Sari la conținut

Refacere instalatie electrica yamaha tenere xt 600z


Gaga
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Depinde:

- de unde esti.

- daca vrei sa refaci de la zero instalatia standard

- daca vrei sa faci o instalatie particularizata pt nevoile tale.

 

In functie de asta o sa fie mai usor sa te ajutam. 

 

Off-topic:

- Pe FB exista pagina Yamaha XT TT parts sau ceva de genul. Un italian de langa Napoli ce vinde piese de Tenere si XT.

- Instalatii electrice noi, cred ca face un tip in Anglia ce reface Tenereuri la nivel de arta - David Lambeth, dar nimic nu este ieftin la el.

- Cred ca si pe kedo.de existau instalatii electrice noi pentru Teereuri

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, doar o parere personala: cumpara instalatie noua.

 

Am refacut la un ktm exc (pe carburatie) toata instalatia electrica, mult mai simplu decat la tenere 660... si cand am tras linia si am calculat costurile, ieseam mai ieftin cu una noua OEM.

Conectori nu is ieftine si gasesti greu, cablurile pe diverse combinatii de culori gasesti si mai greu.

Ii destul de multa munca si ai tendinta sa o supradimensionezi, daca nu faci asta zilnic, iar cand ajunge pe moto, constati ca nu i-ti incapa cablurile :)

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Refacere instalatie electrica yamaha tenere xt 600z
Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, Gaga a spus:

Unde gasesc OEM

 

La Yamaha Bucuresti, probabil.

Din cate stiu sunt 2 reprezentante acolo - Dual Motors si Moto Dynamics.

 

Codul produsului este 3AJ-82590-00-00 

La o prima privire pe internet, nu prea se mai gaseste la vanzare. 

 

Numai daca ai un 3AJ impecabil si cu patina timpului pe el, mergi mai departe cu cheltuieli de sute de euro. Nu ar fi exclus sa nu fie cablajul, ci alte componente. In situatia asta sari de 5-600 fara dubii. 

Daca ai un 3AJ de om normal, cauta un electrician in Bucuresti si da-i respectivului un sfert din sumele de mai sus ca sa iti gaseasca problema inainte sa faci cheltuieli pripite (dpmdv). 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 7/27/2021 at 8:10 AM, Gaga said:

Există service sau persoană fizică care reface instalatii electrice de la zero?

exista,daca pretul nu e o problema (si nici termenul..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pai poate postezi ceva util si pentru el si pentru noi 😆, ca altfel, na, schimbam embleme la avatar.

Parca am fi pe un topic despre spiritism in vremea inchizitiei, de la prima postare incoace.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh... ce vremuri... din două să iasă una. Chiar am vrut să fac una de la zero, fără mufe, căci alea sunt marea problemă la Yamaha, și nu numai... Dar am eliminat câteva contacte, cu lipituri și n-a mai fost nevoie. E nașpa să faci cablări unicat, durează mult până le pui cap la cap, un șablon cu punctele de ramificație, etc.. Am împletit 4 ani fire la o firmă de făurit jocuri electronice (păcănele). Măcar să faci de la 10 în sus, atunci se justifică :) 

 

image.thumb.png.4ee4933a78419b52cfef95acd01e8589.png image.thumb.png.1cc8ee87449bf482bc86585fb8f971c4.png image.thumb.png.65327d06643add64f4ed45b8782193c7.png image.thumb.png.00e504ef08dbb36ef3c0c9f6ae59d7d9.png image.thumb.png.c15b249dd9cbe43ce570b1d70e8d5853.png 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mufe se gasesc la Kedo. 

Oricum as da-o, mi se pare un proiect fara limite pentru nervi, timp si bani, dar nu sunt ai mei, asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i așa negru dracul precum pare, trebuie copiată instalația existentă. Pusă în prealabil pe o bucată de placaj, bătute cuie la "intersecții", desenat traseul, zonele cu mufe, etc. Apoi răsfirată instalația existentă și început de tras firele. În 2-3 zile de muncă ar trebuie să fie gata :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la babaciunile pe care le restaurez fac instalatia de la zero, e drept ca nu e foarte complexa instalatia fata de japoneze dar problema principala pe care o vad sunt mufele si conectorii pentru ca la noi nu prea se gasesc. Un electrician ar putea face lucrarea in cateva ore daca ar avea tot ce-i trebuie (fire, mufe si conectori). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Un electrician din ziua de azi schimba doua becuri și un releu, în același timp în care un mecanic schimba uleiul și doua anvelope. Și gata ziua de munca, au făcut banii. 

 

Mecanici și electricieni pricepuți ii mai găsești în zona de competiții. Iar ei o sa se bage la un 3AJ în ian sau începutul lui feb. Asta dacă ai bani sa le plătești know how-ul. 

 

Acum 2 ore, farfuridi a spus:

La ce te referi? Ca nu prea mai au orice piese disponibile si ca sunt scumpi(la preturi)?

Am cautat niște piese originale pentru Crosstourer, direct pe google. 

Cmsnl și Europa în general (nu mai zic de britanici) au preturi duble fata de SUA chiar și după ce adaug transport și taxe la unele piese. 

 

Tenerele 3AJ nu s-a comercializat deloc în SUA, altfel as fi știut din start ce sa ii recomd @op.

 

Acum 2 ore, mobiletron a spus:

Eu la babaciunile pe care le restaurez fac instalatia de la zero... 

 Dacă as fi @op te-aș buzari cel puțin cu un mesaj. 

@Gaga

Compara codurile instalațiilor de pe 3 AJ și XT-ul de 600 din aceeași ani (2kf / 2 nf). 

Nu ma pricep dar sunt șanse mari sa aibă instalații electrice. 

XT-uri de 600 88-90 garantat găsești mai multe la dezmembrat. 

 

Microfise/exploded views si manuale ce conțin codurile pieselor sunt șanse mari sa le găsești pe manualedereparatie.info, daca devine prea complicat cu site-urile de piese. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...