Sari la conținut

Moto pentru persoana inalta


Metallus
 Share

Postări Recomandate

 Salut! Am luat hotărârea ca pe viitor sa mi cumpăr un motor. Ma interesează ceva stil chopper (intruder, marauder, vulcan etc) dar nu am idee ce ar fi recomandat pentru 1.91 m înălțime și 105 kg. Bugetul o sa fie maxim 3000 euro. Permis am din 2007 iar ca și km parcurși aprox. 300000. Va mulțumesc! 

Editat de Metallus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, l.u.v a spus:

Topic la mișto!

Nu pot crede ca ai permis de atâta timp și sute de mii km, dar nu știi ce motor să-ți alegi. 

Pai toată lumea poate zice orice. Uite eu am permis din '87 și am făcut cam 3 milioane de km. Ce motoreta de 125cc să îmi iau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DiarM a spus:

Incearca o trotineta, aseara m-a facut unul pe grivitei cu o mizerie daia electrica de am zis ca las gsa acolo si ma intorc pe jos acasa

Spune drept, tu impingeai la GSA de fapt :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi spune și tu de unde ești, și poate s-or găsi ceva motocicliști care sa te lase să te urci pe motoarele lor. De exemplu, daca ajungi in Buzău, fără probleme te poți urca pe Vulcanul meu de 800. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Bart Bz a spus:

Păi spune și tu de unde ești, și poate s-or găsi ceva motocicliști care sa te lase să te urci pe motoarele lor. De exemplu, daca ajungi in Buzău, fără probleme te poți urca pe Vulcanul meu de 800. 

 

Majoritatea celor noi nu au complectata locatia .... o fi secreta. :)  Cind ai inaltimea poti spune ce mobra nu se potriveste .... cam atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Bart Bz a spus:

Păi spune și tu de unde ești, și poate s-or găsi ceva motocicliști care sa te lase să te urci pe motoarele lor. De exemplu, daca ajungi in Buzău, fără probleme te poți urca pe Vulcanul meu de 800. 

Craiova

Va mulțumesc! Oricum vad ca am primit mai multe critici legate de postare profil. Etc mai puțin legate de ce ma interesează. Chestia e ca sunt nou în domeniu și habar n am cu ce se mănâncă încerc doar sa aflu informații noi.... Sa am o idee de unde sa plec și de acolo sa vad ce și cum... Dar nu ii înțeleg pe cei care nu ii interesează sa răspunda, asta dacă au o idee cu privire la ce ma interesează, la topic vi mai degrabă pierd timpul cu cimenturi gen topic la mișto,  nu ai locația și etc. Iarăși mulțumesc și am și ieșit de aici! 

Editat de Metallus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Metallus a spus:

Ce rău ai fost 

Daca vrei sa te joci îți iei wr450 sau de la concurența.

 

După ce îți taie prima mașină calea sa parchezi și să îți zici, am plecat și de aici, toți sunt și or sa fie împotriva ta, și pe forum și pe strada, nu uita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, robert23mg a spus:

Daca vrei sa te joci îți iei wr450 sau de la concurența.

 

După ce îți taie prima mașină calea sa parchezi și să îți zici, am plecat și de aici, toți sunt și or sa fie împotriva ta, și pe forum și pe strada, nu uita.

Aici ai dreptate cu cei din jur! 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, DiarM a spus:

Avea 70+ constant. Fiind liber la ora 21 am mers ceva in spatele lui. 

:)))))))))

Acum 23 minute, Metallus a spus:

Craiova

Va mulțumesc! Oricum vad ca am primit mai multe critici legate de postare profil. Etc mai puțin legate de ce ma interesează. Chestia e ca sunt nou în domeniu și habar n am cu ce se mănâncă încerc doar sa aflu informații noi.... Sa am o idee de unde sa plec și de acolo sa vad ce și cum... Dar nu ii înțeleg pe cei care nu ii interesează sa răspunda, asta dacă au o idee cu privire la ce ma interesează, la topic vi mai degrabă pierd timpul cu cimenturi gen topic la mișto,  nu ai locația și etc. Iarăși mulțumesc și am și ieșit de aici! 

Pentru ca nu esti coerent colegule. Daca ai avea 300.000 km cu moto, nu ai mai pune intrebari  de tipul, ce moto sa imi iau. Probabil ca ai vrut sa spui 300.000 de km cu B ul. A si sugerat cineva asta. Dar tu nu binevoiesti a raspunde, doar faci botic inutil.

