Sari la conținut

Incepatorul si virajele


Cristi_set
 Share

Postări Recomandate

Acum 21 minute, Andrei.c a spus:

Salut! Sunt începător, am permisul (A1) de doua săptămâni, am cumpărat motocicleta (Un Keeway K-Light 125) cu o săptămâna înainte sa îmi vină permisul, fapt pentru care a stat sub husa neclintită.

Este normal faptul ca după această săptămână, am constatat faptul că lanțul este ruginit?

Ca idee, valabilă de la moto coasă si până la elicopter. înainte să-ți cumperi agregatu', faci socoteala dacă îți permiți să-l întreții. Fie el nou sau sh. 

In cazul sh, INDIFERENT de ce-ți zice vânzătorul, tu iei în calcul și consumabilele peste prețul plătit. 

Nu contează că ți-a zis ăla ca a schimbat, ca e mobra ca nouă.. Ca orice. 

Nu uita că ăla vrea s-o vândă. 

După ce îți iei acaretu', ii schimbi toate alea si nu stai in drum (cu lanțul rupt, în cazul tău). 

Poate să fie ruginit și să mai meargă 50k sau să se rupă la prima curbă și sa te ia de picioare. 

E loterie, joaca tu cum vrei... 

Nu, nu e normal ca NIMIC să fie ruginit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Acum 2 minute, cinezicealae a spus:

Ca idee, valabilă de la moto coasă si până la elicopter. înainte să-ți cumperi agregatu', faci socoteala dacă îți permiți să-l întreții. Fie el nou sau sh. 

In cazul sh, INDIFERENT de ce-ți zice vânzătorul, tu iei în calcul și consumabilele peste prețul plătit. 

Nu contează că ți-a zis ăla ca a schimbat, ca e mobra ca nouă.. Ca orice. 

Nu uita că ăla vrea s-o vândă. 

După ce îți iei acaretu', ii schimbi toate alea si nu stai in drum (cu lanțul rupt, în cazul tău). 

Poate să fie ruginit și să mai meargă 50k sau să se rupă la prima curbă și sa te ia de picioare. 

E loterie, joaca tu cum vrei... 

Nu, nu e normal ca NIMIC să fie ruginit. 

Am dus motocicleta la un mecanic care a verificat-o, si a constatat ca nu are probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Andrei.c a spus:

Am dus motocicleta la un mecanic care a verificat-o, si a constatat ca nu are probleme

Dacă n-are probleme, bagă gaz și fă km in gol să vă împrieteniți, lasă forumul că circulația e pe stradă. 

Tu cu mobra, zic... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca unul ca MotoJitsu are cateva sute de videoclipuri in care prezinta multe lucruri. Astfel, ne putem da seama daca are experienta sau nu, spre deoasebire de un utilizator de forum despre care nu stim nimic (varsta, ani de experienta etc.). Nu zice nimeni ca e cel mai bun sau ca tot ce zice el e corect, dar inspira incredere, mai ales ca ofera sfaturi de vreo 4 ani.

 

Pentru cei ca mine si ca Rares, membri noi pe forum, niciun membru nu prezinta INCA incredere. Incet-incet intelegem si noi cam care dintre persoanele active pe forum au experienta si de la cine avem ce invata. Intre timp, ne bazam pe sursa noastra mileniala: Youtube. :D 

 

Am observat ca sunt persoane care au la active poate sute de mii de km pe x continente, ceea ce e foarte bine si cu siguranta pot oferi niste sfaturi extraordinare. Ce as sugera ar fi ca acestea sa vina intr-o maniera mai placuta, poate nu toti tin la caterinca si e pacat. Puneti-va in pielea noastra: luati permis, mobra, intrati pe forum sa primiti sfaturi si sunteti luati la misto... 

 

PS: Mie imi puteti zice orice si in orice fel, sunt obisnuit cu forumurile si cu caterinca, incerc sa extrag ce e util. La urma urmei eu sunt pe forum sa invat sa motociclism sa agat gagici! (glumesc, poate :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, goe 75 a spus:

@Rares2005

 

Mah , nu pleca . Inca nu am terminat repertoriul de javre care suna bine cu Moto in fata .

nu înțeleg ce vrei sa zici, nu am limbajul asa dezvoltat inca:)) 

Acum 1 minut, cinezicealae a spus:

Iartă-mă pă mine!

goe, hai afară ca ne bat ăștia!!! 

