Sari la conținut

10-11. Michelin® Grand Prix of Styria & Bitci Motorrad Grand Prix von Österreich


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 29 minute, MirceaB a spus:

Așadar, raul s-a produs. Incredibil cum reușesc ăștia de la Aprilia să-și bata singuri cuie în talpa.

 

pana la urma ei au nevoie de puncte si locuri fruntase. Aleix o sa se ocupe de dezvoltare si MV sa stoarca untu din cotet, e un pilot rapid dar trebuie sa se linieze multe planete ca sa se intample ceva mirific.. sper doar sa nu il asculte in dezvoltare.

 

parca si vad inginerii de la aprilia: che cazzo dice questo? imbecile!!! vafanculo!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, damager a spus:

Bag merge bine, am zis la inceputul campionatului ca este cel mai potent, ai zis ca e inconstant :)... 

Vom vedea ce o sa fie, deocadata QUa a venit cu avans de 34 de puncte in Austria si duap 2 weekenduri pleca cu 47 parca. de pe un circuit unde yamaha nu a mai luat podium de cand s-a intors in circuit.

Nu mi se pare Bag cel mai potent,tocmai pt ca e inconstant.Pe viitor da.In 2021 tot pe Mir il vad ca cel mai periculos pt Q.

Exact - Q a obtinut un mare avantaj dupa aceste 2 curse,unde in mod normal el trebuia sa piarda puncte in fata adversarilor.

Acum 16 ore, PzKpfW a spus:

Îl comparam subtil pe Bagnaia cu Dovizioso: pilot bun, solid, cerebral, dar fără sclipire.

Da-i putin timp totusi,e venit de 2?ani in gp.Dovi era de cand lumea....Peco e superior zic eu.

Acum 14 ore, xt600 a spus:

Poate sa se intoarca. Nu mai este/va mai fi acelasi MiMi. Va fi in continuare pilot de top, va lua victorii, se va bate poate la titluri, posibil sa mai ia titluri, dar nu mai este alienul care spulbera concurenta. Si o constientizeaza si el. 

Esti funny.Cum naiba puteti uita ce s-a intamplat din 2013 pana acum si puteti sterge cu buretele din memorie toate performantele lui MM doar pt ca 1 an a fost accidentat nu stiu.Functioneaza doar RAM ul?Memoria de lunga durata da rateuri?

MM e prost?Slab?Ok....Mie mi-e frica sa nu cumva sa ii violeze pe astia mici la anul si tu ai impresia ca nu mai e acelasi si ca nu se va mai bate la titlu...

Acum 12 ore, Speedy.K a spus:

Nu sunt de acord, mie mi se pare ca gandeste binisor pana la un punct in care ambitia i-o ia inaintea gandirii si se arunca aiurea cu capul inainte. Asta este demonstrata tocmai de faptul ca el acum nu prea are miza la general, dar elvrea victorie, cu orice pret si cat mai repede victorie, probabil ca sa-si demonstreze ca si-a revenit total atat fizic cat si psihic.

Gandeste impecabil.Problema e dupa cum ai spus ambitia nemasurata.Nu pt a-si demonstra siesi ceva sau pt a bate recordurile lui Rossi (e o prostie sa crezi asa ceva) ci pt ca vrea TOT.Asa sunt campionii de fapt - vezi Mick Doohan - fix dar fix la fel.Si sa stii ca si Rossi era fix la fel - vroia sa ia tot si sa si domine psihic adversarii.Doar ca era si amuzant in timp ce o facea,asta e dur si rau - la fel ca Doohan.Chestie de charisma.

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Faptul ca Q a adus-o acasa pe roti, nu schimba cu nimic faptul ca este slab pe ud, dupa cum faptul ca MM a dat-o pe jos, nu schimba cu nimic realitatea conform careia este foarte bun pe ploaie si in conditii mixte.

Foarte adevarat.

Acum 12 ore, xt600 a spus:

 Felul in care gandeste si "rezolva" unele situatii (alea in care trebuie sa decida singur si repede, fara ajutorul strategilor de la boxe), ma face sa cred ca IQ-ul lui este modest. Daca stau sa ma gandesc, si acel learning process, despre care vorbeste @Method, in care cazaturile repetate sunt parte a procesului, imi pare mai apropiat de modul de invatare prin incercare si eroare. 

