Sari la conținut

Hard enduriştii: inconştienți sau doar nesimțiți?!


futuigroapa
 Share

Postări Recomandate

Acum 34 minute, Speedy.K a spus:

Nu e nevoie de gard, ci de un simplu semn daca sunt zone protejate, monument al naturii etc. Daca nu, de ce sa nu ma urc, pe Moldoveanu nu m-am urcat si nu mi-am facut poza de varf?!

Problema este ca nu se poate pune panou din 10 in 10 metri ca sa fie sigur ca il citesc toti. Ariile protejate si limitele sunt disponibile chiar si pe internet, iar ignoranta/necunostinta nu te absolva de vina.

 

Cred ca realitatea este ca ducem lipsa de bun simt. 

 

Era un topic cu "ride stealth..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe munte sper ca n-ai pretentia sa tin minte pe dinafara si sa recunosc in teren toate limitele ariilor protejate si toti bolovanii interzisi la escaladat. Nici cu mobra, nici pe jos. E suficient sa se semnalizeze pe caile de acces, trasee, drumuri. N-are nimeni pretentia sa se inconjoare, de exemplu,  cu gard Rezervatia Stiintifica Gemnele, sunt suficiente niste semne puse pe caile de acces care intra in zona. 

 

Si, in caz ca nu stiai, zonele cu regim special este obligatoriu sa fie marcate / semnalizate. Tocmai ca nu poti avea pretentia ca oamenii sa le stie pe dinafara si sa le recunoasca in teren limitele.

Eu zic sa ramanem in limitele rezonabile ale ratiunii si bunului simt.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le mai luati apararea acestor hard-enduristi, priviti aici de ce sunt in stare! Priviti cum distrug planeta!

 

dok.-walhi-kaltim.jpg

 

Amazon-rainforest-deforestation-1580x549

 

8973b6535e8849d9b3a095e9c728b116.jpg

 

gettyimages-911985014.jpg?w=1536

 

Rusine! Politia ar trebui sa isi faca datoria sa ii aresteze!

 

"Hard-enduristii sunt responsabili pentru incalizirea globala, aparitia Covid-19 si saptamana de munca de 40 de ore"

- Greta Endurberg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, apriliacluj a spus:

trecem pe mobre electrice...

cu alea ne lasa oare??

da, cat timp in urma ta nu raman urme.

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

Pe munte sper ca n-ai pretentia sa tin minte pe dinafara si sa recunosc in teren toate limitele ariilor protejate si toti bolovanii interzisi la escaladat. Nici cu mobra, nici pe jos. E suficient sa se semnalizeze pe caile de acces, trasee, drumuri. N-are nimeni pretentia sa se inconjoare, de exemplu,  cu gard Rezervatia Stiintifica Gemnele, sunt suficiente niste semne puse pe caile de acces care intra in zona. 

 

Si, in caz ca nu stiai, zonele cu regim special este obligatoriu sa fie marcate / semnalizate. Tocmai ca nu poti avea pretentia ca oamenii sa le stie pe dinafara si sa le recunoasca in teren limitele.

Eu zic sa ramanem in limitele rezonabile ale ratiunii si bunului simt.

1. necunoaserea nu absolva vina

2. marcaje cu siguranta sunt, dar efecitv superficiale fata de realitate (ex.  http://prefecturabrasov.ro/upload/files/arii protejate.htm)

3. nu ai voie motorizat nici macar pe o banala pajiste/pasune, deci este absurd sa mai invocam lipsa marcajelor.

 

Am practicat enduro-ul din 2004 pana in anii recenti si recunosc ca nu mai sunt oportunitatile de acum 10+ ani. Multi din cunoscuti (practicanti) au trecut la MTB electric pentru a se mai putea bucura de trasee.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Off-topic:

 

  

Acum 1 oră, florinelu07 a spus:

Am practicat enduro-ul din 2004 pana in anii recenti si recunosc ca nu mai sunt oportunitatile de acum 10+ ani. Multi din cunoscuti (practicanti) au trecut la MTB electric pentru a se mai putea bucura de trasee.

