Sari la conținut

Accident moto Sascut, BC


Lucian_M
 Share

Postări Recomandate

 

https://unupetrotus.ro/news-alert-foto-accident-pe-dn2-e85-in-apropiere-de-sascut-un-motociclist-a-fost-lovit-de-o-masina/

pare ca a scapat

 

Un accident rutier s-a petrecut, în această seară, pe DN2 – E85, în apropierea localității Sascut, județul Bacău, un motociclist fiind lovit de o mașină, condusă de o femeie.

Chiar dacă în urma impactului motocicleta s-a rupt în două, bărbatul care o conducea, un tânăr de 36 de ani, din județul Galați, a scăpat cu viață.

Accidentul a fost provocat de o șoferiță de 52 de ani, din comuna Pâncești, Bacău, care nu a acordat prioritate motociclistului.

 

 

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 minutes ago, -UFO- said:

Chiar dacă în urma impactului motocicleta s-a rupt în două, bărbatul care o conducea, un tânăr de 36 de ani, din județul Galați, a scăpat cu viață.

 

Sunt socat, la modul fericit.

 

17 minutes ago, -UFO- said:

Accidentul a fost provocat de o șoferiță de 52 de ani, din comuna Pâncești, Bacău, care nu a acordat prioritate motociclistului.

 

Nu sunt socat, la modul nefericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam că s-a dat cu rip, ca de obicei, însă mă bucur că omul a scăpat cu viață, n-aș fi crezut.

Cât despre șoferiță... mai bine tac. Ba nu tac: care nu știe cum stă treaba cu prioritatea, să arunce pe foc permisul și să stea deoparte! Te omoară de viu și scapă nepedepsit (trecut prin așa ceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a cam infipt. Comentam despre viteza si ca poate era cam mare pentru astfel de drumuri? Si ala a iesit din benzinarie fara sa se uite si cu durere la banana si motociclistul a venit prea tare si de aici => poooffff 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cam pus.o băbuța, linie continua, nu avea voie să iasă în direcția aia din benzinărie, totuși, astfel de segmente rămân zone de risc ca și orice intersecție.

 

Noroc că a scăpat, daca se poate și fără sechele mari și mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kosh a spus:

Un motociclist bătrân, Bicu Motoristu' pentru cei care îl știu, mi-a zis acum câțiva ani: tinere, dacă vrei să ajungi întreg acasă, ai două reguli de respectat: nu te da cocoș în trafic și nu depăși prin dreapta. Cam are dreptate.

Motociclistul a venit tare din spate, șoferul a vrut să îi facă loc, dar a anticipat greșit, că riderul a încercat depășire prin dreapta. Nu știu ce a ieșit acolo, dar moale nu i-a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Un motociclist bătrân, Bicu Motoristu' pentru cei care îl știu, mi-a zis acum câțiva ani: tinere, dacă vrei să ajungi întreg acasă, ai două reguli de respectat: nu te da cocoș în trafic și nu depăși prin dreapta. Cam are dreptate.

Motociclistul a venit tare din spate, șoferul a vrut să îi facă loc, dar a anticipat greșit, că riderul a încercat depășire prin dreapta. Nu știu ce a ieșit acolo, dar moale nu i-a fost.

nu stiu ce a fost in capul lui si unde se uita......dar pe filmare ....se vede clar ca ar fi putut frana mai din timp

 

imi pare chiar ca ar fi accelerat inainte de impact...probabil s a gandit ca are timp sa treaca pe langa

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, viteza a fost foarte mare... bine ca este cat de cat sanatos... Cel mai bun este mersul "batranesc" in conformitate cu limitarile din sectorul de drum pe care se circula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.f8a1c64871aa3f68d71ee7f7e9bacc29.png
A vazut prea tarziu, masina de pe contrasens mascand foarte bine masina care iesea din benzinarie. Viteza mare, da, pentru o zona riscanta (benzinarie), nu il ajuta cu nimic fapul ca era linia continua si legal nu avea voie sa apara nimeni in stanga... Incetinea pentru 1 km apoi era iar mai aerisit drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E85, nici nu e cel mai periculos drum din Romania. Acum 10-15 ani cand veneam de la Bucuresti spre Roman, traficul era asa lejer incat 200 mi se parea "safe". Acum nici cu masina nu trec de 100, 110km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va invit sa va delectati cu surprizele ce vi le ofera orice drum comunal, daca considerati A-urile, E-urile si DN-urile periculoase. 

