Sari la conținut

Mini Excavator...construcție.


Postări Recomandate

Salutare!!! Am să încerc să construiesc un miniexcavator,de uz casnic.Tot timpul este ceva de sapat,de ridicat,de zgurmat,mai faci un șanț pentru gard,mai sapi o piscină la căței ,o băltuță pentru pești,groapa la garaj...etc. Motorul e un benzinar staționar de 6 c.p.Pompa hidraulică e de servodirecție,100 bar.Mai trebuie un distribuitor hidraulic,cu 4 manete, plus 4 cilindri hidraulici,de nustiu ce mărime🤣🤣🤣.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am cumparat o japonezarie din asta pe senile, e mic si poate fi transportat intr-o dubita dar e suficient de capabil sa sape niste santuri sau o groapa prin gradina sa mai scap de cate un sef nasol sau vecin deranjant. Chiar si asa, nu e chiar usor de folosit (mai ales cand victimele inca incearca sa fuga 😛 ), nu stiu ce putere are motorul dar cred ca vreo 50CP sau peste si tot trebuie manevrat cu grija. Cu un motor de 6CP nu stiu cat poti sa escavezi cu el, ii pui o cupa de 1 litru? In plus, manetele la asta al meu sunt destul de bine amplasate si directionate, dar tot nu e banal de folosit, iti trebuie ceva timp sa te obisnuiesti sa faci miscari combinate (intins cupa si bratul, escavat din brat si cupa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Ice-D a spus:

Salut! Parerea mea sincera, te complici. Iti recomand varianta optima si sigura, @Nguyen, 100 lei/zi si se rezolva. :smoke:

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 buna asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ice-D a spus:

Salut! Parerea mea sincera, te complici. Iti recomand varianta optima si sigura, @Nguyen, 100 lei/zi si se rezolva. :smoke:

Ahahahaha

1 oră în urmă, megamotoreta a spus:

E 100 ron pe ora de lucru.

Poate la fete ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, pinnochio a spus:

 Motorul e un benzinar staționar de 6 c.p.Pompa hidraulică e de servodirecție,100 bar.Mai trebuie un distribuitor hidraulic,cu 4 manete, plus 4 cilindri hidraulici,de nustiu ce mărime🤣🤣🤣.

cu o sapa termini mai repede , nu mai zic de sapa+dorel 

 

pana iti umple pompa de servo un piston capabil sa mute 50 kile de pamant de la A la B o sa-ti creasca buruieni in cupa 

 

inainte sa te apuci de construit chestii nu strica sa ai un pic de teorie , fizica de clasa a 6-a , nu mai mult 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a umplut forumul de pokemoni infantili si moderatorii nu fac nimic. Mai e careva pe-acasa?

Acum 4 ore, pinnochio a spus:

Ceva cam așa vreau.

Ai meu e cam cat asta si tot trebuie manevrat cu grija. Caracatita aia din poze e prea imobila, incomod de folosit.

cat-303.50-excavator-hire.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, superbec a spus:

cu o sapa termini mai repede , nu mai zic de sapa+dorel 

 

pana iti umple pompa de servo un piston capabil sa mute 50 kile de pamant de la A la B o sa-ti creasca buruieni in cupa 

 

inainte sa te apuci de construit chestii nu strica sa ai un pic de teorie , fizica de clasa a 6-a , nu mai mult 

Dupa teorie...carabusul ar trebuii sa nu poata zbura.El necunoscand teoria...il doare-n lupă si zboară😁😁.Am adunat ceva tandaraie pentru zgurmatore.

20210703_103427.jpg

20210703_101910.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu vechiturile e loz in plic.Mai ales pe domeniul asta.Prefer sa-l fac.Motoru l-am primit,pompa am primit-o,mai sunt resturi de țevi rectangulare prin ogradă.Vedem ce iasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ideea este sa ai fierul. Restul il faci tu. In general la astfel de utilaje hidraulica este la pamant: Furtunele, distribuitoare, cilindri, pompa hidraulica.

Eu ti-am spus parerea mea. Constructia metalica iti ia cel mai mult timp, si asa ai putea scurta timpul punerii in practica.

