Sari la conținut

8. Liqui Moly Motorrad Grand Prix Deutschland


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:

#20 e pe podium. Yamaha înseamnă și locurile 14, 17 și 20.

 

Quartararo devine Márquez-ul celor de la Yamaha.

 

 

Super cursă făcută de Márquez. Victorie muncită și meritată. Quartararo a făcut un pas spre titlu cursa asta. Cursă frumoasă făcută și de Aleix și Pecco.

Ducati și mai ales Yamaha la pământ. 


briliant MM.

ktm-ul cu cadrul lor de cacao s-a (cuvant urat) pe ducati cu a lor cadru de carbon.

oliveira a pilotat si el bine.

qua a scos din yamaha ce nici cei de la yamaha nu isi imaginau. 
Desi fara prea multe depasiri, o cursa frumoasa.

si aprilia a mers bine. Dintre toate, cea mai slaba a parut yamaha...

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, damager said:

ktm-ul cu cadrul lor de cacao s-a (cuvant urat) pe ducati cu a lor cadru de carbon.

 

Ducati nu mai folosește de mult cadru de carbon, mai precis de când a venit Rossi și le-a zis că vrea să facă M1 din Desmosedici :) Parcă Suter le-au făcut primele iterații. Deci toți folosesc șasiu perimetral din aluminiu, mai puțin KTM - care contrar detractorilor și informațiilor greșite, folosesc șasiu din oțel tubular atât la MotoGP cât și la Moto3. Doar la Moto2 nu mai folosesc, unde am impresia că au externalizat construcția șasiului.

12 minutes ago, damager said:

si aprilia a mers bine. Dintre toate, cea mai slaba a parut yamaha...

 

Absolut. Ar fi pe nicăieri fără Quartararo. La fel cum e Honda fără Márquez :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să nu supralicităm totuși: super rezultat, super cursă dar pe circuitul lui preferat. Boost la moral important, însă personal nu mă mai aștept la multe alte victorii pentru el în viitorul apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

 

Ducati nu mai folosește de mult cadru de carbon, mai precis de când a venit Rossi și le-a zis că vrea să facă M1 din Desmosedici :) Parcă Suter le-au făcut primele iterații. Deci toți folosesc șasiu perimetral din aluminiu, mai puțin KTM - care contrar detractorilor și informațiilor greșite, folosesc șasiu din oțel tubular atât la MotoGP cât și la Moto3. Doar la Moto2 nu mai folosesc, unde am impresia că au externalizat construcția șasiului.

 

Absolut. Ar fi pe nicăieri fără Quartararo. La fel cum e Honda fără Márquez :) 


Da, stiu ca ducati merge pe Suter, parca D'Alignia a modificat asta, dar cred ca intelegi ce am vrut sa zic.

ktm incepe sa confirme, 3 podiumuri la rand. 
Da, yamaha aici in germania e pe nicaieri yamaha. Assen e alta poveste. Qua piloteaza exact asa cum ar fi tb sa piloteze Vinales cand a fost adus, atunci Vin se plangea ca vrea o motoreta mai agresiva. A venit qua si danseaza cu yamaha de parca e MM cu honda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Să nu supralicităm totuși: super rezultat, super cursă dar pe circuitul lui preferat. Boost la moral important, însă personal nu mă mai aștept la multe alte victorii pentru el în viitorul apropiat.

Evident. E departe încă de 100% dar probabil o sa mai prindă o victorie/podium pana la finalul sezonului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde "e" aia cu retragerea lui MM si "omul e terminat se va bate cu Rossi pt locurile din coada"?

Nimeni nimic?

 

Zarcoiu...slab rau.Dezamagitor.L.au tăiat picăturile de ploaie (alea pe care a zis MM ca a forțat) si nu si a mai revenit.

Super cursa făcută de Quarta,vorba lui asta valorează cât o victorie.

A început să facă ce făcea Marquez- pe un circuit unde nu  s a simțit bine deloc a iesit pe 3.Asta va cântări mult la campionat.

Ducati slăbuț.

Oliveira si mai ales Aleix super performanțe.Jos pălăria.Se vede cand pune Ktm mediumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat ca pe ace cursa asta, cade, nu cade, cade...până un ultimul viraj.

 

11

!!!!

Mi s-au umezit ochii la final!

:mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, danypop a spus:

Evident. E departe încă de 100% dar probabil o sa mai prindă o victorie/podium pana la finalul sezonului. 

Daca se introduce Austin, si acolo o sa fie favorit. Pt moral conteaza mult. S-a si vazut la conferinta, i-au dat lacrimile. O sa mai aibe podiumuri si o sa fie sus la bataie.

 

Chiar acum, Method a spus:

Unde "e" aia cu retragerea lui MM si "omul e terminat se va bate cu Rossi pt locurile din coada"?