 

Cunoscutii mei care au trecut la MTB au facut-o din ratiune strict personale - nu erau motociclisti, vroiau sa faca mai mult sport, nu isi mai permiteau motor si logistica aferenta, nu au mai vrut sa aiba de-a face cu mecanicii moto (respectiv atitudinea, stiinta si preturile), s-au simtit mult mai bine in gastile de biciclisti, au aparut copiii si au descoperit ca bicicletele pentru toata familia sunt o mai buna optiune comparativ cu motocicletele pentru toata familia, etc, etc.

 

Da, optiunile se limiteaza usor-usor. 

Civilii raman cu din ce in ce mai putine paduri cu acces liber iar practicantii de sport extrem sunt din ce in ce mai multi. 

Trebuie sa se ajunga cumva la un echilibru.

EnduroMania au incercat o chestiune la un moment dat, dar nu stiu sa fi prins ideea - o vigneta pentru practicantii de mototurism off-road.

 

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, apriliacluj a spus:

trecem pe mobre electrice...

...

Poate tu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, florinelu07 a spus:

da, cat timp in urma ta nu raman urme.

1. necunoaserea nu absolva vina

2. marcaje cu siguranta sunt, dar efecitv superficiale fata de realitate (ex.  http://prefecturabrasov.ro/upload/files/arii protejate.htm)

3. nu ai voie motorizat nici macar pe o banala pajiste/pasune, deci este absurd sa mai invocam lipsa marcajelor.

 

Am practicat enduro-ul din 2004 pana in anii recenti si recunosc ca nu mai sunt oportunitatile de acum 10+ ani. Multi din cunoscuti (practicanti) au trecut la MTB electric pentru a se mai putea bucura de trasee.

 

Necunoasterea LEGII. Si eu stiu legea, aia care te obliga pe tine custode sau administrator sau proprietar sa semnalizezi intrarile in zona respectiva pe toate caile de acces.

Semnalizarea insuficienta contravine legii.

Nu stiu ce lege stii tu care iti interzice accesul pe orice coclau care nu e semnalizat ca fiind cu regim special sau proprietate privata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Necunoasterea LEGII. Si eu stiu legea, aia care te obliga pe tine custode sau administrator sau proprietar sa semnalizezi intrarile in zona respectiva pe toate caile de acces.

Semnalizarea insuficienta contravine legii.

Nu stiu ce lege stii tu care iti interzice accesul pe orice coclau care nu e semnalizat ca fiind cu regim special sau proprietate privata.

Stim cu totii ca nu marcajul este problema aici.

Cu bun simt poti evita lejer situatii de genul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt absolut de acord! Dar discutia era despre legal vs ilegal. 

Cu bun simt am trecut peste pasuni private, prin livzi private, am campat pe tarlale private, in general oamenii sunt superok daca esti de bun simt cu ei.

Dar sa fie si ei de bun simt, sa semnalizeze daca e cazul, sa nu inventeze rezervatii daca nu exista etc.

Legea lui Ohm functioneaza in ambele sensuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.07.2021 la 8:57, florinelu07 a spus:

da, cat timp in urma ta nu raman urme.

1. necunoaserea nu absolva vina

2. marcaje cu siguranta sunt, dar efecitv superficiale fata de realitate (ex.  http://prefecturabrasov.ro/upload/files/arii protejate.htm)

3. nu ai voie motorizat nici macar pe o banala pajiste/pasune, deci este absurd sa mai invocam lipsa marcajelor.

 

Am practicat enduro-ul din 2004 pana in anii recenti si recunosc ca nu mai sunt oportunitatile de acum 10+ ani. Multi din cunoscuti (practicanti) au trecut la MTB electric pentru a se mai putea bucura de trasee.

 

1. O diminueaza dar tot ramane

2. Marcajele la urma urmei daca sunt vor venii uni ca nu le-au observat iar alti ca ce daca?

3. S-au chinuit unii sa scoata ambarcatiunile motorizate de pe lacurile adiacente zonei in discutie ,auzi ca e organizat pe pasune ,cu aprobari (presupun ca personal nu le-am vazut) - e exact ca si in cazul ursilor , ursul poate sa vina sa te rupa/omoare dar tu daca-l impusti ... temnita grea .