Tocmai,este inegalabil felul in care gandeste si rezolva situatiile - chiar Xavi spunea asta.Remember Brno 2019?...tot timpul ia cele mai bune decizii de a intra si cand sa intre la boxe samd si le ia la secunda,ei doar ii pregatesc moto nu ii zic cand sa intre sau etc.E cel mai bun din acel punct de vedere si tot paddock'ul spune asta,nu stiu cum ai puttu transforma o calitate in defect.Si ce ne spune oare faptul ca se adapteaza atat de rapid la diferite conditii si ia decizii bune in timp rapid?IQ ridicat?Hmm...

Da,merge peste limita in fp uri pana cade - e ceva ce a declarat chiar el.Chestia fantastica e faptul ca poate merge astfel fix la limita in quali/cursa,poate sta pe acel edge.

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Cum adica nu are experienta? A aparut in competitie din neant? Nu a trecut si el printr-un proces de selectie, in competitii/clase inferioare? Acolo nu trebuia sa acumuleze experienta? Dar Bagnaia, Martin, cum de au experienta si merg foarte bine pe pista uda, dupa cum au dovedit-o chiar duminica? 

Nu il suspectez de un IQ similar cu al lui Einstein, dar are atata minte incat sa asculte de echipa, sa isi inteleaga interesele si obiectivele pe temen mediu si lung, sa inteleaga cand are nevoie de psiholog, etc. Nu aceeasi impresie mi-o lasa MM. 

NU,nu are experienta.NU - NU A TRECUT PRINTR-UN PROCES DE SELECTIE.Q daca trecea printr-un proces de selectie in competitiile inferioare,nu intra neam in gp.A avut rezultate de jumatea de jos a plutonului in competitiile inferioare,Q nu avea ce cauta in gp daca e dupa palmares.Ai subliniat o chestie pe care eu o spuneam in2019.Ceilalti 2 insa sunt campioni mondiali la clasele mici.Insa Q e exceptia de la regula,zic eu.

Dar nu cred ca de asta nu merge el tare pe ploaie,ci pt ca se antreneaza diferit probabil - e scoala lui Lorenzo - no motocross - ci supermoto's de 125 pe asfalt.Total diferit de cei care fac motocross.Zarco e la fel - probabil simte mult mai bine gripul dar in conditii de low grip e debusolat.spre deosebire de cei care fac motocross unde e doar low grip si sunt obisnuiti cu bataiala motoretei sub tine.Speculez,nu e o ceritudine.

 

E foarte composed si foarte stapan pe sine in luptele cu MM ceea ce e...neasteptat si fantastic.Nu stiu ce va face cand va fi stresat si de MM si de Morbi si de poate Peco,Mir samd cursa de cursa.Insa pana acum in fata lui MM only wins.Baiatul e fantastic,n-am ce zice - nu se arunca aiurea,nu cade decat f rar,ia maximul din ce poate lua,nota 20.N-am ce ii reprosa,in 2019 si 2021 impecabil.

 

Insa nu stiu nici eu cat va rezista daca e asaltat cursa de cursa - cineva sa fie la milimetru langa el.

Mir mi se pare singurul in stare sa se bata cu MM un an intreg fara sa il ia tremuratul - e iceman.Si poate Martin,ala e ca un caine.In rest,psihic,ceilalti sunt pe plapanzeala.

 

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Așadar, raul s-a produs. Incredibil cum reușesc ăștia de la Aprilia să-și bata singuri cuie în talpa.

unde mai pui ca se duce pe niste bani, ca el e MV, nu? 

nu s-a dus ieftin, nu?

 

mai bine mergeau pe unu tanar de la moto 2 la risc naibii?

desi sincer vor si ei niste rezultate repejor si MV cred ca le poate aduce.

 

un loc 1 apoi 2-3-7 curse pilaf apoi podium ceva?

