Sari la conținut

Probleme dupa schimb antigel


Postări Recomandate

Salut.am o problema cu honda  cbf-ul meu de 500 dupa ce am schimbat antigelul.am scos antigelul din ea pe la surubul pompei.am deschis capacul radiatorului.bun.pe urma am pus apa distilata,l am lasat sa mearga vreo 15 min la relantii,si a doua zii,am pus antigel g12 roz in eam lasat-o sa mearga 15 min,si dupa ce s-a racit motorul 2-3 ore am mai completat putin la radiator.problema e urmatoare.imi creste foarte mult nivelul de antigel in vas.scot din vas surplusul pana la nivel,si dupa ce plec cu ea,adica vreo 80-100 de km,iar gasesc peste nivel.si nu e putin.pana la schimbare a fost un antigel verde g11.era vechi si mirosea urata.eu am spalat instalatia cu apa distilata si am pus g12.asa mi a recomandat mecanicul.precizez ca temperatura sta unde trebuie.antigelul e curat.ma gandesc la garnitura de chiuloasa...sau nu e compatibil antigelul..

16286941843752217295177605010043.thumb.jpg.810cea448abcba4266e853fb2eaf6908.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! La cald, cresterea volumului lichidului de racire in vas se poate datora pierderii presiunii in instalatie. La auto atunci cand e cald motorul si desfaci busonul de la vasul de expansiune creste nivelul lichidului in vas. Verifica prima data daca sunt etanse toate busoanele/ capacele pe care le-ai desfacut. Verifica inclusiv garniturile de pe ele. Referitor la antigel, vezi ce tip recomanda producatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...