Sari la conținut

A1 vs A2


Macarie
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Oscilez intre a face scoala pt A1 sau A2. Nu este o dilema legata de varsta, am depasit demult varsta minima pt A. E vorba mai degraba de pragmatism si comoditate. Pt ce ma intereseaza pe mine (scuter sau motocicleta de mici dimensiuni, gen Honda SuperCub) e in principiu suficient A1, dar A2 costa cam tot atat si extinde optiunile. De A nu stiu daca o sa am vreodata nevoie. Exista diferente semnificative de dificultate intre A1 si A2? Pt B exista varianta sa faci scoala pe automata - exista ceva similar si pt A1/A2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu nu stiu daca exista scoala moto pentru transmisie automata, dar 99% dintre motoare au transmisie manuala. Nu e tocmai dificil sa schimbi vitezele.

Cat despre A1, A2 sau A, fiind in aceeasi situatie (ca varsta) am ales sa fac A-ul. Nu stiu exact daca e mai usor pentru A1 sau A2, stiu doar o diferenta: pentru A vei conduce la scoala motoare de 125cc (vreo 2 sedinte), 250cc (vreo 2 sedinte) si 650cc (restul). Pentru A1 vei conduce doar 125cc care am trebui sa fie mai usor din doua motive: folosesti acelasi motor de 125cc, nu le schimbi, iar al doilea - sunt mai usoare deci mai usor de controlat.

Dar sincer, nu mi s-a parut nimic dificil in a trece de la 125 la 250 apoi la 650. Dimpotriva! E mult mai placut sa conduci un motor de 650, pleaca mai usor iar diferenta de greutate (aici depinde si de motor) nu e atat de mare. 

Daca iei A-ul iti poti lua ce motor sau scuter vrei iar peste ani poate iti poti lua de asemenea ce motor vrei. Daca iei doar A1 sau A2 vei fi limitat.

Eu iti recomand sa mergi pe A direct.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Macarie a spus:

Pt B exista varianta sa faci scoala pe automata - exista ceva similar si pt A1/A2?

poti conduce scutere de 50cc cu B ... pt ce sa te complici 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...