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

pana la urma ei au nevoie de puncte si locuri fruntase.

e putin periculos, nu pierd concesii? netrecand de loc 6 pp ca inca au concesii.

Acum 54 minute, Method a spus:

Mir mi se pare singurul in stare sa se bata cu MM un an intreg fara sa il ia tremuratul - e iceman.Si poate Martin,ala e ca un caine.In rest,psihic,ceilalti sunt pe plapanzeala.

Nu uita de Oli si Binder. Binder intra in lateral si isi face loc cu roata spate LOL. Poti sa fii Dzeu, Binder se baga. FARA EXCEPTII.

Daca rezolva astia 2 baieti calificarile o sa fie problem pentru multi pretendenti.

 

Si la cum a crescut mult uratul KTM (in loc sa ne bucuram ca a mai venit un producator) nu mai dureaza mult.

Acum 26 minute, apriliacluj a spus:

Franky e la 26, poate mai prinde cativa ani in top si el, vedem la anul cu moto de uzina ce o sa faca

da, o sa fie sincer ceva presiune pe el dar omul e pe treaba lui.

'22 o sa fie BELEA.

 

MM poate mai in forma, Q in postura de defending champion, Mir dornic de +1. KTM mai avansat, si sa nu uitam : Maverik pe arpilia :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Esti funny.Cum naiba puteti uita ce s-a intamplat din 2013 pana acum si puteti sterge cu buretele din memorie toate performantele lui MM doar pt ca 1 an a fost accidentat nu stiu.Functioneaza doar RAM ul?Memoria de lunga durata da rateuri?

 

- chiar Xavi spunea asta.Remember Brno 2019?...tot timpul ia cele mai bune decizii de a intra si cand sa intre la boxe samd si le ia la secunda,ei doar ii pregatesc moto nu ii zic cand sa intre sau etc.

 

NU,nu are experienta.NU - NU A TRECUT PRINTR-UN PROCES DE SELECTIE.Q

 

 

Tocmai pentru ca am o memorie de lunga durata foarte buna (aici chiar ai zbarcit-o.. ;) ) sunt capabil sa fac comparatii intre MiMi 2013 si cel de acum. Si comparatia imi spune ca nu prea mai este ceea ce a fost. Si mai asociez aceasta informatie si cu propriile declaratii, in care cu juma de gura spune ca nu prea mai poate face ceea ce facea inainte, ca trebuie sa se reconfigureze, dar ca el "hard work" si "push, push,.. . Concluzie: va fi un pilot de top, care va conta foaarte mult in economia campionatului, dar nu mai este alien. 

 

Alea sunt strategii puse la punct cu echipa, doar nu poti sa fii atat de naiv, incat sa crezi ca decizia de a intra la boxa, este una spontana.. cand miza este atat de mare. Astea nu sunt detalii lasate la voia intamplarii sau a IQ-ului lui MiMi. Declaratiile lui Xavi sunt PR si marketing. Ce ai vrea sa spuna despre el, ca e bolovan, ca nu respecta indicatiile trasate inainte de cursa? Ca uneori ii iese (si atunci pare fantastic de inteligent), dar de multe ori o zbarceste? Colegu' este o vorba romaneasca: despre 'mnezo, morti si mana care te hraneste, numai de bine. 

 

Vad de ceva ani competitia asta si imi aduc aminte ca a trecut pe la Moto 3 si Moto2, plus ca e ceva campion in Rookie Cup, deci a bifat toate etapele, ca si ceilalti piloti. Si cum iti mai spuneam, lasa-i pe baietii aia care stiu cum sa aleaga pilotii, sa faca selectia. Clar nu te pricepi mai mult decat ei. Esenta discutiei noastre este ca nu face parte din grupul acela restrans de piloti despre care se poate spune ca sunt FOARTE BUNI pe ud. Este un mare minus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,pai anul asta normal ca nu mai poate face fata,e vizibil si se vede si in rezultate.Nu e refacut complet.

Intrebarea este - atunci cand nu vor mai exista limitarile fizice ,va fi refacut complet,va fi la fel precum era in 2013-2019?

