Sari la conținut

A murit Cristi Predoi...


mihai.i

Postări Recomandate

Acum 4 minute, XaeL a spus:

E dubios ca un om care tine cursuri de mers pe moto moare intr-un astfel de accident.

 

Dar... 1) pe asfalt pare sa fie ulei / benzina / ceva. 2) despre masina nu se stie nici cu cat mergea si nici cat a taiat curba; am condus chiar saptamana trecuta prin zona (inclusiv Saru Dornei) si nu vrei sa stii cum conduc localnicii (SV, NT) prin viraje; dupa niste km am ajuns sa franez la curbe aproape pana la oprire. 3) nu stii exact cum s-a lovit si ce anume s-a rupt pe dinauntru; din ce stiu, pe la 50/ora pe moto orice accident poate fi fatal cu destul de multa usurinta, si asta fara sa fie nevoie sa te lovesti fix in calcaiul lui Ahile.

 

Chiar daca la punctele 1 si 2 ar fi putut sa isi spuna cuvantul experienta la ghidon, e discutabil cat poti merge de preventiv fara sa fii melc. Iar cu chestia nr 3... ghinion :(

 

Este un motiv pentru care nu merg pe la noi deloc! Prefer sa merg la bulgari unde traficul este mai lejer și drumurile mai bune.

1. Aia e face parte din joc 

2. La noi e sport national tăiat curbele

3. Nu cred că mergea nici el usa de biserica. Adică totuși motoreta dauna totala! 

Ceea ce vreau sa zic este că indiferent de experiență trebuie sa fim umili și să mergem că și cum am fi începători. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E interesant cu mereu e de vina asfaltul, curbele, localnicii, cauciucurile, marmotele, vântul alpin, dar niciodată nu greșește cel pățit. 

Dara de carburant și ulei este dinspre masina, cursa pe panta drumului. Deci e de la accident. 

Masina e pe banda, puțin chiar spre dreapta. 

Eu sunt din zona, cunosc atat drumurile, asfaltul, localitățile. Sunt sate cu vaci cai, căruțe, baliga pe drum, animale, bețivi, biciclete, tot ce vrei. Nu i locul în care sa mergi voios. Adaugăm ploaie, caramele, masina praf și moto praf, și avem deja o imagine a cum s a putut întâmpla.

Eu doar emit niște supoziții și atât. Dar clar, asfaltul e de vina.. 

Păcat de tragedie... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

E interesant cu mereu e de vina asfaltul, curbele, localnicii, cauciucurile, marmotele, vântul alpin, dar niciodată nu greșește cel pățit. 

Dara de carburant și ulei este dinspre masina, cursa pe panta drumului. Deci e de la accident. 

Masina e pe banda, puțin chiar spre dreapta. 

Eu sunt din zona, cunosc atat drumurile, asfaltul, localitățile. Sunt sate cu vaci cai, căruțe, baliga pe drum, animale, bețivi, biciclete, tot ce vrei. Nu i locul în care sa mergi voios. Adaugăm ploaie, caramele, masina praf și moto praf, și avem deja o imagine a cum s a putut întâmpla.

Eu doar emit niște supoziții și atât. Dar clar, asfaltul e de vina.. 

Păcat de tragedie... 

 

Nu mai spune d-astea pe aici despre asa o somitate in ale motociclismului ca îți pui tot forumul in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Adrian M. said:

 

Masina e pe banda, puțin chiar spre dreapta. 

 

 

Nu mai stiu daca la Opel la modelul respectiv bagasera sistemul ala care opreste masina fix in locul accidentului... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, lacroyx a spus:

Nu mai spune d-astea pe aici despre asa o somitate in ale motociclismului ca îți pui tot forumul in cap

După cum probabil ți ai dat seama, ca doar ma cunoști, eu cam spun ce gândesc. Sa fiu pedepsit de judecatoria forumista, dacă  greșesc.  În plus, eu doar am sugerat un scenariu posibil, la prima vedere. În nici un caz nu dețin un adevăr absolut, și nici nu vreau sa diminuez proporțiile tragediei. Ca idee, în fata morții toți suntem egali. 😔

Acum 2 minute, XaeL a spus:

Nu mai stiu daca la Opel la modelul respectiv bagasera sistemul ala care opreste masina fix in locul accidentului... 

