Sari la conținut

America 2022


kappy666

Postări Recomandate

Gata! mi s a pus pata :)
Ma gandeam peste 3 ani la o tura de cca 2 luni in care sa bat, pe langa route 66, preeriile americane, Marele Canion, Marile Lacuri, Death Valley, etc dar tura a devenit posibila mai curand
Astrele sunt aliniate ,in calea fericirii mele stand doar vizele si "niste nimicuri " legate de organizare
DAca pt vize pot aplica on line , interviu, etc pt restul  n am habar si nici nu stiu de unde sa incep :)
Asadar:
1- vreau sa plec cu motoreta din dotare, o moto cu relativ putini km si recunoscuta pt fiabilitate, comfortabila, destul de raspandita in SUA
sunt interesat de o firma de shipping care sa o ridice din Bucuresti, sa o ambalaze, depoziteze in SUA pana ajung eu; orice informatie este binevenita
n am luat in considerare inchirierea unei moto de acolo pt ca, banuiesc ca impreuna cu garantia depaseste costul transportului meu dus-intors din Romania; cei ce au fost, au inchiriat sunt rugati sa si expuna argumentele pro-contra
2- orice alta informatie este binevenita: sfaturi de calatorie, vaccinuri obligatorii, locuri deosebite de vizitat

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, kappy666 a spus:

Gata! mi s a pus pata :)
Ma gandeam peste 3 ani la o tura de cca 2 luni in care sa bat, pe langa route 66, preeriile americane, Marele Canion, Marile Lacuri, Death Valley, etc dar tura a devenit posibila mai curand
Astrele sunt aliniate ,in calea fericirii mele stand doar vizele si "niste nimicuri " legate de organizare
DAca pt vize pot aplica on line , interviu, etc pt restul  n am habar si nici nu stiu de unde sa incep :)
Asadar:
1- vreau sa plec cu motoreta din dotare, o moto cu relativ putini km si recunoscuta pt fiabilitate, comfortabila, destul de raspandita in SUA
sunt interesat de o firma de shipping care sa o ridice din Bucuresti, sa o ambalaze, depoziteze in SUA pana ajung eu; orice informatie este binevenita
n am luat in considerare inchirierea unei moto de acolo pt ca, banuiesc ca impreuna cu garantia depaseste costul transportului meu dus-intors din Romania; cei ce au fost, au inchiriat sunt rugati sa si expuna argumentele pro-contra
2- orice alta informatie este binevenita: sfaturi de calatorie, vaccinuri obligatorii, locuri deosebite de vizitat

 

Si pe mine ma batea gandul de ceva de genul, dar trebuie vazut exact care sunt conditiile sa mergi cu motoreta ta. Adica sa nu existe tot felul de extra costuri, asigurari obligatorii, autorizatii bla bla care sa ridice pretul atat de mult ca mai ieftin iesi daca inchiriezi acolo una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, lacroyx a spus:

Si pe mine ma batea gandul de ceva de genul, dar trebuie vazut exact care sunt conditiile sa mergi cu motoreta ta. Adica sa nu existe tot felul de extra costuri, asigurari obligatorii, autorizatii bla bla care sa ridice pretul atat de mult ca mai ieftin iesi daca inchiriezi acolo una.

Asta incerc sa aflu de la cei ce au fost si doresc sa impartaseasca si altora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

cumperi acolo o mobra, apoi o vinzi cand pleci....

mi se pare cea mai ieftina varianta

 

Asta daca ai noroc si o vinzi repede fara sa cobori pretul prea mult. Ce faci insa daca nu o vinzi dupa o perioada rezonabila (2 luni) si trebuie sa o tii undeva garata o iarna intreaga.

 

Plus ca trebuie sa ii lasi cuiva procura, desi nu e aceeasi birocratie idioata de la noi, tot mai pierzi niste timp si bani cu actele.

 

Cel mai probabil inchirierea e varianta cea mai buna, desi si acolo trebuie sa citesti atent, nu stiu daca ai mile nelimitate, cum si unde faci reviziile, schimbi pneurile, etc. Depinde de ce tip de mobra vrea OP, ce are in pus pe mobra proprie si personala si la ce nu ar vrea sa renunte, poate unele chestii se pot pune pe mobra inchiriata sunt o gramada de detalii care pot inclina balanta intr-o parte sau alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, kappy666 a spus:

Death Valley

Vezi că îi zice așa că acolo crapi daca ai o problema și ești singur.

Nu ai semnal etc.

Deci grijă mare.