Cred ca Sachsen ne-a raspuns cu varf si indesat - MM e the same.Ca vrei tu sa vezi sau nu,asta e problema ta.

Da normal ca nu se uita - a dominat (sa nu zic distrus vezi 2014) competitia si deja era plictisitor de cat de dominant e,nu ai cum sa uiti asta,insa alegi sa uiti.In fine,nu conteaza,la anul se va vedea.Cu conditia - repet - de a se reface fizic si de a nu recidiva sau ce stiu eu ce alta traznaie mai poate face...ca e in stare de orice.

Daca alegi sa crezi ca ce zice Xavi e PR,ok.Nevermind.E vizbil faptul ca fug disperati pt ca nu sunt pregatiti pt el.Repet,s-a vazut de multe ori,iarasi alegi sa uiti.

 

Nu am zis eu ca ma pricep mai bine decat sefii de echipa (aia fac selectia).Am zis doar ca Q nu este (conform palmaresului) material de gp si sustin in continuare.NU A TRECUT PRIN MOTO3/2,sau mai bine zis da - a trecut ca gasca prin apa.Rezultatele nu sunt indoielnice,sunt de-a dreptul penibile.

Nimeni  cu un asemenea palmares nu cred ca ar avea pretentii de a accede in gp :

Screenshot-2021-08-17-at-14-39-22-Fabio-

2 ani de moto3 si 2 de moto2 iesind nu mai sus de 10 in campionat in 4 ani de competitie la nivel mondial (sa lasam CMV'ul samd),timp in care a impuscat si el o victorie la moto2.Si a fost la Estrella Gallicia la Leopard la echipe beton,nu la desculti.No excuses.Multe pole uri insa daca imi amintesc eu bine.Always fast - dar foarte inconstant si no results in curse.

Prin comparatie cu campionii de sunt acum in gp : Morbi,Peco,Mir,Martin,chiar Zarco - Q e ultima trompeta.

Dar - repet - no hate - e exceptia care confirma regula.Mi-a inchis gura - prestatiile lui sunt mai mult decat spectaculoase,deja ne-am obisnuit sa fie prim candidat la pole si candidat la victorii de etapa.Nota 20.

Insa discutia era despre faptul ca e trecut prin competitiile inferioare,si de palmares.ZERO.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Method a spus:

 

Cred ca Sachsen ne-a raspuns cu varf si indesat - MM e the same.

vedem si la Americas / Austin acolo MM a avut 6 succese consecutive....

in afara de 2019 cand s-a tavalit

 

deci si acolo se simte  acasa ca si  la tac-su in ograda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, PzKpfW a spus:

Quartararo e băiat simpatic și talentat, dar nu e la nivelul unui Marc Márquez.

e special in felul lui, merge bine cam peste tot, nu prea cade. Mare lucru. Se califica f f bine. Pachet complet.

Acum 30 minute, apriliacluj a spus:

vedem si la Americas / Austin acolo MM a avut 6 succese consecutive....

in afara de 2019 cand s-a tavalit

 

deci si acolo se simte  acasa ca si  la tac-su in ograda :)

La Sachs erau doar de stanga curbe, la COTA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, frigider said:

e special in felul lui, merge bine cam peste tot, nu prea cade. Mare lucru. Se califica f f bine. Pachet complet.

 

Adevărat. Însă are și o motocicletă bună, cunoscută pentru a fi accesibilă și care se pare că se potrivește bine pe stilul lui. Faptul că are nevoie de anumite condiții pentru a fi competitiv se vede din evoluția de la clasele inferioare. Un pilot ieșit din comun reușește să fie competitiv indiferent de platformă - vezi Márquez, Stoner, Rossi, etc.

 

A nu se înțelege că dau cu haterală: mi se pare un pilot matur pentru vârsta lui și (cel mai probabil) va fi un campion mai reprezentativ decât cel actual. Spun doar că nu este un fenomen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Concluzie: va fi un pilot de top, care va conta foaarte mult in economia campionatului, dar nu mai este alien. 

Trebuie sa ma repet:

 

sa vina unu care a stat pe bara atata timp, cu handicap fizic si sa ii bata pe toti bajetii apti din GP suna SF.

