa e drept, sunt constanti. 

Acum 20 minute, PzKpfW a spus:

 

Nu mai folosesc șasiu din segmente de metal tubular sudat?

Nu. Au renuntat la tubular steel trellis la sfarsitul sezonului 2019. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune KTM.urile in acest sfarsit de saptamana, legat de greseala adversarului,   nu ai legat sireturile(fermoarul aici🤣🤣) cum trebuie, ai calcat pe ele, te.ai impedicat si opa ai sabia infipta in gat.

Editat de Djenavar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

47 minutes ago, xt600 said:

Nu. Au renuntat la tubular steel trellis la sfarsitul sezonului 2019. 

 

Interesant ce zici. Avem o sursă pentru asta?

 

 

Quartararo este un pilot bun (sau foarte bun, de văzut), care se înțelege bine cu prototipul M1.

 

Fără el, Yamaha ar fi pe nicăieri: o victorie și un loc trei în 7 curse. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, PzKpfW a spus:

 

 

Interesant ce zici. Avem o sursă pentru asta?

 

 

Quartararo este un pilot bun (sau foarte bun, de văzut), care se înțelege bine cu prototipul M1.

 

Fără el, Yamaha ar fi pe nicăieri: o victorie și un loc trei în 7 curse. 

Cine cauta gaseste. Nu ma pune acum sa caut sursele. Imi aduc bine aminte, ca la inceputul sezonului 2020 aveau un alt cadru. Poti arunca un ochi si pe imaginile cu motocicletele 2020 si 2021. Vei putea face diferenta intre cadrul trellis din 2019 si cadrul actual. 

 

Pescarul baga batul prin gard. Isi varsa frustrarile pe retelele de socializare. Doar asa mai afla lumea cate ceva despre existenta lui.

Daca regulamentul nu prevede altfel, nu este interzis. Felul in care Q isi poarta combinezonul, il priveste personal.   

 

 

 

Motoreta KTM/2020: https://riders.drivemag.com/news/2020-ktm-motogp-bike-unveiled-265-hp-and-157-kg/#&gid=1&pid=12

si modelul 2021: 2021-KTM-RC16-MotoGP-Tech3-50.jpg?fit=30

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am senzatia ca guma fata a fost problema lui Q si abia apoi combinezonul. Oricum, sa mergi cu 300+ si cu parasuta deschisa e ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, xt600 said:

Cine cauta gaseste.

 

Deci nu avem alte surse în afară de părerile și impresiile personale :) 

 

KTM folosește în continuare șasiu din oțel tubular sudat, cu secțiune ovală și rectangulară. Cum spuneai, se vede destul de bine în pozele cu motocicleta.

 

image.thumb.png.99ca4fb036822be58b1be77caf99f303.png 

 

image.thumb.png.b049f87bfd1fa511abdfc5fe90411f9e.png

 

“We have an advantage over the others because our metal tube chassis is much faster (to make) than the others. This is going to be helpful to us.” - Pol Espargaro, noiembrie 2019 la Jerez despre șasiul spec 2020.

 

Indeed, that’s true as the aluminium beam frames in MotoGP are machined from billet, instead of being cast or extruded. This main section which includes the headstock and spars are then welded to the uprights.

 

13 minutes ago, xt600 said:

Daca regulamentul nu prevede altfel, nu este interzis.

 

2.4.5.2 Rider’s Safety Equipment

1. It is compulsory that each contracted rider must begin each race event with at least two complete sets of undamaged safety equipment. A complete set of safety equipment shall contain:

  • Helmet
  • Leather Suit, 1-piece
  • Gloves
  • Boots
  • Back Protector
  • Chest Protector

The equipment must be worn, correctly fastened, at all times during on-track activity.

 

Regulamentul complet este aici dacă vrei să te uiți peste el. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De altfel, îmi amintesc, dar nu perfect, cândva în ultimii doi ani a fost o situație în care un pilot după ce a ieșit în decor a reintrat în pista fără mănușă, și nu l-au lăsat sa continue cursa. 

Dar nu reușesc să-mi amintesc exact incidentul. 

 

Din punctul meu de vedere trebuia Black flag. E o scăpare mare a RD, mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai scutit sa caut o imagine cu modelul 2019. Diferentele sunt evidente. 2019 este cadrul cu zabrele, despre care vorbea Florin Ion, iar cele de pe modelele 2020 sunt cu totul altceva. Quod erat demonstrandum.. Nu mai pierd vremea cu tine, ca deja bati campii. 