On the afternoon of July 10, 1913, the United States Weather Bureau recorded a high temperature of 134 °F (56.7 °C) at Furnace Creek in Death Valley,[5] which stands as the highest ambient air temperature ever recorded at the surface of the Earth.[6] This reading, however, and several others taken in that period, a century ago, are in dispute by some modern experts.[7]

 

 

 

Te invidiez.

Succes in tura!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, MotoS Garage a spus:

google. rent a bike in the usa si restul combinatiilor de cuvinte. preturile se schimba tot timpul, degeaba vine gigel care a fost acum 5 ani si iti spune tia ca a dat tz dolari si cand ajungi acolo sunt x dolari...

In principiu vreau cu mobra mea si am spus si de ce :nu sunt.conditionat de nimic , mobra are putini km, fiabila, comfort la superlativ( doar e un goldwing), raspandita in sua( gasesc piese repede);

Voi incerca la un moment dat o comparatie inchiriat vs transport

Acum 11 ore, apriliacluj a spus:

cumperi acolo o mobra, apoi o vinzi cand pleci....

mi se pare cea mai ieftina varianta

Exclus, vreau concediu nu vreau sa mi bat capul cu vanzari, vizionari. In plus n am pe nimeni in Sua caruia sa i pasez responsabilitatea vanzarii

Acum 6 ore, RuInCV a spus:

 

Asta daca ai noroc si o vinzi repede fara sa cobori pretul prea mult. Ce faci insa daca nu o vinzi dupa o perioada rezonabila (2 luni) si trebuie sa o tii undeva garata o iarna intreaga.

 

Plus ca trebuie sa ii lasi cuiva procura, desi nu e aceeasi birocratie idioata de la noi, tot mai pierzi niste timp si bani cu actele.

 

Cel mai probabil inchirierea e varianta cea mai buna, desi si acolo trebuie sa citesti atent, nu stiu daca ai mile nelimitate, cum si unde faci reviziile, schimbi pneurile, etc. Depinde de ce tip de mobra vrea OP, ce are in pus pe mobra proprie si personala si la ce nu ar vrea sa renunte, poate unele chestii se pot pune pe mobra inchiriata sunt o gramada de detalii care pot inclina balanta intr-o parte sau alta.

Foarte bune observatiile si oarecum in acord cu realitatea, am explicat mai sus.

Detin o honda goldwing 1800 iar mobrele care probabil ar egala o sau depasi la comfort sunt cateva: k1600, rt 1200/ 1250, gs 1200/ 1250, gtr 1400( n am mers cu niciuna), fjr 1300( am avut si e ok de touring). In esenta cred ca spre astea si doar spre astea m as orienta la inchiriat si nu cred ca se inchiriaza la preturi mici, fie si in Sua. Vom vedea.

Acum 1 oră, frigider a spus:

Vezi că îi zice așa că acolo crapi daca ai o problema și ești singur.

Nu ai semnal etc.

Deci grijă mare.

On the afternoon of July 10, 1913, the United States Weather Bureau recorded a high temperature of 134 °F (56.7 °C) at Furnace Creek in Death Valley,[5] which stands as the highest ambient air temperature ever recorded at the surface of the Earth.[6] This reading, however, and several others taken in that period, a century ago, are in dispute by some modern experts.[7]

 

 

 

Te invidiez.

Succes in tura!

 

Multam! Iti dai seama ca  nu ma voii aventura prea departe de indicatorul cu Death Valley, doar ma duc singur cu nevasta fara alti companioni. Trag o poza cu indicatoru si apoi ma.laud  ca am traversat o! :))

in principiu am gasit o firma romaneasca care are contacte la randul ei cu mai multe firme de shipping. Einse vor ocupa de acte, vama,documente, ambalare, etc. Ii voi contacta intr un viitor apropiat

de asemenea, sotia unui prieten are un frate la New York si l v a pune sa se intereseze de conditiile de inchiriere ale unei mobre, etc

tot in viitorul apropiat imi voi face rezervari pt interviu in vederea obtinerii vizei

va tin la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transportul sa fie maxim 1000 euro dus intors 
incearca la ibcargo.com (+40215281308)

 

banuiesc ca daca iti scoti de la ACR pasaportul ala international + asigurarea nationala n-ai nicio problema sa o foloesti acolo.

 

si eu ma gandesc la asa o tura, ori america ori vietnam. ambele la fel de tentante.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, fractura a spus:

transportul sa fie maxim 1000 euro dus intors 
incearca la ibcargo.com (+40215281308)

 

banuiesc ca daca iti scoti de la ACR pasaportul ala international + asigurarea nationala n-ai nicio problema sa o foloesti acolo.

