Sari la conținut

accident Transalpina


divi13
 Share

Postări Recomandate

Nu, alea sunt posibilitati. Pe sectorul respectiv cea mai mare probabilitate este taierea curbei fara vizibilitate sau iesirea pe contrasens. Am evitat de-a lungul timpului minim cinci imbecili aparuti de dupa curba pe sensul meu si am vazut, deasemenea, si multi mobristi pacaliti de cateo curba si iesiti pe sensul celalalt. 

Bine, probabilitatile nu sunt certitudini. Poate apar date concrete de pe la politie sau martori.

PS Varstele celor doi (46 si 68 de ani) ma tenteaza sa fac scenarii. Dar ma abtin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo tocmai cand decola elicopterul.

Curba era destul de larga, vizibilitate tipica pe acele portiuni (niste tufisuri), dar nu mi s-a parut un loc periculos.

Motocicleta era in sant (adancime max. 50cm) si complet incastrata sub pick-up, in conditiile in care masina a incercat sa-l evite tragand dreapta, incalecand santul si lipindu-se de peretele versantului. 

P.S. Nu stiu de ce i s-ar spune Transalpina acelei portiuni, de acolo pana la Obarsia Lotrului mai sunt 50km.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, pierrotlefou said:

Am trecut pe acolo tocmai cand decola elicopterul.

Curba era destul de larga, vizibilitate tipica pe acele portiuni (niste tufisuri), dar nu mi s-a parut un loc periculos.

Motocicleta era in sant (adancime max. 50cm) si complet incastrata sub pick-up, in conditiile in care masina a incercat sa-l evite tragand dreapta, incalecand santul si lipindu-se de peretele versantului. 

P.S. Nu stiu de ce i s-ar spune Transalpina acelei portiuni, de acolo pana la Obarsia Lotrului mai sunt 50km.

Curba la dreapta pt moto, cu valea pe dreapta si versantul pe stanga, (a ratat curba si) a ajuns in santul de pe contrasens sub masina? 

Asta inteleg din descriere la prima vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, XaeL a spus:

Curba la dreapta pt moto, cu valea pe dreapta si versantul pe stanga, (a ratat curba si) a ajuns in santul de pe contrasens sub masina? 

Asta inteleg din descriere la prima vedere.

Descriere corecta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, drumul de la Sebes la Obarsia Lotrului a fost refacut si este o placere sa conduci pe acolo. Eu personal nu am intalnit asa ceva, fiind foarte atent. Nici chiar in zona unde a avut loc accidentul.
Spre deosebire de Abrud - Brad, unde am intalnit destul de multe portiuni problematice.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Speedy.K a spus:

Aaaa, m-am lamurit! Eu intrebam in momentul accidentului. Din relatarile de mai sus se intelege ca mobra a pierdut trasa si a lovit masina stationata pe o parte a drumului.

 

"se intelege" pare o exagerare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pierrotlefou a spus:

Sincer, drumul de la Sebes la Obarsia Lotrului a fost refacut si este o placere sa conduci pe acolo.

Mulțumesc pentru pont, e printre traseele mele preferate. Nu-mi place TA cât îmi place Valea Sebeșului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Speedy.K said:

Aaaa, m-am lamurit! Eu intrebam in momentul accidentului. Din relatarile de mai sus se intelege ca mobra a pierdut trasa si a lovit masina stationata pe o parte a drumului.

Poate citesti unde a scris colegul ca masina a tras dreapta pana a intrat in perete. Banuiesc ca nu stationa in perete dinainte si nici nu a tras dreapta de pe loc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-una din poze se vede traiectoria masinii...

 

https://www.stiripesurse.ro/foto-accident-rutier-mortal-pe-transalpina-un-motociclist-a-decedat-salvatorii-au-adus-si-un-elicopter_1865524.html

 

Din pacate pentru el, se pare ca in curba aia a intrat prea larg.

 

R.I.P.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fix ce ziceam pe topicul cuaccidentul de la Ciurel... coxu dat aiurea pe un traseu unde teoretic te duci sa te plimbi.

 

in 2013 conduceam un grup de greci pe TA. unul dintre baieti iesea mereu din formatie si fugea inainte sa-i dea cox. dupa un popas el a ramas sa mai faca niste poze, a zis sa mergem ca ne ajunge din urma.. nu ne-a mai ajuns, a trebuit sa ne intoarcem dupa el. inainte de ranca a ratat un viraj de stanga, a franat tare si a piedut fata motoretei si asta a plecat de sub el, sfarsind intr-o rapa de vreo 10-15m adancime si el s-a dus taras pe fund dupa ea. A avut zile ca nu a patit decat julitura pe dos. In oricare alta curba de stanga ar fi ratat-o avea rapa de 100-200m si era sigur RIP...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...