Sari la conținut

Mers cu pasager ca începător


Rares2005
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nici un fel de pasager de nici o culoare si nu as urca pasager pe moto nici cu  VR46 la ghidon. Amin(pasager = dosar penal pentru mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Djenavar a spus:

Nici un fel de pasager de nici o culoare si nu as urca pasager pe moto nici cu  VR46 la ghidon. Amin(pasager = dosar penal pentru mine).

daca e sa o iei asa, si mersul cu alte persoane in aceiași mașina iti poate aduce dosar penal (tu fiind șoferul). Daca faci un accident si persoanele care erau cu tine suferă vătămări corporale sau mor, legea se aplica la fel ca și pe motor. Ma rog, intr o  mașină e mult mai sigur, mediul e mai controlat, dar daca ai un pasager care știe de capul lui si e conștient de pericole, nu o sa îți faca probleme 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.06.2021 la 21:17, Rares2005 a spus:

Salut. Am luat permisul A1 acum câteva săptămâni si săptămâna asta m am decis sa încep sa merg cu pasager,dar o grămadă de persoane mi au reproșat ca au auzit de la instructorii lor moto ca daca ai sub un an de experienta nu ai voie sa mergi cu pasager in spate. E adevărat? 

Nu stiu ce zice legea acum, dar eu cand am fost incepator n-am luat pasager in primii 2 ani si vreo 20.000 km. pentru ca imi era frica. Exceptie faceau drumurile scurte, 1 km, 2, in caz de nevoie maxima. Am nceput apoi cu drumuri usoare, fara serpentine, fara macadam. Am luat pasager de-adevaratelea dupa vreo 4 ani. N-am cazut  decat o data cu pasager, in Bucuresti, cand eram incepator, la 20 la ora din cauza unui bou care n-a dat prioritate iar eu am franat prost, am blocat fata inclinat si am pus-o jos. Nici nu era mobra mea, era a pasagerului. s-a rezolvat pe asigurarea boului si noi n-am patit nimic. Nic n-aveam cum sa patim ceva, abia plecasem de pe loc. Dar asta mi-a aprins un bec, ca eu sunt prost si in jurul mu sunt multi si mai prosti ca mine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Speedy.K a spus:

N-am cazut  decat o data cu pasager, in Bucuresti, cand eram incepator, la 20 la ora din cauza unui bou care n-a dat prioritate iar eu am franat prost, am blocat fata inclinat si am pus-o jos. Nici nu era mobra mea, era a pasagerului. s-a rezolvat pe asigurarea boului si noi n-am patit nimic. Nic n-aveam cum sa patim ceva, abia plecasem de pe loc. Dar asta mi-a aprins un bec, ca eu sunt prost si in jurul mu sunt multi si mai prosti ca mine. 

Ăla de ce era mai prost ca tine? Pentru că nu reiese vreun impact din ce zici și totuși a făcut-o pe asigurarea lui? Dacă e cum zici, atunci îți dau dreptate și e ăla mai prost ca tine, altfel nu. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

Cu adidași și tricou ca echipament de bază.

Asa merg eu cand e cald. Chiar cu tenisi as putea spune. Se numeste echipament de mongolia si este conform in foarte multe tari mai mult sau mai putin dezvoltate :)

Chiar ploua in toata tara? A intrebat omu daca e legal, 7 pagini mai tarziu s-a ajuns la becuri, conduita preventiva, a scris si ala cu echipamentu, a scris si ala cu accidentul stupid, a scris si tipa cu legislatia pe asigurari. Mai lipseste unul sa zica ca trebuie pus ulei mai gros daca mergi cu pasager si responsabilul de teoria caucicurilor. Asa ar fi epuizate toate subiecte si s-ar inchide un topic la care intiatoriul a primit raspunsul al intrebare la primul reply.

 

P.S: Si la mine ploua, asa ca mananc KFC, beau cola si ma dau interesant pe forum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasager după 20.000 km?! Poate ai vreun să scrii 2.000.

Fix 1000 km am mers solo, cu scărițele spate legate cu șoricei. Apoi i-am zis soției să ieșim la o plimbare, după 5 km, la prima curbă in localitate luată cu vreo 50-60 zicea Tatăl nostru. 🤣🤣🤣 Ulterior s-a obișnuit, treptat, după vreo 4-5000 km făceam plimbări pe TA și TF, iar după 5 luni de la permis schimbam mobra cu actuala, că ER5 nu era de plimbări lungi. In anul următor am mers in Italia, încărcat peste limite (plus 80 km de offroad serios- Domogled). Mie personal îmi place mai mult să merg cu pasager, mobra e mult mai stabilă, iar manevrabilitatea nu scade mai deloc.