 

si eu ma gandesc la asa o tura, ori america ori vietnam. ambele la fel de tentante.

 

Du-te in Vietnam, este absolut superb acolo!! Doar ca mai greu cu GS pe acolo din cauza traficului, adica iti va fi destul de greu de mers pe acolo, vei fi ca o masina. Dar se merita din plin Vietnam!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

programat la viza pt SUA dupa 10.01.2022
inchirieri, ca sa va faceti o idee, 3 dintre cele mai mari firme de la ei, costurile sunt intre 8000 si 10.000 usd ( pt 2 luni); motociclete nu mai vechi de un an, cu cel mult 18000 mile, fara limita de km la unele. asigurarea nu este inclusa la unele dintre ele
https://www.eaglerider.com/reservation/motorcycles
https://www.explorify.com
https://www.hertzride.com/en/checkout?from=NewJersey&to=NewJersey
 

costul unui container(varianta de a mi transporta mobra) este acum de cca 10000 usd , acum 1 an era 1500; mi s a spus sa asteptam inceputul de an 2022 sa vedem cum evolueaza preturile
incep sa iau in considerare achizitia unei mobre din sua

va tin la curent

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, kappy666 a spus:

da da!

 

Acum 11 ore, kappy666 a spus:

si o sa mai creasca pretul containerelor

preturile negociate acum, contractate pt decembrie, ianuarie  e deja la peste 12k usd.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, kappy666 a spus:

programat la viza pt SUA dupa 10.01.2022
inchirieri, ca sa va faceti o idee, 3 dintre cele mai mari firme de la ei, costurile sunt intre 8000 si 10.000 usd ( pt 2 luni); motociclete nu mai vechi de un an, cu cel mult 18000 mile, fara limita de km la unele. asigurarea nu este inclusa la unele dintre ele
https://www.eaglerider.com/reservation/motorcycles
https://www.explorify.com
https://www.hertzride.com/en/checkout?from=NewJersey&to=NewJersey
 

costul unui container(varianta de a mi transporta mobra) este acum de cca 10000 usd , acum 1 an era 1500; mi s a spus sa asteptam inceputul de an 2022 sa vedem cum evolueaza preturile
incep sa iau in considerare achizitia unei mobre din sua

va tin la curent

 

Nice, merci de info si update

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce m-am uitat pe linkuri pretul total e chiar ceva mai mare. Asigurarea nu am vazut-o inclusa nicaieri, la Hertz ai limita de km/zi, dar ai toate bagajele, la altii parca platesti suplimentar pentru topcase pe unele modele, toti te taxeaza ca iei motorul dintr-o locatie si o lasi in alta, per total cred ca ajungi la 10-12k USD.

 

La containere sansele sa scada preturile tind spre 0. Singura "speranta" ca sa se intample asa ceva ar fi sa apara o mutatie mult mai nenorocita si sa avem din nou carantina mai peste tot.

 

Cumpararea si apoi revanzarea pare cam cea mai ieftina varianta, doar ca si aici pot aparea probleme. Daca iei o mobra noua vei fi obligat sa mergi mai linistit pana faci rodajul, plus ca dupa va trebui sa o bagi in service. Aici va trebui sa iti bugetezi o zi sau doua de pauza, ca e posibil ca aia sa nu se poata ocupa imediat de mobra. Cealalta problema e ca esti cam obligat sa te cam intorci de unde ai plecat (macar la nivel de coasta de Est / Vest) nu iei mobra din New York si o lasi la LAX, dupa care te sui in avion spre casa. La cine lasi mobra va trebui sa se ocupe pana ajungi cu preluatul, verificat montaj accesorii, etc, deci nu vad cum ai putea sa iei avionul pe coasta cealalta si sa admiri peisajul spre amic (din ce ai zis probabil New York). Depinde cum iti configurezi traseul, dar in principiu faza asta te va obliga spre un traseu ceva mai lung. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca daca iti configurezi o mobra un mai mai altfel decat ce are dealerul in cap o sa trebuiasca si astepti ceva timp pana vine si trebuie neaparat sa iti iei o marja sanatoasa de siguranta ca nu ar fi deloc exclus sa intarzie niste saptamani sau chiar luni.

 

Daca iei o mobra SH, ar fi ideal daca ai putea sa zbori pana acolo sa o testezi. Pentru o asemenea tura ar fi totusi indicat sa simti exact ce cumperi. Fiecare om e diferit asa ca daca amicul din State e motociclist si lui ii place nu e o garantie ca o sa va convina voua. Daca insa amicul nu are A lucrurile se complica, trebui obligatoriu facuta o revizie. 

