Sari la conținut

Mini Excavator...construcție.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Au mai aparut 2 probleme😕...motorul se chinuie sa ridice cupa...goală...tre sa fac rost de mai multa putetre din pompă.Apoi...trebuie contragreutate in spate,ceva bloc de beton...cam 40-50 kg.

20210731_122413.jpg

20210731_123724.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cinezicealae a spus:

Nu, bre. 

Dacă dai 10% de manetă, se mișcă pistonul 10% din cursă și apoi se oprește. 

Au un sistem de echilibrare hidrostatic. 

Ca la servo direcție. 

Am inteles la ce te referi. Nu am vazut asa ceva pe la excavatoare.  Nici nu i-as vedea utilitatea. Dar nici nu am lucrat cu un excavator 😂

 

@pinnochio da, treaba cu echilibratul masinariei trebuie abordata cu mare atentie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca presiunea produsa de pompa este suficienta sa obtina forta necesara in piston, prima parte e rezolvata.

Apoi ramane problema debitului pompei.

Evident ca atat presiunea cat si debitul sunt legate de puterea motorului pompei.

Daca bratul se ridica dar abia se misca inseamna ca are nevoie de debit mai mare = de putere mai mare la motorul pompei.

@pinnochio ce putere are motorul?

Ce diametru au pistoanele cilindrilor hidraulici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu😁 Vreau să muncească dracovenia.1000 bar...sau 5bar! Au sosit fuliile crescatoare de putere catre pompa👍

16279866194756218446982445894722.jpg

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, pinnochio a spus:

Nu stiu😁 Vreau să muncească dracovenia.1000 bar...sau 5bar!

Ideea este in felul urmator: daca vei avea nevoie de presiune mare , la o aceeasi putere a motorului pompei o sa ai un debit mai mic.

 

Haide sa socotim un pic:

1 bar = 100.000 N/m2

diametru 50 mm inseamna circa 0,002 m2

Deci la 1 bar, forta pe care o obtii in pistonul tau este de circa 200 N.

Adica 20 daN. Deci teoretic la 1 bar poti ridica/trage vertical in sus o masa de 20 Kg.

Acuma fa si tu o socoteala simpla si vezi cam ce forta ai nevoie ca sa se petreaca ce vrei tu cu excavatorul. Treaba aia cu parghii de gradul 3.

Ce ti-a iesit din calcul imparti la 200 si o sa afli cati bar ai nevoie in instalatia ta hidraulica.

 

Pentru debit:  vezi ce volum are un cilindru, facand socoteala in cm. De ex daca are cursa de 30 cm, atunci veo avea un volum de 30x5= 150 cm3. Adica 0,15 litri. Daca ai o pompa de 1 l/min insemna ca o miscare completa va dura cam 9 secunde. Aici discutam teroetic, nu am luat in calcul vascozitatea si alte nebunii ca nu mai termini balaurul in veci.

 

Nu am socotit niciodata o asemenea masinarii, dar daca faci o parghie cu raport 1/4 ca sa ridici cupa cu pamant si brat care or avea vreo 100 Kg, ai avea nevoie de circa 800 daN la cilindru (800 Kg) care inseamna sa ai nevoie de vreo 20 bar in instalatie. Am luat in calcul un unghi de 30 de grade la axul cilindrului hidraulic.

 

Conteaza ce unghi face pistonul cu bratul care trebuie ridicat cas avezi cat din forta pistonul foloseste la ridicat si cat la rupt boltul 😂.

 

Iar ca debit probabil ca vreo 2-3 l/min ca sa poti face si miscari combinate.

 

NIici nu stiu ce tampenii am scris mai sus asa la repezeala 🤦‍♂️, o sa ma uit mai pe seara, acuma am treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

puterea nu se multiplica, doar turatia creste si scade cuplul, sau invers.... Nu ai o supapa de limitare a presiunii, dai in ea pana cedeaza un furtun? 

Pompa trebuie sa aiba un retur de suprapresiune.

Normal ca puterea cat este aia este.

 

Cat am mai stat pw la semafoare m-am mai gandit, m-am uitat pe net....

Inclin sa cred ca problema ta nu e puterea motorukui cat e pompa.

Am vazut ca debitele se dau in cm3/rotatie. Adica ml/rot. Alea micuteza sunt pe la 20 ml/rot. La o turatie de 1000 rot/min inseamna 20 l/min care ar fi arhisuficient

Ma intreb cat poate pompa ta....

Fa si tu o proba: trage uleiul dintr-un rezervor si baga-l intr-o sticla. Vezi in cat timp ies de ex 5 L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa poate mult.Dar ca să poată trebuie cineva cu p..a mare să o invartă.De asta incerc o reductie..fulie mare la pompă,fulie mică la motor,cilindru de 70 mm ridicător de braț,....initial era de 50 mm.Cresc turatia motorului, posibil să avem satisfacție🍻 Cilindrul de 70 mm doametru,a sosit.

20210803_160341.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Reductia e de 10😁😁😁motorul nu se mai opreste,nici in sarcina,nici cand ajunge pistoanele la capatul cilindrilor.Am si zgurmat putin.Mai trebuie sa leg cilindrul cupei la pompa...si gata.Sper.

20210820_152842.jpg

20210820_152848.jpg

20210820_152858.jpg

20210820_152907.jpg

20210820_154513.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

it is aliiiivee! Hai cu gropile :D

Mi-am adus aminte din copilarie, de un desen animat. Asa ca am si sugestie de nume pentru excavator: EDDY, personajul din desenele animate Ed, EDD and EDDY. Era un episod, DIG A HOLE, DIG A HOLE, DIG A HOLE, si Edd il folosea pe EDDY pe postt de lopata ,sa sape :))))

Gooood times.

 

images.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ți-ai făcut damblaua.

Mă întreb la ce-ți folosește, că șanțuri sapi odată în viață și gata.

La cât pământ dă la o parte și viteza de operare, ieși mai ieftin cum spunea cineva, cu 2 din ăia de sapă șanțuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, l.u.v a spus:

....... ieși mai ieftin cum spunea cineva, cu 2 din ăia de sapă șanțuri. 

nu mai gasesti oameni care sa munceasca....

e mai usor sa stai pe teava de gaz din fata birtului satesc si sa ceri imprumut cate 20-30 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...