Nimeni nimic?

 

Zarcoiu...slab rau.Dezamagitor.L.au tăiat picăturile de ploaie (alea pe care a zis MM ca a forțat) si nu si a mai revenit.

Super cursa făcută de Quarta,vorba lui asta valorează cât o victorie.

A început să facă ce făcea Marquez- pe un circuit unde nu  s a simțit bine deloc a iesit pe 3.Asta va cântări mult la campionat.

Ducati slăbuț.

Oliveira si mai ales Aleix super performanțe.Jos pălăria.Se vede cand pune Ktm mediumul.

 

 

Zarco s-a taiat dupa picaturile de ploaie. E un pilot care merge bine pe ploaie. Probabil ca lipsa de grip pe iesireaa din viraje..altfel nu imi explic cum a venit Bag de pe 16 si a depasit toate ducati-urile.

sau poate forja de la inceput a lor a distrus gumele.

 

qua a facut o cursa magistrala, a pus puncte fata de Zarco si Miller.

vine Assen unde, daca nu ploua yamaha e puternica. 
are o sansa buna la campionat, sper sa nu ii dea cu piciorul.

Chiar acum, B.B. a spus:

Am stat ca pe ace cursa asta, cade, nu cade, cade...până un ultimul viraj.

 

11

!!!!

Mi s-au umezit ochii la final!

:mexicanwave:


si lui ☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Method a spus:

.

A început să facă ce făcea Marquez- pe un circuit unde nu  s a simțit bine deloc a iesit pe 3.

 

 

Asta e definitia topdog-ului. A fost si n-o sa mai fie. 

Nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus asta, iar bagi din top ca de obicei. Tot ce s-a zis (si eu am zis) e ca n-o sa mai fie acelasi MM, pe cand fanii spuneau ca "revine MM si ia titlul anul asta", ii rupe pe genunchi pe baieti.

Ce naiba a patit Zarco?! 

Ce naiba e cu Yamaha, parca era cea mai buna mobra de pe grila, nu?

Mai ia HRC concesii? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, TETEA. a spus:

 

Ce naiba e cu Yamaha, parca era cea mai buna mobra de pe grila, nu?

Mai ia HRC concesii? :)


cand nu e foarte cald afara dar nici prea frig, cand ai grip dar ju prea mult si nici prea putin, si cand nu ai viraje deschise de traction, dar nici viraje inchise de stop-and-go ☺️. Atunci e cea mai buna.

asta clar nu e circuit yamaha, exceptandu-l pe Qua si yamaha si suzuki au fost slabe. Mai slaba yamaha. 
HRC nu mai ia concesii ca are podium☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reia topicul trecut faptul că MM e terminat era declamat chiar de către un admin sau moderator daca imi aduc eu aminte bine.si de catre altii dar nu stau acum sa VA caut si sa VA dau quote la toți haterasii.Va cunoaste lumea oricum.

 

Ba si fanii bat câmpii da si voi...

 

Vorba lui damager însă,se va bate la podiumuri anul asta.Ce a aratat acum e faptul că doar limitarile fizice il tin in frâu,in rest nimic.viteza e inca acolo.

 

Yamaha e intr-adevar cea mai buna mobra de pe grila. La bătaie cu Ducati care "nu ia curbe".

Faptul ca are piloți de calcat

(Maravilla cum e sa te bați cu Salvadori tati de pe motoreta identică cu a liderului campionatului?) E însă tot vina echipei.Macar Ducati si Honda au piloți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Method a spus:

.Va cunoaste lumea oricum.

 

Ba si fanii bat câmpii da si voi...

 

Ne RECUNOASTE lumea, dar unii inca se imbata cu apa rece.

 

 

Acum 10 minute, Method a spus:

Yamaha e intr-adevar cea mai buna mobra de pe grila. .

 

Si pe tine te stiu toti... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Method a spus:

Yamaha e intr-adevar cea mai buna mobra de pe grila.

 

unii inca traiesc in 2015

locul 1 mi se pare meritul lui quartararo, nu al motocicletei

il ajuta si epilarea aia aerodinamica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentează nimeni cum a luat Quarta un cot/genunchi de la MM in primul viraj?

Un țăran Marquez, dar na, trebuia să își facă loc. 😁😁😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, prafrau a spus:

 

unii inca traiesc in 2015

locul 1 mi se pare meritul lui quartararo, nu al motocicletei

il ajuta si epilarea aia aerodinamica

Sunt curios daca o sa continui(continuati) cu dandaneala cu Yamaha e praf si daca va castiga Quarta campionatul.

Sa vedem cat insistă lumea în a susține lamentările lui Rossi si Vinales in ciuda rezultatelor clare ale motoretei.

Normal ca ii trebuie si pilot sa o calareasca altfel daca ne luam dupa Vinales e clar cea mai proastă de pe grila.