Cat despre echipamentul lui Q, care il preocupa pe Stoner (si vad ca si pe tine), nu se specifica in clar ca nu are voie sa il poarte cu fermoarul deschis. Acel "correctly fastened" este foarte interpretabil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600 - am învățat să nu mă contrazic cu tine. Detaliez lucrurile doar ca să nu-i induci și pe alții în eroare cu informațiile greșite pe care le răspândești :) 

2 hours ago, Gixu. said:

N-au cu ce sa-l preseze. El e in continuare omul lor nr 1 si toate trantele sunt rezultatul unei ambitii ce depaseste momentan conditia fizica/psihica.

 

:agree:

 

Even without the leathers issue, Quartararo doesn’t feel he could have challenged Oliveira in the end as he didn’t have as great a feeling on the hard rear tyre as he did throughout practice.

 

“Yes, I was saving the tyre but honestly even on the left side Miguel was so strong and I didn’t have the feeling of this morning with the hard, or even all the weekend. I think all the Yamahas have this issue because for me Franco [Morbidelli] was one of the big contenders for the win and he finished far away.”

 

Personal n-am înțeles penalizarea pe care a primit-o: din câte pricep, i-a fost acordată pentru că nu a luat breteaua de asfalt corect? Dacă da, mi se pare absurd, fiind o situație la limită. Iar locul oricum l-a cedat.

 

În rest, se pare că oricum ar fi câștigat Oliveira. Victorie KTM la toate cele 3 clase astăzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

@xt600 - am învățat să nu mă contrazic cu tine. Detaliez lucrurile doar ca să nu-i induci și pe alții în eroare cu informațiile greșite pe care le răspândești :) 

 

Ceilalti utilizatori ai forumului sunt destul de mari, astfel incat sa isi caute singuri informatia, daca au dubii sau nelamuriri. Daca tu habar nu aveai ca in 2020 au schimbat arhitectura cadrului, discutam degeaba.

Cat despre regulament, daca erai mai atent la postarea mea, am spus acolo doar ca "daca regulamentul nu prevede altfel, nu este interzis", un mod indirect de a spune ca trebuie vazut ce spune regulamentul, ca se presupune ca Directiunea de cursa stie foarte bine acel regulament si daca nu a luat masuri, inseamna ca are o explicatie in acest sens. Atat! Apoi ai pus citat din regulament, lucru foarte laudabil, numai ca formularea aceea poate genera unele interpretari. Pana la urma,  ramane de vazut ce decizie va lua Directia de cursa, in urma sesizarii d-lui Stoner. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joan Mir: "What I see as very dangerous is throwing the breastplate, it's plastic and it's dangerous, there are bikes coming at 200 km/h from behind. Of course, that is punishable, I think it puts the other riders in danger, that's how it is.”

 

Johann Zarco: “I think it was not dangerous for us, but maybe it was dangerous for him. We cannot race with an open suit. At least [if he] got the chest protector out and then closed the suit up again, yeah it’s like the chest protector doesn’t do all. But if he just slide with an open suit, this can be so dangerous. So, a black flag for his safety can have sense.“

 

Marc Márquez: “I think it will come up in the Safety Commission, and I think it's unfair if you black flag him. But it's a dangerous thing, it's like when you have a thing hanging off the bike, you have to stop, you have to make it [safe] and if you can't, you have to retire. That's what I think they should have done. Either you pull off, lose three or four seconds and tie your overalls, or you have to stop.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Pana la urma,  ramane de vazut ce decizie va lua Directia de cursa, in urma sesizarii d-lui Stoner. 

 

 

Acum 26 minute, September a spus:

I-a perturbat atenția și l-a incomodat suficient situația pentru o penalizare suplimentară. 


Proaspata, din cuptor:

For riding without his leather suit correctly fastened and without the required chest protector, World Championship leader Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) has been given a three-second time penalty applied to the results of the Gran Premi Monster Energy de Catalunya MotoGP™ race.

Quartararo crossed the line in third place but was handed a three-second penalty for shortcutting Turns 1 and 2 in the closing stages, seeing him demoted to P4. Now, after the additional penalty, Quartararo finishes sixth in the Catalan GP and has a 14-point lead over Johann Zarco (Pramac Racing) in the overall standings heading to Germany. 

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Personal n-am înțeles penalizarea pe care a primit-o: din câte pricep, i-a fost acordată pentru că nu a luat breteaua de asfalt corect? Dacă da, mi se pare absurd, fiind o situație la limită. Iar locul oricum l-a cedat.

Locul la Zarco il pierduse „in lupta drepta“. Zarco a bagat roata in fata in virajul ala. 

