Sari la conținut

Ce blugi moto de buget recomandati?


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Ma bate gandul sa renunt la genunchierele purtate peste pantaloni si sa imi iau blugi moto. Nu stiu daca o sa imi placa cum se simt / cum arata, nu ies din oras cu ei, asa ca vreau sa fie mai de buget.

Deci, de care? 

Am descoperit pana acum Alphahead (care pot fi probați in București) Seventy Degrees (la Biker Mag, pare ca au magazin fizic), si Higway1 / Vanucci (la Kronau / Louis). Toti in 400-500 lei cu tot cu protecții pt solduri si genunchi.

Ceva pareri despre marcile astea? Alte sugestii care sa nu sara de 600 lei cu tot cu protecții, si disponibili pt proba in București?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate gasesti unii la care protectia intra prin fata si cand ajungi la job o poti scoate ok fara sa i dai jos

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ianachim said:

poate gasesti unii la care protectia intra prin fata si cand ajungi la job o poti scoate ok fara sa i dai jos

Adrenaline aveau asa ceva. @XaeL, cred că îi găsești la Motodiscount - cred că am văzut unii acolo acum un an sau doi. Din câte îmi amintesc se cam încadrează în bugetul tău. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ianachim said:

poate gasesti unii la care protectia intra prin fata si cand ajungi la job o poti scoate ok fara sa i dai jos

La job port halat si pantalonii corespunzatori, nu raman in hainele cu care merg pana acolo, ceea ce rezolva problema asta pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.bikerfunshop.ro/cumpara/blugi-jeans-moto-barbati-seventy-model-sd-pj2-tip-regular-fit-cu-1215

Am așa ceva, sunt foarte faini, și protectia intra printr-un buzunar din față, deci daca oprești poți scoate protectia și pleca la plimbare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blugi moto’ fara kevlar’ sunt exact niste blugi ordinari platiti la suprapret pentru niste buzunare pentru protectii

 

kevlar .... nekevlar ideea este sa REZISTE LA ABRAZIUNEA CU ASFALTUL , sa nu se rupa si sa nu fie plastic care prin frecare ti se va topi pe piele

si ar mai trebui sa aiba o membrana/plasa de aerisire sa nu stea direct pe piele

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, ianachim said:

blugi moto’ fara kevlar’ sunt exact niste blugi ordinari platiti la suprapret pentru niste buzunare pentru protectii

 

Dacă referința este la cei pe care i-am menționat eu, n-ai grijă. Sunt din fibră aramidă, rezistenți la abraziune și cu un punct de topire la peste 500° C.


Kevlarul este la rândul său un anumit anumit tip de fibră aramidă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, PzKpfW said:

Foarte mulțumit de acești blugi. Copii reușite după Trilobite Parado. Singura diferență este că nu au fibră de kevlar în compoziție.

Culoarea e cat de cat ca in poza?

 

 

Întreb pentru ca daca imi voi permite sa aleg si in functie de culoare / design, astia merg cel mai bine cu ce port in sus. Adica asta:

 

Screenshot_20210626-170625_Samsung Internet.jpg

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Papa_Bear said:

Foarte interesanta armura moto. Poti te rog sa imi spui ce model este?

Nu prea e de moto ci de bicicleta 😅 IXS Assault. Nu se mai face din ce am vazut, au înlocuit-o cu Assault Evo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis si Ianachim, ce iei vezi sa fie cu membrana de aerisire. Adica material textil intre picioare si in spatele genunchilor. Eu am doua perechi, unii ca niste jeansi normali, ceilalti cu fermoar pt ventilatie si material textil. Ghiceste tu care.s mai comozi. In afara de ce au dat baietii aici, jeansi interesanti gasesti si de la ICON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot am cautat variante si nu am gasit, asa ca acum port pantaloni normali in oras si costumul complet Klim Latitude in afara. Asta inseamna ca in oras merg incet si cu grija, afara tot cu grija dar "normal", nici prea tare si nici prea incet. Am trecut prin cel putin 3 accidente echipat asa, totul a fost ok, singura parte accidentata a fost un deget lovit prin manusa. Pe scurt, nu recomand blugi, am avut niste pantaloni gen blugi cu protectii si nu mi-au placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, XaeL said:

Culoarea e cat de cat ca in poza?

 

Au 3 culori: negru, albastru, gri.
Negru este deep black, fără spălăceli. Poză conformă cu realitatea aici.
Albastrul este mai viu decât în poză, dar și puțin spălăcit. Vezi aici.
Griul este cam deschis, ca cel original de la Trilobite. Vezi aici.

 

Îmi permit și un mic sfat din experiență legat de protecțiile albe: pe lângă faptul că se pătează ușor, plasticul alb se îngălbenește în timp de la razele UV și începe să arate ca dracu. Evit pe cât posibil orice cu plastic alb - de la cizme, mănuși, geci, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, PzKpfW said:

Au 3 culori: negru, albastru, gri.

 

plasticul alb se îngălbenește în timp de la razele UV 

Negru se încălzește de la soare, albastru chiar nu merge cu armura. Probabil ii iau gri.

 

Legat de plasticul alb, armura deja o am, e luata oricum SH, daca se îngălbenește aia e. Am văzut una cu verde fluo + negru pentru cand o sa o schimb pe asta.

 

11 hours ago, AdrianB1 said:

Pe scurt, nu recomand blugi, am avut niste pantaloni gen blugi cu protectii si nu mi-au placut.