In concluzie: ce atâta frică de mers cu pasager? E chiar mai plăcut decât solo. Da, știu, trebuie avut grijă să stea pe sol roata față, că uneori vrea să se ridice în aer. 😁

În rest, ce mare scofală? Examenul nu l-ați dat cu instructorul în spate?!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzie :

- nu mergi cu pasager pt că dosar penal. Excepție Lucian care a postat între timp. 

- nu mergi noaptea pt că dube + trecut pe roșu, dar dacă ai echipament alb scade nr dubelor și nici pe roșu nu se mai trece așa des

- pe ploaie nu mergi în nici un caz

- cel mai bine e în șlapi și tricou (hi viz ambele) în +10000 ture pe un bulevard luminat, pe la ore cât mai mici când nu e trafic. 

- fără abs nici nu încaleci

- Honda-i Honda! 

Nu sunt sigur însă care e cel mai bun ulei. 🤔 Pt f4i, bineînțeles. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Concluzie :

- nu mergi cu pasager pt că dosar penal. Excepție Lucian care a postat între timp. 

- nu mergi noaptea pt că dube + trecut pe roșu, dar dacă ai echipament alb scade nr dubelor și nici pe roșu nu se mai trece așa des

- pe ploaie nu mergi în nici un caz

- cel mai bine e în șlapi și tricou (hi viz ambele) în +10000 ture pe un bulevard luminat, pe la ore cât mai mici când nu e trafic. 

- fără abs nici nu încaleci

- Honda-i Honda! 

Nu sunt sigur însă care e cel mai bun ulei. 🤔 Pt f4i, bineînțeles. 

pai...cauciucurile....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Nu stiu ce zice legea acum, dar eu cand am fost incepator n-am luat pasager in primii 2 ani si vreo 20.000 km.

 

Cu 125-ul face 20k de km in vreo 3-4 ani (fara pasager) ..... cu pasager imbatrineste ca mine pina-i face. :crack:

 

App de echipament, eu sint negru din cap pina-n picioare .... cu tot cu mobra, n-am avut pina acum din 2013 nici o fenta ca nu m-a vazut cineva. De faza lunga la far .... sincer, nici nu stiu daca mai functioneaza (probabil da - ca a luat ITP-ul in aprilie), la fel si claxonul.

Dar daca pe fimiu l-ar prinde vreo pasiune pentru mobre ..... i-as pune si luminitele de la brad pe echipament! :)

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Flower-Power a spus:

Ăla de ce era mai prost ca tine? Pentru că nu reiese vreun impact din ce zici și totuși a făcut-o pe asigurarea lui? Dacă e cum zici, atunci îți dau dreptate și e ăla mai prost ca tine, altfel nu. 😂

Cum le deduci tu, nu le deduce nimeni! Doar ca a cam fost impact. Am blocat fata, am cazut, mobra s-a dus taras in masina lui. Noi doar am cazut pe asfalt la 20 la ora. Mobra a iesit dauna totala pentru ca avea vreo 6 ani vechime si totalul pieselor la reprezentanta Honda a depasit valoarea de catalog a agregatului. Drept urmare incasat 75% din valoarea de catalog si am reparat tot in regie proprie. Ne-au ramas vreo 500 de euro pe care i-am baut. 

Lamurit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai precizat că s-a dus târâș.. la 20 la h mă îndoiesc dar ca în bancul ăla, tu să fii sănătos! 

Acum explică de ce a fost ăla mai prost ca tine..că mi-e neclar în cazul de față. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

Cum le deduci tu, nu le deduce nimeni! Doar ca a cam fost impact. Am blocat fata, am cazut, mobra s-a dus taras in masina lui. Noi doar am cazut pe asfalt la 20 la ora. Mobra a iesit dauna totala pentru ca avea vreo 6 ani vechime si totalul pieselor la reprezentanta Honda a depasit valoarea de catalog a agregatului. Drept urmare incasat 75% din valoarea de catalog si am reparat tot in regie proprie. Ne-au ramas vreo 500 de euro pe care i-am baut. 

Lamurit?

S-a pupat mobra cu masina atunci se numeste impact.

Macar ai baut impreuna cu prostul? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

Nu ai precizat că s-a dus târâș.. la 20 la h mă îndoiesc dar ca în bancul ăla, tu să fii sănătos! 

Acum explică de ce a fost ăla mai prost ca tine..că mi-e neclar în cazul de față. 😂

Pentru ca n-a dat prioritate de dreapta.

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

S-a pupat mobra cu masina atunci se numeste impact.

Macar ai baut impreuna cu prostul? :crack:

Nu, nu, cu proprietara mobrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...