Sari la conținut

Marcaje noi in Bucuresti


The_Sin_Eater
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 minute, florinelu07 a spus:

Utopic, suna bine, realist iti maximizezi sansele sa te ia pe sus unul care forteaza trecerea pe galben/rosu.

 

Fiind la semafor inaintea lui, de ce nu ai forta si tu?! Iar daca te decizi sa nu fortezi, ai aceleasi sanse sa fii luat pe sus si acum, fara acel marcaj.

Marcajul devine util dupa ce primele masini au oprit deja inaintea lui, pentru filtering. Inainte de a opri masinile, pe verde/galben, se trece peste el ca si cum nu ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, TETEA. a spus:

E simplu

+1 Am mai vazut marcaje din astea prin alte tari, dar erau intr-adevar pentru moto si scutere. Pentru bici si troti, erau piste speciala PE CAROSABIL cu semaforizare separata.

 

bottom line: alta regula gandita cu quru, dpmdv. 

 

Acum 6 minute, florinelu07 a spus:

realist

 si eu cred la fel, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, TETEA. a spus:

 

Fiind la semafor inaintea lui, de ce nu ai forta si tu?! Iar daca te decizi sa nu fortezi, ai aceleasi sanse sa fii luat pe sus si acum, fara acel marcaj.

Marcajul devine util dupa ce primele masini au oprit deja inaintea lui, pentru filtering. Inainte de a opri masinile, pe verde/galben, se trece peste el ca si cum nu ar fi.

nu ne intelegem... tu ai luat verde si cel cu care te intersectezi ar fi trecut in rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cum se intampla asta din cauza marcajului? Oricum pleci primul de la semafor si acum, nu zice nimeni sa pleci racheta pentru ca stai pe un marcaj. Pleci ca si acum, cu ochii cat sarmaua. Nu vad cum te pune in pericol marcajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, apriliacluj a spus:

amenda de 700 ron mai treaca-mearga, dar sa ramai si fara permis 30 de zile mi se pare absolut aberant.....

te bagi la iarna cand nu se vede din cauza zapezii ca nu stiu sa fie si un indicator pentru asa ceva.

Acum 1 minut, TETEA. a spus:

Ok, cum se intampla asta din cauza marcajului? Oricum pleci primul de la semafor si acum, nu zice nimeni sa pleci racheta pentru ca stai pe un marcaj. Pleci ca si acum, cu ochii cat sarmaua. Nu vad cum te pune in pericol marcajul.

nu marcajul pune in pericol - plecand primul risti sa te intalnesti cu smecherii de pe alte sensuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, florinelu07 a spus:

te bagi la iarna cand nu se vede din cauza zapezii ca nu stiu sa fie si un indicator pentru asa ceva.

nu marcajul pune in pericol - plecand primul risti sa te intalnesti cu smecherii de pe alte sensuri

IARNA ....ZAPADA...NU AI VOIE CU BUCICLETA/MOTOCICLETA PE CAROSABIL.... TU I MAMA EI DE SCOALA PE CARE ATI FACUT O

CADRUL LEGAL PRIVIND CIRCULAŢIA BICICLETELOR, MOPEDELOR ŞI MOTOCICLETELOR pe drumurile publice

 

OUG 195/2002

Art. 161. (ROUG)– (1) Se interzice conducătorilor :

 

m) să circule atunci când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheaţă sau zăpadă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu sint de acord cu totinetistii (si dau cu hate si cand vad biciclete cu motor: ori pedalezi, ori esti comod!)

Ca s-a bagat marcajul, e bine. N-o sa protejeze pe nimeni, dar vorba romanului "ne acoperim de hartii". Gen...

Are militia inca un motiv in plus sa scrie procese verbale. Mie, ca am 2 categorii pe plastic. Am platit scoala, platesc RCA, impozit, accize in combustibil, vigneta. Trotinetistul, plm... a facut efort omul si a platit Emag-ul sa-i trimita motoraș; sa nu-l mai deranjamȘ schimbam legile pt dumnealui si il lasam sa umble liber. In caz de buba, sa plateasca conservarul. 

