Sari la conținut

Se poate conduce motor de 125cc cu cat B?


vvraul
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 ore, Penetru a spus:

A fost în unele țări din Europa dar nici acolo nu mai este.

Eu nu as fi atat de categoric.
Caz clar in Franta, unde aceasta reglementare este in vigoare din 2011: cu permis B poti sa conduci pana la 125cmc, insa trebuie sa faci dovada unui curs specific de 7h.
In Romania, proiectul de lege este (blocat) uitat in Parlament, nu stiu daca-l vor simplifica: ai categoria B, poti sa conduci pana la 125cmc.
Sa vedem cand il vor pune in dezbatere.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Penetru a spus:

A fost în unele țări din Europa dar nici acolo nu mai este.

In Franta e mereu actuala https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F45

Trebuie doar sa ai permis B de minim 2 ani si sa fi trecut prin niste cursuri de care nimeni nu intreabă.

Dacă le arăţi asigurare pt 125cmc de peste 4 ani nici măcar nu mai ai nevoie de cursuri.

În România cînd s-a pus problema autorizării ca mai sus, în toţi mocicliştii vieţii s-a umflat grija pt aproapele şi au sărit de cwr că vor muri ăia ca muştele odată ieşiţi pe străzi. Grija pt capra vecinului a înfrînt dar încă puteţi face o petiţie

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vota "pentru" o asemenea reglementare, din cateva motive simple: 

Mai multi soferi cu B-ul pe doua roti inseamna mai putine masini in trafic in momentul ala

Pentru schimbarea de perspectiva a soferilor dupa ce vor fi gustat la nivel personal micile "favoruri" pe care conservarii le fac celor pe doua roti, gen asigurare in dorul lelii, prioritate de gabarit, depasiri facute desi te vede ca vii din sens opus pentru ca "ai loc" pe marginea drumului, eventual pe acostament, ca esti mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, TETEA. a spus:

Eu as vota "pentru" o asemenea reglementare, din cateva motive simple: 

Mai multi soferi cu B-ul pe doua roti inseamna mai putine masini in trafic in momentul ala

Pentru schimbarea de perspectiva a soferilor dupa ce vor fi gustat la nivel personal micile "favoruri" pe care conservarii le fac celor pe doua roti, gen asigurare in dorul lelii, prioritate de gabarit, depasiri facute desi te vede ca vii din sens opus pentru ca "ai loc" pe marginea drumului, eventual pe acostament, ca esti mai mic.

Pai motivatia implementarii a fost reducerea numarului de masini in trafic.

Celelalte beneficii mentionate vin la pachet. Gratis :)

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

Eu as vota "pentru"

S-a votat "împotrivă" dintr-un motiv foarte simplu:  cei doi iniţiatori ai proiectului sînt Petrea Gabriel şi Rotaru Alexandru senatori mwepesede.

Iar pct de vedere al guvernului prin MAI este semnat de L Bode  în care este respinsă propunerea

Vedeţi CDEP dacă sînteţi curioşi cine şi cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, adrianm a spus:

S-a votat "împotrivă" dintr-un motiv foarte simplu:  cei doi iniţiatori ai proiectului sînt Petrea Gabriel şi Rotaru Alexandru senatori mwepesede.

Iar pct de vedere al guvernului prin MAI este semnat de L Bode  în care este respinsă propunerea

Vedeţi CDEP dacă sînteţi curioşi cine şi cum

Pai ce vrei? Sa se umple strada de soferi calare pe mobre 125cc? Sa nu mai aiba loc electricianul Bode loc pe contrasens?:crack:

Ce draqu bai ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

Pai ce vrei? Sa se umple strada de soferi calare pe mobre 125cc? Sa nu mai aiba loc electricianul Bode loc pe contrasens?:crack:

Ce draqu bai ...

Nu eşti serios tovarăşe, va trebui să-ţi facem autocritica...