Pericolul vine mai mereu din cauza oamenilor, nu a drumurilor. Acolo sa vedeti fețe bovine in spatele volanului, in carute sau pe biciclete! Nația asta e atat de retardata incat i s-a atrofiat complet gandirea si instinctul de auto-conservare... 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, nu din cauza drumurilor ci a oamenilor. Acum o saptamana veneam spre Bucuresti, eram tot prin zona cu accidentul asta, aveam undeva la 90 si dupa ce a crosetat cateva masini din spatele meu, un idiot de la Bardi Auto, s-a proptit la juma de metru in spatele meu si flashuri incontinuu. Am apasat frana doar cat sa aprind becurile pe spate, a franat ca idiotul iar cand am avut loc sa-l las sa depaseasca, mi-a facut semn ca-s nebun la cap. Oi fi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, The Mentalist a spus:

Sa zicem ca nu putea termina franarea, dar de evitat prin dreapta avea loc, cred ca a facut point fixation pe coltul masinii si s-a infipt unde s-a uitat.

Pare ca daca nu ar fi franat deloc (sau doar foarte putin) concentrandu-se doar la trasa de evitare, ar fi trecut fara probleme prin dreapta. Probabil a intervenit panica si aia a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu ce aș fi făcut în situația lui.

Pe camera mașinii se vede un pic distorsionată realitatea, în sensul că "avea loc de manevre", dar pe obiectivele grandangulare (cine a avut DSLR știe despre ce e vorba) totul mare "mai la distanță". Certe sunt două chestiuni:

1. Cască ochii mari!

2. În România ai prioritate CÂND/DACĂ ți se dă.

Știți că am avut recent o excursie mai lunguță prin câteva tarisoare și vă spun cu mâna pe inimă că nicăieri nu mi s-a părut traficul mai periculos decât la noi. Până și în Bosnia a fost mai ok. Adică situații la limita n-am avut decât la noi. Iar de când au apărut stranierii, traficul a devenit și mai agitat. Cât despre DN2, îl evit pe cât posibil. Cum spunea cineva: nu prea poți merge cât de cât legal, că te iau unii pe sus. Eu nu-s ușă de biserică, dar prioritatea o acord oricând este cazul. Uneori mai las de la mine, că până la urmă destinația rămâne la locul ei.

Ca fapt divers, am intrat după câțiva ani pe autostrăzile noastre (dinspre Trompeta Turnu Severin spre Neamț am avut traseul) și mi s-a părut civilizat traficul, fără piloți de F1. Mai mergeam unii cu 160 (cam 145-150 în realitate pe gps, că la mobra mea viața bate filmul), totuși nu ca pe Soarelui, unde ce-am văzut ultima dată (2016) m-a cam făcut să evit aceste trasee pe cât posibil.

Băieți, sănătate multă și să aveți grijă de voi, că pe alții oricum nu-i interesează!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Lucian_M a spus:

Nu știu ce aș fi făcut în situația lui.

Pe camera mașinii se vede un pic distorsionată realitatea, în sensul că "avea loc de manevre", dar pe obiectivele grandangulare (cine a avut DSLR știe despre ce e vorba) totul mare "mai la distanță". Certe sunt două chestiuni:

1. Cască ochii mari!

2. În România ai prioritate CÂND/DACĂ ți se dă.

Știți că am avut recent o excursie mai lunguță prin câteva tarisoare și vă spun cu mâna pe inimă că nicăieri nu mi s-a părut traficul mai periculos decât la noi. Până și în Bosnia a fost mai ok. Adică situații la limita n-am avut decât la noi. Iar de când au apărut stranierii, traficul a devenit și mai agitat. Cât despre DN2, îl evit pe cât posibil. Cum spunea cineva: nu prea poți merge cât de cât legal, că te iau unii pe sus. Eu nu-s ușă de biserică, dar prioritatea o acord oricând este cazul. Uneori mai las de la mine, că până la urmă destinația rămâne la locul ei.

Ca fapt divers, am intrat după câțiva ani pe autostrăzile noastre (dinspre Trompeta Turnu Severin spre Neamț am avut traseul) și mi s-a părut civilizat traficul, fără piloți de F1. Mai mergeam unii cu 160 (cam 145-150 în realitate pe gps, că la mobra mea viața bate filmul), totuși nu ca pe Soarelui, unde ce-am văzut ultima dată (2016) m-a cam făcut să evit aceste trasee pe cât posibil.

Băieți, sănătate multă și să aveți grijă de voi, că pe alții oricum nu-i interesează!

 

Si dupa se mai mira unii de ce ma duc 99% din timp la vecinii bulgari la plimbari pe acolo. Dupa un drum nu foarte lung la noi imi ia 2 zile sa imi revin de la oboseala. Pai am mers la turci 1100 de km intr-o zi pe temperaturi de 45 de grade (atat arata in bord ca ar fi temperatura exterioara) si nu am fost atat de distrus cum sunt la noi dupa un drum pe Cheia/DN1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...