Sari la conținut

Thassos 19-21 iunie


Alecsa Cristi
 Share

Postări Recomandate

Salutare.  In week-end-ul asta prelungit am sa dau o fuga pe insula noastră dragă. Traseul e cel clasic, Buc-Veliko-Dimitrovgrad-Makaza-Keramoti,plecare in jur de ora 6.00 din Buc. M-am uitat pe Booking și sunt cazări decente la un 70 euro pentru ambele nopti, eu dacă plec singur nu-mi fac nici o rezervare, unde găsesc ceva să-mi placa acolo ma opresc. Dacă mai sunt doritori de o plimbare asa scurta lăsați un comentariu.                   Ps. Nu rup asfaltul dar nu as merge cu un începător f proaspăt 🤫, mai ales ca pe Bulgaria se anunță ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ianachim a spus:

deschis pe Makaza dar informeaza te inainte ca au obiceiul prost sa o inchida cu anunt de doar 24 ore inainte

 

👍Am sa verific vineri seara, sper sa nu am vreo surpriza acolo 😂, știu ca nu e deschisa petru camioane și are program de la 7 dimineața 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Alecsa Cristi a spus:

👍Am sa verific vineri seara, sper sa nu am vreo surpriza acolo 😂, știu ca nu e deschisa petru camioane și are program de la 7 dimineața 

cat am stat in thassos (15 mai-5 iunie) au inchis o si deschis o de 3 ori cu sau fara motiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, iulianserban a spus:

Unde se poate verifica info asta sa fie cat mai exactă? Sunat la ambasada sau în altă parte? Săptămâna viitoare plec și eu, dar în Samothraki și pe

Makaza este cel mai direct. 

Eu sunt pe un grup de Facebook Thassos și în fiecare zi posteaza lumea cum a trecut prin vama, mai poți sa te uiți pe site-ul MAE unde e trecuta și Nymphea ca e deschisa între  orele 7-22 și condițiile aferente, un site grecesc oficial nu știu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, iulianserban a spus:

Unde se poate verifica info asta sa fie cat mai exactă? Sunat la ambasada sau în altă parte? Săptămâna viitoare plec și eu, dar în Samothraki și pe

Makaza este cel mai direct. 

 in cazul tau as iesi pe la svilengrad ca e mai aproape de alexandropoli de unde iei fery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ianachim a spus:

 in cazul tau as iesi pe la svilengrad ca e mai aproape de alexandropoli de unde iei fery

Cred ca tot pe acolo e, dar ar putea incerca o schimbare de traseu, pe Svilengrad mai e o portiune mica de autostrada,dacă nu ploua, când ma întorc, fac un mic ocol pe acolo, nu am trecut prin vama aia pana acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Alecsa Cristi said:

Eu sunt pe un grup de Facebook Thassos

Nu am Facebook, dar de cele mai multe ori sunatul la ambasada sau consulat este mai sfânt. Sau direct în vamă.

13 minutes ago, ianachim said:

 in cazul tau as iesi pe la svilengrad

Conform gmaps e mai lung cu vreo 15 min, dar nu am mai mers pe acolo, așa că probabil o să intru la greci pe la Svilengrad. 

 

Mersi fain! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine cum e cu accesul in Grecia (Bulgaria).
Sunt vaccinat complet.


1. Formularul pentru intrarea in Grecia.
Daca n-am o locatie fixa si vreau sa ma plimb pe unde imi vine cheful, ce trec in declaratia aia?
Ma gandesc ca daca trec Thassos si ajung in Rhodos primesc o amenda.

2. E suficienta hartia primita la vaccinare in care scrie ca am facut ambele vaccinuri sau trebuie sa fac test cu 24 de ore inainte?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bulgaria nu are restrictii, intri fara test si fara vaccin

 

pentru grecia e ok hartia primita la vaccinare sa ai 14 zile de la rapel si completezi formularul ala online "In case of multiple stays, they are required to provide the address for the first 24 hours at least"

 

stiu ca e naspa perioada asta dar puneti mana si cititi ca astea se pot schimba de la o zi la alta

 

https://www.mae.ro/node/51914

https://travel.gov.gr/#/

 

Sau alegeti tari mai normale pentru anul asta care nu au niciun fel de restrictii pentru calatorie si nu cer test sau vaccin pentru boli imaginare

Croatia, Cipru, Belgia, Cehia, Bulgaria, Albania

http://www.mihaib.ro/unde-putem-calatori-fara-nicio-restrictie-in-europa/

M-am vaccinat degeaba ca pana plec eu ridica peste tot

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, fractura a spus:

Lamuriti-ma si pe mine cum e cu accesul in Grecia (Bulgaria).
Sunt vaccinat complet.


1. Formularul pentru intrarea in Grecia.
Daca n-am o locatie fixa si vreau sa ma plimb pe unde imi vine cheful, ce trec in declaratia aia?
Ma gandesc ca daca trec Thassos si ajung in Rhodos primesc o amenda.

2. E suficienta hartia primita la vaccinare in care scrie ca am facut ambele vaccinuri sau trebuie sa fac test cu 24 de ore inainte?

 

Multumesc.

 

Ai de completat formularul lor PLF, trebuie macar o adresa de la un hotel unde vei sta acolo in primele 24 de ore.

 

Trebuie completat cu minim 24 de ore inainte altfel nu vei primi nu stiu ce cod QR si stai si astepti prin vama ca marea majoritate a romanilor

 

1 oră în urmă, DiarM a spus:

bulgaria nu are restrictii, intri fara test si fara vaccin

 

pentru grecia e ok hartia primita la vaccinare sa ai 14 zile de la rapel si completezi formularul ala online "In case of multiple stays, they are required to provide the address for the first 24 hours at least"

 

stiu ca e naspa perioada asta dar puneti mana si cititi ca astea se pot schimba de la o zi la alta

 

https://www.mae.ro/node/51914

https://travel.gov.gr/#/

 

Sau alegeti tari mai normale pentru anul asta care nu au niciun fel de restrictii pentru calatorie si nu cer test sau vaccin pentru boli imaginare

Croatia, Cipru, Belgia, Cehia, Bulgaria, Albania

http://www.mihaib.ro/unde-putem-calatori-fara-nicio-restrictie-in-europa/

M-am vaccinat degeaba ca pana plec eu ridica peste tot

Si eu merg in Grecia incepand cu weekendul asta la presiunile madamului de pe locul din spate. Trebuie completat formularul ala online la Greci si dupa instalata aplicatia ca sa poti salva PLF-ul sa il ai la indemana. Si mai trebuie si mizerie d-aia de test PCR. Din pacate nici fratii lor turci nu sunt mai breji in privinta cerintelor de intrare, si aia mai au si restrictii pe timp de noapte.

 

Vorba ta mai bine de mers in tari mai normale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...