Sari la conținut

Platirea unui motor


mmadalins1230
 Share

Postări Recomandate

Salut!Ma numesc Madalin si vreau sa imi iau un motocross, cu cateva luni mai devreme de 16 ani, ca sa exersez pe camp cu o persoana cu experienta ca mai apoi sa il pot conduce regulamentar si cu actele in regula.Dar problema este ca parintii mei nu vor fiindca "sa mergi pe motor inseamna sa mori" si mi-au mai spus ca se baga "o gramada" de bani lunar, iar mi-a mai spus ca se plateste un fel de taxa la primaria localitatii pe luna, e adevarat?Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mmadalins1230 a spus:

Salut!Ma numesc Madalin si vreau sa imi iau un motocross, cu cateva luni mai devreme de 16 ani, ca sa exersez pe camp cu o persoana cu experienta ca mai apoi sa il pot conduce regulamentar si cu actele in regula.Dar problema este ca parintii mei nu vor fiindca "sa mergi pe motor inseamna sa mori" si mi-au mai spus ca se baga "o gramada" de bani lunar, iar mi-a mai spus ca se plateste un fel de taxa la primaria localitatii pe luna, e adevarat?Multumesc anticipat

La faza cu banii au dreptate, daca iti iei motocicleta, mai ales sh, trebuie sa bagi o grămadă de bani in ea. 

Dar de taxa aceea la care te referi nu am auzit... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo 30-40 lei. La mine, dacă o plătesc înainte de aprilie, parcă era 29 lei. Depinde de primărie deci.

Cât despre banii băgați în motor: cum îl întreții, așa îl ai. Dar va fi mai costisitor decât îți închipui acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, mmadalins1230 a spus:

...si mi-au mai spus ca se baga "o gramada" de bani lunar, iar mi-a mai spus ca se plateste un fel de taxa la primaria localitatii pe luna, e adevarat?Multumesc anticipat

 

„In anul 2021 impozitul auto este calculat pentru fiecare 200 cmc pe care-i însumează motorul:

- capacitatea cilindrică până la 1.600 cmc - 8 lei pentru fiecare 200 cmc

- capacitatea cilindrică între 1.601 cmc şi 2.000 cmc - 19 lei pentru fiecare 200 cmc

- capacitatea cilindrică între 2.001 cmc şi 2.600 cmc - 76 lei pentru fiecare 200 cmc

- capacitatea cilindrică între 2.601 cmc şi 3.000 cmc - 153 lei pentru fiecare 200 cmc

- capacitatea cilindrică peste 3.001 cmc - 308 lei pentru fiecare 200 cmc”

 

Motorul acela de-l dorești va avea probabil 125 cmc, deci cam 8 lei pe an impozit.

 

Pe an am zis ! 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, mmadalins1230 said:

Salut!Ma numesc Madalin si vreau sa imi iau un motocross, cu cateva luni mai devreme de 16 ani, ca sa exersez pe camp cu o persoana cu experienta ca mai apoi sa il pot conduce regulamentar si cu actele in regula.Dar problema este ca parintii mei nu vor fiindca "sa mergi pe motor inseamna sa mori" si mi-au mai spus ca se baga "o gramada" de bani lunar, iar mi-a mai spus ca se plateste un fel de taxa la primaria localitatii pe luna, e adevarat?Multumesc anticipat

 

Parintii tai nu vor sa mergi cu motocicleta, nici ai mei nu voiau sa merg cu motocicleta dar mi-am cumparat-o din banii mei munciti si nu s-au putut opune. Problema mare este alta, parintii intotdeauna sunt ingrijorati pentru copiii lor si pe buna dreptate pentru ca te poti rani foarte usor pe doua roti sau mai grav sa mori intr-un accident. La 16 ani nu poti pacali pe nimeni cand vei spune ca vei fi responsabil pentru nu vei fi asa si tot forumul iti poate confirma acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, mmadalins1230 a spus:

Salut!Ma numesc Madalin si vreau sa imi iau un motocross, cu cateva luni mai devreme de 16 ani, ca sa exersez pe camp cu o persoana cu experienta ca mai apoi sa il pot conduce regulamentar si cu actele în regula

Pana aici ai înțeles că părinții tăi se gândesc la tine. În al doilea rand aici înțeleg ca vrei sa conduci motocicleta 1 fie sa fie înmatriculată sau 2 fără sa ai permis. Asta se traduce altfel...prin infracțiuni și se pedepsesc conform legii:

https://lege5.ro/gratuit/gezdmnrzgi/art-334-punerea-in-circulatie-sau-conducerea-unui-vehicul-neinmatriculat-codul-penal?dp=gqytsojvgy4tc

Sau conducere fără permis și îți las libertatea de a da singur un google search ca să vezi la ce te expui. 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...