Sari la conținut

10-11. Michelin® Grand Prix of Styria & Bitci Motorrad Grand Prix von Österreich


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, frigider a spus:

a fost prima cursa cu acest device, se vor prinde ei ce si cum e pana ii dau de cap 100%.

Exact asta a zis si Mir - "e un progres foarte bun insa mai avem a great margin to work with" sau ceva in genul.Deci mai au de calibrat acolo.

Acum 2 ore, frigider a spus:

de ce zici asta? Bag e si el inconstant.

da, nu cade asa des.

da, e f rapid in quali uneori, ca si miller.

 

sincer nu vad mare dif intre ei.

 

Marting in sch a venit din afara si da cox grav.

Simplu : pt ca Miller e in gp de 7 (sapte) anisori.Nu mai poti spune ca se adapteaza nu mai poti spune ca nu stie nu mai poti spune nimic dupa 7 ani.A tot tipat ca vrea la factory - intradevar a avut niste performante ce il recomandau macar de pilot 2 la factory - a fost semnat de Ducati in dauna lui Zarco (ceea ce la acel moment era o decizie buna - Zarco fiind foarte pe nicaieri,insa anul asta Zarco de la satelit i-a dat clasa).Iar Miiler anul asta la factory...el e la fel de inconstant.Gigi s-a grabit cu semnarea lui pe 2022,zic eu - si Zarco si Martin ar fi fost variante clar mai bune.

Bagnaia...e in al 2lea an.dupa ce anul trecut a avut multe probleme si accidentari.Insa deja pare strong.Ok si el e inconstant (repet - aici ambii rideri de uzina ar fi trebuit sa se bata la victorie),dar e f inteligent si asta se vede in toate aspectele.

Bagnaia dupa 1 an (daca 2020 se poate numi an) jumate in gp e mai bun decat Miller dupa 7 - eu vad o mare diferenta intre ei.

 

Martin - nu e nici o surpriza daca te-ai uitat la el in competitiile inferioare,ma asteptam sa mearga puternic.M-am bucurat f mult ca l-a semnat Pramac si a venit pe o motoreta f capabila si nu pe un ktm indoielnic cum erau zvonuri ca va veni in 2020.Dar chiar nu ma asteptam nici eu sa se adapteze asa de bine si atat de rapid la Ducati v2021.Nice surprise.Potential clar de viitor campion - bine ca a luat un win f bine pt moral mai ales dupa accidentarea horror.

 

Zarcoiu a zis bine - motoreta aia are potential.Pacat insa ca Zarcoiu nu il exploateaza la maximum,dar iata ca daca nu poate unul poate celelalt.Cred ca Ducati prin cei 4 frumosi (poate ia naibii finally si Zarco un win ca ar fi cazul) si Yamaha ( prin Q,ca in rest cu Morbi cu probleme nu mai are cine) isi vor imparti frateste victoriile de etapa anul asta.

Acum 25 minute, xt600 a spus:

Nu il inscaunez, am spus doar ca dintre pilotii Ducati, din acest moment, pe el mi-as pune banii pentru un titlu. Asadar, o chestiune de nuanta...

Desigur, nu ma refer la un titlu anul asta, ci intr-un viitor oarecare. 

In plus, il urmaresc de la clasele inferioare. 

True true.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chiar acum, frigider a spus:

Q cred ca tot podium va prinde.

 

Probabil Miller nu va mai cadea.

 

MM sper sa nu mai faca tampenii si sa ajunga sus.

Cei 2 de la Ducati factory au gresit-o grav,motivele nu importa cert e ca trebuiau sa fie la podium si ei erau ori prin balarii ori pe 11.Cred ca la a2a cursa vor fi la nivel,Q nu va mai prinde podium,ca nu va mai avea loc.Plus ca acolo mai tre sa fie si Ktm care (Oli) a avut probleme.

 

MM n-are ce face ca il doare manutza pe viraje de dreapta,oricat de rapid ar fi in quali.Tot pe 7-8 il vad.

