Sari la conținut

Mini Excavator...construcție.


Postări Recomandate

Acum 2 ore, superbec a spus:

ia dati voi pe google cat costa de facut un furtun hidraulic , ca toate trebuie facute la comanda 

Mare parte din traseu se poate face cu țeavă,mai ieftin decat furtunul💪

Faina jucarie făcu nenea😁😁😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 04.07.2021 la 15:00, pinnochio a spus:

Mare parte din traseu se poate face cu țeavă,mai ieftin decat furtunul💪

 

da ... teava  ... o sa ai de 2 ori mai multe fittinguri si sertizari , probabil ca o sa construiesti si o masina de sertizat furtune hidraulice cand vezi cat costa :))

213458047_10225754752438562_2692909658989596897_n.thumb.jpg.8aeb3422e1aab7ef30f6a593a83c4413.jpg

 

astia au sapat deja groapa pt fundatie cat mi-am baut eu cafeaua , a costat ceva mai putin decat o pompa hidraulica pt ce ai tu nevoie

 

stiu, sunt zgarcit dar strang bani sa-mi construiesc zeppelin 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scaunul e donatie,l-am pus mai sus,ca să văd ceea ce probabil voi săpa.Rezervorul uleiului hidraulic e pozitionat,cupa ce am primit-o,am taiat-o in 2.Acu avem 2 cupe,cu marimi diferite.Referitor la fitinguri...sunt ieftine....3 lei bucata.A sosit si rezervoru.

20210707_163436.jpg

20210708_194330.jpg

20210709_083831.jpg

20210709_155548.jpg

20210709_164043.jpg

Screenshot_20210709-072819_Samsung Internet.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,pompa produce 100 bar.Cred ca instalatia hidraulica lucreaza cu mai putin 70-80 bar.Undeva...teoretic,ar trebui sa fie o supapa de refulare,sau regulator.Stiti cineva,ceva,despre asta? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, pinnochio a spus:

Salut,pompa produce 100 bar.Cred ca instalatia hidraulica lucreaza cu mai putin 70-80 bar.Undeva...teoretic,ar trebui sa fie o supapa de refulare,sau regulator.Stiti cineva,ceva,despre asta? Multumesc!

Trebuie sa ai doua supape: una de refulare care lucreaza la presiunea nominala, uzual montata in pompa sau imediat dupa ea, si care intoarce surpulsul in rezevor.

Apoi ar fi bine sa ai o supapa de siguranta pe traseu care sa se deschida la presiunea de avarie. Ca sa nu crape furtunele si restul.

Nu imi dau seama daca ar fi utila si o supapa de siguranta de debit. Asta ar trebui daca apare un debit mai mare decat cel maxiim al supapei - de ex se rupe un furtun - sa iti blocheze iesirea uleiul in instalatie ca sa nu transformi excavatorul in masina de taiat cu ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar ca si un SH o sa iasa ma scump probabil, problema care o vad eu la final este calitatea constructiei. pt ca la un utilaj lucreaza niste ingineri sa-l proiecteze calculeze sa reziste la abuzuri zilnice. 

 

Asa facut in ograda.. tare imi este ca nu va fii ceva care va tine atat incat sa ajunga mostenire la nepoti functionala :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

ca la un utilaj lucreaza niste ingineri sa-l proiecteze calculeze sa reziste până la expirarea garanției, apoi să se rupă 

Fixed! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, florinelu07 a spus:

Legal nu il vei folosi in Ro.

In ce consta problema legalitatii? Adica cine reglementeaza astfel de utiliaje? Chiar sunt curios.

Ma gandesc ca ar putea fi aia de la Ministerul Muncii, daca corespunde masinaria la normele de siguranta si protectia muncii.

Dar asta cred ca se aplica daca il folosesti industrial. Asa la tine in curte cred ca  e probelma ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

ISCIR-u' bănuiesc. 

Yep

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

In ce consta problema legalitatii? Adica cine reglementeaza astfel de utiliaje? Chiar sunt curios.

Ma gandesc ca ar putea fi aia de la Ministerul Muncii, daca corespunde masinaria la normele de siguranta si protectia muncii.

Dar asta cred ca se aplica daca il folosesti industrial. Asa la tine in curte cred ca  e probelma ta.

Conformitate CE

 

La tine in curte faci ce te taie capul, dar cu acte nu prea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Silver Arrow a spus:

Interesant

 Iscir-ul are excavatoare in compenta?

Da

 

Anexa 2 la Legea 64/2008: "Macarale, ascensoare, elevatoare, instalaţii de transport pe cablu, instalaţii de ridicat pe
plan înclinat, poduri rulante şi alte mecanisme de ridicat".

Este multa ambiguitate in lege, dar daca are cupe/unelte interschimbabile, face obiectul certificarii ISCIR. 

Cu siguranta multi fenteaza legea.

 

 

 

ART. 4
Prevederile prezentei prescriptii tehnice nu se aplica la:
b) excavatoarele, buldoexcavatoarele, incarcatoarele cu cupa, draglinele, masinile de foraj, de extractie si masinile similare, de toate tipurile, cu exceptia celor la care constructiv exista posibilitatea montarii mai multor tipuri de dispozitive de prindere specifice masinilor de ridicat si pot lucra in regim permanent/nepermanent de macara, stivuitor, platforma autoridicatoare si altele asemenea;
ART. 6
(1) In sensul prezentei prescriptii tehnice, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
u) masini de ridicat de tip special - masini de ridicat la care, constructiv, exista posibilitatea montarii mai multor dispozitive de prindere specifice masinilor de ridicat si pot lucra in regim permanent/nepermanent de macara, stivuitor, platforma ridicatoare si altele asemenea.

ART. 11
(1) Verificarea tehnica in vederea acordarii autorizarii functionarii se efectueaza de inspectorul de specialitate din cadrul ISCIR la urmatoarele masini de ridicat:
f) masini de ridicat de tip special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strungaru pezevenghi a inventat un cuplaj elastic,intre motor si pompa.Pare in regula.Eeee...uitai sa zic,daca intorc rotile,ecartamentu e 85 cm,asa că...daca aveti de intors gresia din bucatarie,dati un semn😁

20210713_090021.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...