Sari la conținut

Inchiriere echipament moto in Iasi.


Traian09
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua. Stiti daca exista in Iasi o firma care inchiriaza echipamente moto. M-ar interesa sa inchiriez o casca, genunchiere si cotiere pentru aproximativ o saptamana cat fac orelele de condus la scoala de soferi pentru categoria A.

Va multumesc pentru raspuns. O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc sa imi cumpar deoarece nu vreau sa investesc bani momentan in echipamen, mai ales ca doresc sa imi cumpar motor anul viitor.  Sincer nu am stiut ca am nevoie, pana azi si maine ar trebui sa incep cursurile de condus. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Traian09 a spus:

  Sincer nu am stiut ca am nevoie, pana azi si maine ar trebui sa incep cursurile de condus. Mersi.

Dacă ar fi după mine, aș anula obligativitatea purtării căștii pe moto. Fiecare să aibă dreptul să crape așa cum îi place. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Traian09 a spus:

Nu doresc sa imi cumpar deoarece nu vreau sa investesc bani momentan in echipamen, mai ales ca doresc sa imi cumpar motor anul viitor.  Sincer nu am stiut ca am nevoie, pana azi si maine ar trebui sa incep cursurile de condus. Mersi.

Echipamentul ti-l cumperi INAINTE de mobra! Cel putin casca si manusile.

Si daca nu vrei sa investesti bani in casca, mai bine nu te mai apuca de motociclism.

De fapt sa cheltuiesti este cuvantul corect.

Acum 41 minute, megamotoreta a spus:

Cunosc mai multe persoane care au A pe permis dar nu au motor si nu ii intereseaza. Asa ca de ce si-ar cumpara si echipament?

Pentru ca in scoala se fac inclusiv ore pe strada si nu cred ca vrea sa o dea pe jos la 30 la ora si sa-si lase dintii sau creierii pe o bordura pentru ca i-a sarit casca din cap fiind doua numere mai mare.

Plus ca el zice clar ca vrea sa isi ia mobra anul viitor.

Si pentru ca nu se pune pe cap casca altcuiva decat in cazuri de extrema forta majora; e ca si cum ai imprumuta niste chiloti . 

Acum 41 minute, Lucian_M a spus:

Dacă ar fi după mine, aș anula obligativitatea purtării căștii pe moto. Fiecare să aibă dreptul să crape așa cum îi place. ✌️

De acord, doar ca inca e obligatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai, scoala moto nu iti ofera echipament? Ar trebui sa mergi la alta scoala. 

Si dureaza doar o saptamana scoala? 

Sigur pentru scoala ai nevoie? :D 

 

Recomand si eu sa iti cumperi echipamentul inainte de a-ti cumpara mobra, dar daca planuiesti sa cumperi la anul, nu cred ca e necesar sa te grabesti. O sa ai astfel timp sa gasesti ce echipament iti place cu bugetul pe care il ai la dispozitie. 

Editat de ionutpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea mi-e clar cum ai putut sa te gandesti ca ai voie sa te urci pe motor fara sa ai casca in cap, indiferent ca ai permis sau nu, mai ales ca incepator. Iti imaginai ca faci scoala fara casca, apoi, prima ta iesire in trafic real, o faci cu casca in cap? Iti dai seama ce diferenta de feeling ar fi, nu? Abia te obisnuiesti si tu ca un noob ce esti cu motocicleta si apoi iesi in trafic cu borcanul pe cap, printre masini.

Legat de eliminarea obligativitatii purtarii castii, este acelasi lucru ca si cu centura de siguranta in masina.

 

Casca e ceva intim. N-as vrea sa respir unde a ragait altu si nici sa port o casca folosita de un incepator care transpira ca porcu' de emotii la turele din poligon, mai ales acum pe canicula asta.

Cel mai bine iti iei de acum MACAR strictul necesar pentru a conduce moto in siguranta si nu mai cauta sa imprumuti pentru ca e gross si nici nu te protejeaza cum trebuie daca echipamentul gasit nu este pe masura ta.

 

Eu mi-am luat aproape tot echipamentul, fara pantaloni, inainte de a incepe scoala si nici macar acum, dupa un an jumate, nu am motor :(

Editat de Wav3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin 98, cand am facu eu scoala, am facut fara casca. Nu se facea decat poligon si nu-si batea capu' nimeni. La examen mi-a dat instructoru o casca open, d-aia de Mobra, de prin 80 si ceva. In timpul scolii mi-am cumparat casca si manusi, dar nu le-am purtat pana nu am iesit prima oara cu mobra pe strada, la cateva luni dupa ce am luat permisul. N-am avut nicio problema de acomodare.

