Sari la conținut

Yamaha xj6n carait la schimb in a 2 a


Postări Recomandate

Salutari, sunt începător si nu am mers cu alte motoare.. Detin un yamaha xj6n din 2010  si   cateodata cand schimb din viteza 1 in viteza 2 cu ambreaju tras la capat se aude  un carait ,sunet exact ca si la masina cand nu tragi ambreaju pana in capat..  Cand sunt la turatie mai mica gen 3000 nu se mai aude, dar când am turate de 6000 in sus atunci se aude cateodata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super bine ca mi ai zis! Acuma ma. Simt si mai bine informat.. Aveam nevoie de alt răspuns..  Si daca tot ești f destept ,  la. Masina se apasa,intradevar dar tehnic tot apasand pedala se trage abreaju 😉.  Am gresit la scris dar se intelegea oricum ce am vrut sa zic 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La masini cind ciriie la vreo viteza,e sincronul respectiv obosit sau a fost fortat rau in trecut;singura solutie in afara de reparat cutia este sa verifici daca ai uleiul bun,eventual vara sa mergi pe 10w50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu e intins cablul (daca are cablu)

Bine, nu prea inteleg cum are motorul 6000 cand schimbi.

Da-i si tu un ragaz de juma de secunda inainte sa schimbi. Eu am incercat si fara sa trag ambreiajul si daca ai turatia corecta, nu caraie nimic. Atat doar ca e mai "stresant". La punctul ala cand e in "imponderabilitate", cand nici nu trage dar nici nu franeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ValiFZR a spus:

problema asta  are si fz6

Nț, n-o are! 

Eu cred că nu bagi destul de hotărât în viteză. Oricum cutia moto nu are sincroane, deci analogia cu auto nu funcționează! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ValiFZR a spus:

Super bine ca mi ai zis! Acuma ma. Simt si mai bine informat.. Aveam nevoie de alt răspuns..  Si daca tot ești f destept ,  la. Masina se apasa,intradevar dar tehnic tot apasand pedala se trage abreaju 😉.  Am gresit la scris dar se intelegea oricum ce am vrut sa zic 

Era o gluma, si daca esti asa destept incearca sau invata sa scrii corect. Dupa cum pui virgula, punct sau faci prescurtari de cuvinte parca este klingoniana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.05.2021 la 20:47, TNG a spus:

Saiba de cupru sau aluminiu de 14

Sau original Yamaha acest cod: 214111980100

 

Acum 7 ore, cinezicealae a spus:

Poate nu e intins cablul (daca are cablu)

Bine, nu prea inteleg cum are motorul 6000 cand schimbi.

Da-i si tu un ragaz de juma de secunda inainte sa schimbi. Eu am incercat si fara sa trag ambreiajul si daca ai turatia corecta, nu caraie nimic. Atat doar ca e mai "stresant". La punctul ala cand e in "imponderabilitate", cand nici nu trage dar nici nu franeaza.

Gen de la 6000 de turati din viteza 1 , trag ambreaj maxim is schimb in a 2a si cateodata carie sau este cand nici nu imi intra de sare pe neutru 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei s-o repari, sau sa te asigure poporul ca nu e bai: cat merge, da-i!

Cred ca e cam nasol sa umblii la cutie. Ca munca si costuri. Si la mine face zgomot, un suzuki, dar ma fac ca nu aud.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...