Sari la conținut

Hard enduriştii: inconştienți sau doar nesimțiți?!


futuigroapa
 Share

Postări Recomandate

La 26.06.2021 la 23:59, mottofreee a spus:

Ei vor sa se distreze  ,sti cum e ,dupa noi potopul adica nu prea conteaza ce si cum e dupa... probabil ca urmasi nostri tot pe aici vor trai .Cum ? incercam sa fim singuri de pe acum .Cei ce organizeaza competitii

sportive in rezervatii naturale iubesc banii si un pic de publicitate gratuita nu strica .

 

In Elvetia te duci la puscarie pt.astea. sa inteleg ca la noi totul e posibil?! 🙄🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 14 ore, mottofreee a spus:

Urmareste acele motociclete cum distrug asfaltul si cat de mult polueaza .

Spatii verzi (paduri/pasuni) sunt din ce in ce mai putine iar soselele din ce in ce mai multe .  

Primaria nu stabileste .dar trebuie sa aiba clasificate toate teritoriile pe care le pastoreste .

Ce sa fac eu la politie? Ca tu vreai sa sti exact ce si cum e cu acele teritorii iar eu ti-am indicat o cale . Ala cu piciorul a avut noroc ,de nu era sleaul calca prost altundeva si pana in fundurl rapei nu se mai oprea ! Sau daca era uo urma de copita in care calca prost umbla sa casapesca animalul ,pe viitor sa umble pe unde o sti dar sa nu lase urme .

Motocicleta enduro strica doar solul moale/proaspat plouat cu sau fara iarba. 

Asfaltul(sau orice alt drum) e distrus de camioanele tir ce sunt incarcate mult peste 40 tone cat e legal masa totala maxima admisa,basculele 8x4 sau cap tractor+remorca basculabila, camioanele forestiere, etc mai ales pe anotimpul calduros /vara. Conduc asa ceva si vara la 40 grade pe soare puternic  daca stau prea mult pe loc ramane urma la puntea motrice in asfalt... Poate e si asfaltul de kacat ,ca deh... Asa se fac banii multi/milioanele de euro(lucrare de mantuiala). 

Dar motoarele cross si enduro fac pagube in zone cu drumuri de pamant/forestiere sau pe camp plouat inainte,deci MOALE... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, futuigroapa a spus:

Screenshot_20210628-140807_Chrome.jpg

 

Ariile protejate sunt instituite prin lege de către guvern, nu de către consilii locale sau județene.

Ce ai pus tu e doar o dovadă de jurnalism făcut prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, futuigroapa a spus:

Screenshot_20210628-140807_Chrome.jpg

 

Screenshot_20210628-140807_Chrome.jpg

Nu-ti mai pierde timpul pe forum. Fa poze la remorcile cu care-si aduc motoarele,nr.inmatriculare pt.auto si remorca, la fata indivizilor, videoclip cu "dansii distrandu-se" prin rezervatie, poze cu daunele facute de ei ,plangere scrisa completa la politie +garda de mediu si vezi cum iese treaba peste maxim 30 zile. Ca in termenul asta politistii sunt obligati sa rezolve orice plangere scrisa ce contine date complete(cel care face plangerea si detalii privind identitatea celor ce incalca legea +daunele create). 

Pe forum n-ai ce sa discuti . E asa ,loc de vorbit nimicuri sambata duminica sau cand are fiecare timp de "de-astea"! 

Succes

P.s. totusi ,ce-i cu numele asta de user "futuigroapa"? F.ti gropi? Sau cum? Despre ce e vb.ca nu inteleg. Si nici prost asa "nu cred" ca sunt 😂🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

Nu-ti mai pierde timpul pe forum. Fa poze la remorcile cu care-si aduc motoarele,nr.inmatriculare pt.auto si remorca, la fata indivizilor, videoclip cu "dansii distrandu-se" prin rezervatie, poze cu daunele facute de ei ,plangere scrisa completa la politie +garda de mediu si vezi cum iese treaba peste maxim 30 zile. Ca in termenul asta politistii sunt obligati sa rezolve orice plangere scrisa ce contine date complete(cel care face plangerea si detalii privind identitatea celor ce incalca legea +daunele create). 

Pe forum n-ai ce sa discuti . E asa ,loc de vorbit nimicuri sambata duminica sau cand are fiecare timp de "de-astea"! 

