Sari la conținut

Accident Lacul Morii 23.06.2021 ora 22:00


Alex_RT
 Share

Postări Recomandate

Pe sensul accidentului e fix dupa o trecere de pietoni (semaforizata, ca e si statia de tramvai) si o idee mai departe de semafor... daca ai mentalitatea "e linie dreapta, ii dau", da... te surprinde curba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Eu nu inteleg de unde atata teorie cu o amarata de curba la dreapta.

Unde vi se pare voua ca se strange curba,  ca razele nu stiu ce fac, ca semne pe stanga si pe dreapta, ca semne de curba periculoasa?

Priviti poza de mai jos si explicati-mi si mie care este ''capcana'' acestei curbe.

In ce consta neconformitatea tehnica si de proiectare a curbei?

 

Este  o curba absolut normala pe care daca o iei chiar si un pic mai repede decat viteza legala nu ai cum sa o ratezi.

Raza de curbura nu e constanta, e mai mare la intrarea dinspre sud si scade ulterior. Asta se numeste popular "curba care se strange" si e periculoasa in special pentru motociclete pentru ca gradul de inclinare, viteza si raza curbei sunt intr-o relatie stricta, nu e ca la masini unde mai tragi de volan cand se strange curba. 

 

Daca nu sesizezi problema, prima data cand treci pe-acolo si intri in curba fixeaza volanul in pozitia respectiva si vezi cum mai tarziu iesi in exterior. Daca raza ar fi constanta ai putea lua curba fara corectii din volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Screenshot_20210629-083707.thumb.jpg.31278f4b566f14ad3285d8699a67ffc4.jpg

Vorbim de curba asta da?

Daca ne ia orașul prin surprindere înseamnă că la o ieșire pe off ne întoarcem în saci.

Daca ajung să mă împrăștii că m.a luat curba asta prin surprindere nici măcar nu mai vând motorul, pun benzina pe el și îi dau foc :))

 

Evident că am pățit așa ceva prin alte locuri, dar întotdeauna am corectat trasa folosind inteligent și fără să bruschez, ambele frane deși eram înclinat și nici nu am fost la cursuri.

 

Ca sa nu mai zic că ori suntem golani ori nu mai suntem, viteză în oraș este de 50, e suficient de mica zic eu să poți merge cu o mana amputată și un ochi închis fara sa pățești nimic. Daca nu ești capabil sa mergi cu suta in siguranță, nu este vina statului, nu că ar face ceva bun, merita tras de urechi, dar nu la faza asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, robert23mg a spus:

Screenshot_20210629-083707.thumb.jpg.31278f4b566f14ad3285d8699a67ffc4.jpg

Vorbim de curba asta da?

Daca ne ia orașul prin surprindere înseamnă că la o ieșire pe off ne întoarcem în saci.

Daca ajung să mă împrăștii că m.a luat curba asta prin surprindere nici măcar nu mai vând motorul, pun benzina pe el și îi dau foc :))

 

Evident că am pățit așa ceva prin alte locuri, dar întotdeauna am corectat trasa folosind inteligent și fără să bruschez, ambele frane deși eram înclinat și nici nu am fost la cursuri.

 

Ca sa nu mai zic că ori suntem golani ori nu mai suntem, viteză în oraș este de 50, e suficient de mica zic eu să poți merge cu o mana amputată și un ochi închis fara sa pățești nimic. Daca nu ești capabil sa mergi cu suta in siguranță, nu este vina statului, nu că ar face ceva bun, merita tras de urechi, dar nu la faza asta :))

Aualeuuu...asta-i acul ala de par pe care mi-l imaginam eu? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, goe 75 a spus:

Daca se intampla in ac de par , il macelareau toti ca nu a avut skill...

 😄

 

Curba aia o fac de ani de zile, in fiecare an, din ce in ce mai tare...insa niciodata nu m-a surprins, pentru ca nu e cazul la virajul ala, nu se inchide pe niciun sens (oarecum logic), raza e constanta pe toata curbura, sau daca e vreo modificare, e insignifianta. 

 

Intr-adevar, se poate lua lejer cu 140 km/h cu o vitezana si cu un skill pe masura. Eu o iau pe la 100 ca sa ma simt bine (nu sa bat record), daca e uscat pe jos, nu am trafic si sunt primul la stop. Si nu am vitezana, deci e clar ca se poate. Acum, in alte ipostaze, am fost surprins de curbe la fel de largi ca aia, dar din alte motive, nu drumul si curba...neatentie, lipsa de experienta la viteza de intrare, etc...

 

Asa ca si eu zic: sa nu mai dam vina pe curba. Curba aia e superba daca stii sa o abordezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...