2 concluzii putem trage de aici...ori Yamaha e praf si Quartararo e un Doohan combinat cu Rossi Lorenzo si Stoner  ori Yamaha e o motoreta f buna calarita de un pilot f rapid si de un... maravilios.

Acum 15 minute, B.B. a spus:

Nu comentează nimeni cum a luat Quarta un cot/genunchi de la MM in primul viraj?

Un țăran Marquez, dar na, trebuia să își facă loc. 😁😁😁

Eh....A fost finuț totuși .

A fost oricum înghesuială mare acolo.

 

Mir,Rins Suzuki...meh. Circuit nu prea pe placul motoretelor de viraj.Cu atât mai mult subliniază rezultatul bun al lui Quarta.

Dacă nu se taie cred ca se detașează acum.Assen va merge bine si dupa aia vine pauza de vara.Cred ca dupa pauza va avea ceva de furcă cu MM dar MM nu conteaza la campionat degeaba il bate.

 

A mai observat cineva faptul că i se spunea lui MM pe pitboard la fiecare tur poziția lui Quarta?(cel putin pana a inceput Oliveira sa ii sufle în ceafă?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Deci toți folosesc șasiu perimetral din aluminiu, mai puțin KTM - care contrar detractorilor și informațiilor greșite, folosesc șasiu din oțel tubular atât la MotoGP cât și la Moto3. Doar la Moto2 nu mai folosesc, unde am impresia că au externalizat construcția șasiului.

Au iesit din proiectul de Moto2. Au anuntat in 2019 ca la finalul sezonului se retrag pentru a se concentra pe MotoGP.

Au ramas cu numele si sponsor principal la KTM Ajo, insa nu mai furnizeaza nimic. Folosesc Kalex, ca 80% din grila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Method a spus:

A mai observat cineva faptul că i se spunea lui MM pe pitboard la fiecare tur poziția lui Quarta?(cel putin pana a inceput Oliveira sa ii sufle în ceafă?

 

Nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, Method said:

Sunt curios daca o sa continui(continuati) cu dandaneala cu Yamaha e praf si daca va castiga Quarta campionatul.

Sa vedem cat insistă lumea în a susține lamentările lui Rossi si Vinales in ciuda rezultatelor clare ale motoretei.

 

Yamaha a fost praf astăzi la Sachsenring. Prestațiile lui Quartararo distorsionează percepția despre performanța motocicletei, la fel cum prestațiile lui Marc Márquez au distorsionat impresia de performanța RCV-ului. Adevărat că Yamaha nu are nici cei mai buni piloți la ora actuală: un bătrân încăpățânat, un "one-hit-wonder" teribil de inconstant și un pilot bun care din păcate nu beneficiază de cel mai recent material. Însă să pui locurile 14, 18 și 19 (ultimele) exclusiv pe seama piloților și să spui că Yamaha are de fapt cea mai bună motocicletă este cel puțin pueril.

 

33 minutes ago, Method said:

A mai observat cineva faptul că i se spunea lui MM pe pitboard la fiecare tur poziția lui Quarta?(cel putin pana a inceput Oliveira sa ii sufle în ceafă?

 

Nici eu n-am observat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MiMi a aratat astazi ca daca circuitele ar avea numai viraje de stanga, ar castiga titllul si daca ar fi impachetat complet in ghips. Astazi a pilotat magistral.. chapeau bas! Insa sa fim realisti, victoria asta este importanta pentru moralul lui si nu ne arata starea fizica si nivelul real de performanta pe care il are Marquez in acest moment. Mult mai importanta este pentru palmares: a reusit sa impinga mai departe propriul record de victorii consecutive pe un circuit, record care nu cred sa fie doborat prea curand.

Si mai importanta este victoria asta pentru Honda, pentru ca arata de fapt ca motocicleta nu este chiar atat de praf. In mana cui trebuie poate livra performante si daca MM ar fi fost cel de dinainte de accident, probabil astazi vorbeam doar despre dominatia MM/Honda. 

Acum 58 minute, Method a spus:

 

Yamaha e intr-adevar cea mai buna mobra de pe grila. 

Nu, nu este cea mai buna, cand primeste +6,77 sec de la o Honda care este "praf", pe un circuit pe care ar fi trebuit sa zburde. Are inca minusuri, este inca o motocicleta capricioasa, cand vine vorba despre conditiile de cursa.. Dar este o motocicleta cu care anul asta se poate emite pretentii la titlu. Cu conditia ca si pilotii sa vrea titlul. Maravilla si Rossi nu sunt in postura asta, iar lui Morbi nu i se poate cere, avand in vedere ca concureaza pe o mobra de epoca.. :)  Ramane Quart care are potentialul, dar inca face prostii, care il face sa piarda puncte pretioase. A se vedea cursa trecuta... 