 

Martin,Mir,poate Zarcoiu,Bagnaia poate Miller,poate Oli,eventual Binder,pe astia ii vad.Q in primii 6?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Method a spus:

MM n-are ce face ca il doare manutza pe viraje de dreapta

am inteles ca el se astepta sa fie sus si recuperat spre 100%, de aici si putin nervoasa atitudinea lui.

eu nu am mai auzit sa se vorbeasca de durere de mana. parca ceva de "1 an sa isi revina umarul complet", nu stiu cat a trecut.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

 

Asta e....o elucubratie.🤦‍♂️

 

Vinales s-a scos din carti singur-singurel aproape la fiecare cursa. Si stai sa ii vedem

"potentialul" lui Vinales la anul. :crack:

 

Nu conteaza ca i-a dat Martin 10s - asta e un circuit aproape perfect pt Ducati

Daca zici tu... ;) De decenii bune (cel putin de la Doohan incoace, poate chiar mai dinainte), constructorii dezvolta prototipurile in jurul unui pilot principal. Si este si logic sa fie asa. Ca nu stii lucrurile care tin de istoria indepartata a competitiei, este ok (poate nu urmaresti competitia de atata vreme), dar mi se pare impardonabil sa nu intelegi ce se intampla in competitia de astazi. 

 

Eroare logica: din carti nu "s-a scos singur", el doar a demonstrat inconstanta si incapacitatea de a atinge obiectivele stabilite prin contract, din carti" l-au scos factorii de decizie de la Yamaha, care au hotarat ca noua directie de dezvoltare a motocicletei sa se bazeze pe datele si pe stilul de pilotaj ale lui Q. 

 

Pff.. cum sa nu conteze??? Teoria ta ar fi fost macar partial corecta, daca sosea imediat in spatele lui Mir. Atentie! Mir a trecut linia de sosire la sub 2 sec de lider. Cu o motocicleta din epoca de piatra (tu si colegul Panzer sustineti asta, ai uitat?), in timp ce lui Q i-au mai trebuit aproape 8 sec. adica cam 8 eternitati.. ;) . Ca sa nu mai vorbim ca Martin i-a dat cele 10 sec calare pe autobuz. 

Ceea ce voiam sa sugerez in postul meu este, sa nu ne grabim sa ii atribuim statutul de extraterestru, inca, si nici sa nu il dam campion. Mai este mult pana departe. Deocamdata, imi doresc sa ia titlul, fara sa fie extraterestru. Dar daca o sa tot ia 10 sec pe circuite aproape perfecte "pt. Ducati", nu il vad bine, mai ales ca, asa cum spui si tu, urmeaza destul de multe din categoria asta. Daca vrea titlul, trebuie sa inceapa sa castige pe terenul adversarului. Adica sa faca break, cum s-ar zice in tenis.. :D Atunci am putea spune ca si-a depus candidatura la statutul de alien. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-a spus nimeni extraterestu.Extraterestri erau mai multi dar acum e doar 1 si bun - Marc Marquez.

Q mai are pana ajunge la nivelul ala...

 

Nu,nu trebuie sa castige pe RBR,ar fi aberant sa pretindem de la el asa ceva.

Trebuie doar "sa faca o figura frumoasa" - sa nu piarda puncte multe ba chiar daca are ocazia,iata,sa impuste un podium.

Daca mere pe podium sau aproape pe fiecare circuit neprielnic,e ca si campion.Iata - nici un rival n-a reusit sa castige (Zarco si Mir da?)

A fost best case scenario aici pt el - nu cred ca va mai pupa duminica.

 

Oricum incepe sa se contureze deja ce ziceau anumiti colegi la inceput de an (nu eu,eu dimpotriva i-am combatut dar se pare ca au avut dreptate) - si anume ca usor usor nu mai poate pierde titlul decat pe mana lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

sunt curios cat de diferita va fi cursa 2.