DAR pe vremea aia nu prea erau echipamente, nu prea era instruire despre echipamnte, instructorii inca vindeau sh-uri aduse de pe afara, preturile erau inca foarte mari la astea noi. Plus ca noi eram inconstienti si nu prea avea cine sa ne dea doua dupa ceafa, aia batrani erau obisnuiti cu caciula in cap si geaca de fas. Acum voi, astia tineri, nu aveti scuzele astea, echipamente sunt pe toate drumurile si pentru toate buzunarele, campanii de constientizare peste tot, batranii de acum va sfatuiesc mult mai bine pentru conditiile de acum decat o faceau ai nostri.

Puneti mana si luati-va macar casti cat mai bune, capatana se sparge repede si se repara greu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce "echipament" ne dădea școala... Mi-am băgat picioarele în ceaunul lor vopsit cu lavabil, fără vizieră și fără căptușeală. Pe atunci îmi luasem cască, ghete, geacă și protecții genunchi. Nu erau cine știe ce, dar era ceva. Cagulă din prima, nu-mi place să murdăresc aiurea interiorul căștii.

Să mergi fără echipament e fix ce trebuie, mă bucur când văd vreunul rașchetat tot datorită lipsei lui. Și mi se rupe dacă săriți la mine.

Cât de inconștient să fii că să nu-ți iei echipament? No, a se citi primul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că răspuns la topic, probabil că nu vei găsi de închiriat echipament. Daca ești foarte strâmtorat cu banii, poți să te incadrezi și în aprox 1000 de lei cu geaca (textila sh, este lavabila o speli și igienizezi bine), mănuși și ghete (de la 70° producător spaniol, raport preț calitate foarte bun) și o casca de la MT Helmets (spanioli foarte bun raport preț calitate) care e fo 450 - 500 depinde de model. Iar in timp după ce îți iei motorul poți să upgradezi ușor ușor echipemtul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, VyXxer a spus:

E obligatoriu casca sa fie omologata? Legal, zic. Scrie pe undeva?

Din moment ce sunt casti de 150-200 de lei la vanzare nu e obligatoriu sa porti casca omologata. Acum fiecare dupa cum considera ca valoreaza propriul bostan.

Eu recunosc ca daca nu ar fi fost obligatoriu prin legislatie nu as fi purtat casca, maxim ochelari sa nu imi intre mustele in ochi.

Dar asa cum e reglementat pun casca si aia e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Starcream said:

Din ce imi amintesc, aia de la scoala care veneau cu echipament full ca sa se invarta in cerc cu 10 kmh la 35 grade celsius in poligon erau cei mai prostanaci si papagali.

 

Din cate am observat aproape toti din poligon aveau echipament complet, majoritatea de la scoala dar si personal. Unele scoli nu permit accesul in poligon fara echipament complet.

Nu am cazut in poligon dar am vazut cateva cazaturi pe acolo si cred ca a prins bine acel echipament. Normal, nu o mierlea nimeni dar cred ca au scapat de niste rani mai uratele unii datorita acelui echipament. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, lacroyx a spus:

Că răspuns la topic, probabil că nu vei găsi de închiriat echipament. Daca ești foarte strâmtorat cu banii, poți să te incadrezi și în aprox 1000 de lei cu geaca (textila sh, este lavabila o speli și igienizezi bine), mănuși și ghete (de la 70° producător spaniol, raport preț calitate foarte bun) și o casca de la MT Helmets (spanioli foarte bun raport preț calitate) care e fo 450 - 500 depinde de model. Iar in timp după ce îți iei motorul poți să upgradezi ușor ușor echipemtul

Multumesc pentru raspuns!! Pana la urma m am hotarat sa imi cumpar echipament nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, ionutpm said:

Din cate am observat aproape toti din poligon aveau echipament complet

Poate mai incoace, de cand avem pretentii că... orice.

Eu am facut scoala cu un Louis Highway XL, care nu e masura mea, iar instructorul a venit in prima ora sa-mi arate cum pun popicele si sa-mi zica sa iau cheile si casca de la Peco, apoi a mai venit in ultima ora, sa vada daca scot timpul. Eu mi-am luat inainte de exam ghete, ca la schimbator imi era sa nu ma incurc, sa ma obisnuiesc cu ce o sa port si la exam, ca stiam ca tre sa te duci echipat. Iar cand a venit si militia aveam manusi de piele, geaca de fash si o casca imprumutata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Traian09 a spus:

Multumesc pentru raspuns!! Pana la urma m am hotarat sa imi cumpar echipament nou.

daca mai ai nevoie da un semn. Iti pot imprumuta eu ceva echipament pentru scoala. Nu este nevoie sa la platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...