Sari la conținut

Cum se vad motociclistii intre ei?


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

1 hour ago, FlipperCo said:

Si stiu si membri de club foarte ok

 

Total de acord.

Nasol la cluburi e ca tre sa cotizezi pt eventualitatea ca te lasa odata la 3 ani mobra in drum si vine platforma clubului sa te ia: fara costuri. Sau ca tre sa cotizezi ca sa va faceti/imbunatatiti spatiul de intalnire. Sau ca tre sa participi la sedinte, sau ca tre sa te dai cand se organizeaza si sa iti cunosti locul in pack. Sau ca tre sa ii suporti si pe aia cu harley care n-au HOG in orasul lor si, na... 

Prefer sa bag banii in rezervor. Daca membrii sint OK, putem fi parteneri de vorba si plimbarica si fara sa am patch. Daca nu sint OK si putem fi amici doar cand am patch, atunci...  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, ionutpm a spus:

Acum intrebarea mea idioata pentru cei care au motor din aceste motive este: Vi se pare ca daca folositi motorul pentru naveta, placerea nu mai e aceeasi seara sau in weekend? 

Nu influenteaza cu nimic, cel putin pentru mine. Naveta e naveta, plimbarea e plimbare, pentru naveta motocicleta e doar un mijloc de transport mai rapid si mai eficient decat masina, mai putin sanatos decat bicicleta si mai accesibil decat metroul. E adevarat ca daca in timpul saptamanii m-au prins vreo 2 ploi pe moto nepregatit (fara echipament de ploaie la mine) nu prea mai am chef in weekend sa dau o tura cu motocicleta, dar imi trece repede. Si fac din ce in ce mai rar iesiri de weekend cu motocicleta, in schimb fac drumuri mai lungi (5-10.000 km) in concedii sau, in ultima vreme, iesiri pe offroad. Traficul e din ce in ce mai neplacut, chiar si in weekend, si din ce in ce mai periculos, prefer sa plec prin alte parti (Slovenia, sudul Frantei) decat sa ma duc pe Valea Prahovei sau undeva similar. In jurul Bucurestiului nu prea sunt locuri interesante de mers pe sosea pe o raza de peste 100 km, intr-o vreme mergeam des pe la Moroieni-Bolboci dar s-a spart gasca cu care mergeam.

 

Si ziceai ca vrei sa iti iei echipament Dainese: eu am echipamentul luat in cea mai mare parte pe bucati ales dupa nevoi si disponibilitate, nu dupa fabricant. Da, de 15 ani toata incaltamintea e de la Icon, dar poate e doar o coincidenta: am geci Dainese si Klim, manusi Revit, Alpinestars, Icon si Furygan (ultimele luate din Paris acum 3 ani, cele mai incomode manusi primele 2 zile, cele mai comode de atunci incoace), armura EVS - daca stateam sa fac colectie Dainese nu cred ca gaseam ce imi trebuie si cand imi trebuie si nici nu stiu daca raportul pret-calitate e cel mai bun; geaca Dainese am luat-o din intamplare la reducere, pe Klim am platit de vreo 4 ori mai mult dar e si mult mai buna, echipamentul de la Icon a fost rezonabil ca pret si de buna calitate, Alpinestars m-a dezamagit, Rev'it a fost foarte bun, Furygan a fost surprinzator de bun. Sfatul meu (necerut de nimeni) e sa iti iei ce iti trebuie pe masura ta si dupa gusturile tale (culori, stil etc), nu dupa marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, referitor la Dainese, ma gandeam din doua motive:

1. Motivul serios si anume ca stiu ce fac si ma intereseaza mult partea de siguranta. Din cate am citit/vazut Dainese si AlpineStars ar fi cumva 'premium' si asta imi inspira incredere, cat despre AlpineStars cumva mi se pare ca are toata lumea, ca e prea comun (stiu, e stupid)

2. Motivul cel idiot e ca nu vreau sa le combin. Stiu, nu are logica, dar ma incanta ideea de a avea echipamentul de la un singur brand, nu ma intrebati de ce ca nici eu nu stiu

Daca ma gandesc bine, da, nu sunt o persoana foarte inteligenta, e foarte posibil sa ma razgandesc in timp, dar momentan as fi eu incantat de asta asa cum voi fi incanta de Ninja 650, iar asta ma va ajuta sa merg mai mult. Ulterior, voi face niste alegeri mai intelepte (sper). :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, lacroyx a spus:

Sunt cumva aia Ride&Ride? Am trecut o data pe langa ei, mergeau spre Snagov, ocupau toata banda 2 (erau vreo 40-50 de motoare) si mai mergeau si cu 50 la ora. Patch-uri pe ei, leaderi etc etc. Mi-a parut rau de unul singur din grupul ala, avea un K 1600 B cu care ar fi putut s se distreze putin, mergand mai mult si o idee mai repede si pe niste curbe. Dar in fine. Daca asta le place oamenilor de asta au parte. Eu ca si tine am ajuns de merg solo sau cu pasagera si da-i bataie, drumuri de 600-700 de km/zi, vizitat ce vrea muschiuletul, poze unde si cand vreau, cafeluta de rigoare, un pranz corect corespunzator. Si nu ma trage nimeni de maneca, nu am orar, nu am traseu, nu am ogar sau locotenent care sa ma struneasca :))

 

Eu unul in astfel de grupuri nu m-am bagat. Desi cred ca “face bine la motociclisti” sa stabileasca reguli cand merg in grup, chestii gen “oprim noi circulatia ca suntem 50”, sau “forman coloana in zig-zag de 50 de motoare sa stea conservarii carnat dupa noi” sunt de toata jena. Oare e greu sa imparti coloana in bucati, mai ales cand mergi cu 80 km/h in afara localitatii?
Ce-i drept m-am lecuit si de mers cu necunoscuti, dupa ce am vazut cum se merge in anumite grupulete, cum se comporta lumea, cum sunt primiti noii veniti, cum se umfla muschii pe unii cu caractere mici, etc. 
E placut sa mergi si in grup (max 5-6), mai greu e sa gasesti OAMENI. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Pinocchio a spus:

Eh, poftim, bau-bau de forum am ajuns. Si culmea, imi aud de la unii care nu au mers niciodata la plimbare cu mine. Cum s-ar zice, faima ma precede.

😂 atunci lansează alte zvonuri despre tine și propagă-le online. Ai de unde alege, cel mai bine prind chestiunile legate de orientare sexuală, religie , politică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva de prin black helmets pe aici? Sa ne povesteasca daca a fost o exceptie sau se practica facutul chetei ca sa treaca la bulgari si sa manance toti paine cu mezeluri ca nu aveau leaderii bani. Daca tin minte bine povestea, au ajuns doar pana la Metro din Ruse :))

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DiarM a spus:

E cineva de prin black helmets pe aici? Sa ne povesteasca daca a fost o exceptie sau se practica facutul chetei ca sa treaca la bulgari si sa manance toti paine cu mezeluri ca nu aveau leaderii bani. Daca tin minte bine povestea, au ajuns doar pana la Metro din Ruse :))

Liderii adevarati nu au bani, au idealuri!! Si sufletele libere mananca palizer cu franzela si beay bere la pet de 2,5 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, lacroyx a spus:

Liderii adevarati nu au bani, au idealuri!! Si sufletele libere mananca palizer cu franzela si beay bere la pet de 2,5 

Idealuri, adicap nazuinte catre salamul de Sibiu si alte astfel de “minunatii”? 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ionutpm a spus:

...Dainese, ma gandeam..... Ninja 650....

:baldy:

 

no no no no 

 

Dainese merge pe ducati, ktm sau bmw , pe mobre de pauperi e cam de porc s-o arzi cu dainese ... e ca si cum ai sta la garsoniera cu ferrariu in parcare 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, superbec a spus:

:baldy:

 

no no no no 

 

Dainese merge pe ducati, ktm sau bmw , pe mobre de pauperi e cam de porc s-o arzi cu dainese ... e ca si cum ai sta la garsoniera cu ferrariu in parcare 

Da, clar! Alt prieten a zis cand mi-am luat cizmele Dainese " Moaaa, i-ai dublat valoarea mobrei!" Cica pe KLE singurele incaltari care merg sunt aia de Dragasani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si espadrilele,nu uita de espadrile! 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

49 minutes ago, superbec said:

Dainese merge pe ducati, ktm sau bmw

 

Ducati si MV Augusta nu au mobre cu plastice pentru incepatori. Oricum nu am prea multi rinichi :( 

Asa ca doar o sa am arogante Dainese de pe Ninja. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, Edd said:

@ionutpm Pai spui ca Alpinestars e prea comun si iti iei Ninja? :))

 

Nu prea am alte optiuni. Sa arate ca o sportiva si sa nu fie prea mult pentru un incepator, dar nici sa nu fie ceva "mic". Ar mai fi CBR500R. Cum la scoala fac pe ER6N si Z650 cred ca se va potrivi bine. Astept sugestii, desigur. 

 

21 minutes ago, ENEOS said:

Fițobaicăr wannabee... 

 

Motivul pentru care am decis Dainese sau Alpinestars este siguranta. Cum arata imi place mai mult Dainese (la ce am vazut eu) si da, parca toata lumea are A*, nu stiu. 

