Sari la conținut

Accident Lacul Morii 23.06.2021 ora 22:00


Alex_RT
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

@Alex_NRG

asta e ca : acest pahar contine bautura fierbinte sau nu iti trage punga pe cap ca risti sa mori sufocat...

 

bai oameni buni daca tu nu ai bun simt si capul pe umeri, poate sa puna ala si pe mama semnalizarilor ca tot se gaseste un prost/teribilist sa le ignore si sa faca pe tarzan in curba aia sau ori unde..

 

 

De acord. Unul tot s-o gasi. Dar daca salvezi cativa, eu zic ca ai facut o treaba buna, fara prea mare efort.

 

Baiatul parea bine echipat, nu era genul "in sort si slapi pe CBR". Chiar nu mi s-a parut genul prost/teribilist

 

Nu stiu starea lui. Nu am cum sa ma interesez acum. Speram sa fie cineva sa il cunoasca si sa vedem daca putem ajuta cu ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Alex_NRG ce zice legea? 50km/h viteza maxima in oras? ai indicator inainte de curba cu viteaza maxima 40? 

 

daca ei se pisa pe lege si semnalizari... crezi ca nu o sa ignore si un al doilea semn..

 

ia vezi poti sa iei curba aia cu 50 fara sa te urci pe gardurile alea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curbele acelea sunt problematice pentru cei care nu le cunosc, daca nu anticipezi inclinatia proasta a asfaltului te arunca in afara, valabil si pentru auto si pentru moto. E clar ca respectivul a depasit viteza legala dar nici nu a cunoscut acest amanunt, e greu la Bucuresti... daca ramanea la el la Dabuleni acum era pe camp si se bronza la ceafa printre pepenoaice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Alex_NRG a spus:

Decat o filmare, mai bine am vedea cum se poate pune un semn mare cu "zona cu accidente" si cu "curba deosebit de periculoasa" cat mai vizibil

Tu crezi ca ajuta semnalizarile la ceva?

Scrie pe asfalt, scrie pe tabla de la intrare in Saftica,  Ei si? Cand esti profesionist, motociclist true, ti se rupe.

Semnele  sunt pentru aia slabi, fara valoare ....

Cand am intrat in curba dintre Balotesti si Saftica era o cutie de Red Bull pe jos, pe care o miscau curentii de aer in toate directiile, de unde si manevrele ale ciudate.

 

Apoi am accelerat un pic intrucat am vazut doi meseriasi venind din spate.

 

Cand m-au depasit eu aveam in jur de 100 km/h. Apreciati voi cam ce viteza aveau ei.

 

Si au disparut in zare, facand slalom printre masini.

 

Evident cu tabla cu numarul de inmatriculare montata apropape orizontal ca sa se poata citi usor din avion 😉

 

La fiecare cateva zile mai este lovit un caine sau o pisica prin Saftica. Cam ce sanse au meseriasii daca dau peste un caine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Alex_NRG a spus:

Cred ca uitam ca nu ne-am nascut cu experienta. Mai sunt si oameni care, ca si noi la inceput (sau si acum), nu au invatat inca sa faca counter-steering sau se infig mai mult in gaz de cat e cazul

De la 15-20 km/h încolo nici nu ai cum sa schimbi direcția fara counter steering, poate vrei sa zici sa conștientizeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, sbk750 said:

E ok riderul .

Screenshot_20210624-111856.jpg

 

Super, eu ma bucur pentru fiecare astfel de situatie. 

Si voiam sa subliniez ce a spus: "Echipamentul a meritat toti banii" vis-a-vis de cei care fac economii cand vine vorba de acest aspect. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut aseara pe acolo la scurt timp dupa producerea accidentului. Sosise deja SMURD si il preluau. Nu avea rost sa ma opresc sa ma adaug turmei de dromaderi opriti sa caste ochii. 

Ii urez recuperare usoara riderului, prudenta si grija pe viitor. Mobra era sifonata rau, incarcerata intr-un segment de refugiu de tramvai, in mijlocul benzii,  iar el fusese proiectat pe sina de tramvai. E clar ca a fost vorba despre neadaptarea vitezei la conditiile de drum acolo. Sustin si eu ce spune @Cavaleru... Nu e cazul sa fie cautati alti vinovati. Ceasu rau, pisica neagra... aia e. Pacat. Bine ca nu a fost mai rau... la cum se purta SMURDUL ... m-am temut sincer sa nu fie mai rau aseara... 

 

Am auzit si eu si dau mai departe: "Motociclismul este terapie, nu terapie intensiva". Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Contabil a spus:

Si totusi, niste semne suplimentare de curba strinsa n-ar strica ...... daca tot sint mai multi care-o dau in "gard" pe acel segment.

Recuperare usoara riderului!

Semnul de curba strânsă e una, dar ar trebui pus și semn d-ala cu cerc negru daca se tot întâmplă multe acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut că a scris "nu am observat curba". Apoi, vere, dacă nici pe mobra nu caști ochii la drum, e nasoală treaba... Fiecare, măcar o dată, am ieșit pe contrasens în vreo curbă pe care o credeam ok (semnalizată sau nu), asta nu înseamnă că trebuie să mergem rachetă pe unde nu cunoaștem drumul. Ziceau unii "să nu te dai tare pe unde n-ai mai fost sau nu știi la ce să te aștepți". 