Succes

P.s. totusi ,ce-i cu numele asta de user "futuigroapa"? F.ti gropi? Sau cum? Despre ce e vb.ca nu inteleg. Si nici prost asa "nu cred" ca sunt 😂🙄

Futui groapa vine de la bunicul meu, tot motociclist, care  ocolind o groapă a acroşat  cu ataşul milițianul din intersecție. În declarație a scris " futui groapa şi stâlpulețul de lângă..." 

Acum 33 minute, Doctor X a spus:

Ariile protejate sunt instituite prin lege de către guvern, nu de către consilii locale sau județene.

Ce ai pus tu e doar o dovadă de jurnalism făcut prost.

 

Plan rezervatie Valea Capusului2 .jpg

Schita trasee enduro Valea Capusului.jpg

Panou interdictie moto vale.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, futuigroapa a spus:

 

Salut. 

Ce zici dă dovadă gândire şi bun simți. Dar toți sunt ca tine?O să pun poze în care nu sunt şi motociclişti deoarece nu am drept de autor şi e un site oficial.

  Mişmaşul e că nu au primit pt. competiție aviz de la garda de mediu, dar cel puțin primăria spune că da. Noi am trimis petiție la garda de mediu şi răspunsul e negativ. + nu au acordul tuturor propritarilor de pădure unde au trasee.

 Cănd 20 de inşi fac uphill pe un versant protejat ce crezi că rămâne? Dar rezervația ,in principe, e pt. barza neagră, care cuibăreşte la noi în vale. Sau care a cuibărit. A mai rămas o pereche din stol, restzl au plecat din cauza zgomotului.

 Nu ai cum să dovedeşti cu filmări şi poze aceste lucruri. Trebuie să fi acolo de mai multă vreme să vezi schimbările.

 Răspunsul la intrebarea de ce ai intrat cu motorul în vale când ai văzut ditamai afişul cu rezervație naturală, motocross interzis! Fe obicei este : E țara mea şi mă dau unde vreau eu, ce plm!!

Nu atac Masterbike-ul de-a pixul. Să vină să arate autorizațiile.

Că nu au toate autorizațiile e o ilegalitate deja comună în mai multe domenii, dar nici să inventezi arii protejate nu-i frumos. Pentru protecția berzei negre s-au instituit arii de protecție acvifaunistică (SPA) în rețeaua Natura 2000 (și nu, Natura 2000 nu e un ONG sau vreun custode, după cum spunea greșit un antevorbitor), iar zona defileului Căpușului nu e inclusă în vreo astfel de arie protejată.

 

https://eunis.eea.europa.eu/species/970

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, lacroyx a spus:

Fix bășini de Cluj cu miticii. De ce sunteți așa frustrați? 

Voi sariti in sus numai cand zice cineva de oarescare mitic ?  Asa ,ce ai sarit asa ars? Mitici is unii prin tara asta ...si mai gresesc si aia ca-s oameni . In schimb tu ma faci basinos .

Acum 8 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Motocicleta enduro strica doar solul moale/proaspat plouat cu sau fara iarba. 

Asfaltul(sau orice alt drum) e distrus de camioanele tir ce sunt incarcate mult peste 40 tone cat e legal masa totala maxima admisa,basculele 8x4 sau cap tractor+remorca basculabila, camioanele forestiere, etc mai ales pe anotimpul calduros /vara. Conduc asa ceva si vara la 40 grade pe soare puternic  daca stau prea mult pe loc ramane urma la puntea motrice in asfalt... Poate e si asfaltul de kacat ,ca deh... Asa se fac banii multi/milioanele de euro(lucrare de mantuiala). 

Dar motoarele cross si enduro fac pagube in zone cu drumuri de pamant/forestiere sau pe camp plouat inainte,deci MOALE... 

Din pacate trebuie sa pun si traducere lea mesajele ironice .

Sigur nu strica decat daca e moale - adica nici vorba de asa ceva ,ai vazut o cursa de motorcycle hill climbing ? Si acolo nori de praf ridica roara spate din pamantul moale/proaspat plouat ! Asta e o ironie ,adica inseamna ca nu ai totate tiglele pe casa daca incerci sa vinzi castraveti  .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Doctor X a spus:

Nu e nicio rezervație sau arie naturală protejată în zonă.

Asa ma gandam si eu, de-aia am si intrebat initial, ca nu-mi iesise nimic la cautare acolo unde trebuie.

Dar deh, cand ne trezeste mobra din somnul de frumusete e nesimtita si o arde prin rezervatie. Cand e a noastra e ok.