Esti inalt si greu. Adica iti trebuie ceva moto mai serioasa ca si dimensiuni, capacitate motor. Si asa vei avea probleme, daca nu pui comenzi avansate. Orice cruiser ai alege, esti foarte inalt, nu vei sta prea comod :)

Apoi, cu 3000 euro nu vei lua ce iti doresti. Ce cauti tu , de la 4000 in sus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Adrian M. a spus:

:)))))))))

Pentru ca nu esti coerent colegule. Daca ai avea 300.000 km cu moto, nu ai mai pune intrebari  de tipul, ce moto sa imi iau. Probabil ca ai vrut sa spui 300.000 de km cu B ul. A si sugerat cineva asta. Dar tu nu binevoiesti a raspunde, doar faci botic inutil.

Esti inalt si greu. Adica iti trebuie ceva moto mai serioasa ca si dimensiuni, capacitate motor. Si asa vei avea probleme, daca nu pui comenzi avansate. Orice cruiser ai alege, esti foarte inalt, nu vei sta prea comod :)

Apoi, cu 3000 euro nu vei lua ce iti doresti. Ce cauti tu , de la 4000 in sus. 

OK. Greșeală mea. Doar m am gândit  ca vine de la sine 300k cu A ul nu as mai pune asemenea întrebări. Pana am acum am doar km făcuti cu B ul ca să fiu clar de data asta. Am înțeles și ca trebuiesc comenzi avansate... As vrea dacă se poate o explicație ce implica efectiv... Si orice altceva ce credeți ca m ar putea ajuta! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, implica....comenzi avansate :))) Adica...avansate. Da si tu pe gogu search poze, forward controls

https://www.google.com/search?q=motorcycle+forward+controls&tbm=isch&ved=2ahUKEwit34CY6IfxAhXM5KQKHcdkAzwQ2-cCegQIABAA&oq=motorcycle+forcontrols&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgYIABAHEB4yBggAEAcQHlCXF1jAGWCPKWgAcAB4AIABU4gB4wGSAQEzmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=gES_YK2fGMzJkwXHyY3gAw&bih=722&biw=1536&rlz=1C1CHBF_enRO861RO861

Ideea e ca bugetul este problematic. Cu 3k nu iei ce iti doresti. Cruiserele sunt in general scumpe,si isi pastreaza valoarea, daca se prezinta in stare buna.

Poti incepe cu un 650, de exemplu dragstar-dar este lesinat rau. Eu m-as uita la Vulcan VN800, Intruder 800, Shadow 750, Dragstar 1100, Virago 1100 daca gasesti unul ok. Dar toate depasesc bugetul. Nu iti bate capul de comenzi acum, vezi ce moto iti place mai intai. SI nu uita de echipament, costa si ala 1000 euro, casca, geaca, manusi ghete, blugi moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un Suzuki Vstrom 650 .

E ok pentru inaltimea ta, il gasesti in bugetul de 3000 euro si iarta si multe greseli.

Nu e chopper, dar iti poti face mana pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti man un transalp 700 xl pe la 4000 euro cu pozitie mai buna pentru tine, nu tare puternic, frane mai acatarii, abs, injectie si posibilitate de mers si pe ceva drumuri mai nasoale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: fa distinctia intre chopper si cruiser. Cele standard, care vin din fabrica asa, sunt cruisere. Chopperul presupune deja modificari/adaugiri custom facute pe un cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Pai, implica....comenzi avansate :))) Adica...avansate. Da si tu pe gogu search poze, forward controls

https://www.google.com/search?q=motorcycle+forward+controls&tbm=isch&ved=2ahUKEwit34CY6IfxAhXM5KQKHcdkAzwQ2-cCegQIABAA&oq=motorcycle+forcontrols&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgYIABAHEB4yBggAEAcQHlCXF1jAGWCPKWgAcAB4AIABU4gB4wGSAQEzmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=gES_YK2fGMzJkwXHyY3gAw&bih=722&biw=1536&rlz=1C1CHBF_enRO861RO861

Ideea e ca bugetul este problematic. Cu 3k nu iei ce iti doresti. Cruiserele sunt in general scumpe,si isi pastreaza valoarea, daca se prezinta in stare buna.

Poti incepe cu un 650, de exemplu dragstar-dar este lesinat rau. Eu m-as uita la Vulcan VN800, Intruder 800, Shadow 750, Dragstar 1100, Virago 1100 daca gasesti unul ok. Dar toate depasesc bugetul. Nu iti bate capul de comenzi acum, vezi ce moto iti place mai intai. SI nu uita de echipament, costa si ala 1000 euro, casca, geaca, manusi ghete, blugi moto.

Mulțam! Am dat un google între timp pentru comenzi! Concluzia e ca mai am nevoie de bani și am cam înțeles ceva în legătură cu modelul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Leon a spus:

Ia un Suzuki Vstrom 650 .

E ok pentru inaltimea ta, il gasesti in bugetul de 3000 euro si iarta si multe greseli.

Nu e chopper, dar iti poti face mana pe el.

basca are si motor in V :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...