 

 

Cred ca va fi foarte diferita de prima, si toate socotelile facute dupa prima cursa vor zbura pe fereastra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TETEA. a spus:

 

Cred ca va fi foarte diferita de prima, si toate socotelile facute dupa prima cursa vor zbura pe fereastra. 

Martin și mir tot bine ar trebui sa meargă, dar vedem.

 

Căcaturi se întâmplă mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, frigider a spus:

am inteles ca el se astepta sa fie sus si recuperat spre 100%, de aici si putin nervoasa atitudinea lui.

eu nu am mai auzit sa se vorbeasca de durere de mana. parca ceva de "1 an sa isi revina umarul complet", nu stiu cat a trecut.

 

Asa ziceau si comentatorii Digi ( cu siguranta au luat informatia dintr-o sursa), ca ar fi aproape 100%, insa realitatea cursei il cam contrazice. Ne intoarcem din nou la acele secunde diferenta fata de lider ( locul ca locul.. au cazut destui in fata lui), care sunt aproape 18. Cand a mai luat MM ,100% fit,  18 sec de la lider? Si atunci ori nu este deloc atat de suta la suta refacut, dupa cum declara, fie nu mai este acelasi Mimisor, pe care il stie toata lumea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, xt600 a spus:

Asa ziceau si comentatorii Digi ( cu siguranta au luat informatia dintr-o sursa), ca ar fi aproape 100%, insa realitatea cursei il cam contrazice. Ne intoarcem din nou la acele secunde diferenta fata de lider ( locul ca locul.. au cazut destui in fata lui), care sunt aproape 18. Cand a mai luat MM ,100% fit,  18 sec de la lider? Si atunci ori nu este deloc atat de suta la suta refacut, dupa cum declara, fie nu mai este acelasi Mimisor, pe care il stie toata lumea. 

 

Nu uita că:

 

1. A fost scos larg de q in primul tur 

2. A greșit el o curba de iar s a dus in spate

 

Bine că nu a văzut roșu (iar, că în curba ratată) și a rămas pe roti până la final.

 

Cred că ar fi ieșit mai bine daca nu era cu steagul roșu, era deja sus cum începuse cursa.

 

Din fericire pentru dubiile noastre vom avea o repetare a cursei, sa vedem daca rămân acele 18 sec.

 

Daca q și-a luat 10...nu mai suna așa rău parca, nu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Asa ziceau si comentatorii Digi ( cu siguranta au luat informatia dintr-o sursa), ca ar fi aproape 100%, insa realitatea cursei il cam contrazice. Ne intoarcem din nou la acele secunde diferenta fata de lider ( locul ca locul.. au cazut destui in fata lui), care sunt aproape 18. Cand a mai luat MM ,100% fit,  18 sec de la lider? Si atunci ori nu este deloc atat de suta la suta refacut, dupa cum declara, fie nu mai este acelasi Mimisor, pe care il stie toata lumea. 

Mda,comentatorii digi si-au luat informatia din sursa Marc Marquez care a declarat vineri? parca dupa fp uri ca el venise aici fiind convins ca e aproape 100% fit.Dar cand s-a apucat sa se dea,si-a dat seama ca mai e mult pana departe si a inceput sa se enerveze.Insa dupa aia s-a calmat si a realizat ca n-are ce face si ca trebuie sa astepte pana va fi fit 100% pt a avea pretentii de podium/win.Gasiti declaratia lui pe goagle.

In concluzie MM nu e 100% fit.E fix acelasi mimisor (din pacate pt unii),ne-a aratat la Sachsen ce poate face cand fizicul nu il mai limiteaza si ne-a aratat si aici ca e la fel de meltean cum era inainte :)

E doar big bubu la manuta si tre sa mai treaca timpul.

Dar nu e problema ca vine in 2021 si o pune de-un viol cu astia mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha l-a "retras" pe MV din urmatoare cursa :))))

 

Yamaha suspends and withdraws Viñales from Austrian GPDue to the unexplained irregular operation of the motorcycle in the Styria race, Viñales won't be riding at the Red Bull Ring

 

Yamaha regrets to announce that Maverick Viñales’ entry to this weekend’s Austrian MotoGP™ event has been withdrawn by the Monster Energy Yamaha MotoGP team.

