Sari la conținut

Etrier blocat


Postări Recomandate

Am fost la om, de mare bun-simț, nu mi-a cerut nimic. Fraților ați avut dreptate, maneta ciaina era problema. Un detaliu minuscul, nu avea lăcaș pentru piston și prin urmare stătea aproximativ 1mm apăsat, nu-i lăsa joc deloc, de aia era si frâna mai rigidă decât o știam eu. Din cauza asta s-a blocat. Omul nu mai întâlnise problema asta niciodată și mi-a adaptat pe loc maneta să poată funcționa corect. Omul mi-a desfăcut pe loc etrierii să-mi arate că i-a curățat, dânsul își făcuse treaba. A zis și el că o să fie mai atent cu frânele că na... Doamne ferește! S-a urcat astăzi și l-a și testat. Aproape că îmi pare rău că am reacționat așa dar mi-a stat inima în mine fraților... Bine că s-a terminat totul cu bine și n-a pățit nimeni nimic. Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsuri/păreri, mi-ați fost de mare ajutor!

 

Sfat pentru rideri: Aveți mare grijă ce chinezării vă puneți pe motociclete că nu e de glumă, pot fi fatale!

Sfat pentru mecanici: Mare grijă cu sistemele de frânare! Mai bine mai taxați câteva ore de manoperă în plus și le verificați temeinic decât să se întâmple din astea!

 

Drumuri bune și asfalt uscat!

Respect!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mulţumesc!

În weekendul ăsta a fost un coleg de birou cu conserva pe DN1 şi s-a întors pe platformă, dacă suna un coleg să întrebe...  eram vreo 4 care ştiam manevra.  Slăbeşti prinderea pompei, bagi o tăbliţă sub ea şi strângi la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

Că tu așa faci... Hai, 5 piruete.

 

Flush cu lichid până a ieșit curat, vreo 100 ml.

nu ai moldovenee cum sa cureti mehlemu daca nu desfaci pompa ... da e greu cand iti prinzi urechile, dureaza 10 minute

 

knowhow !

 

10 flotari !

Acum 19 minute, Grimnir a spus:

 

Sfat pentru mecanici  profesori de sport: ...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 22.06.2021 la 9:54, Grimnir a spus:

Îmi vine extrem de greu să cred că în 1.5 km am pățit asta din cauza manetei.

 

La 22.06.2021 la 10:38, Grimnir a spus:

Eu personal nu cred că e maneta de vină.

Este bine că ai rezolvat.

Pe lângă toate cele învățăminte, încearcă să nu minimizezi sfaturile primite, mai ales când nu prea te pricepi. 😏

Zile bune! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, l.u.v said:

 

Este bine că ai rezolvat.

Pe lângă toate cele învățăminte, încearcă să nu minimizezi sfaturile primite, mai ales când nu prea te pricepi. 😏

Zile bune! 

Așa e, am învățat ceva din asta! L-a păcălit pe mecanic chinezăria, darămite pe mine... 🙂

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Grimnir a spus:

Așa e, am învățat ceva din asta! L-a păcălit pe mecanic chinezăria, darămite pe mine... 🙂

Cheers!

Bine ca ai rezolvat. Si ai ramas intreg.

Macar a invatat si mecanicul ca proba pe standul de frana nu este un moft?

Data viitoare ii spui tu ca doresti proba frane pe stand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

Bine ca ai rezolvat. Si ai ramas intreg.

Macar a invatat si mecanicul ca proba pe standul de frana nu este un moft?

Data viitoare ii spui tu ca doresti proba frane pe stand.

 

cine are bani de asa ceva? Nici macare Bavaria nu are stand de frane. despre ce vorbim? :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, superbec a spus:

nu ai moldovenee cum sa cureti mehlemu daca nu desfaci pompa ... da e greu cand iti prinzi urechile, dureaza 10 minute

 

knowhow !

 

10 flotari !

 

Știi ce? Prost o fi care te-o mai băga în seamă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cavaleru a spus:

 

cine are bani de asa ceva? Nici macare Bavaria nu are stand de frane. despre ce vorbim? :))

 

Nu exista asa ceva. Un service nu primeste autorizatia RAR pentru operatiuni de reparatii sistem de franare daca nu are stand de verificare frane.

Intrucat costa destui bani un stand de frana, legea le permite totusi service-urilor sa primeasca autorizatie de reparatie sistem franare daca are contract cu un service dotat cu asa ceva. Evident ca nu se aplica treaba daca service-ul este in Berceni si standul de proba in Corbeanca.

