Sari la conținut

Lumini spate nefunctionale


Postări Recomandate

Salut! Am o problema cu luminile de spate...Cand pun contactul nu mi se aprinde niciun beculet, doar cand actionez maneta de frana sau frana de picior se aprind. Care ar putea fi cauza? p1.thumb.jpg.d3542dd6cb68030003826d14af9133a3.jpgp2.thumb.jpg.757b25a004719b1d4d22c02546c0af4c.jpg

Acum 5 minute, Adrian123 a spus:

Salut! Am o problema cu luminile de spate...Cand pun contactul nu mi se aprinde niciun beculet, doar cand actionez maneta de frana sau frana de picior se aprind. Care ar putea fi cauza?  Motocicleta este un Honda Hornet 600 2002

p1.thumb.jpg.d3542dd6cb68030003826d14af9133a3.jpgp2.thumb.jpg.757b25a004719b1d4d22c02546c0af4c.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, binox a spus:

Becurile le-ai verificat? Poate au arse filamentele de pozitie?

Farul functioneaza?

Becurile nu le-am verificat.. Adica am vazut doar ce se poate vedea in poza si cam atat. Am vazut ceva pe un site ca poate fi si din cauza duliilor, adica becurile sa mearga doar la actionarea franei si in rest nu. Farul merge ok,nu am nicio problema cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Adică demontezi dispersorul și ți-e mai la îndemână să deschizi topic decât să scoți 2 becuri și să te uiți la filamente?!? 😳

:moron:

Stai linistit ca asta e primul lucru pe care l-am verificat, daca parea ceva neinregula cu filamentele ma gandesc ca nu mai functionau deloc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian123 a spus:

Stai linistit ca asta e primul lucru pe care l-am verificat, daca parea ceva neinregula cu filamentele ma gandesc ca nu mai functionau deloc :)

N-ai observat că sunt (erau) câte 2 în fiecare bec, nu? 🧐

🤦‍♂️

Ai GOD la nr? Ai putea fi zeul filamentelor! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.07.2021 la 13:21, Adrian123 a spus:

Mersi mult! Pana la urma ai avut dreptate, in ambele becuri era bun doar cate un filament, nu doua. 

Pura curiozitate: cum de s-a ars respectivul filament din fiecare bec?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicație logică: lumina de poziție stă aprinsă non-stop. Iar vibrațiile afectează durata de viață a filamentului. Deci filamentul se uzează mai rapid față de cel alocat frânei, care se aprinde pentru perioade foarte scurte. Iar dacă becurile sunt ale mobrei, nu mă miră deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Lucian_M a spus:

Explicație logică: lumina de poziție stă aprinsă non-stop. Iar vibrațiile afectează durata de viață a filamentului. Deci filamentul se uzează mai rapid față de cel alocat frânei, care se aprinde pentru perioade foarte scurte. Iar dacă becurile sunt ale mobrei, nu mă miră deloc.

+ filamentul de 5W pt poziție e mai subțire decât cel de 21W pt frână, de unde rezistență mecanică mai mică. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...