În unele zone există semnalizare, presemnalizare, mai sunt semafoare- unii tot o ard ca ninja. În alte locuri nici marcajele nu mai există (prin zona mea sunt amintiri plăcute). Noaptea sau pe ploaie te cuprinde adrenalina, că te orientezi după șanțuri (dacă se văd și alea).

Concluzie: de multe ori e de 💩 infrastructura rutieră, însă și noi trebuie să fim mai atenți. Bine că a avut echipament și a scăpat cu oasele întregi, mobra mai găsește el.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, lacroyx a spus:

Semnul de curba strânsă e una, dar ar trebui pus și semn d-ala cu cerc negru daca se tot întâmplă multe acolo. 

Poate gindesc eu prea uman .... nu zic ca motociclistul nu-i de vina, dar si semnele cu caderi de bolovani se pun in functie de evenimentele pe zona. Acum, fiecare cu gindirea lui. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Contabil a spus:

Poate gindesc eu prea uman .... nu zic ca motociclistul nu-i de vina, dar si semnele cu caderi de bolovani se pun in functie de evenimentele pe zona. Acum, fiecare cu gindirea lui. :)

Pai ăla cu punctul negru nu e cumva pentru zonele foarte periculoase unde s-au întâmplat multe accidente? Sau confund eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot ajung la fata locului sa verific dar vad ca pe google street view ai mai multe semne: triunghiul cu bulina neagra, si drum alunecos si apoi limitare la 40...

 

vorba aia, dzeu iti da, dar nu iti baga si in sac..

 

image.thumb.png.0c72163613ac6908fae7c88fa7c799bc.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru Banuiam ca este vorba de un semn de genul ..... daca n-are efect, si sint in continuare multe accidente pe segment, n-ar fi mai eficace sagetelele acelea puse pe partea stinga? se vad mai usor de pe banda 2 ..... unde "o ard astia in stil ninja" :) Am treaba de citeva ori pe luna la mediu "lacul morii", n-am avut probleme in curba respectiva nici macar sa ies de pe banda mea, dar, daca-s multi care o fac .... zic ca ar merge puse si alte semne.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Contabil a spus:

@Cavaleru Banuiam ca este vorba de un semn de genul ..... daca n-are efect, si sint in continuare multe accidente pe segment, n-ar fi mai eficace sagetelele acelea puse pe partea stinga? se vad mai usor de pe banda 2 ..... unde "o ard astia in stil ninja" :) Am treaba de citeva ori pe luna la mediu "lacul morii", n-am avut probleme in curba respectiva nici macar sa ies de pe banda mea, dar, daca-s multi care o fac .... zic ca ar merge puse si alte semne.

 

 

semnele de circulatie se pun in majoritatea cazurilor pe partea dreapta a drumului pt ca acolo esti dresat sa te uiti..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sagetile alea multiple sunt cele mai folositoare semne de circulatie posibile intr-o curba. Iti dai seama foarte repede care-i treaba pt ca semnele sunt montate pe traiectoria curbii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, raikk a spus:

Sagetile alea multiple sunt cele mai folositoare semne de circulatie posibile intr-o curba. Iti dai seama foarte repede care-i treaba pt ca semnele sunt montate pe traiectoria curbii.

 

Eu sunt de parere ca sunt mai periculoase pentru cineva care a ratat trasa intr-o curba. Sunt un element de point fixation fenomenal daca nu ti ai pregatit curba si te surprind la jumatatea virajului... Fie te fixezi pe ele fie iei mana din acceleratie / franezi si ... de acolo stim cu totii riscurile la care ne expunem. Probabil ca voi primi raspuns ca nu e asa si ca vezi domne... nu se intampla point fixation daca ai experienta... e efortu dracu sa nu te mai uiti in punct dupa ce ti-a fost captata atentia... indiferent de cati ani te dai pe mobra. 

Americanii au pe banda de circulatie mesaje scrise... SLOW. Cum pe motor ar trebui in permanenta sa schimbi punctul de atentie... in botul motocicletei / in departare si inapoi in botul motocicletei si sa "maturi" in permanenta marginile drumului si calea de rulare pentru pericole... ar fi in opinia mea mai utile acele semne. Asta daca inca mai discutam despre semnalizarea drumului IN GENERAL... nu on tipic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alexandru Boros Asta da explicatie ..... point fixation. Reduc viteza automat cind vad sagetele de curba, si citeodata ma intreb ce Dumnezeu cauta semnele pe acolo. Poate aceia de pe prima banda vad gaura aceea in triunghi. Personal, semnul de maxim 40km/h in curba respectiva imi pare o gluma vara/uscat ..... din ce am vazut, de cite ori am trecut pe acolo, minimul vitezei este de 60-70 .... aceia care-si iau lumini din spate.

PS. Si scoala ... moto/masina, asta pe real.

Sa pui semne de circulatie .... tot cu gindul la imaginar (cind ai caruta de accidente) .... este un mare fel de a gindi (in momentul actual).

Acum 15 minute, raikk a spus:

Inteleg si eu treaba cu point fixation dupa vreo gagica, dar dupa semnele de circulatie... fuck.. 😄

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@1984 Am inteles .... ar mai trebui un semn tot pe dreapta pentru fulgere! ... si mobra inpinsa.

Acum 3 minute, Djenavar a spus:

Sa inchida dracului portiunea de drum intre Crangasi si Lujerului si gata.

:crack:

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...