 

e vb de GP unde totul e sus de tot.

 

scuza fiind ca "erau curbe de stanga".

 

daca asta nu e alien, zi-mi tu ce e.

 

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

 

Adevărat. Însă are și o motocicletă bună, cunoscută pentru a fi accesibilă și care se pare că se potrivește bine pe stilul lui. Faptul că are nevoie de anumite condiții pentru a fi competitiv se vede din evoluția de la clasele inferioare. Un pilot ieșit din comun reușește să fie competitiv indiferent de platformă - vezi Márquez, Stoner, Rossi, etc.

 

A nu se înțelege că dau cu haterală: mi se pare un pilot matur pentru vârsta lui și (cel mai probabil) va fi un campion mai reprezentativ decât cel actual. Spun doar că nu este un fenomen.

Nu uita ca Vin a stat pe moto aia atata timp si a fost slab in campionat.

Rossi la fel, dar el era batran..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, frigider a spus:

 

 

sa vina unu care a stat pe bara atata timp, cu handicap fizic si sa ii bata pe toti bajetii apti din GP suna SF.

s-a mai intamplat..., deci sunt sanse sa se mai intample din nou!

 

vezi cazul lui M, Doohan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, frigider a spus:

unde mai pui ca se duce pe niste bani, ca el e MV, nu? 

nu s-a dus ieftin, nu?

 

mai bine mergeau pe unu tanar de la moto 2 la risc naibii?

desi sincer vor si ei niste rezultate repejor si MV cred ca le poate aduce.

 

un loc 1 apoi 2-3-7 curse pilaf apoi podium ceva?

e putin periculos, nu pierd concesii? netrecand de loc 6 pp ca inca au concesii.

 

Sunt aproape sigur ca MV nu o sa aibă rezultate, ba mai mult o sa strice probabil și ce a făcut pana acum Aleix Espargaro. Multa lume spune pe aici ca nu-i un pilot care știe sa dezvolte motocicleta pe care concurează. Ori Aprilia exact asta are nevoie. Ceva mai mult decât oferă AE. În loc sa aduci un pilot care sa nu faca nimic pe bani mulți, atunci mai bine aduci un no name pe nimic. Ultima varianta este în spiritul tradițional Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, MirceaB a spus:

Multa lume spune pe aici ca nu-i un pilot care știe sa dezvolte motocicleta pe care concurează.

Pai el cu gura lui spune că nu înțelege de ce merge bine sau rău.

Problem, zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

Da,pai anul asta normal ca nu mai poate face fata,e vizibil si se vede si in rezultate.Nu e refacut complet.

Intrebarea este - atunci cand nu vor mai exista limitarile fizice ,va fi refacut complet,va fi la fel precum era in 2013-2019?

Cred ca Sachsen ne-a raspuns cu varf si indesat - MM e the same.Ca vrei tu sa vezi sau nu,asta e problema ta.

Da normal ca nu se uita - a dominat (sa nu zic distrus vezi 2014) competitia si deja era plictisitor de cat de dominant e,nu ai cum sa uiti asta,insa alegi sa uiti.In fine,nu conteaza,la anul se va vedea.Cu conditia - repet - de a se reface fizic si de a nu recidiva sau ce stiu eu ce alta traznaie mai poate face...ca e in stare de orice.

Daca alegi sa crezi ca ce zice Xavi e PR,ok.Nevermind.E vizbil faptul ca fug disperati pt ca nu sunt pregatiti pt el.Repet,s-a vazut de multe ori,iarasi alegi sa uiti.

 

Nu am zis eu ca ma pricep mai bine decat sefii de echipa (aia fac selectia).Am zis doar ca Q nu este (conform palmaresului) material de gp si sustin in continuare.NU A TRECUT PRIN MOTO3/2,sau mai bine zis da - a trecut ca gasca prin apa.Rezultatele nu sunt indoielnice,sunt de-a dreptul penibile.