Eeei, vrei acum sa despicam firul în patru?! Mai exista niște fotografii, când nici nu ajunsese smurdul, politia, etc.  Nu le postez din respect fata de cunoscuți, rude, nu mi pare corect. Masina a rămas în aceeași poziție în toate fotografiile. Cat a mai circulat după impact nu avem de unde știi,asta e altceva. 

Se pare ca exista martori care zic ca moto a ieșit din banda pe contrasens,masina circula pe banda ei. Cum spuneam toate sunt supoziții, plecând de la poze. Pt asta exista departament în cadrul politiei rutiere sa stabilească clar ce a fost acolo. Însă nu poți neglija informațiile inițiale.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
45 minutes ago, lacroyx said:

 și să mergem că și cum am fi începători. 

 

 

Eventual tragi si o palinca inainte de plecare sa mai domolesca reflexele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tardiv acum sa analizăm cum s-a întâmplat. Nici măcar nu eram de acord cu tot ce făcea/spunea în filmulețele lui dar era foarte implicat și foarte profesionist ! De departe un reper atunci când e vorba de conținut moto de la noi. E un gol care nu cred că o să fie umplut prea curând...

 

Editat de popicadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, The Flying Dutchman a spus:

Rip și condoleanțe.

 

✌️Cine a fost Cristi Predoi? Înțeleg că omul a fost un monument. 

Asta este una din marile întrebări

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vad cum se lamenteaza cate unii pe aici

” daca el a patit asa ceva” oare eu ce sanse am ...... mai ca mi vine sa ma las de motociclism

 

ce sanse avem..... fiecare cu norocul lui !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Un om care a facut din pasiunea lui un mod de viata si care merita respectul cuvenit macar pentru pasul acesta inainte.

 

https://pemotoare.ro/

https://www.youtube.com/results?search_query=pemotoare

https://www.youtube.com/channel/UCFb9lLL3jLDrREd4tLqF6Kw

 

Sa tinem cont ca oricare am putea muri asa si ca odata ce a cazut cortina nu ne putem apara sau explica. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 5 minute, ianachim a spus:

cand vad cum se lamenteaza cate unii pe aici

” daca el a patit asa ceva” oare eu ce sanse am ...... mai ca mi vine sa ma las de motociclism

 

ce sanse avem..... fiecare cu norocul lui !!!!

 

Un om la 16 sau 18 ani sau la inceput de drum si cu zero notiuni despre motociclism, cred ca are tot dreptul sa se ingrijoreze si sa isi puna asemenea intrebari. 

Sunt parte din procesul de autoconservare. 

Nu suntem toti Szobi Cseh, cu zece vieti si skill-uri peste puterile umane.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, _Raul_ a spus:

Un om care a facut din pasiunea lui un mod de viata si care merita respectul cuvenit macar pentru acest lucru. 

 

https://pemotoare.ro/

https://www.youtube.com/results?search_query=pemotoare

https://www.youtube.com/channel/UCFb9lLL3jLDrREd4tLqF6Kw

 

Sa tineti cont ca oricare am putea muri asa si ca odata ce a cazut cortina nu ne putem apara sau explica. 

Ce a făcut mai exact? Și-a făcut un business și făcea reclama voalată la BMW. De aici până la a fi o somitate și un monument al motociclismului e cale lungă. Hai sa fim un pic mai realiști si sa lăsăm lingușeala. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu o sa intru intr-o polemica cu tine pe un topic despre moartea lui, desi nu l-am intalnit niciodata si nu eram de multe ori de acord cu ce sau cum spunea.

Eu il respect ca motociclist pasionat care si-a cheltuit banii pe ture moto admirabile si ca om care a decis sa faca din motociclism viata lui. 