Acum 9 ore, futuigroapa a spus:

Screenshot_20210628-140807_Chrome.jpg

 

Screenshot_20210628-140807_Chrome.jpg

Haha, si gata, e rezervatie, nu?! Boss, io zic sa inveti ce e aia o arie protejata sau o rezervatie sau orice zona cu regim cat de cat special conform legilor din tara asta si pe urma sa te ridici cu pretentii. Vezi ca pusul botului la tot felul de asa zise siteuri "jurnalistice" ne-a dus la 30 de ani de pesedism, recte neocomunism. 

Acum 9 ore, Doctor X a spus:

Că nu au toate autorizațiile e o ilegalitate deja comună în mai multe domenii, dar nici să inventezi arii protejate nu-i frumos. Pentru protecția berzei negre s-au instituit arii de protecție acvifaunistică (SPA) în rețeaua Natura 2000 (și nu, Natura 2000 nu e un ONG sau vreun custode, după cum spunea greșit un antevorbitor), iar zona defileului Căpușului nu e inclusă în vreo astfel de arie protejată.

 

https://eunis.eea.europa.eu/species/970

 

 

 

Lasa-l ca el crede ca poate sa-si faca el rezervatie la el in batatura cand vrea el ca sa poate sa doarma la pranz. De maine declar si eu Satul de vacanta din Lunca Mare rezervatie naturala si ma numesc custode. Protejam Betivul-cu-sticla-n-mana, pe cale de disparitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, mottofreee a spus:

Voi sariti in sus numai cand zice cineva de oarescare mitic ?  Asa ,ce ai sarit asa ars? Mitici is unii prin tara asta ...si mai gresesc si aia ca-s oameni . In schimb tu ma faci basinos .

Din pacate trebuie sa pun si traducere lea mesajele ironice .

Sigur nu strica decat daca e moale - adica nici vorba de asa ceva ,ai vazut o cursa de motorcycle hill climbing ? Si acolo nori de praf ridica roara spate din pamantul moale/proaspat plouat ! Asta e o ironie ,adica inseamna ca nu ai totate tiglele pe casa daca incerci sa vinzi castraveti  .

N-am vazut curse "hill climbing" la fata locului sau pe net. Nu ma intereseaza asa mult. Da' am incercat acum multi ani (vreo 16 sa fie?!) un Suzuki DR 650 cu niste cauciucuri cramponate rau de curiozitate pe coclau vreo jumate de ora. Din experienta cu motorul ala si cauciucurile alea(ce erau ca un vibrator mare pe sosea) am conclus ca doar pe teren moale pamant cu sau fara iarba se cam strica poteca. Acuma daca esti tzaran si "scapi" ambreiajul si mana in acceleratie doar sa scurmi in pamant ,ca asa vrei tu,clar faci "daune" oriunde 🙄 

P.s: ce-i cu tiglele pe casa si castravetii? 😂😀 E tigla metalica sau ceramica? Castravetii sunt murati? 🙄

Acum 7 ore, Speedy.K a spus:

Asa ma gandam si eu, de-aia am si intrebat initial, ca nu-mi iesise nimic la cautare acolo unde trebuie.

Dar deh, cand ne trezeste mobra din somnul de frumusete e nesimtita si o arde prin rezervatie. Cand e a noastra e ok.

Haha, si gata, e rezervatie, nu?! Boss, io zic sa inveti ce e aia o arie protejata sau o rezervatie sau orice zona cu regim cat de cat special conform legilor din tara asta si pe urma sa te ridici cu pretentii. Vezi ca pusul botului la tot felul de asa zise siteuri "jurnalistice" ne-a dus la 30 de ani de pesedism, recte neocomunism. 

Lasa-l ca el crede ca poate sa-si faca el rezervatie la el in batatura cand vrea el ca sa poate sa doarma la pranz. De maine declar si eu Satul de vacanta din Lunca Mare rezervatie naturala si ma numesc custode. Protejam Betivul-cu-sticla-n-mana, pe cale de disparitie.

 

Cum sa dormi la pranz?! Eu de-abia dorm noaptea... 

Si tot ma oftic ,am o viata si p-aia o dorm jumate 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.06.2021 la 23:54, Speedy.K a spus:

...

 

Pe mine ma doare-n cot d judetul Cj, dupa mine e cel mai basinos judet din tara.

...

Doar in zilele cand se mananca fasole.Cel putin in cazu' meu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Speedy.K a spus:

Asa ma gandam si eu, de-aia am si intrebat initial, ca nu-mi iesise nimic la cautare acolo unde trebuie.