La hartia de lucrari executate se pune hartiuta de la standul de probe frana.

 

Ca nu se face treaba fiind vorba de RO este cu totul alta poveste. Tara lui ''merge si asa''

 

Pina sa intampla o nenorocire si se uita un procuror peste hartii si vede la raportul Politiei - frane blocate. Si apoi se trezeste chiar si Bavaraia ca le bate cine nu trebuie la usa si incep mecanicii sa dea cu subsemnatul.

 

La masinile mele, care se repara la service-ul AMAT din  Pitesti, dupa fiecare reparatie pe la sistemul de franare merge masina pe stand si se ataseaza hartia cu rezultatul la comanda de lucrari.

 

Fiecare service isi aranjeaza treburile cum considera. Decizia insa este la client. Nu ii convine cum se intampla treaba, merge la alt service.

 

Eu de fiecare data cand schimb placutele de frana la moto, ma duc la un service care face si ITP moto, ii dau un pol si il rog sa verifice franele.

 

Dar un puii mei, noi vorbim de stand de verificare frana cand in 90% din service-uri nu se strang piulitele sau suruburile de la roata cu cheia dinamometrica ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Silver Arrow a spus:

legea le permite totusi service-urilor sa primeasca autorizatie de reparatie sistem franare daca are contract cu un service dotat cu asa ceva.

NU le mai permite! 

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

Nici macare Bavaria

Ai găsit etalonu'! 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

cine are bani de asa ceva? Nici macare Bavaria nu are stand de frane. despre ce vorbim? :))

 

 

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Un service nu primeste autorizatia RAR pentru operatiuni de reparatii sistem de franare daca nu are stand de verificare frane.

Așa este.

Este o lege mai nouă, absolut toate service-urile care lucrează la sistemul de frânare trebuie să aibă stand de frâne și să facă test de frâne după încheierea lucrării. Indiferent că schimbi plăcuțele, etrierii, discurile de frână. 

Eu am plătit la United Motors pentru schimbarea cauciucurilor cam 350 ron din ce îmi amintesc, cu tot cu testul de frâne. Și asta doar că au umblat la etrieri! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Silver Arrow a spus:

Nu exista asa ceva. Un service nu primeste autorizatia RAR pentru operatiuni de reparatii sistem de franare daca nu are stand de verificare frane.

 

hai ca ne stim de la Bavaria din Otopeni crezi ca vorbesc din auzite?

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

 

Așa este.

Este o lege mai nouă, absolut toate service-urile care lucrează la sistemul de frânare trebuie să aibă stand de frâne și să facă test de frâne după încheierea lucrării. Indiferent că schimbi plăcuțele, etrierii, discurile de frână. 

Eu am plătit la United Motors pentru schimbarea cauciucurilor cam 350 ron din ce îmi amintesc, cu tot cu testul de frâne. Și asta doar că au umblat la etrieri! 

 

 

stiu si am auzit de lege..

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La masinile mele, care se repara la service-ul AMAT din  Pitesti, dupa fiecare reparatie pe la sistemul de franare merge masina pe stand si se ataseaza hartia cu rezultatul la comanda de lucrari.

 

Confirm. Tot la aia ma duc si eu si nu m-a lasat masina in drum niciodata.

Cand mi-au reparat si reglat franele, au bagat fara sa le cer masina pe stand.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, ca lucrurile s-au terminat cu bine si mecanicul s-a dovedit a fi un om serios, poti te rog sa ni-l recomanzi si noua?

Chiar avem nevoie sa stim un mecanic este serios si sa putem merge linistiti la el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și să ținem cont că nici un rar și nici un stand de frâne (moto, că nu merge mobra pe cel auto) n-ar fi găsit nimic în neregulă de la maneta china. Pt că presiunea se acumulează în timo, după mai multe acționări și când se încălzește puțin sistemul. 

Deci nici măcar bavaria nu s-ar fi prins! Bine, ei nu văd nici elefantul din service. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

Și să ținem cont că nici un rar și nici un stand de frâne (moto, că nu merge mobra pe cel auto) n-ar fi găsit nimic în neregulă de la maneta china. 

 

lasa asta... de faptul ca sunt sute de modele de motociclete cu frane de rahan de cand au iesit din fabrica ... toate trecand cu brio de orice test RAR , de asta nu zice nici un assxpert de internet. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...