La 09.07.2021 la 9:10, apriliacluj a spus:

mda, o alternativa viabila 

downhill e misto de tot ;)

la deal e mai greu :)

Hai ca lasi berile in urma la deal ,mai exact scapi de burta .

 

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:

Necunoasterea LEGII. Si eu stiu legea, aia care te obliga pe tine custode sau administrator sau proprietar sa semnalizezi intrarile in zona respectiva pe toate caile de acces.

Semnalizarea insuficienta contravine legii.

Nu stiu ce lege stii tu care iti interzice accesul pe orice coclau care nu e semnalizat ca fiind cu regim special sau proprietate privata.

Ce spui e similar cu situatia cand exista indicatoare cu inceputul limitarii de viteza dar de sfarsit nu exista si atunci nu esti obligat sa limitezi viteza - aia cu radarul sunt de alta parere . Dar poti sa incerci ... asa si cu indicatoare de proprietate in padure - am vazut indicatoare cu proprietate privata numai pe marginea drumului sa nu intre uni cu rotile pe pajistea omului .

La chestiunea cu trecutul/campatul pe tern particular ,propritarul/utilizatorul numai cand aude zgomot de motoare dinspre terenul lui stie ca probabil iar i s-a injumatatit recolta/de astupat fagase/strans gunoaie . Munca (multa) pt ce? Pt uni cu motociclete . Ca taranul si stie sa deosebeasca un cross de un naked (de ex) !  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care recolta, aia de fan pe care nu o mai vrea nimeni, fanul ala cu care ma rog de tarani sa li-l dau moca si imi spun ca nu le trebuie?! Ca nu campeaza nimeni in lanul de grau sau pe tarlaua de cartofi...

 

Si da, e la fel cu intrarea in localitati nesemnalizata, stiu caz concret de castigare a amenzii radar in instanta pentru ca lipsea indicatorul de intrare in localitate pe DJ.

 

Hai nu va mai kakati atat pe voi, cand e sa fiti voi pedepsiti cautati toate motivele posibile sa va scuzati, cand e de ars pe altii care va deranjeaza pe voi, toata legea e impotriva lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si....a inceput Transylvania Arena. Acum, la Capusu Mic probabil e zumset de motoare...

 

On topic: Transylvania Arena e o cursa sub egida FRM. Deci bag mana-n foc ca au absolut toate autorizatiile necesare, ca nu trec prin nici rezervatie protejata, ca au toate acordurile proprietarilor de terenuri private pe unde ar trece. Nu de alta, dar FRM nu-si permite sa nu controleze la sange toate autorizatiile si sa nu trimita (din cate stiu) si un reprezentant sau doi la fiecare cursa,sa supravegheze desfasurarea.

Uite aici, cursa direct pe pagina federatiei:

http://www.frm.ro/wp-content/uploads/35.Calendar-2021.pdf

 

Asa ca ce se iscuta aici, ca rezervatie, ca terenuri private.....o fi vorba cei 7 anid e acasa ai vreunui endurist. Dar vad ca deja se generalizeaza, ca toti enduristii sunt la fel, ceea ce nu e ok.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Care recolta, aia de fan pe care nu o mai vrea nimeni, fanul ala cu care ma rog de tarani sa li-l dau moca si imi spun ca nu le trebuie?! Ca nu campeaza nimeni in lanul de grau sau pe tarlaua de cartofi...

 

Si da, e la fel cu intrarea in localitati nesemnalizata, stiu caz concret de castigare a amenzii radar in instanta pentru ca lipsea indicatorul de intrare in localitate pe DJ.

 

Hai nu va mai kakati atat pe voi, cand e sa fiti voi pedepsiti cautati toate motivele posibile sa va scuzati, cand e de ars pe altii care va deranjeaza pe voi, toata legea e impotriva lor.

Care o fi , cred ca nimeni nu ara pamantul sa cultive iarba ... 

Cazul era ca lipsea indicatorul de intrare in localitate si e cam altceva ... oricum , mergi cu 100km/h ca e drum national-european si tocmai ai intrat in localitate si tu nu sti si hopa ! Ramai un pic pieton ca in localitat e 50 . Daca mergi pe Waze sau pe institutia 'Colegu' ok ,de nu ghinion .Cele 2 luni de suspendare vor fi de mult trecute pana la sentinta .