Locul la Miller nu l-a cedat.

Mai mult de atat nu comentez. Nu stiu cum au judecat cei in masura sa o faca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cică lui Aleix in weekendul asta i s-a scurs lichid după ce niște copci de la operația de arm pump s-au desprins, mecanicii au crezut inițial că scapă moto ceva lichid :D
Ii tot scoteau lichid că se tot acumula dar nu se poate f des că e risc de infecție.


Despre Q:
Comentatorii au zis la momentul respectiv că Q trebuia să cedeze locul.
Nu a făcut-o și 3sec penalizare.
Cică regulile sunt clare și trebuia să le știe.

Cu pielea deschisa trebuie steag negru, nu e safe deloc.
Trebuie sa protejezi riderul de el însuși.
Comentatorii au zis că trebuie dat steag negru imediat.

Ca idee: anul trecut dupa ce a ajuns in fruntea clasamentului dupa cursa asta a inceput caderea lui Q. (ok nu o dam in voodoo si cobit dar doar ca idee, fun fact)

 

Asta e de la mine:
Ciudată și decizia lui de a merge larg acolo..de ce ai face asta?


Oliveira tata lor frate. E de gheata Omu. Unde mai pui ca a si făcut dinții unora din echipa :D , merita sa fii in echipa lui.
Nu greșește.E rece că un dentist ahahahaha.

Zarco e weekend de weekend acolo. E tare omul. Sa le stea in gat celor care l dădeau mort ahahaha.
Cică a mers in spatele lui Q puțin și a învătat ceva de la el pe curbe. In plus sta mult cu corpul afara.

Miller are f mult noroc până acum...


Mult mai tare cursa asta chiar si cu MM in pietris, tot ziceau unii ca de-aia mi se par naspa cursele.

MM se bate cu rins la curse căzute la rând.
Lasa ca o sa fie mai odihnit cursa viitoare, s-a vazut diferenta.
o sa isi puna casca in cui odihnit cum speculeaza colegii :))

 

Haha cică daca Honda nu ia podium anul asta (pe uscat?) se poate să aibă parte de concesii :)) ireal.
Bine...eu cred că MM o sa ia macar podium anul asta, sa fim seriosi. Asta daca nu se retrage, ca e terminat, LOL

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu dramatizam.Ghinion au avut Tomizawa,Simoncelli,Salom.Dupasquier sau chiar Hayden.

Asta ar trebui sa-i ingrijoreze pe Ezpeleta si comisarii pwlii.Siguranta si viata pilotilor.

Nu sa se sparga in figuri cu penalizari stupide.

Puterea motoarelor a crescut mult peste nivelul de siguranta.Nimeni nu credea ca se poate muri la clasa mica.

Anul trecut cand a zburat motorul lui Zarco in Austria a fost doar un noroc chior ca nu la percutat pe Vin sau Vale.Oricare ar fi fost lovit era pe lista de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, xt600 a spus:

MM.. nu mai este nimic de zis.. Am inteles ca a venit un nene din Japonia. Probabil il baga in sedinta si se vor lua niste decizii... 

da, il pune sa semneze demisia in alb. man, revino-ti. omul e in recuperare.

Acum 7 ore, TETEA. a spus:

Cel mai probabil a uitat sa securizeze fermoarul cu banda de scai de sub gat. 

se punea problema declansarii airbagului cand a pierdut fata si ca nu putea sa respire si ca s-a descheiat singur.

de la vant nu te mai poti incheia la loc.

s-a incheiat dupa finish probabil? nu stiu sigur.

Acum 7 ore, Gixu. a spus:

MM e un om bogat. Nu cred ca-l sperie o "discutie" cu un oficial japonez. N-au cu ce sa-l preseze. El e in continuare omul lor nr 1 si toate trantele sunt rezultatul unei ambitii ce depaseste momentan conditia fizica/psihica.

nu neaparat ca asta cred si eu dar suna corect ce spui. 

lasa haterii sa viseze :) e terminat, clar.

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Daca nu avea Quart nu gafa si nu avea probleme cu fermoarul  :D,  Ducati era pe trei. Cum spuneam, o motocicleta de locurile 2, 3, 4. Pana acum nu au castigat datorita superioritatii lor, ci in conditii favorabile sau pe greselile adversarilor. Insa e drept, sunt constanti. 

nimic mai adevarat.

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

 

 

 

 

 

ce zice Casey au zis comentatorii englezi pe loc. 

steag negru instant.

sa zica mersi pt loc 4. fara suparare, eu chiar il vad sa ia campionatul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...