Nu cred ca sunt fitos, dar imi plac lucrurile de calitate. Prefer sa platesc mai mult si sa stau linistit, mai ales cand e vorba de siguranta mea. Cred ca si Shoei GT Air2 e o alegere buna. Sau si asta spune ceva despre mine? :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Echipamentele de vara la Dainese sunt acum la preț de Macna și mai ieftine ca Revit (astea 2 sunt pe toate rafturile la Motocard). 

Nu entry level-urile ci alea de top din categoria mesh. 

In speță Air Wave D1, geaca și pantalon. 

Tot la ei Agv K6 costa 360 euro. 

O casca ce a dat umilință serioasa GT-ului meu de la Shoei.

La Dainese Madrid. 

Au magazinele lor (brand shop-uri) in toate capitalele europene de la Viena spre vest. 

Si când au reduceri este pomana și durează cu lunile nu ca la Louis sau x, y, când îți vând mărimi xxxs și echipamente făcute pe vapor. 

Torque D1out la 220 eu, aka bani de opinci Vanucci. 

Au și gafele lor (aka echipamente cu stil dar zero logica bikereasca) dar se reflecta în preț și nu e cu ura. 

Dpmdv Dainese este mid spre uppe level calitativ (cu excepția costumelor racing) la preț entry. 

Dainese numai în România o fi aroganta. Într-o tara normala este semn de motorist care începe sa știe ce vrea de la echipamentele lui. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Christian 1 a spus:

Si espadrilele,nu uita de espadrile! 😂

👌🏿👌🏿

Acum 26 minute, ionutpm a spus:

 

Nu prea am alte optiuni. Sa arate ca o sportiva si sa nu fie prea mult pentru un incepator, dar nici sa nu fie ceva "mic". Ar mai fi CBR500R. Cum la scoala fac pe ER6N si Z650 cred ca se va potrivi bine. Astept sugestii, desigur. 

 

 

? :D 

O macheta la scara Repsol Honda o pui in fata blocului si stai sprijinit de ea cand ies fetele de-a opta de la ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate m-am documentat motoarele nu atrag femeile in general. Iar pe cele care le atrag, ati ghicit, le atrag motoarele nu motociclistii. Deci nu imi fac sperante cu asta :( 

 

Imi plac motoarele sport, estetic vorbind, de cand eram copil si aveam cartonase cu masini si motoare. Nu stiu daca voi ramane la sportive, dar cu asta vreau sa incep, sa imi fac damblaua. Incep sa imi placa si alte motoare, naked sau sport-tourere, dar trebuie sa am o sportiva sa imi fac damblaua. Nu stiu pentru cat timp. Daca as incepe cu altceva ce nu imi place la fel de mult probabil nu as merge prea des si nu am rezolvat nimic. 

 

Imi plac motoarele cum imi plac femeile: sportive si naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, ionutpm a spus:

Din cate m-am documentat motoarele nu atrag femeile in general

Dar de ce te-ai documentat? :)

Noi stim deja dar vrem sa auzim de la tine.

Daca stai si te gandesti, cele atrase de motoare isi iau singure motoare ca le-au dat astia voie si sa voteze, sa poarte pantaloni, sa iasa neinsotite pe strada...

Deci, prin excludere, daca motoare isi pot lua singure, raman motociclistii :)

Zi drept, cum o cheama pe motivul pentru care iti iei tu mobra!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, AdrianB1 said:

Vezi ca ai incurcat borcanele: sunt sportive sau naked, nu amandoua. Si motocicletele si femeile.

 

Stiu, dar mie mi-ar placea una naked (la interior - ciclistica) care sa arate ca o sportiva (exterior). Cred ca Ninja 650 e pe aici pe undeva: arata sport, e comfy, pozitia buna, nu e prea brutala. 

 

38 minutes ago, cinezicealae said:

Zi drept, cum o cheama pe motivul pentru care iti iei tu mobra!

 

O cheama "plictiseala" de vara. Iarna am ce face (placa/ski) dar vara nu (in weekend-uri ca in timpul saptamanii ma rup muncile). Imi fac de lucru, de la ideea asta am plecat. Cred ca m-am indragostit ca mereu ma gandesc la motoare, vad cel putin o ora-doua de videoclipuri in fiecare zi pe subiect si mi-am luat si niste carti in domeniu (varsta, imi plac hartiile).

Partea cu femeile am vazut-o prin videoclipurile lui Yammie Noob. Bine, cred ca mai multi mentioneaza astfel de lucruri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să te ajute cineva să îți alegi motocicleta și echipamentul trebuie să ne prezinți o poză cu tine. Cel puțin așa mi s-a cerut mie acum ceva timp. Am înțeles că e o legătură între cum arăți și mobra recomandată. Așadar dacă vrei păreri pertinente te așteptăm cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...