 

Nu bate nimeni pe nimeni stați liniștiți :)

Acum 2 minute, ionutpm a spus:

Ideea e ca unul ca MotoJitsu are cateva sute de videoclipuri in care prezinta multe lucruri. Astfel, ne putem da seama daca are experienta sau nu, spre deoasebire de un utilizator de forum despre care nu stim nimic (varsta, ani de experienta etc.). Nu zice nimeni ca e cel mai bun sau ca tot ce zice el e corect, dar inspira incredere, mai ales ca ofera sfaturi de vreo 4 ani.

 

Pentru cei ca mine si ca Rares, membri noi pe forum, niciun membru nu prezinta INCA incredere. Incet-incet intelegem si noi cam care dintre persoanele active pe forum au experienta si de la cine avem ce invata. Intre timp, ne bazam pe sursa noastra mileniala: Youtube. :D 

 

Am observat ca sunt persoane care au la active poate sute de mii de km pe x continente, ceea ce e foarte bine si cu siguranta pot oferi niste sfaturi extraordinare. Ce as sugera ar fi ca acestea sa vina intr-o maniera mai placuta, poate nu toti tin la caterinca si e pacat. Puneti-va in pielea noastra: luati permis, mobra, intrati pe forum sa primiti sfaturi si sunteti luati la misto... 

 

PS: Mie imi puteti zice orice si in orice fel, sunt obisnuit cu forumurile si cu caterinca, incerc sa extrag ce e util. La urma urmei eu sunt pe forum sa invat sa motociclism sa agat gagici! (glumesc, poate :D )

Eu nu prea sunt obișnuit cu caterinca, mai ales aia proasta, dar ma rog, daca vreau sa stau pe aici ar trebui sa ma învăț 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ionutpm a spus:

Ideea e ca unul ca MotoJitsu are cateva sute de videoclipuri in care prezinta multe lucruri. Astfel, ne putem da seama daca are experienta sau nu, spre deoasebire de un utilizator de forum despre care nu stim nimic (varsta, ani de experienta etc.). Nu zice nimeni ca e cel mai bun sau ca tot ce zice el e corect, dar inspira incredere, mai ales ca ofera sfaturi de vreo 4 ani.

 

Pentru cei ca mine si ca Rares, membri noi pe forum, niciun membru nu prezinta INCA incredere. Incet-incet intelegem si noi cam care dintre persoanele active pe forum au experienta si de la cine avem ce invata. Intre timp, ne bazam pe sursa noastra mileniala: Youtube. :D 

 

Am observat ca sunt persoane care au la active poate sute de mii de km pe x continente, ceea ce e foarte bine si cu siguranta pot oferi niste sfaturi extraordinare. Ce as sugera ar fi ca acestea sa vina intr-o maniera mai placuta, poate nu toti tin la caterinca si e pacat. Puneti-va in pielea noastra: luati permis, mobra, intrati pe forum sa primiti sfaturi si sunteti luati la misto... 

 

PS: Mie imi puteti zice orice si in orice fel, sunt obisnuit cu forumurile si cu caterinca, incerc sa extrag ce e util. La urma urmei eu sunt pe forum sa invat sa motociclism sa agat gagici! (glumesc, poate :D )

Ideea pe care o transmit unii este ca tot ce vine de la guru de pe YT trebuie luat ca titlu de inventar nu ca pe o axioma, nu de alta dar si ei vorbesc multe prostii dar pentru ca a prins la public se trec cu vederea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ionutpm

 

Multe le zice bine . Altele sunt discutabile . Altele sunt total eronate. 

Unul cu experienta poate face diferenta dar voi....

