Sari la conținut

TA si TF vineri 09 07


Mihai N
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut, 

 

Salut, 

Ieri am făcut Transalpina și pe la 15.00 am vrut sa fac și Transfăgărășanul. Am sunat la Bâlea Teleferic și unul mi-a spus că se deszăpezește și încă nu este deschis tunelul.

Chiar mi-a părut rău, aș fi făcut un tur de forță cu ambele. 

Pe de alta parte astăzi am primit un mesaj de la un coleg din AG care a spus că s-a deschis. Încă nu am primit răspuns de la el când anume l-au deschis. Probabil de ieri de la 15.00 au lucrat și l-au deschis astăzi? Sau cel de la Teleferic a mâncat rahat? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut 

 Nu cred ca a mințit... oricum mai sunt 2 săptămâni. Se pot întâmplă multe. Din punctul meu de vedere Tf e pt peisaje/ palmares TA e mai pe gustul meu... pot ocoli TF, dar nu cred ca e cazul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aaa, stai că pe urmă am citit că vrei să pleci abia peste 2 săptămâni! 

Sunt obosit, aveam impresia că mâine este vineri :-))

Ți-aș recomanda să faci plimbarea asta de luni până joi inclusiv. 

Vineri sunt foarte aglomerate șoselele, toți sunt obosiți și grăbiți. 

Eu am plecat ieri din București la 5.45 și după 721 km am ajuns acasă la ora 20.00. Foarte puține mașini, câțiva motocicliști străini. 

Cam 2 ore de pauze pt. mesele de dimineața și prânz, alimentări, hidratare, inclus un somn de vreo juma de ceas după prânz pe o pajiște umbroasă 😊

 

IMG_20210624_102547.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, l.u.v a spus:

Aaa, stai că pe urmă am citit că vrei să pleci abia peste 2 săptămâni! 

Sunt obosit, aveam impresia că mâine este vineri :-))

Ți-aș recomanda să faci plimbarea asta de luni până joi inclusiv. 

Vineri sunt foarte aglomerate șoselele, toți sunt obosiți și grăbiți. 

Eu am plecat ieri din București la 5.45 și după 721 km am ajuns acasă la ora 20.00. Foarte puține mașini, câțiva motocicliști străini. 

Cam 2 ore de pauze pt. mesele de dimineața și prânz, alimentări, hidratare, inclus un somn de vreo juma de ceas după prânz pe o pajiște umbroasă 😊

 

IMG_20210624_102547.jpg

 

Ritm de GTR... la zzr e ceva mai alert 😀... auzi a dormit

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ee, știu, ZZR au doar piloții înnăscuți care o iau de-a curmezișul, direct pe coama munților..eu am o vârstă 🙂

Dar nu e rău să îmbătrânești, mai rău e să nu ajungi să îmbătrânești 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa mare diferența dintre noi . .... Eu merg pe vb lu' Lemmy .... I don't see why there should be a point where everyone decides you're too old. I'm not too old , and until I decide I'm too old I'll never be too ...    și da astia cu zzr sunt deosebiți... 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfăgărășan-ul l-am facut joi. Ne-a lăsat sa urcam pana la Bâlea lac, un tip care era pe vola ne-a confirmat ca putem trece fără probleme spre Curtea de Argeș, cand s-au terminat curbele frumoase dupa cabana salvamontului am ajuns la primul podeț si surprize surprize poarta cu lacăt pe ea închisă bine, bineînțeles am facut cale întoarsă. Se poate merge fara probleme, este zăpadă dar nu pe șosea,  ne-am gasit si cu ursul. Partea nasoala este ca de la tunel(dupa ce trece de bolovanii pusi in drum) tot drumul până la la acea poarta este raschetat bine, plin de pietricele si reziduu lasat de vola si rizurile de rigoare care te fura daca încerci sa te distrezi puțin.  Au spus ca așteaptă comisie si pe 1 iul se deschide oficial.  Daca totuși faceți cale întoarsă luați in calcul ca in Făgăraș sunt lucrari si trebuie sa mergeti mult pe contrasens.  Se sta la semafor 15min si noi  am prins coada de câțiva km buni. In schimb pe transalpina apa paie si bataie(am fost miercuri), am prins-o goala, doar noi si vantul, stana stefanu este deschisă. 

IMG-20210624-WA0033.jpg

Editat de Sabin_gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, Sabin_gabriel a spus:

Transfăgărășan-ul l-am facut joi.

De fapt ați făcut jumătate de el, având în vedere că tunelul este închis. 

Tot joi am vrut sa urc și eu dinspre Cârțișoara, dar acum este clar că cei de la Salvamont mi-au spus bine că nu se poate trece. 

Am ratat ocazia de a le face pe ambele la o tură, rămâne pe data viitoare. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, l.u.v a spus:

De fapt ați făcut jumătate de el, având în vedere că tunelul este închis. 

 

 

De tunel poti trece(cu motocicleta). Poate nu m-am exprimat corect.

In poza se vede poarta de pe partea Argeșului care avea lacat pe ea. In partea complexului capra.

Partea "mai frumoasă" am facut-o.

Screenshot_20210627-003114_Maps.jpg

IMG-20210624-WA0028.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, l.u.v a spus:

Știam că tunelul are porți metalice care se închid la fiecare capăt, s-a schimbat ceva? 

Nu am gasit nici un fel de poartă la tunelul de la lac balea. Nici bolovani in drum. Bolovani erau la primul tunel dupa hotel balea(am fost lasati sa trecem de o doamnă salvamont)si poarta din poza pe partea Argeșului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...