Nimeni  cu un asemenea palmares nu cred ca ar avea pretentii de a accede in gp :

Screenshot-2021-08-17-at-14-39-22-Fabio-

2 ani de moto3 si 2 de moto2 iesind nu mai sus de 10 in campionat in 4 ani de competitie la nivel mondial (sa lasam CMV'ul samd),timp in care a impuscat si el o victorie la moto2.Si a fost la Estrella Gallicia la Leopard la echipe beton,nu la desculti.No excuses.Multe pole uri insa daca imi amintesc eu bine.Always fast - dar foarte inconstant si no results in curse.

Prin comparatie cu campionii de sunt acum in gp : Morbi,Peco,Mir,Martin,chiar Zarco - Q e ultima trompeta.

Dar - repet - no hate - e exceptia care confirma regula.Mi-a inchis gura - prestatiile lui sunt mai mult decat spectaculoase,deja ne-am obisnuit sa fie prim candidat la pole si candidat la victorii de etapa.Nota 20.

Insa discutia era despre faptul ca e trecut prin competitiile inferioare,si de palmares.ZERO.


nu a avut timp sa faca palmares ca a trecut repede prin ele. Maxim 2 sezoane.

si nu a venit asa de nicaieri, alzamora si altii care l-au propus or fi vazut ceva talent in el. 
probabil ca se pricep mai bine ca noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Cine? Ăia care n-au știut număra până la 9?!? Ce plm să-i zică ăia? :moron:

hai ca 1 data s-a int asta :) 

1 oră în urmă, damager a spus:


nu a avut timp sa faca palmares ca a trecut repede prin ele. Maxim 2 sezoane.

si nu a venit asa de nicaieri, alzamora si altii care l-au propus or fi vazut ceva talent in el. 
probabil ca se pricep mai bine ca noi.

Sunt la care stilul de pilotaj se vede că e bun de moto mare , cum se zice de Martin, sunt oameni care se uită pe date și recunosc ceva special etc.

Poate n-o fi fost chiar 6/49, cine știe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Quartararo e băiat simpatic și talentat, dar nu e la nivelul unui Marc Márquez.

Bai...nush ce sa zic.In luptele cu MM,a cam fost tipla.Vom vedea.Va fi interesant cand MM isi revine si incepe sa-l frece cursa de cursa.

Nici eu nu cred ca va rezista cand MM ii face body check...dar pe partea cealalta e atat de rapid incat MM s-ar putea sa nu-l prinda.Lorenzo style.

Acum 7 ore, apriliacluj a spus:

vedem si la Americas / Austin acolo MM a avut 6 succese consecutive....

Nush ce sa zic...e vorba de limitari fizice nu de skill.Skillul e la fel,doar hterii spun ca s-a tuflit.

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

Adevărat. Însă are și o motocicletă bună, cunoscută pentru a fi accesibilă și care se pare că se potrivește bine pe stilul lui. Faptul că are nevoie de anumite condiții pentru a fi competitiv se vede din evoluția de la clasele inferioare. Un pilot ieșit din comun reușește să fie competitiv indiferent de platformă - vezi Márquez, Stoner, Rossi, etc.

 

A nu se înțelege că dau cu haterală: mi se pare un pilot matur pentru vârsta lui și (cel mai probabil) va fi un campion mai reprezentativ decât cel actual. Spun doar că nu este un fenomen.

True.Un pilot competitiv e competitiv si punct.Iese la iveala,nu ii trebuie stele aliniate.

Totusi Q are niste performante fantastice deja.Adica pana in 2019 toata lumea scuipa Yamaha.Brusc din 2019 Q ne-a aratat ca Yamaha de fapt nu e motoreta praf pe care o tot invinuiau mult mai titratii sai colegi de echipa pt performantele lor indoielnice.Si brusc lumea s-a mai trezit la realitate...in frunte cu Jarvis.Si asta nu poate decat sa ma bucure - Yamaha factory e total schimbata (in bine) la capitolul piloti.

Nu e mai reprezentativ decat Mir.Mir e campion - si la moto3 unde i-a rupt rau pe micuti,si la motogp unde a scos tot ce se putea din acel Suzuki.Cred ca mai degraba motoreta campioana nu e reprezentativa in 2020,si nu pilotul.

