Sari la conținut

Loc de exersat in Bucuresti (tip parcare)


mrjo
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am intrat in randul motociclistilor de luna asta, am cam tot ce trebuie (permis proaspat ca painea calda, echipament etc) si as vrea sa ies pe undeva sa exersez diverse manevre, in general la viteza redusa, ca sa ma invat cu adevarat cu motorul. Am un Kawasaki Vulcan de 900 si nu vreau sa ma bazez in trafic doar pe ce am invatat la scoala pe motoare de doua ori mai usoare si sa "descopar" lucruri noi taman in situatii-limita, ci intr-un mediu mai controlat. Asadar, stie cineva vreun loc potrivit pentru asa ceva in Bucuresti? O parcare mai mare care sa aiba un colt mai liber, o platforma betonata pe undeva etc? Si pentru ca presimt ca cineva o sa vina cu sugestia asta - da, o sa ma bag si la un curs de perfectionare, dar tot as vrea sa am si un loc mai ferit unde sa ma joc in legea mea. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau in Titan, dar sincer sa fiu, n-o sa ma opreasca distanta pana acolo, chiar daca traversez orasul (mai invat si ceva trafic in felul asta). Imi permit sa merg la orice ora, adica atunci cand e cel mai liber, deci sunt deschis la orice optiuni s-ar gasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, dupre said:

Poligonul Ilioara

Am inteles ca e cam bombardat, cel putin portiunea "deschisa publicului". O sa trag azi o tura pana acolo totusi, sa vad cum e. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, l.u.v said:

Știam ceva loc liber în spatele Ikea Băneasa. 

Dacă folosești funcția "search" a forumului după cuvintele de mai sus ai să găsești destule topicuri. 

Multam. Am ajuns pe-acolo acum vreo 4 ani cu bicicleta, chiar m-am gandit si la optiunea asta, dar nu stiam daca se mai poate intra pe acolo, dupa modificarile din ultimii ani. O sa incerc in weekend, daca ne lasa vremea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia la poligonul moto de la Republica au gard? Inchid seara?

Mai era in fata la biblioteca nationala pe maidanul ala. Acolo faceam noi poligon si era deschis...acum multi ani. Era betonat pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un update, pentru cine mai doreste. Poligonul de la Ilioara e cum am zis, bombardat, dar imediat cum intri pe dreapta e un loc acceptabil, unde poti exersa niste manevre la viteza mica. Mai trece cate o masina, dar e cat de cat ok. La Ikea in spate strazile ori sunt in circulatie, ori blocate, eu nu aveam loc sa trec cu vacuta mea. Mai e acolo o fasie de asfalt de vreun km catre fabrica de ciment, dar pe acolo mai trec basculante, si nu incet. Intre timp am facut insa o tura pana la Oltenita, care pentru un incepator e ok - drum mai mult drept, si localitati, si camp, doar ca e plin de petice, te zdruncina binisor. Multam, asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu este de drum drept, ci de o parcare in care tocmai sa se exerseze controlul la viteza mica. Intoarceri de pe loc fara sa pui piciorul jos, 8-uri, coordonare ochi-mana, manevre de evitare, franare de urgenta, controlul ambreiajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de enumerare, dar nu vad unde am zis ca drumul lung si drept e echivalent cu manevre in parcare la viteza mica. Am spus-o doar ca fapt divers, daca mai sunt incepatori din Bucuresti care vor sa incerce si un drum in afara orasului, care sa nu fie nici departe, nici foarte circulat, nici dificil.

Revenind la oile noastre, mi-am gasit loc de exersat: parcarea de serviciu de pe A3. E impartita in cateva sectiuni, e loc si pt accelerarile dinaintea franarii de urgenta, iar lumea e in general intelegatoare, nu s-au bagat chiar unde ma invarteam eu cu motorul. Daca mai sunt doritori, azi o sa fiu iar acolo pe la amiaza cateva ore (pe sensul spre Ploiesti, pt ca e mai libera ca cealalta). Salutare si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cred ca mi ai răspuns si mie la un topic aseară :)) Si eu sunt începător, deci si eu am cautat un loc la fel ca tine. Eu am exersat timp de cateva zile in parcarea unui kaufland. Așteptam sa se termine programul, după care mergeam in parcare când era goala si exersam. Ar fi bine totuși sa atragi cat de putina atenție poți, exista riscul sa se ia cei de la securitate de tine.

Inca o sugestie : daca ești suficient de odihnit, recomand mersul noaptea. Străzile sunt goale mai ales in weekend pe. timp de noapte, dar daca zici ca vrei sa exersezi manevrele la viteze mici, atunci recomand parcările magazinelor.

Mai e o parcare imensă la Jumbo, la aia poți sa mergi oricând pentru ca e goala mai mereu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult pt sugestii. Aveam si eu in gand o parcare de hypermarket dupa program, dar voiam sa exersez chestiile pe timp de zi, nu sa ma chinui sa vad unde e urmatoarea minge de tenis (jaloanele mele). As incerca la Jumbo o tura, daca zici ca parcarea e mai libera, dar care din ele? Militari, Berceni, Pallady? Oricum, a inceput sa-mi placa tura pe A3, ca ajung relativ rapid la autostrada (daca evit traficul), ma "dau" nitel pana la parcare, apoi trec la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mrjo a spus:

Mersi mult pt sugestii. Aveam si eu in gand o parcare de hypermarket dupa program, dar voiam sa exersez chestiile pe timp de zi, nu sa ma chinui sa vad unde e urmatoarea minge de tenis (jaloanele mele). As incerca la Jumbo o tura, daca zici ca parcarea e mai libera, dar care din ele? Militari, Berceni, Pallady? Oricum, a inceput sa-mi placa tura pe A3, ca ajung relativ rapid la autostrada (daca evit traficul), ma "dau" nitel pana la parcare, apoi trec la munca.

Eu știu de Jumbo ul de la Berceni ca are parcarea destul de goala deobicei 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...