Situatia cu limita de viteza era un exemplu ,nu stiu ce-ti veni sa dai exemplu la exemplu . Desigur ,voi in Bucuresti nu bagati mai nimica in seama si se vede ce fel de trafic aveti - normal sa fie cele mai multe romanesti pe km patrat la gandirea asta .

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Si....a inceput Transylvania Arena. Acum, la Capusu Mic probabil e zumset de motoare...

 

On topic: Transylvania Arena e o cursa sub egida FRM. Deci bag mana-n foc ca au absolut toate autorizatiile necesare, ca nu trec prin nici rezervatie protejata, ca au toate acordurile proprietarilor de terenuri private pe unde ar trece. Nu de alta, dar FRM nu-si permite sa nu controleze la sange toate autorizatiile si sa nu trimita (din cate stiu) si un reprezentant sau doi la fiecare cursa,sa supravegheze desfasurarea.

Uite aici, cursa direct pe pagina federatiei:

http://www.frm.ro/wp-content/uploads/35.Calendar-2021.pdf

 

Asa ca ce se iscuta aici, ca rezervatie, ca terenuri private.....o fi vorba cei 7 anid e acasa ai vreunui endurist. Dar vad ca deja se generalizeaza, ca toti enduristii sunt la fel, ceea ce nu e ok.

 

 

 

 

 

Desigur ... toate aprobarile . Siu aici ,la casa de vacanta unde vin trece dimineata cireada de vite (5 sau 6) si tot freaca masina ,oglinda pliata ,aripile zgariate si aia au tot dreptul sa umble cu vacile pe drum - asa au si organizatorii toate aprobarile ; acum cu ce sunt ei de vina ca un motociclist iese de pe traseu ? 

La mine drumul prin service si cei 1000 lei nu inteleg sa-i dau pt un vacar redus mintal . Asa e si cu motoarele : o fi unul cu -7 ani de acasa dar ce importanta are ? Nu e ok generalizarea , taranul pagubit vede o motocicleta si si stie el ca cross sau altceva - pt el e o motocicleta . Si pe drum cand se tine de volan tot motocicleta vede ... crezi ca-l intereseaza ce fel e?

   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, mottofreee a spus:

 

Desigur ... toate aprobarile . Siu aici ,la casa de vacanta unde vin trece dimineata cireada de vite (5 sau 6) si tot freaca masina ,oglinda pliata ,aripile zgariate si aia au tot dreptul sa umble cu vacile pe drum - asa au si organizatorii toate aprobarile ; acum cu ce sunt ei de vina ca un motociclist iese de pe traseu ? 

La mine drumul prin service si cei 1000 lei nu inteleg sa-i dau pt un vacar redus mintal . Asa e si cu motoarele : o fi unul cu -7 ani de acasa dar ce importanta are ? Nu e ok generalizarea , taranul pagubit vede o motocicleta si si stie el ca cross sau altceva - pt el e o motocicleta . Si pe drum cand se tine de volan tot motocicleta vede ... crezi ca-l intereseaza ce fel e?

   

Domnu, deci traiesti la tara, da? Si nu esti de acord nici cu vaca ce-ti trece prin fata portii dimineata, nici cu enduristul.

 

Eu unul, sincer, nu am vazut vaca sa vina sa se frece de masinile parcate. Dar poate la voi vacile sunt mai speciale.

Solutia e una singura: fa plangeri la autoritati. Vine vaca si-ti pliaza oglinda, iti zgarie aripa, gata plangerea la politie si datul in judecata al vacarului. Vine enduristul de-ti calca iarba - gata plangerea la politie pentru distrugerea proprietatii.

Totusi, cu tot respectul, banuiesc ca tot ce ai afirmat in posturile anterioare nu e chiar asa. Nu cred ca iarba calcata e a dumitale, asa cum nu cred ca vine vaca de una singura sa se frece de masinile de pe drum.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mottofreee a spus:

Care o fi , cred ca nimeni nu ara pamantul sa cultive iarba ... 