Esti constient ca sterge toate comentariile care nu-i convin si de acolo aparenta ca e infailibil, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, goe 75 a spus:

Moto-ciuhuahua

 

 

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

zeul Moto-canish

 

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

Moto-pechinez

 bahahahahaa 🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, lacroyx said:

tot ce vine de la guru de pe YT trebuie luat ca titlu de inventar

 

Corect, dar daca tot a venit vorba vreau sa mentionez alte surse de informare, ar trebui sa fie mai bune ca niste vlog-uri:

1. Manual complet de motociclism - In limba romana, cateva lucruri practice, cateva lucruri amuzante dar oricum cred ca merita citita

2. Total control - High performance street riding techniques

3. Mastering the ride - More proficient motorcycling 

 

Prima carte am citit-o, am zis sa mai astept putin si le voi citi si pe celelalte. 

Dupa ce iau permisul voi mai face si niste cursuri, vreau si pe circuit doar sa vad cum e. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, goe 75 a spus:

@ionutpm

 

Multe le zice bine . Altele sunt discutabile . Altele sunt total eronate. 

Unul cu experienta poate face diferenta dar voi....

Esti constient ca sterge toate comentariile care nu-i convin si de acolo aparenta ca e infailibil, nu?

🤣🤣🤣🤣gata acu fara caterinca, iti dau dreptate, scuza ma pe mn pentru nesimțirea pentru care am dat dovadă 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, mă, lăsați astea. 

Ieșiți la un cico și semințe pe bordură?

Pe unde sunteți. 

Eu vin de la Pitești. Ne găsim undeva pe drumul vechi pe la jumate?

Il batem și pe goe dacă vine. 

0731 918 716

Să ne mutăm pe whatsapp ca să nu mai sictirim moderatorii pe aici 📞

Editat de cinezicealae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ionutpm a spus:

 

Corect, dar daca tot a venit vorba vreau sa mentionez alte surse de informare, ar trebui sa fie mai bune ca niste vlog-uri:

1. Manual complet de motociclism - In limba romana, cateva lucruri practice, cateva lucruri amuzante dar oricum cred ca merita citita

2. Total control - High performance street riding techniques

3. Mastering the ride - More proficient motorcycling 

 

Prima carte am citit-o, am zis sa mai astept putin si le voi citi si pe celelalte. 

Dupa ce iau permisul voi mai face si niste cursuri, vreau si pe circuit doar sa vad cum e. :D 

👍

 

Acum 1 minut, cinezicealae a spus:

Hai, mă, lăsați astea. 

Ieșiți la un cico și semințe pe bordură?

Pe unde sunteți. 

Eu vin de la Pitești. Ne găsim undeva pe drumul vechi pe la jumate?

Il batem și pe goe dacă vine. 

Hai

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Scuze ?! Stai sa scot dictionarul . N-am mai vazut cuvantul asta pe forum. 

 

 

Nu e de scuze . E de lasat ochelarii de cal .  Moto se misca mai repejor decat calul si ai nevoie si de vederea periferica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, goe 75 a spus:

Scuze ?! Stai sa scot dictionarul . N-am mai vazut cuvantul asta pe forum. 

 

 

Nu e de scuze . E de lasat ochelarii de cal .  Moto se misca mai repejor decat calul si ai nevoie si de vederea periferica.

Am înțeles domnu goe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu sunt in Germania...deci ...pass...

 

Dar daca copiii astia vor sa-mi invarta casca-n cap , ma gasesc la circuitul  Adancata pe 3-4-5 Sept . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, cinezicealae a spus:

Goe, facem cheta sa-i băgăm benzină lu' Ionuț să vină si el? 

 

0731 918 716

Care vrea să vină, să confirme pe whatsapp. ❤️

eu nu știu daca vin ca imi e ca va fac de râs mobrele cu WR ul meu si nu prea as vrea.... 

Acum 1 minut, cinezicealae a spus:

Hai, mă, nimeni? 

Ne măscărim live, râdem de mobra lu' Rareș... O să ne distrăm. Wheeee

V am dat eu mesaj pe whatsapp 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Rares2005 a spus:

eu nu știu daca vin ca imi e ca va fac de râs mobrele cu WR ul meu si nu prea as vrea.... 

V am dat eu mesaj pe whatsapp 

nu rade nimeni de nimeni, mergem facem caterinca si invartim roata un pic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...