Sari la conținut

se meritta sa dau de permis la 16 ani


cenu
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, zapata a spus:

Copii care isi iau categoria cu chiu cu vai si se comporta cum zici tu, sunt niste pustani inconstienti rasfatati de parinti.

Si eu am 16 ani si m-am decis sa dau de A1, dar nu am gandit asa. "mami si tati" nu s-au implicat direct. Scoala mi-am platit-o singur, la fel si echipamentul complet. Motorul mi l-au  cumparat ei, cand au vazut ca ma lupt si ca ma intereseaza. Dar asta nu inseamna ca sunt figuri pe "banii parintilor", dupa mine. Sunt constient, si am realizat ca asfaltul doare si ca "smardoiala" asta nu te ajuta la nimic. De aia merg incet, cu cap, nu ma anturez cu toate lichelele care merg cu 100 prin oras in tricou si pantaloni scurti. Totul tine de tine, daca esti responsabil si cu capul pe umeri, o sa atragi in jurul tau oameni de aceelasi tip. Daca iti pare rau ca nu poti sa te anturezi cu aia "smecherasi" e problema ta...

Bravo, asa si trebuie, eu am vorbit din experienta mea de 4 luni pe care o am cu cei de vârsta mea, am avut numai experiente proaste, normal, exista si adolescenți normali la cap care sunt cu capul pe umeri dar pana acum nu am dat de niciunul. 

Stai liniștit, nu vreau sa ma anturez cu oameni ca ăștia, d asta ma si plimb singur. 

Si despre bani, mulți copii nici nu primesc alocația, o iau părinții. In condițiile astea nu ai cum sa strângi tu bani pt motocicleta decât daca te angajezi,dar asta poți sa o faci numai de la 16 ani si timpul e deja pierdut... Nu m am gândit si la aspectul asta când am scris mai sus, scuze, dar în 90% din cazuri asa e... Se uita unu de vârsta noastră pe instagram, il vede pe unu cu r6 care face wheelie si i se scoală lui a doua zi ca vrea motocicleta la 16 ani,după care se duce la părinți și se roagă de ei. După ce termina școala cu chiu cu vai, isi cumpăra ceva sportiva si se arunca inca din prima zi sa facă chestii pe care le a văzut la băieții cu motoare mari. Sunt si excepții normal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ionutpm a spus:

Limita de viteza este un lucru pe care cam toți îl încalcăm🤣

Într-adevăr, este inconștiență dar cred ca orice motociclist de pe forumul asta a depășit limita de viteza cu bună știință 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista tari unde daca esti ''incepator'' (pina intr-un an vechime) si faci o astfel de vitejie, ti se anuleaza carnetul si stai o vreme pe tuse pana mai ai dreptul sa dai examen pentru carent.

Iar in alte tari - Elvetia, pentru isparava flacaului este direct cu parnaie. SI apoi nici nu stiu la ce sume astronomice iti mai faci asigurare (daca iti mai face cineva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum credeți dvs , eu fac cate 3 ore pe drum din Dobroești pana  pe dorobanți  dus si  întors sunt in total aproape 30 de km prin București  . nu îmi plâng de mila deoarece sunt  conștient ca sunt  copii  intr-o situație cu mult mai proasta dar din moment ce am  această oportunitate Dece sa nu o folosesc 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti iei linistit carnetul. Si apoi iti iei si o moto daca asta doresti.

Si cand ai timp faci si A2.

Insa nu uita ca o motocicleta inseamna costuri:

- impozit

- asigurare RCA

- benzina

- cheltuieli de intretinere curenta si  costuri piese schimb

 

O motocicleta nu o iei si mergi cu ea fara griji.  O iei , o intretii si mergi fara griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motocicletă e SCUMPĂ! Întreținere, piese și consumabile, toate sunt cel puțin la nivelul celor pt un autoturism. + echipament, cheltuiala nu e deloc mică! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.08.2021 la 20:52, -UFO- a spus:

 burta si dacia m-au ferit de femeile proaste... 

exemplu.. litoral.. astea sunt mancatoare de bani... si nu sunt la dieta!!!!

hungry.jpeg

Postul ăsta l-ai scris cu pistolul la tîmplă? Era soţia lîngă tine şi privea ce scrii?

Altfel, îmi place ideea ta de reverse psychology : ))

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.08.2021 la 1:52, Rares2005 a spus:

Si asta e adevărat, cu o motocicleta de 125 te chinui destul de mult, mai ales in București. Spre exemplu, eu ca sa merg cu 60 km/h si ca motocicleta sa nu fie supraturata, trebuie sa merg cu viteza a 5 a, adică asta înseamnă ca după ce plec de la semafor trebuie sa schimb vitezele in continuu. La fel se întâmplă si cu oprirea, daca merg cu viteza a 5 a si trebuie sa opresc brusc, nu am timp sa fac "downshift" si sa trec prin toate vitezele pana ajung in neutru, trebuie sa trag ambreiajul, sa franez si după sa schimb vitezele stand pe loc. Mai simplu e cu un scuter, nu te mai freacă chestia asta la cap

Și eu tot cu a 5a merg la 60, la 1100cc

Deci, care e problema? 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau scuter... :)

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca nu merita. Daca asta e singurul lucru ramas de facut cu banii si cu timpul tau, atunci, da, altceva nu ai de facut. Eu mi as lua un scuter, e mult mai amuzant si mai comod decat o motoreta din aia de A1 + cum am spus si cei de mai sus, e foarte scump si va fi o mare bataie de cap intr-un an de zile. Mai asteapta putin, si ia ti A2 la 18 ani, nu vei regreta, si vei multumi tuturor ce te au sfatuit astfel. Eu mi-am multumit ca nu am facut asta(am fost exact in aceeasi situatie ca si tine+ aveam si sumele necesare pentru absolut tot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine e sa probezi si moto si scutere,si in citeva minute te-ai lamurit

oare grecii si italienii care merg 12 luni pe an si au 90% scutere moped sau underbone sunt niste prosti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.08.2021 la 0:38, adrianm a spus:

Postul ăsta l-ai scris cu pistolul la tîmplă? Era soţia lîngă tine şi privea ce scrii?

Altfel, îmi place ideea ta de reverse psychology : ))

Eu tot așa mă consolez... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si eu am 16 ani si urmeaza sa imi iau permisul. Ca sa iti raspund la intrebare

"Se merita sa imi fac permis de A1". De meritat nu exista a se merita. Cum ai trait si pana acum fara motor (banuiesc ca ajutat de parinti, poti trai si in continuare-cel putin asa este in cazul meu). Permisul de A1 de cele mai multe ori nu il favi din necesitate, ci din dorinta sau pasiune pentru asta. Daca tu simti si asta iti doresti cu adevarat (si nu doar sa te dai smecher prin oras), atunci eu zic ca "se merita".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...