Cazul era ca lipsea indicatorul de intrare in localitate si e cam altceva ... oricum , mergi cu 100km/h ca e drum national-european si tocmai ai intrat in localitate si tu nu sti si hopa ! Ramai un pic pieton ca in localitat e 50 . Daca mergi pe Waze sau pe institutia 'Colegu' ok ,de nu ghinion .Cele 2 luni de suspendare vor fi de mult trecute pana la sentinta .

Situatia cu limita de viteza era un exemplu ,nu stiu ce-ti veni sa dai exemplu la exemplu . Desigur ,voi in Bucuresti nu bagati mai nimica in seama si se vede ce fel de trafic aveti - normal sa fie cele mai multe romanesti pe km patrat la gandirea asta .

Desigur ... toate aprobarile . Siu aici ,la casa de vacanta unde vin trece dimineata cireada de vite (5 sau 6) si tot freaca masina ,oglinda pliata ,aripile zgariate si aia au tot dreptul sa umble cu vacile pe drum - asa au si organizatorii toate aprobarile ; acum cu ce sunt ei de vina ca un motociclist iese de pe traseu ? 

La mine drumul prin service si cei 1000 lei nu inteleg sa-i dau pt un vacar redus mintal . Asa e si cu motoarele : o fi unul cu -7 ani de acasa dar ce importanta are ? Nu e ok generalizarea , taranul pagubit vede o motocicleta si si stie el ca cross sau altceva - pt el e o motocicleta . Si pe drum cand se tine de volan tot motocicleta vede ... crezi ca-l intereseaza ce fel e?

   

 

Tu nu esti nici orasean ok, nici taran ok. 

Noi la Bucuresti suntem obisnuiti cu genul asta, jumatate din populatie e asa. Sunt aia care tipa dupa drepturile lor, dar ii doare-n cot de ale altora. O ard oraseni, dar se poarta ca la tara. Iar cand se intorc la tara vor sa se poarte ca orasenii, dar nu ii cred nici consatenii lor.

Stii bancu ala cu taranul intors de la oras care nu mai stia cum se numeste grebla, pana a calcat pe ea?!

 

Io cred ca nu mai am ce discuta pe subiect, batem apa-n piua deja. 

Fiecare sa se descurce cum poate. Dar si eu o sa fac la fel daca o sa dau de ceva "revolutionari" d-astia de au pretentia sa nu treaca nici vaca nici mobra pe "bulevardul" lor "privat" dar prafuit din fata "rezidentei" de vacanta cu pretentii.

"Mearga pictorii la tara ca sa piara de caldura si de praf"...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, mircea.cazachevici a spus:

Domnu, deci traiesti la tara, da? Si nu esti de acord nici cu vaca ce-ti trece prin fata portii dimineata, nici cu enduristul.

 

Eu unul, sincer, nu am vazut vaca sa vina sa se frece de masinile parcate. Dar poate la voi vacile sunt mai speciale.

Solutia e una singura: fa plangeri la autoritati. Vine vaca si-ti pliaza oglinda, iti zgarie aripa, gata plangerea la politie si datul in judecata al vacarului. Vine enduristul de-ti calca iarba - gata plangerea la politie pentru distrugerea proprietatii.

Totusi, cu tot respectul, banuiesc ca tot ce ai afirmat in posturile anterioare nu e chiar asa. Nu cred ca iarba calcata e a dumitale, asa cum nu cred ca vine vaca de una singura sa se frece de masinile de pe drum.

 

 

Sa treaca prin dreptul portii dar sa fie manata corespunzator de ciurdar ,ala raspunde de vaci ca ele sunt animale si nu stiu ce si cum .Si sa-ti satisfac curiozitatea ,da ,traiesc la tara daca consideri trai in weekend .

Daunele produse se ridica la 1 000 lei aproximativ ,daca e asa bagatela o sa-ti dau un numar de cont unde poti sa trimiti suma ... noroc ca motoarele sunt prin curti .

Ciurdarul a zis ca plateste dar sa-i indic clar care vaca e responabila ! Asa si cu iarba ... 

Deja incepi cu peiorative la adresa mea ... cred ca ai chef de scandal .