Acum 5 ore, MirceaB a spus:

Sunt aproape sigur ca MV nu o sa aibă rezultate, ba mai mult o sa strice probabil și ce a făcut pana acum Aleix Espargaro.

:agree: ...va fi de rasul curcilor.

Acum 5 ore, frigider a spus:

Pai el cu gura lui spune că nu înțelege de ce merge bine sau rău.

...si da vina pe Forcada pt performantele lui penibile.Pe Forcada care are coispe titluri mondiale si s-a frecat de cei mai smecheri piloti de gp.Sa ne aducem aminte - carnetelul..

Sa fim seriosi.Mistretul e dus cu pluta.

1 oră în urmă, damager a spus:

nu a avut timp sa faca palmares ca a trecut repede prin ele. Maxim 2 sezoane.

si nu a venit asa de nicaieri, alzamora si altii care l-au propus or fi vazut ceva talent in el. 
probabil ca se pricep mai bine ca noi.

Repet - nu am zis eu ca ma pricep mai bine decat ei iar motivul pt care l-au propus era clar pt cine l-a urmarit la clasele inferioare - viteza fantastica.Chiar si acolo era blitz fast.

Era insa pe nicaieri in curse si nu rezista la frecusuri in pluton cum e cazul in moto3.Slab.Foarte slab.

Performantele si adaptarea lui fantastica (ok pe o moto user friendly,dar totusi) in motogp sunt mindblowing,avand in vedere performantele la clasele mici.

 

"Nu a avut timp sa faca palmares?....pai MM cat a stat in fiecare clasa?Rossi?Mir? 1 an de adaptare apoi in al 2lea an atacat si luat titlul.Lui Q cred ca i-ar fi trebuit vreo 5-6 ani la fiecare clasa doar pt a avea vreo sansa la titlu.E mare diferenta.Daca le comparam stats-urile rad si curcile de Q.

 

Zic si eu ca si colegul - no hate - subliniez doar ca nu a prevestit nimic si nu datorita palmaresului de la clasele mici a  fost adus in gp.

Si la fel ca si colegul cred ca nu este "un alien".

Mir e singurul din noua garda care poate purta acest apelativ - cu toate ca nu e asa de spectaculos,performantele si palmaresul il recomanda.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Method said:

Cred ca mai degraba motoreta campioana nu e reprezentativa in 2020,si nu pilotul.

 

Sau așa. Dar toți campionii care câștigă doar prin constanță sunt de uitat. Roberts Jr, Hayden, Mir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mir in sezonul asta a mers exact in acelasi ritm ca si sezonul trecut. E tot la 12.2 puncte / etapa. Problema e ca Q deja are mai multe puncte decat a avut el cand a iesit campion mondial. Nu ar fi deloc exclus sa nu avem 18 curse din cauza valului patru. Eu cred ca Q iese campion mondial daca aduna macar 250 puncte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, PzKpfW a spus:

 

Adevărat. Însă are și o motocicletă bună, cunoscută pentru a fi accesibilă și care se pare că se potrivește bine pe stilul lui. Faptul că are nevoie de anumite condiții pentru a fi competitiv se vede din evoluția de la clasele inferioare. Un pilot ieșit din comun reușește să fie competitiv indiferent de platformă - vezi Márquez, Stoner, Rossi, etc.

 

 

Rossi pe Ducati ne-a aratat cat de bine se pricepe.. 😁

Acum 11 ore, frigider a spus:

Pai el cu gura lui spune că nu înțelege de ce merge bine sau rău.

Problem, zic eu.

Poate nu avea chef să zică jurnaliștilor, pilotii au o lista clara cu ce au voie sa zica si ce nu.

Si asta il fastacea pe Vinales si cel mai simplu raspuns pt media e "I don't know". E imposibil sa nu stie, insa nu e obligatoriu sa ne spuna și nouă.

Noi facem greșeala sa judecam pilotii dupa declarațiile date...dar stim cu totii ca nu spun tot ce au in cap.

 

Sa inteleg ca weekendul asta MM a fost la varf si apoi s-a tavalit? :)))

Nu am vazut cursa, mai bine.... 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...