Jump to content

Distrugere acumulatori litiu

Recommended Posts

Sunt mai multe centre de recoltare, eu i-am dat unora care au venit acasa si au incarcat tot ce aveam ca electrice si electronice de reciclat. Daca nu ai decat un singur acumulator, vezi ca erau puncte de colectare prin hipermarketuri, daca nu e sub tensiune riscul de incendiu e minim. 

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

i-am dat unora care au venit acasa si au incarcat tot ce aveam ca electrice si electronice de reciclat.

Erau din Sintești? 

3 hours ago, Lucian_M said:

La Lidl au niște cutii unde reciclează baterii, îi poți lăsa acolo. Am și eu juma' de traistă de baterii veci și acumulatori duși, scap de ei săptămâna viitoare.

La Lidl scrie “baterii” pe cutia de reciclare

Am mai gasit un ONG care specifica clar acumulatori cu litiu, au niste cutii in unele statii Lukoil. O sa bag o privire sa vad daca e ceva mai mult decat cutiile din supermarketuri.

N-as vrea sa il las acolo si sa le ia foc magazinul sau benzinaria :)

Dupa ce ne-au adus astia tomberoane europene, adica aceleasi tomberoane dar pe care au scris ce sa aruncam in ele. Deseuri reciclabile in amestec, deseuri menajere in amestec etc.... M-am scremut vreo 2 saptamani sa separ gunoiul ca sa fiu si eu european :)

Cand colo, ce sa vezi? M-am nimerit cu masina de gunoi acolo cand duceam gunoiul si aia incarcau toate tomberoanele in aceeasi masina :) Magic!

Acum 2 minute, cinezicealae a spus:

Dupa ce ne-au adus astia tomberoane europene, adica aceleasi tomberoane dar pe care au scris ce sa aruncam in ele. Deseuri reciclabile in amestec, deseuri menajere in amestec etc.... M-am scremut vreo 2 saptamani sa separ gunoiul ca sa fiu si eu european :)

Cand colo, ce sa vezi? M-am nimerit cu masina de gunoi acolo cand duceam gunoiul si aia incarcau toate tomberoanele in aceeasi masina :) Magic!

+1! :)