Sari la conținut

Incepatorul si virajele


Cristi_set
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75
52 minutes ago, lacroyx said:

 

Iar sistemul se cheama linked brakes, si cat o fi el de bun e bine sa nu te bazezi pe el si sa fie rutina sa folosesti tu ambele frane.

 

 

Pe bune , ai avut asa ceva si mai era nevoie sa te atingi de frana spate ? 

Am avut pe 1100 XX ... un deliciu . Cele mai senzationale frane avute de mine ... cativa din gp si sbk sunt mai buni decat sistemul , restul nu ...decat daca exista o pasiune pt trailbraking. Adica functioneaza bine si pe un pic de trailbraking de oameni normali, dar aia care practica extrem il schimba pe sistem normal.

 

 

@Silver Arrow

 

Salut ! Sanatate ! 

 

Moto-canish ala de pe you tube, este zeul . Noi suntem doar niste infideli. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Acum 3 minute, goe 75 a spus:

 

Pe bune , ai avut asa ceva si mai era nevoie sa te atingi de frana spate ? 

Am avut pe 1100 XX ... un deliciu . Cele mai senzationale frane avute de mine ... cativa din gp si sbk sunt mai buni decat sistemul , restul nu ...decat daca exista o pasiune pt trailbraking. Adica functioneaza bine si pe un pic de trailbraking de oameni normali, dar aia care practica extrem il schimba pe sistem normal.

Da am avut si am si pe motoreta actuala. La frane in mers folosesc preponderent sistemul asta, la manevre la viteza mica frana spate, iar la oprire la semafor ambele frane ca sa nu imi vin in nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Foarte bizar . Franam de la peste 200 cu tupeu maxim , doar cu fata si nu aveam senzatie de dive mai deloc tocmai pentru ca trimitea automat cam 1/6 din presiune la spate si echilibra toata afacerea.

@Rares2005

 

Copilu plin de logica , cam la ce viteza faci tu manevrele alea de incalzit anvelope ? Un 40-50/h?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, goe 75 a spus:

Foarte bizar . Franam de la peste 200 cu tupeu maxim , doar cu fata si nu aveam senzatie de dive mai deloc tocmai pentru ca trimitea automat cam 1/6 din presiune la spate si echilibra toata afacerea.

@Rares2005

 

Copilu plin de logica , cam la ce viteza faci tu manevrele alea de incalzit anvelope ? Un 40-50/h?

Am zis ca nu mai continui discuția 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu încălzește, mă, nimeni pe nimeni. 

Mai dai jos praful, noroiul sau ce-o mai fi pe roți. 

Dacă s-ar încălzi de la atât lucru, la 200-300km/h ar avea pneurile +200C.

La viteza normală de stradă cu pneuri de la emag, nu e nicio diferență. 

Aia la gp aruncă pneurile după cursă, noi le ținem 2-3 ani. 

Chiar comparăm...? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

 

Deci zeul Moto-canish zice ca pe un circuit se incazesc gumele in doua ture .

Asta inseamna cam 3-4 minute  de mers cu o medie de cca 100-120/h , presatrata cu niste franari relativ de puternice si accelerari asemeni.

Cate minute trebuie sa dai din fund stanga /drepta  pe motoreta ta la 50/h , fara floricele de gen franare acelerare/franare si sa aiba macar un pic de efect real ? 

 

Nu conteaza ca nu mai continui discutia . Daca ai logica pe cat pretinzi , numai pe faza de mai sus deja te-ai prins si tu ca Moto-canish e disperat sa puna "content" si mai da si  lufturi...

Ah ce erezie...

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, goe 75 a spus:

Foarte bizar . Franam de la peste 200 cu tupeu maxim , doar cu fata si nu aveam senzatie de dive mai deloc tocmai pentru ca trimitea automat cam 1/6 din presiune la spate si echilibra toata afacerea.

@Rares2005

 

Copilu plin de logica , cam la ce viteza faci tu manevrele alea de incalzit anvelope ? Un 40-50/h?

Posibil ca la viteze mari sa fie așa , dar la cum merg eu că un pensionar nu știu 🤣

La BMW dacă pun doar frana fata simt cum vibreaza pedala de frana spate, dar asta pe la viteze de la 50 in sus până într-o sută. Peste folosesc ambele din obișnuință. Oricum ar fi fost e un sistem bun care ajuta și nu e pus degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, goe 75 a spus:

 

 

Deci zeul Moto-canish zice ca pe un circuit se incazesc gumele in doua ture .

Asta inseamna cam 3-4 minute  de mers cu o medie de cca 100-120/h , presatrata cu niste franari relativ de puternice si accelerari asemeni.

Cate minute trebuie sa dai din fund stanga /drepta  pe motoreta ta la 50/h , fara floricele de gen franare acelerare/franare si sa aiba macar un pic de efect real ? 

 

Nu conteaza ca nu mai continui discutia . Daca ai logica pe cat pretinzi , numai pe faza de mai sus deja te-ai prins si tu ca Moto-canish e disperat sa puna "content" si mai da si  lufturi...

Ah ce erezie...

Bine frate, ai dreptate, ai câștigat, sunt eu prost 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt dezamagit . 😂

 

 

Ai renuntat prea repede.

 

La modul cel mai serios iti zic , nu incerc sa te convertesc la nimic . E doar pentru fun .

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai Moto-pechinez nu te invata si multitasking? 

Mai devreme cu o mana iti scriam si cu aialalta lipeam clatite de tavan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, goe 75 a spus:

Pai Moto-pechinez nu te invata si multitasking? 