De asta nu vreau sa dau multi bani. Daca nu ma simt ok in ei dupa 5-6 purtari, o sa ii pun pe forum la vanzare la jumatate de pret si raman la genunchiere. Fara protecții nu merg, mai ales la cum e traficul in București si la istoricul meu de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot te schimbi la munca ia-ti niste panataloni buni de vara cu protectii si ceva mesh , blugii moto sunt grosi ! daca nu-s grosi sunt de pomana/fashion .. pentru choperisti si floggeri

 

iar sa cumperi ceva ieftin (nici macar) sa ai impresia ca o sa functioneze cum iti imaginezi tu ... la mine nu a functionat pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, superbec said:

 panataloni buni de vara cu protectii si ceva mesh

Da-mi te rog si niste exemple. Am luat si asta in calcul dar nu am gasit decat grosi sau nu m-am prins eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL nu iti pot da exemple , n-am mai cumparat echipament nou dinainte sa te apuci tu de motociclism ,  pantalonii de vara cu mesh chiar daca par grosi la prima vedere se ventileaza de 2-3x mai bine decat orice blug (cu sau fara kevlar)

 

pana cum cred ca ai invatat sa faci diferenta intre firmele producatoare de fashion si firmele de echipament moto , iei si tu ce iti place cum suna si aia e , ce marketing te minte mai frumos ... ce gasesti sa probezi in magazin ,plm

 

daca vrei neaparat un ex , am (avut) pantaloni de vara ixs , super comozi si foarte bine ventilati , nu m-am copt niciodata chiar daca sunt negri , dar probabil ca modelul nu se mai fabrica de cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 58 minute, XaeL a spus:

Da-mi te rog si niste exemple. Am luat si asta in calcul dar nu am gasit decat grosi sau nu m-am prins eu.

 

Asta este o lista pe care am facut-o acum vreo luna cand am inceput sa ma uit dupa pantaloni mesh

Alpinestars Wake Air

Dainese New Drake Air

Fastway Hot Season

Revit Airwave 3

Rukka AirAll

Rukka AirVentur

Spidi Net Runner

Buse Santerno

Held Amalfi

Macna Bora 

 

Bmw mai aveau un costum mesh super in 2019/2020 dar numai daca ai noroc sa il gasesti pe Ebay sau ceva similar, fiindca nu se mai produce.

As lua la studiat Louis, Polo, XLMoto, MotoCard, Dainese.com si cataloagele firmelor ce te intereseaza. 

Din lista de mai sus eu jonglez intre New Drake Air si Rukka AirVentur (mai ok dpmdv decat AirAll/StretchAir fiindca au insertia aceea de piele in partea de jos a pantalonului).

New Drake Air sunt ca niste pantaloni de munte, poti sa ii trag peste cizme. 

Airwave 3, desi cam full mesh, nici o sansa peste cizme, doar in ele. 

Rukka sunt net superiori la protectii celor de la Dainese - mult mai mari protectiile, level 2, permeabile. 

La Dainese si daca vreau sa le schimb cu unele mai mari si level 2, nu ma lasa buzunarele. 

Protectiile de genunchi originale la costumul meu de tura D. sunt uneori f enervante - rigide, nu se muleaza cum trebuie pe genunchi exact cand ultima mea grija trebuie sa fie cum stau pantalonii si protectiile (mers sustinut, pe curbe). Tot zic ca imi fac timp sa le schimb cu unele L2, perforate, din "cauciuc". 

 

Un aspect de care sa mai tii cont la pantalonii si geaca mesh:

- ori sa aiba membranele lor pt momentele cand se schimba vremea, ori sa ai tu membrane de la alte costume. Sau un costum de ploaie bun, cu membrana.

Oversuit de la Held,  geaca si pantalon goretex 3L, nu iti recomand fiindca are pret de te doare mintea desi este f fain ca design (il gasesti la louis pe site, daca vrei sa iti faci o idee)

- din ce am mai citit pe net, mesh in partea inferioara a piciorului nu este mereu grozav daca ai un motor care degaja f multa caldura 

- unele mesh-uri zgarie pielea, mai ales cand mergi la 35-40 de grade, curg apele pe tine si echipamentul e corp comun cu picioarele. Eu ma uit in perioada asta si dupa cagula + costum de corp din coolmax

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, DiarM a spus:

Si eu sunt interesat de o pereche de blugi pr caldurile astea. Merg in blugi clasici si transpir de la sa. Astia de moto sunt mai aerisiti? 

Nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, DiarM said:

Si eu sunt interesat de o pereche de blugi pr caldurile astea. Merg in blugi clasici si transpir de la sa. Astia de moto sunt mai aerisiti? 

 

Singurul motiv pentru care nu port blugi moto la fiecare ieșire este că mă coc în ei. La viteză sunt ok, încep aerisirile să-și facă treaba. Dar vara în oraș sau pe lângă, suferi. Sunt foarte buni însă pe răcoare, primăvara și toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, _Raul_ a spus:

 

New Drake Air sunt ca niste pantaloni de munte, poti sa ii trag peste cizme. 

Airwave 3 Dainese Super Air Tex, desi cam full mesh, nici o sansa peste cizme, doar in ele. 

 

Airwave 3 sunt Rev`It. Fixed. Mea culpa.

 

Sau purtati cu cizme sport scurte (Dainese Dynamic, Dynamica, Dyno sau similare - XPD fac unele faine), pantofi de strada pt moto, etc.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...