Dar deh, cand ne trezeste mobra din somnul de frumusete e nesimtita si o arde prin rezervatie. Cand e a noastra e ok.

Haha, si gata, e rezervatie, nu?! Boss, io zic sa inveti ce e aia o arie protejata sau o rezervatie sau orice zona cu regim cat de cat special conform legilor din tara asta si pe urma sa te ridici cu pretentii. Vezi ca pusul botului la tot felul de asa zise siteuri "jurnalistice" ne-a dus la 30 de ani de pesedism, recte neocomunism. 

Lasa-l ca el crede ca poate sa-si faca el rezervatie la el in batatura cand vrea el ca sa poate sa doarma la pranz. De maine declar si eu Satul de vacanta din Lunca Mare rezervatie naturala si ma numesc custode. Protejam Betivul-cu-sticla-n-mana, pe cale de disparitie.

Aşa să fie prietene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu eram asa de multi, nu deranjam. Eu practic un enduro mai usor, de genul ca fac trasee mai lungi si nu trec de doua ori prin acelasi loc. Am camarazi care doar sapa versantii si vaile. Oricum cum zicea cineva enduro incet va disparea mai ales din cauza noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

N-am vazut curse "hill climbing" la fata locului sau pe net. Nu ma intereseaza asa mult. Da' am incercat acum multi ani (vreo 16 sa fie?!) un Suzuki DR 650 cu niste cauciucuri cramponate rau de curiozitate pe coclau vreo jumate de ora. Din experienta cu motorul ala si cauciucurile alea(ce erau ca un vibrator mare pe sosea) am conclus ca doar pe teren moale pamant cu sau fara iarba se cam strica poteca. Acuma daca esti tzaran si "scapi" ambreiajul si mana in acceleratie doar sa scurmi in pamant ,ca asa vrei tu,clar faci "daune" oriunde 🙄 

P.s: ce-i cu tiglele pe casa si castravetii? 😂😀 E tigla metalica sau ceramica? Castravetii sunt murati? 🙄

 

Cum sa dormi la pranz?! Eu de-abia dorm noaptea... 

Si tot ma oftic ,am o viata si p-aia o dorm jumate 😂

Asta cu ceramica si metalica le-am mai auzit dar aia cu castravetii am auzit-o de laun individ care purta o camasa cu manesci lungi de tot . dar cdaca ai permis e f putin probabil sa fi tu ala .

Si aia in compretitie nu prea scapa ambreiajul ci mana in acceleratie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Speedy.K a spus:

Asa ma gandam si eu, de-aia am si intrebat initial, ca nu-mi iesise nimic la cautare acolo unde trebuie.

Dar deh, cand ne trezeste mobra din somnul de frumusete e nesimtita si o arde prin rezervatie. Cand e a noastra e ok.

Haha, si gata, e rezervatie, nu?! Boss, io zic sa inveti ce e aia o arie protejata sau o rezervatie sau orice zona cu regim cat de cat special conform legilor din tara asta si pe urma sa te ridici cu pretentii. Vezi ca pusul botului la tot felul de asa zise siteuri "jurnalistice" ne-a dus la 30 de ani de pesedism, recte neocomunism. 

Lasa-l ca el crede ca poate sa-si faca el rezervatie la el in batatura cand vrea el ca sa poate sa doarma la pranz. De maine declar si eu Satul de vacanta din Lunca Mare rezervatie naturala si ma numesc custode. Protejam Betivul-cu-sticla-n-mana, pe cale de disparitie.

Vă propun o dezbatere publică pe tema asta  la consiliul județean sau la primăria Căpuşu Mare. Mi se pare cea mai curată treabă.  Juriştii şi avocații vor spune care este situația exactă a defileului iar propritarii de păduri î-şi vor da sau nu acordul pt. folosirea proprităților lor în scopul exercitării activităților sportive de tip hard enduro celor doritori. Reprezentanții nu au voie să dea astfel de acorduri fără acordul scris al propritarilor de păduri din Căpuşu Mic, Agârbiciu, Bedeci, Panic, Dumbrava.

Acum 3 minute, futuigroapa a spus:

Vă propun o dezbatere publică pe tema asta  la consiliul județean sau la primăria Căpuşu Mare. Mi se pare cea mai curată treabă.  Juriştii şi avocații vor spune care este situația exactă a defileului iar propritarii de păduri î-şi vor da sau nu acordul pt. folosirea proprităților lor în scopul exercitării activităților sportive de tip hard enduro celor doritori. Reprezentanții nu au voie să dea astfel de acorduri fără acordul scris al propritarilor de păduri din Căpuşu Mic, Agârbiciu, Bedeci, Panic, Dumbrava.