 

Si eu am in cap o tura de genul asa ca o sa urmaresc cum evolueaza lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.09.2021 la 13:38, RuInCV a spus:

Daca iei o mobra SH, ar fi ideal daca ai putea sa zbori pana acolo sa o testezi. Pentru o asemenea tura ar fi totusi indicat sa simti exact ce cumperi. Fiecare om e diferit asa ca daca amicul din State e motociclist si lui ii place nu e o garantie ca o sa va convina voua. Daca insa amicul nu are A lucrurile se complica, trebui obligatoriu facuta o revizie. 

 

Si eu am in cap o tura de genul asa ca o sa urmaresc cum evolueaza lucrurile.

Salut, tuturor!

Voi achizitiona o mobra sh, de la un dealer cu garantie ,revizie facuta.pare cea mai buna varianta chiar daca platesc mai mult. Amicul n are A, timp si bani sa probez mobre in Sua, n am :)

Va fi un model cu case uri incluse, gen: goldwing 1800, fjr 1300, gtr 1400. Nu exclud si altele

Tura va fi una lunga, uite o schita⁹: new york-  chicago( marile lacuri)- seattle spre san francisco pe coasta pacificului- LA- Sturgis( show ul 2022)- LA- route 66- new york, cca 20.000 km

Traseul o sa includa :lake tahoe, Marele Canion, Rashmor Mountain si altele

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, kappy666 a spus:

Salut, tuturor!

Voi achizitiona o mobra sh, de la un dealer cu garantie ,revizie facuta.pare cea mai buna varianta chiar daca platesc mai mult. Amicul n are A, timp si bani sa probez mobre in Sua, n am :)

Va fi un model cu case uri incluse, gen: goldwing 1800, fjr 1300, gtr 1400. Nu exclud si altele

Tura va fi una lunga, uite o schita⁹: new york-  chicago( marile lacuri)- seattle spre san francisco pe coasta pacificului- LA- Sturgis( show ul 2022)- LA- route 66- new york, cca 20.000 km

Traseul o sa includa :lake tahoe, Marele Canion, Rashmor Mountain si altele

Daca reusesti sa si vinzi motocicleta la final ar trebui sa iesi mai ieftin, nu? Cat isi poate pierde din valoare dupa adaugarea celor 20k km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ies  mai ieftin decat daca as inchiria de acolo. Astept sa vad o cotatie pt un spatiu in container( mi s a spus ca pot imparti spatiul dintr un container cu altii ,nu e musai sa l iau singur). Singura " problema" ar fi timpul de asteptare sa ma combin la container pt  ca Romania exporta putin spre Sua( in special cereale) si o a 2 a varianta ar fi combinatul cu o tara vestica( Germania, olanda, etc)

Est3 posibil sa " pierd" de 2 ori: o data pt ca o iau mai scump de la un dealer si 2 , daca o revand sa spunem aceluiasi dealer( ca sa n am batai de cap si sa scap repede de ea) imi va oferi mai putin decat pretul pietei din motive evidente. 3-4000 euro "pierdere" s ar incadra in costurile cu transportul in era ante covid

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai probabil ca mai repede merge daca o trimiti la hamburg sau roterdam si se face grupajul acolo. 

Dar uite alta idee, grimaldi lines au car carriers care fac SI europa SUA, daca timpul nu e problema, poti urca mobretul pe nava si calatoresti CU EA pe nava. Nu enava de croaziera cu club si piscina, dar e o experienta si asta. 

https://www.grimaldi.napoli.it/en/schedule_atlantic_network.html cred ca e siteul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

@kappy666

In cazul in care nu ai luat deja o decizie definitiva, respectiv pasi seriosi intr-o anumita directie:

 

Am vazut undeva un articol despre house swap-uri pentru oameni care vor sa calatoreasca in zone indepartate si sa stea acolo perioade mai lungi.

Gen britanici cu australieni, minim o luna, oameni ce lucreaza de acasa si ar lucra si de pe alte continente, etc.

Si mi-am adus aminte ca acum multi ani citeam despre ideea asta aplicata si la motociclete si cred ca existau si site-uri de profil.

Sa zic ca pe horizonsunlimited am citit? Nu mai stiu sigur.

Ma gandesc ca nu esta asa de simplu ca bananait o postare pe forum, dar poate ti se pare o idee de luat in calcul si gasesti un american dispus sa faca o tura in Ro la randul lui si sa va imprumutati reciproc motocicletele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...