 

The absence follows the suspension of the rider by Yamaha due to the unexplained irregular operation of the motorcycle by the rider during last weekend’s Styria MotoGP™ race.

 

Maverick Viñales, Monster Energy Yamaha MotoGP_STY_2021

 

Yamaha’s decision follows an in-depth analysis of telemetry and data over the last few days.

 

Yamaha’s conclusion is that the rider’s actions could have potentially caused significant damage to the engine of his YZR-M1 bike which could have caused serious risks to the rider himself and possibly posed a danger to all other riders in the MotoGP™ race. The rider will not be replaced at the Austrian GP.

 

Decisions regarding the future races will be taken after a more detailed analysis of the situation and further discussions between Yamaha and the rider.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici o posibila cauza a suspendarii: "The precise nature of Vinales' offending "actions" is unclear, but there are rumours from those trackside that he was deliberately revving the bike on the limiter in fifth gear along the main straight rather than shifting to sixth, presumably due to frustration with the technical problems he had encountered."

Sursa: https://www.crash.net/motogp/news/984768/1/yamaha-withdraws-vinales-unexplained-operation-motorcycle

Concluzie: un om prost, incapabil sa isi controleze frustrarile, sa isi recunoasca limitele si sa lucreze pentru a le depasi. Iata de ce nu va fi niciodata campion, indiferent de mobra pe care va merge... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, MirceaB a spus:

Trist dar adevarat. Desigur, trist pentru Aprilia.

Stai linistit, daca Aprilia va face o motocicleta performanta si va deveni atractiva pentru tinerele talente, Vin va iesi la pensie anticipat. Nu il prinde 30 de ani in competitie.. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wooow mare scandal mare.

Acuma citeam si eu.

Asta e ultima parasuta.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Concluzie: un om prost, incapabil sa isi controleze frustrarile, sa isi recunoasca limitele si sa lucreze pentru a le depasi. Iata de ce nu va fi niciodata campion, indiferent de mobra pe care va merge... 

:agree:

E8lgmaRXsAUr-Rp?format=png&name=small

Screenshot-2021-08-12-at-15-42-54-Yamaha

 

Zvonuri si vorbe de la oamenii de pe margine (reporteri,fotografi etc ) cum ca ar fi turat blana a prost pe ultimele tururi.

Motorul a suferit "irreparable damage".

UN IDIOT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ioio_viola a spus:

Yamaha l-a "retras" pe MV din urmatoare cursa :))))

 

Yamaha suspends and withdraws Viñales from Austrian GPDue to the unexplained irregular operation of the motorcycle in the Styria race, Viñales won't be riding at the Red Bull Ring

 

Yamaha regrets to announce that Maverick Viñales’ entry to this weekend’s Austrian MotoGP™ event has been withdrawn by the Monster Energy Yamaha MotoGP team.

 

The absence follows the suspension of the rider by Yamaha due to the unexplained irregular operation of the motorcycle by the rider during last weekend’s Styria MotoGP™ race.

 

Maverick Viñales, Monster Energy Yamaha MotoGP_STY_2021

 

Yamaha’s decision follows an in-depth analysis of telemetry and data over the last few days.

 

Yamaha’s conclusion is that the rider’s actions could have potentially caused significant damage to the engine of his YZR-M1 bike which could have caused serious risks to the rider himself and possibly posed a danger to all other riders in the MotoGP™ race. The rider will not be replaced at the Austrian GP.

 

Decisions regarding the future races will be taken after a more detailed analysis of the situation and further discussions between Yamaha and the rider.

 

 

da, ca era prea bataios cu Q vor sa zica.

jenant frate.

 

 

acum am citit, lol.  vai de plm. nu ar trebui sa ne mai mire nimic din ce face copilasul asta.

 

stati asa ca acum o sa ceara iar scuze fanilor cum face de obicei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...