Sari la conținut

Sambata, 24.07 o Cheia-Sighisoara-Siriu


The Mentalist
 Share

Postări Recomandate

Acum 24 minute, The Mentalist a spus:

Adunare ora 8, plecare 8,15 de la Petrom Miorita pe traseu Ploiesti-Plopeni-Varbilau-Valeni-Cheia-Sighisoara-Brasov-Siriu-Valeni-Buc.

Ritm sustinut, exclus incepatori.

Ai idee cumva daca Siriu, Cheia sunt bune drumurle? Ultima oara prin mai parca pe Siriu era jale se mergea pe o banda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu pe Siriu in weekend-ul 10-11 (coboram dinspre Vama Buzaului ). Drumul e relativ ok dar erau 3 semafoare pe traseu (unul unde este belvederea aceea asupra lacului, al 2 lea cateva sute de metri mai jos cumva in vale si al 3 lea in tunel).

 

Putina atentie pe acolo sa nu va surprinda cozile de la semafor.

 

De cheia nu stiu nimic.

 

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Siriu se lucrează, sunt vreo 3 porțiuni semaforizate, cu mașina e mult de așteptat, cu motorul e alta treaba. In judetul Buzău sunt și multe denivelări, in Covasna e foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adunare ora 8, plecare 8,15 de la Petrom Miorita pe traseu Ploiesti-Plopeni-Varbilau-Valeni-Cheia-Sighisoara-Brasov-Siriu-Valeni-Buc.

Ritm sustinut, exclus incepatori.

 

Primiti si  bavareze  ??? 🛴 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, lacroyx said:

Ai idee cumva daca Siriu, Cheia sunt bune drumurle? Ultima oara prin mai parca pe Siriu era jale se mergea pe o banda

Am mers luni pe acolo. Pe Siriu inca sa mai lucra, dar macar nu era aglomerat, dupa primul semafor am avut soseaua doar pt mine. Intre Brasov si Cheia asfaltul e nou, cum a mai zis cineva (nu si pe serpentine, dar nici gropi sau denivelari mari n-am vazut), dar pregatiti-va psihic pt drumul inapoi. De la Maneciu la Ploiesti a fost coloana continua, pe ambele sensuri, intr-o zi de luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Cislau de la gazaria de pe stinga puteti sa o luati spre Buda Craciunesti-Lapos, drumul in prima parte prin padure este in lucru, se pregateste pentru asfaltare cam pe 5 km, apoi asfalt nou ca pe circuit, traseul se poate face cu orice moto, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia a fost ok-ish, cu portiuni noi asfaltate , cu foarte multe valuri de iti tremura suspensia pe viraj, in fine- pana la urma practicabil.

Brasov- padurea Bogatii foarte bun. Nu am mai ajuns la Sighisoara, ne-am intors cand s-au terminat curbele de pe padurea Bogatii.

Pe Siriu e acelasi asfalt de multi ani, acele 3 semafoare, portiunile unde erau cele mai mari capcane parca s-au mai rezolvat.

Dar m-a surprins si pe mine un semafor, nu am terminat franarea, am ajuns sa termin franarea abia dupa langa a doua masina din coloana, deci mai cu grija ...

 

20210724_124011.jpg

20210724_124026.jpg

IMG-20210724-WA0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, littlekriminal a spus:

Aia din dreapta e motocicleta aia de merge un bătrânel pe Cheia sa ia pâine cu ea...?

Da, n-a vazut turometru in rosu, n-a vazut mai mult de 130 la ora, ingrijita maniacal, pentru pretentiosi.

Un batranel a mai facut asa cate 500km pe zi dupa paine, ocazional 😁

20210724_151238.jpg

Editat de The Mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mariusik85 a spus:

Superba terasa din prima poza si cascada din a 2-a. Te rog, poti sa pui o locatie google maps sa stiu si eu pe unde e/sunt ?

https://goo.gl/maps/ypmzVxso95Z7P41f9

 

E o pastravarie, ii zice Doripesco, mie imi place cum se mananca acolo, gulas de peste si pastrav in toate felurile. Cam scump ca e la suta de grame, dar merge.

Editat de The Mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.07.2021 la 8:28, The Mentalist a spus:

Da, n-a vazut turometru in rosu, n-a vazut mai mult de 130 la ora, ingrijita maniacal, pentru pretentiosi.

Un batranel a mai facut asa cate 500km pe zi dupa paine, ocazional 😁

20210724_151238.jpg

daca stiam ca stai la 130 veneam si eu cu scuterul mare ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...