Mai devreme cu o mana iti scriam si cu aialalta lipeam clatite de tavan.

Am uitat sa rad 

Mai bine te ocupi de clătite sa fie treaba treabă 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai că eu acum am văzut de când are baiatu' brevet și ce aparat pilotează. 

Hai că m-ați făcut să râd, cât sunt de bătrân. 

Îmi amintesc când eram mic și prost și aveam un izh 56 "chopper" și mă credeam Lorenzo Lamas. 

Îmi zice un bătrân cand reparam atelajul că scânteia tre să fie inainte de pms. 

Ce m-am mai mascarit cu saracu' om... 

Eram la fel de vehement ca ăsta micu și insistam că o ia motorul invers dacă da scanteia mai devreme. 

Nea Stelică, Iartă-mă, bre, pe unde oi fi... 

Hahahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, cinezicealae a spus:

Stai că eu acum am văzut de când are baiatu' brevet și ce aparat pilotează. 

Hai că m-ați făcut să râd, cât sunt de bătrân. 

Îmi amintesc când eram mic și prost și aveam un izh 56 "chopper" și mă credeam Lorenzo Lamas. 

Îmi zice un bătrân cand reparam atelajul că scânteia tre să fie inainte de pms. 

Ce m-am mai mascarit cu saracu' om... 

Eram la fel de vehement ca ăsta micu și insistam că o ia motorul invers dacă da scanteia mai devreme. 

Nea Stelică, Iartă-mă, bre, pe unde oi fi... 

Hahahahaha

Desi nu sunt batran, eu am inceput pe un scuter "retro" de 50 si ma credeam Lorenzo Lamas 🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
6 minutes ago, Rares2005 said:

Sunt bune si reci dar sunt mai bune calde, ca știm noi ce

 

Gata , m-ai convins . Am pus deja incalzitoarele . Peste 20 de min o sa aiba temperatura optima sa pot merge sa-mi iau niste lapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, goe 75 a spus:

 

Gata , m-ai convins . Am pus deja incalzitoarele . Peste 20 de min o sa aiba temperatura optima sa pot merge sa-mi iau niste lapte.

rece?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, goe 75 a spus:

 

Gata , m-ai convins . Am pus deja incalzitoarele . Peste 20 de min o sa aiba temperatura optima sa pot merge sa-mi iau niste lapte

Pai si te mai întorci acasă după ce pleci după lapte sau te ai saturat sa faci clatite? 

Chiar acum, Rares2005 a spus:

Pai si te mai întorci acasă după ce pleci după lapte sau te ai saturat sa faci clatite? 

Glumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt începător, am permisul (A1) de doua săptămâni, am cumpărat motocicleta (Un Keeway K-Light 125) cu o săptămâna înainte sa îmi vină permisul, fapt pentru care a stat sub husa neclintită.

Este normal faptul ca după această săptămână, am constatat faptul că lanțul este ruginit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Speedy.K said:

Frana fata pe viraj iti ridica mobra, frana spate ti-o inclina mai mult.

 

Notat, mersi! :D 

 

2 hours ago, Rares2005 said:

Eu rămân la "mișcarea mea"

 

Bun asa, nu faci absolut nimic rau, parerea mea (mai incepator ca tine).

 

2 hours ago, lacroyx said:

cornering ABS si inertial IMU, ESP, ASR

 

Pacat ca mobrele de incepatori nu au asa ceva, cred ca ar ajuta mult. 

 

1 hour ago, goe 75 said:

Pai Moto-pechinez nu te invata si multitasking? 

 

Nu prea avem de unde altundeva sa invatam, cei de pe forum ne mai prezinta unele lucruri dar intr-o maniera care uneori nu pare prea prietenoasa. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Andrei.c a spus:

Salut! Sunt începător, am permisul (A1) de doua săptămâni, am cumpărat motocicleta (Un Keeway K-Light 125) cu o săptămâna înainte sa îmi vină permisul, fapt pentru care a stat sub husa neclintită.

Este normal faptul ca după această săptămână, am constatat faptul că lanțul este ruginit?

Salut. Nu posta aici, creează un topic nou

Acum 5 minute, ionutpm a spus:

 

Notat, mersi! :D 

 

 

Bun asa, nu faci absolut nimic rau, parerea mea (mai incepator ca tine).

 

 

Pacat ca mobrele de incepatori nu au asa ceva, cred ca ar ajuta mult. 

 

 

Nu prea avem de unde altundeva sa invatam, cei de pe forum ne mai prezinta unele lucruri dar intr-o maniera care uneori nu pare prea prietenoasa. :D 

Eu zic sa nu faci greșeala pe care am făcut o eu, nu mai adresa întrebări pe forumul asta ca nu iese bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e că uneori căutați doar confirmare pentru ideile prefabricate cu care veniți. 

Tot ce nu e cum ați văzut voi pe yt la piloții neîncoronați ai internetului, e caterinca, reavointa... 

Mai și insistați, ca și cum s-ar lua unul cu 30 de ani de motociclit după voi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, cinezicealae a spus:

Problema e că uneori căutați doar confirmare pentru ideile prefabricate cu care veniți. 

Tot ce nu e cum ați văzut voi pe yt la piloții neîncoronați ai internetului, e caterinca, reavointa... 

Mai și insistați, ca și cum s-ar lua unul cu 30 de ani de motociclit după voi. 

Insistam pt ca venim cu argumente, de aia, nu pentru ca nu avem ce face cu viata 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...