Sari la conținut

Cum se vad motociclistii intre ei?


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

Salut, nu stiu daca s-a mai discutat dar am 2 curiozitati.

 

1. Ce pareri exista in functie de motocicleta detinuta? Exista cumva un fel de preconceptii referitoare la tipul de motor? Sunt vazuti cei cu sportive "mai rau"? De cei cu Harley vad peste tot ca sunt mai "speciali" si sunt doar cu ai lor, asa e? Daca esti "Gixer" (GSX-R) esti vazut ca unul care merge fara echipament si cu viteza? Stiu ca majoritatea motociclistilor sunt OK si ca exista "problematici" in fiecare astfel de grup dar sunt curios cum vedeti voi alti motociclisti. Cu totii cred ca generalizam in general...  

 

2. Similar cu ideea de mai sus, exista preconceptii referitoare la brand-urile de echipament purtate? Daca e Dainese e cine stie cum, daca e Alpine stars e prea "comun", la astfel de lucruri ma refer. Nu ii includ pe cei care nu poarta echipament aici.

 

Cum e la intalnirile dintre motociclisti? Se fac si acolo astfel de grupuri? Daca as merge cu o sportiva la un grup Harley cum ar fi? :D 

Stiu ca par intrebari idioate, probabil chiar sunt, dar mi-ar placea sa inteleg mai bine si aceste aspecte "sociale". 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. Nu stiu cum sunt altii, dar eu cand ma gandesc la Humulesti ...

Am o apreciere peste medie pentru cei cu motociclete de enduro, una mai proasta pentru cei cu "Harli ca e brend zice Naumovici" si nici o alta parere pentru ceilalti. Ii evit pe pustii de 18 ani pe R1, evit cam toate tipele pe moto (long story), evit mersul in grup cu necunoscuti (pentru ca nimic nu se compara cu mersul cu un grup de prieteni) si atat.

 

2. Fiecare poarta ce crede si ce isi permite. Prima mea geaca moto am cumparat-o sh de la un membru legendar de pe forum pentru ca era ieftina si noua si eram cam lefter, asa ca stiu cum e. Stiu si oameni care au echipament de 5000 de euro si ii inteleg. Chiar nu poti judeca omul dupa echipament, poate dupa culoare sau gen - de pilda mi se par gay cei care merg prin oras in costum de piele sport dintr-o bucata, sau detest motociclistii imbracati ca un clown (definitia e discutabila, de acord), dar nu dupa marca sau pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și preconcepții exista daca vrei sa le ai :) și toți suntem diferiți și cine se aseamănă se.aduna. poți intra intr.un grup de oameni care au preconcepții daca asta îți dorești.

 

Singura dată când am ajuns intr.un eveniment a fost când m.am întâlnit perpendicular cu o paradă moto iar polițistul din intersecție îmi făcea semn că pot sa intru in coloana. Eram la biblioteca națională, așa că am intrat în grup și am mers până la unirii unde am ieșit și mi.am văzut de treabă :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, cinezicealae a spus:

Eu zic sa ne unim sa-i batem pe aia cu can-am :)

+1! Acum vreo lună au trecut unii în grup cu niște panam-uri din astea pe Aviatorilor, după 10 min s-au întors. Bârâială, hărmălaie, viteză, glezne goale. Eu zic amendă + bătaie! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cinezicealae a spus:

Si scuteristii nu e oameni...

Păi da, scuterele nu e motociclete.

Acum 37 minute, cinezicealae a spus:

Eu zic sa ne unim sa-i batem pe aia cu can-am :)

Nici alea nu e motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, mihai c a spus:

eu am observat ca cioperistii nu prea raspund la salut,acu nu stiu daca asa e ei sau am nimerit eu d-aia prosti

Harliștii nu prea răspund, sunt în altă ligă și nu se coboară între populime. Cam ca gs-iștii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

55 minutes ago, frigider said:

Păi da, scuterele nu e motociclete.

corect,am observat insa ca pe maxi imi mai raspunde lumea,probabil datorita hainei Alp...star

Si inca ceva,cind te simti motociclist,iti vine sa saluti si cind mergi cu conserva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, ENEOS said:

Harliștii nu prea răspund, sunt în altă ligă și nu se coboară între populime. Cam ca gs-iștii. 

 

Majoritatea is incepatori, criza varstei a 2-a, si habar nu au cum se procedeaza. Daca ar saluta probabil al lua contact cu asfaltul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, mihai c a spus:

corect,am observat insa ca pe maxi imi mai raspunde lumea,probabil datorita hainei Alp...star

Si inca ceva,cind te simti motociclist,iti vine sa saluti si cind mergi cu conserva...

Eu raspund tuturors scuteristilor care ma saluta. Dar din ultimii 100 m-au salutat doi.

Cat despre conserva, asta cu salutatul e valabil in primii 3 ani.

Eu salutam si cand eram cu bicicleta. Majoritatea mobrstilor imi raspundeau. Dar aia era acum 20 de ani, cand te intalneai cu 2 mobristi pe saptamana prin Bucuresti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal ii vad prin viziera sau ochelarii de soare🤪 Sunt unii pe care nu am timp sa.i vad ca zboara prea jos si pe unii ma fac ca nu.i vad ca prea le urla motoarele 🙃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, DiarM a spus:

nu stiu cum sunt vazuti ceilalti motociclisti pentru ca de pe GSA nu ma uit in jos

Aicea merita sa se închidă topicul!

 

Pure gold!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat ca e topic de bere si cocosi. :)

Mai baieti,doo roti sunt doo roti!End of story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia gata, ma, fiecare la scara lui!

Acum 4 ore, ionutpm a spus:

Daca as merge cu o sportiva la un grup Harley cum ar fi?

N-ai vazut si tu filme? :)

Cum sa bagi plasticul ala in gramada de crom? hahahaha

Ma Ionut, lume multa, oameni putini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, adidas a spus:

 

Majoritatea is incepatori, criza varstei a 2-a, si habar nu au cum se procedeaza. Daca ar saluta probabil al lua contact cu asfaltul.

:crack:

 

Acum 8 ore, ionutpm a spus:

Stiu ca par intrebari idioate, probabil chiar sunt, dar mi-ar placea sa inteleg mai bine si aceste aspecte "sociale". 

 

In general se fac mici grupulete cu persoane care au acelasi stil de mers si educatie .... restul pentru mine-i cancan.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, Speedy.K said:

Eu raspund tuturors scuteristilor care ma saluta.

Eu ii salut proactiv pe cei care livrează 😅

Fac mai mulți km băieții aia prin traficul din București într-o săptămână decât vedem noi pe forum într-un an. Și sezonul lor ia pauza doar pe ninsoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...