Acum 1 oră, damager a spus:

 

qua a facut o cursa magistrala, a pus puncte fata de Zarco si Miller.

vine Assen unde, daca nu ploua yamaha e puternica. 
are o sansa buna la campionat, sper sa nu ii dea cu piciorul.

Din punct de vedere al locului si al punctelor acumulate fata de principalii concurent, a facut o cursa buna. Obiective indeplinite. Insa ca pilotaj, nu as zice... a intrat greu in cursa, a pierdut mult timp in pluton, ceea ce i-a afectat ritmul de cursa si le-a permis lui MM si Oliveira sa se detaseze. Un loc trei e bun, un loc doi si mai bun, despre victorie nici nu mai vorbim. 

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

 

Deci toți folosesc șasiu perimetral din aluminiu, mai puțin KTM - care contrar detractorilor și informațiilor greșite, folosesc șasiu din oțel tubular atât la MotoGP cât și la Moto3. Doar la Moto2 nu mai folosesc, unde am impresia că au externalizat construcția șasiului.

Discutia era despre cadrul trellis, abandonat de KTM la inceputul sezonului 2019. Dar pentru tine un cadru din otel tubular este acelasi lucru cu un trellis. Da, cadrul KTM este din otel tubular, insa puteai sa stii si tu pana acum ca din otel tubular poti face o multime de arhitecturi de cadru nu numai trellis. 

 

Si pentru ca veni vorba de cadrul de Fe a celor de la KTM... uite ca da rezultate.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, xt600 a spus:

MiMi a aratat astazi ca daca circuitele ar avea numai viraje de stanga, ar castiga titllul si daca ar fi impachetat complet in ghips. Astazi a pilotat magistral.. chapeau bas! Insa sa fim realisti, victoria asta este importanta pentru moralul lui si nu ne arata starea fizica si nivelul real de performanta pe care il are Marquez in acest moment. Mult mai importanta este pentru palmares: a reusit sa impinga mai departe propriul record de victorii consecutive pe un circuit, record care nu cred sa fie doborat prea curand.

Si mai importanta este victoria asta pentru Honda, pentru ca arata de fapt ca motocicleta nu este chiar atat de praf. In mana cui trebuie poate livra performante si daca MM ar fi fost cel de dinainte de accident, probabil astazi vorbeam doar despre dominatia MM/Honda. 

Nu, nu este cea mai buna, cand primeste +6,77 sec de la o Honda care este "praf", pe un circuit pe care ar fi trebuit sa zburde. Are inca minusuri, este inca o motocicleta capricioasa, cand vine vorba despre conditiile de cursa.. Dar este o motocicleta cu care anul asta se poate emite pretentii la titlu. Cu conditia ca si pilotii sa vrea titlul. Maravilla si Rossi nu sunt in postura asta, iar lui Morbi nu i se poate cere, avand in vedere ca concureaza pe o mobra de epoca.. :)  Ramane Quart care are potentialul, dar inca face prostii, care il face sa piarda puncte pretioase. A se vedea cursa trecuta... 

Din punct de vedere al locului si al punctelor acumulate fata de principalii concurent, a facut o cursa buna. Obiective indeplinite. Insa ca pilotaj, nu as zice... a intrat greu in cursa, a pierdut mult timp in pluton, ceea ce i-a afectat ritmul de cursa si le-a permis lui MM si Oliveira sa se detaseze. Un loc trei e bun, un loc doi si mai bun, despre victorie nici nu mai vorbim. 


nu sunt deacord cu tine. Timpii lui aia au fost. Nu avea ritm de a tine langa oliveira, chiar s-a schinuit sa ramana in preajma locului 5-6. Apoi ducati-urile au cazut si a luat podium.

daca vrei, unul care a stat prea mult in pluton a fost Binder, dupa ce l-a depasit pe Miller a reusit sa se apropie la aproape 1 sec de Qua. Sunt convins ca dc mai erau 2-3 tururi aveam 2 ktm-uri pe podium.  Qua avea un singur loc unde reusea sa se apropie un pic de cei din fata, si anul pe virajul ala lung de stanga care inchide, nu ii mai stiu numele. In rest, s-a chinuit mult sa tina pasul. De altfel si declaratia lui. 
diferenta e ca el e cu zambetul cat gura ca merge bine sau ca se chinuie.

vinales cand nu merge e negru ca pamantul. 
 

e doar parerea mea, qua nu e omul care sa stea prea mult fara sa atace, si oricum se vedea cat de mult forta franarea in virajul 1 ca sa nu piarda locul, a si gresit de 2 ori franarea acolo.

dupa ce s-a dus pe 3, nu a reusit sa puna mai mult de 2-3 sec fata de Miller care oricum isi distrusese gumele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...