La faza 'fiecare se descurca cum poate' promovezi legea junglei la fel ca orice venitura .

 

Acum 16 ore, Speedy.K a spus:

 

Tu nu esti nici orasean ok, nici taran ok. 

Noi la Bucuresti suntem obisnuiti cu genul asta, jumatate din populatie e asa. Sunt aia care tipa dupa drepturile lor, dar ii doare-n cot de ale altora. O ard oraseni, dar se poarta ca la tara. Iar cand se intorc la tara vor sa se poarte ca orasenii, dar nu ii cred nici consatenii lor.

Stii bancu ala cu taranul intors de la oras care nu mai stia cum se numeste grebla, pana a calcat pe ea?!

 

Io cred ca nu mai am ce discuta pe subiect, batem apa-n piua deja. 

Fiecare sa se descurce cum poate. Dar si eu o sa fac la fel daca o sa dau de ceva "revolutionari" d-astia de au pretentia sa nu treaca nici vaca nici mobra pe "bulevardul" lor "privat" dar prafuit din fata "rezidentei" de vacanta cu pretentii.

"Mearga pictorii la tara ca sa piara de caldura si de praf"...

Multumesc de aprecierea nesolicitata .

Cluj Napoca are o populatie de 800 000 iar in urma cu 30 de ani avea 340 000 . Cum sporul natural a ramas relativ acelasi (basca aia care au emigrat - am si eu prieteni care au plecat) acum majoritatea e alcatuita din venituri - din Moldova si din  Republica Modova in mare . Cea mai mare dezvoltare e in Floresti (separata de Cluj Napoca printr-un podet) care de la 5000 locuitori in '90 a ajuns la 80 000 astazi ... 

Am trait toata viata in Cluj Napoca unde de altfel m-am si nascut iar bunicii mei s-au stabilit in Cj N inainte de WWII ... din Floresti . Asa ca stiu exact care e situatia cu jumatatea .

Sa treaca si sa faca fiecare ce vrea pe strada atat timp cat nu an neplaceri din partea lui . Incerc si eu acelasi lucru (sa nu creez neplaceri) dar asta nu-mi reuseste de fiecare data .

Apropo de vaci ,nu ai calcat niciodata cu motorul intr-o balega? Ca cei cu soft-enduro merg si pe drumuri la tara. 

Stiu un hardist care a luat vaca cu motorul . Cat timp a fost in spital nici vaca nu a dat lapte iar la externare s-a jurat ca lasa 2 roti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.07.2021 la 16:57, mircea.cazachevici a spus:

Domnu, deci traiesti la tara, da? Si nu esti de acord nici cu vaca ce-ti trece prin fata portii dimineata, nici cu enduristul.

 

Eu unul, sincer, nu am vazut vaca sa vina sa se frece de masinile parcate. Dar poate la voi vacile sunt mai speciale.

Solutia e una singura: fa plangeri la autoritati. Vine vaca si-ti pliaza oglinda, iti zgarie aripa, gata plangerea la politie si datul in judecata al vacarului. Vine enduristul de-ti calca iarba - gata plangerea la politie pentru distrugerea proprietatii.

Totusi, cu tot respectul, banuiesc ca tot ce ai afirmat in posturile anterioare nu e chiar asa. Nu cred ca iarba calcata e a dumitale, asa cum nu cred ca vine vaca de una singura sa se frece de masinile de pe drum.

 

 

mai e si solutia sa bagi masina in curte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, einstein1984 a spus:

mai e si solutia sa bagi masina in curte...

Pot si asta dar inseamna sa cumpar tractor si sa-l las pe ala in strada ,sti,sa ma scoata din curte .De asenmenea sa montez si un troliu electric dar asta e optional ca vine vreun vecin  ... totul e sa nu trebuiasca sa plec la 2 noaptea .

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

corect!

cum era pe vremuri in jurul castelelor!

 

Este ,de vreo 40x40 dar numai la strada ca in partea opusa e o rapa iar pe lateral vecini-s de treaba ,numai o data in ultimii ani a rupt unul gardul ,atunci cand a taiat copacii de la el din curte si au picat pe gard - Doreii in actiune? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...