Sari la conținut

Mini Excavator...construcție.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Foarte tare! Eu sunt praf la mecanica, si cu atat mai mult mi se pare foaaarte misto. Spor in continuare. Am urmarit si topicul cu senilata.

Cupele, le faceti dinti ,decupati placile sudate ?  Sau va trebuie cupa dreapta ? :)

Totusi sa nu uitati de siguranta inainte de toate, ca la presiunile acelea de lucru nu i de joaca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, pinnochio a spus:

Da..!! E viu! Și are o foameeeeee...!!!

20210721_101015.jpg

20210721_101032.jpg

Cred ca este mai bine la partea care intra in pamant sa ai niste dinti, pe care sa ii poti si inlocui.

Cu lama continua va intra foarte greu in pamant. Cu dinti , acestia vor intra si pamantul se va sfarama.

Apreciez la superlativ perseverenta ta.

Astept cu nerabdare poze cu evolutia proiectului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Multumim de gândurile bune! Cupele vor fi drepte in gură.Dracovenia(daca va functiona) o vom folosi mai mult la nivelat,incarcat,descarcat.Daca o fi de facut vreun sanț pin ogradă,cred ca merge si fara dinti...usurel😁😁😁Am pozitionat sistemu de miscare a bratului.La amiaza au sosit si cei 2 cilindri de pe brat.Peste cateva zile...sa-l chemam si pe cel care miscă cupa cea flamandă! Problema e că nu stiu ce nume sa-i dau😕Aveti propuneri???? Exclus Titanic🤪

20210722_130455.jpg

20210722_130501.jpg

20210722_202610.jpg

20210722_202621.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,este! Taietorii cu plasma au facut prinderile cilindrilor,3 cilindri functioneaza deja.Astazi prind segmentul doî de brat,pe care va sta cupa.

20210729_155657.jpg

Da,este! Taietorii cu plasma au facut prinderile cilindrilor,3 cilindri functioneaza deja.Astazi prind segmentul doî de brat,pe care va sta cupa. Am pus un video mic pe Youtube

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

Poate nu ar fi rau sa gasesti o valva de reglaj al debitului. Ca sa se miste mai dulce, fara smucituri.

 

Arata bine balaurul.😊

Cam...smuceste,oricât de fin trag maneta🙄,dar numai pe cilindrul care ridică bratu.Am mutat furtunele pe alta pozitie a distribuitorului...la fel face🤪 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a explicat cineva că sunt sisteme in care dacă tragi putin de manetă, se mișcă pistonul puțin și rămâne acolo, nu continuă să se miște pana la cap. 

Cam ca la servo direcție. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cinezicealae a spus:

Mi-a explicat cineva că sunt sisteme in care dacă tragi putin de manetă, se mișcă pistonul puțin și rămâne acolo, nu continuă să se miște pana la cap. 

Cam ca la servo direcție. 

Eu.nu am vazut ceea ce spui tu. Ar fi o catastrofa sa se miste singur pistonul cap-coada respectiv excavatorul cand ii dai doar un impuls.

Oricum.valve mecanice cu automentinere inca nu am vazut.

Exista valve pilotate electric, adica cu comanda electrica nu mecanica, pe care le poti comanda electric cu miscare completa automata.

Daca se reduce debitul pompei punand la iesirea acesteia  o valva de debit reglabila (adica un robinet) o sa gasesasca debitul corect ca sa aiba un control real din distribuitor.

 

@pinnochio ma gandeam acuma: termina mai intai balaurul. Apoi cand functioneaza mecanic si hidraulic cum trebuie, iti montezi un fel de padala de acceleratie care va fi de fapt valva proportionala cu actionare manuala. Asadar apesi pe pedala si creste debitul, vei avea viteza de manevra mai mare.

E drept ca poti realiza acelasi lucru din viteza motorului care actioneaza pompa ta. Diferenta ar fi ca daca scazi turatia pompei vei avea la turatii mici atat debit mai mic cat si presiune mai mica. Adica viteza mica = forta mics.

La varianta cu valva de debit presiunea ramane aceeasi (pompa fiind la turatie constanta) si inseamna ca si la viteze mici vei avea aceeasi forta ca la viteze mari.

 

In felul acesta nu o sa mai ai nevoie de bloc de valve propotionale, adica cat dai de maneta atata de repede se face manevra. (Inca nu mi-am dat seama daca blocul ala al tau este doat ON/OFF sau proportional, adica debit de iesire controlat din pozitia manetei...)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...