P.s. În timpul discuției, până când vă savurați Dvs.  Mohito-ul, î-mi beau şi eu tăria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, futuigroapa a spus:

Vă propun o dezbatere publică pe tema asta  la consiliul județean sau la primăria Căpuşu Mare. Mi se pare cea mai curată treabă.  Juriştii şi avocații vor spune care este situația exactă a defileului iar propritarii de păduri î-şi vor da sau nu acordul pt. folosirea proprităților lor în scopul exercitării activităților sportive de tip hard enduro celor doritori. Reprezentanții nu au voie să dea astfel de acorduri fără acordul scris al propritarilor de păduri din Căpuşu Mic, Agârbiciu, Bedeci, Panic, Dumbrava.

P.s. În timpul discuției, până când vă savurați Dvs.  Mohito-ul, î-mi beau şi eu tăria.

Dacă e cum spui tu, adică zona are statut de arie naturala protejată bine stabilit (se știe clar perimetrul ariei, tipul rezervației, speciile protejate, activitățile permise, etc.) și nu e doar un nume pe o listă de propuneri din 1994, cheamă poliția și garda de mediu (așa cum se precizează pe panoul din poză) în timpul desfășurării concursului. Eventual îi aduci și pe proprietarii de terenuri să le spargă cauciucurile  cand trec prin pădurea lor.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, futuigroapa a spus:

Vă propun o dezbatere publică pe tema asta  la consiliul județean sau la primăria Căpuşu Mare. Mi se pare cea mai curată treabă.  Juriştii şi avocații vor spune care este situația exactă a defileului iar propritarii de păduri î-şi vor da sau nu acordul pt. folosirea proprităților lor în scopul exercitării activităților sportive de tip hard enduro celor doritori. Reprezentanții nu au voie să dea astfel de acorduri fără acordul scris al propritarilor de păduri din Căpuşu Mic, Agârbiciu, Bedeci, Panic, Dumbrava.

P.s. În timpul discuției, până când vă savurați Dvs.  Mohito-ul, î-mi beau şi eu tăria.

Pe mine, cum spuneam si-n primul post, ma doare la basca de defileul ala. Problema e a ta, descurca-te, dezbate cu cine crezi, reclama unde crezi. Nu inteleg de ce m-ar interesa pe mine galagia si praful din poarta ta aflata pe un deal ordinar ( a se citi oarecare, obisnuit).

Acum 4 ore, futuigroapa a spus:

.

P.s. În timpul discuției, până când vă savurați Dvs.  Mohito-ul, î-mi beau şi eu tăria.

Daca si taria e la fel de buna ca scrierea in romana, raman la moJito.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Doctor X a spus:

Dacă e cum spui tu, adică zona are statut de arie naturala protejată bine stabilit (se știe clar perimetrul ariei, tipul rezervației, speciile protejate, activitățile permise, etc.) și nu e doar un nume pe o listă de propuneri din 1994, cheamă poliția și garda de mediu (așa cum se precizează pe panoul din poză) în timpul desfășurării concursului. Eventual îi aduci și pe proprietarii de terenuri să le spargă cauciucurile  cand trec prin pădurea lor.

De ce am proceda astfel? Dacă reuşim să ne înțelegem care dintre trasee se află în afara ariei protejate, folosirea lor de către sportivi nu deranjează locuitorii, iar propritarii de păduri pe acăror teren acestea se află î-şi dau acordul  pt. folosirea lor şi practicanții de hard enduro nu se  abat de la ele, nu văd de ce nu ar putea veni.  Nu sunt împotriva sportului, sunt împotriva celor care o practică cu nesimțire, călcând legea.

Acum 28 minute, Speedy.K a spus:

Pe mine, cum spuneam si-n primul post, ma doare la basca de defileul ala. Problema e a ta, descurca-te, dezbate cu cine crezi, reclama unde crezi. Nu inteleg de ce m-ar interesa pe mine galagia si praful din poarta ta aflata pe un deal ordinar ( a se citi oarecare, obisnuit).

Daca si taria e la fel de buna ca scrierea in romana, raman la moJito.

Forma corectă aşa este. Dar ,ad literam, sună ca" mânjito" şi pare ca o înjurătură, de aceea ocolesc scrisul corect acestui cuvânt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...