Il respect si pentru faptul ca a fost suficient de inteligent incat sa nu interactioneze niciodata cu publicul de pe motociclism.ro, sa isi creeze continutul lui si sa il mediatizeze intr-un mod cat se poate de profesionist. 

In materie de calitatea a videoclipurilor a fost si a ramas cel mai bun de pe piata n ani. 

Il urmaresc de pe vremea turelor cu Tenerele in Caras cu Sanatescu si am apreciat enorm vibe-ul pozitiv pe care il aducea pe piata si chimia f buna (cel putin pe sticla) cu Bogdan. 

 

Faptul ca tu consideri respectul meu pentru omul si motociclistul Cristian Predoi linguseala, este parerea ta si nu am sa continui discutia cu tine in directia asta. 

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, lacroyx a spus:

Ce a făcut mai exact? Și-a făcut un business și făcea reclama voalată la BMW. De aici până la a fi o somitate și un monument al motociclismului e cale lungă. Hai sa fim un pic mai realiști si sa lăsăm lingușeala. 

 

bingo

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, _Raul_ a spus:

Il respect si pentru faptul ca a fost suficient de inteligent incat sa nu interactioneze niciodata cu publicul de pe motociclism.ro

🤣

Bună asta! Aici dacă ești slab de înger, ești mâncat :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, lacroyx a spus:

Bine cocoș, toate cele bune. Eu spre deosebire de tine care ești plin de ura îți urez toate cele bune și multă sănătate.

Nu o fi fost vreo somitate, dar ce rost mai au comentariile de genul acum? Nu are cum să se mai apere... 

 

Toate cele bune și ție, iubitor de semeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, lacroyx a spus:

Nu mai spune d-astea pe aici despre asa o somitate in ale motociclismului ca îți pui tot forumul in cap

 

Acum 57 minute, lacroyx a spus:

Ce a făcut mai exact? Și-a făcut un business și făcea reclama voalată la BMW. De aici până la a fi o somitate și un monument al motociclismului e cale lungă. Hai sa fim un pic mai realiști si sa lăsăm lingușeala. 

 

Mă enervează că încerci să iei la per pulis pe oricine. Dacă ai chef sa știi cine a fost cineva măcar dă-ți interesul și vezi cât a mers cum a mers și nici atunci nu o sa compenseze cu omul care a fost. Pentru ca  nu îl cunoști, nici eu nu îl cunosc dar dacă e sa ma raportez la cum sunt eu și cât am mers versus cât a mers el ma gândesc serios sa  nu mai plec mâine cu motorul. Ti-am mai dat un sfat sa fii rezervat în ceea ce privește dialogul, iar acum îmi dau seama ca  nu ți l-am dat degeaba.

RIP! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, lacroyx a spus:

Ce a făcut mai exact? Și-a făcut un business și făcea reclama voalată la BMW. De aici până la a fi o somitate și un monument al motociclismului e cale lungă. Hai sa fim un pic mai realiști si sa lăsăm lingușeala. 

 

N-o fi fost el o somitate, da' dumneata ce ai facut pentru motociclism, ca sa fie cat de cat apropiat fata de ce a facut el?

Ai tinut cumva cursuri, ai avut activitatea jurnalistica in domeniul asta, poate chiar mai mare ca a lui?

Ceva, orice, care sa te defineasca pe tine ca cineva care incearca, macar, sa ajunga la nivelul lui de activitate in domeniu? 

 

Sa fim realisti, sigur, suntem toti, dar sa stam in canapea si sa comentam despre activitatea unuia cand noi nu facem altceva decat sa scriem pe forumul asta, e cale lunga.

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incetati cu cearta sau va ajut eu?

Omul nu a fost cel mai mare motociclist, nici pe departe, dar a contribuit cu ceva, la fel ca si altii dinaintea lui care s-au dus prea devreme. La urma urmei, s-a dus inca un motociclist si asta e trist.

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...