Poate gresesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei un miniexcavator cu 1000 euro,sigur e praf total.incepi si repari la el,mai costa piesele 4-5000.Mai pune manopera...vb singur.Sa-l iei doar pentru fier(brațe,cupe) nu merită,si alea trebuie reparate,ascutite,schimbat gura la cupă,bolțuri,bucșe,prinderi ovalizate la cilindrii....bleahhhh😪😪😪 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Otelul a sarit de 1.000 €/tona. 

Eu ma gandeam ca oricum il vei repara tu. Cam aceeasi treaba cu sa il construiesti singur.

Bratul pe care il dai de exemplu te va costa minim 2 €/kg sa il faci. Fara cupa.

Ma gandeam ca aduni destule din fierul vechi pe care sa le adaptezi la proiectul tau.

Ai de inlocuit niste lagere cu rulmenti si eventual ceva bolturi.

La hidraulica 90% sunt de inlocuit garnituri de etansare si diverse articole din cauciuc stricate.

 

Orice decizie vei lua sunt curios cum o sa iasa dinozaurul 😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, cinezicealae a spus:

Ei, lasa ca 6cp ar fi vreo 450kg/m/s.

Si jumate daca ramane dupa pierderile mecanice si tot e mai mult decat poti tu cu cazmaua.

 

M-ai rupt cu unitatea ta de masura.

De unde ti-a iesit?

Lipsesc niste puteri pe la m si s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce alea?! Nu te enerva, bre! Un cal putere metric = o greutate de 75kg ridicata la un metru intr-o secunda.

Sase cai frumosi = 450kg la un metru intr-o secunda. Din care se scade, evident, pierderea mecanica prin frecari si mancarimi.

Ta-daaa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, cinezicealae a spus:

Ce alea?! Nu te enerva, bre! Un cal putere metric = o MASA de 75kg ridicata la un metru intr-o secunda.

Sase cai frumosi = 450kg la un metru intr-o secunda. Din care se scade, evident, pierderea mecanica prin frecari si mancarimi.

Ta-daaa.

Am inteles logica ta. Dar nu pui unitatea de masura. 

CP = puterea necesara ca sa ridici 75 kg la 1 m inaltime intr-o secunda.

Adica:. (Kg x m/s2 x m)/s

Ca sa iasa kW. Altfel ies lalele 🌷

😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masa si greutatea vor ramane egale daca nu duce excavatorul pe Luna.

Omul a precizat ca are un motor ce 6cp. Daca vrei tu neaparat sa tranflormi caii in kw, nu te impiedic.

"În sistemul metric[modificare | modificare sursă]

Definiția în sistemului metric este puterea dezvoltată pentru a ridica un corp de 75 kg la înălțimea de un metru, în timp de o secundă" (wikipedia)

 

In fine.

Pinnochio, succes! Si eu vreau sa-mi fac un tractoras bun la toate in gospodarie cu un motor diesel de 400cc. Se gasesc la vreo 1500lei noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, cinezicealae a spus:

Masa si greutatea vor ramane egale

muhahaha, daca pui o pompa de servodirectie pe un motor de 300kw crezi ca impinge mai mult ulei la deal?

 

de parghii ai auzit? bratul fortei? greutatea cupei ? presiune vs debit?

 

un miniexcavator sh , chiar daca e scump macar a fost gandit si chiar a functionat un timp, sa il repari nu e chiar asa de greu, sa faci unul din fier vechi este 

 

ia dati voi pe google cat costa de facut un furtun hidraulic , ca toate trebuie facute la comanda 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut furtunuri la Jilava langa Arteca pentru o remorca basculabila facuta acasa. Cu pompa de U445 care a costat noua 100lei (made in turkey), distribuitor cu un sector nou care a costat si ala vreo 150 de lei, si un cilintru sh la vreo 300 lei.

Mai scumpe mi s-au parut fittingurile si adaptoarele dar sunt sigur ca le gasesti si sh.

 

de parghii ai auzit? bratul fortei? greutatea cupei ? presiune vs debit?

 

Sunt la curent...am fost la scoala :)

 

Sase cai frumosi raman sase cai frumosi sunt si sunt mai fortosi decat un cetatean cu sapa :)

 

Acum, punem si problema ca asa mai inveti ceva, vezi unde gresesti, vezi care-ti sunt limitele. Si in definitiv, omul vrea un utilaj sa-l ajute prin gospodarie, nu sa faca vreun baraj pe Dunare cu el. Oricum ai pune problema, motorul ala are mult peste forta unui adult care nu depaseste in mod normal 250W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...