Una constructivă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, adrianm a spus:

S-a votat "împotrivă" dintr-un motiv foarte simplu:  cei doi iniţiatori ai proiectului sînt Petrea Gabriel şi Rotaru Alexandru senatori mwepesede.

Iar pct de vedere al guvernului prin MAI este semnat de L Bode  în care este respinsă propunerea

Vedeţi CDEP dacă sînteţi curioşi cine şi cum

Eu zic sa citesti mai atent: nu este respinsa, au adaugat un amendament legat de transmisia automata.
E drept ca-n anexa semnata de Bode apar niste referinte care nu clarifica situatia.
Sa vedem cand se va vota...
 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

Pai ce vrei? Sa se umple strada de soferi calare pe mobre 125cc? Sa nu mai aiba loc electricianul Bode loc pe contrasens?:crack:

Ce draqu bai ...

Pe de alta parte, stim cum si-au obtinut multi permisul cat B. Spagi, vicii de examinare, necunoasterea elementara a legislatiei, examen psihologic luat cu "o atentie", etc. Astia se vor urca pe motociclete, cu tot ce decurge din asta... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim cam de motorete aici, nu motociclete.  Legea din 1966 era destul de potrivită, mergeam Bucureşti - Predeal pe drum pietruit cu K 125 care nu avea suspensii pe spate şi abia prindea 50 kmph.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe carnetele noi cei care au categoria B le este trecuta si categoria A1 si AM. Deci cu categoria B poti conduce motociclete pana la 125 cc si mopede. care nu crede sa studieze legea. Proaspat aflat am categoria  A  si pot conduce masinute care se conduc cu B1 si A1.masinuta este deja cumparata mai trebuie trimisa din Austria.

Trigger. La motociclete in ultimii ani restictie in loco la 40 si in afara  de 50 nu a existat. si motociclistii respecta indicatoarele de viteza

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, xt600 a spus:

Pe de alta parte, stim cum si-au obtinut multi permisul cat B. Spagi, vicii de examinare, necunoasterea elementara a legislatiei, examen psihologic luat cu "o atentie", etc. Astia se vor urca pe motociclete, cu tot ce decurge din asta... 

 

Hai sa nu ne mai credem rupti din coasta lui Jupiter doar pt ca suntem motociclisti. Sunt destui de care ai zis si cu categoria A. Doar ca mai au si complexe de inferioritate, de aia mânăresc tobele si pun cauciucuri de 180 la mobre de A2. 

Oricat de inapti ar fi soferii de care zici, ii prefer pe un 125 decat la volanul gipului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, trigger1 a spus:

Cu aşa ceva dar de 125?

150971382112035862_full.thumb.jpg.6a48dae109331a05c3d241644493aedd.jpg

1509714818194211907.thumb.jpg.e36739ceb0648c3b1f658f1e90864e9c.jpg

Indiferent dacă au deprinderi sau nu au pentru echilibrul pe bicicletă? Drăguţ.

Am zis că nu avea suspensie spate, Kovrovetz 125 primul model, cam din 1948.

 

 

K125_1946_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, mircea_simson a spus:

pe carnetele noi cei care au categoria B le este trecuta si categoria A1 si AM. Deci cu categoria B poti conduce motociclete pana la 125 cc si mopede. care nu crede sa studieze legea. 

Greșit! Doar AM (<50 cmc) vine "la pachet" cu B. Și B1, firește. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie îmi este frică mai mult daca persoanele descrise de tine sint pe un "gip" decit pe o trotineta de 125 cc. :)

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Pe de alta parte, stim cum si-au obtinut multi permisul cat B. Spagi, vicii de examinare, necunoasterea elementara a legislatiei, examen psihologic luat cu "o atentie", etc. Astia se vor urca pe motociclete, cu tot ce decurge din asta... 

 

Acum 11 ore, TETEA. a spus:

Oricat de inapti ar fi soferii de care zici, ii prefer pe un 125 decat la volanul gipului!

+1 Corect, am văzut mai tirziu postarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...