Pe cand marșul trotinetiștilor? De preferat sa fie intre LGBTPLM si "Vieții".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In orase la cata poluare e, as interzice masinile punct. Lasa sa circule biciclete, motociclete, scutere, trotinete si transport in comun ca si asa s-a umplut de cazane tdi si de cucoane care se machiaza si isi verifica facebook in acelasi timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să îi pupe undeva pe bicicliști și trotinetisti, ăia se pot strecura printre mașini, pot opri în față și pot îngreuna traficul, obligații mai nimic, numai drepturi. În câteva luni copie toată țara ideile astea mărețe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, SenorPink a spus:

In orase la cata poluare e, as interzice masinile punct. Lasa sa circule biciclete, motociclete, scutere, trotinete si transport in comun ca si asa s-a umplut de cazane tdi si de cucoane care se machiaza si isi verifica facebook in acelasi timp.

Trebuie sa oferi conditii de transport ca sa poti interzice. Nu inteleg ce este atat de greu de inteles. Masina este in mod real o nevoie, nu o fiță. Cat timp transportul in comun incepe de nicaieri, se termina niciunde, nu este sincronizat, nu este suficient eu nu am cum sa renunt la masina. Timpul pierdut pe drum ma costa mai mult decat eventualele taxe pe care le vor introduce - tot fara sa ofere conditii de transport civilizate. Si sa merg cu biciclete ajungand mereu transpirat ca dupa maraton iar nu e o varianta. Trebuie sa si ai clima potrivita pentru a merge cu bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca biciclistii si trotinetistii chiar aveau nevoie de mai multe privilegii. Daca sunt pe carosabil trebuie sa ii ocolesti, daca esti pe trotuar pieton te dai la o parte, daca esti pe banda de biciclete... ai belit-o. Imi pare rau pentru ei, stiu ca multi dintre ei au daltonism si nu isi pot da seama ca trec pe rosu, stiu ca nu au avut posibilitatea de a invata reguli elementare ale codului rutier si ca nici IQ-ul nu ii ajuta sa ia decizii intelepte legate de traiectoriile abordate, dar nu consider deloc utila aceasta solutie. 

Poate ca ar trebui sa ia si ei macar A1, oricum nu au ei idee ce sunt chestiile alea colorate de pe strazi, triunghiuri intoarse si mai stiu eu ce... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, einstein1984 a spus:

nu doar ca iunie august e f cald, dar octombrie-martie ploua si ninge....Apoi cum naiba duc eu acasa 20-25 kg de cumparaturi saptamanale cu bicicleta? Remorca? Copilul cum il duci la un parc sau medic ? facilitatile bicilistilor, o minporitate, trebuie sa vina DUPA transport public eficient. Aka benzi STB intai, piste de bicilete dupa!

Pai tocmai ca s-au mai facut ceva benzi specile pentru STB si ghici ce? Tot maimutele cu cazane tdi s-au gasit sa mearga pe banda aia. Exemplu in Bucuresti pe bvd Nicolae Balcescu exista banda speciala pentru transportul in comun, banda care de multe ori e folosita ca sa parcheze (cu avariile puse) cate un meltean care are putina treaba.

 

Acum 16 minute, ionutpm a spus:

Adevarul e ca biciclistii si trotinetistii chiar aveau nevoie de mai multe privilegii. Daca sunt pe carosabil trebuie sa ii ocolesti, daca esti pe trotuar pieton te dai la o parte, daca esti pe banda de biciclete... ai belit-o. Imi pare rau pentru ei, stiu ca multi dintre ei au daltonism si nu isi pot da seama ca trec pe rosu, stiu ca nu au avut posibilitatea de a invata reguli elementare ale codului rutier si ca nici IQ-ul nu ii ajuta sa ia decizii intelepte legate de traiectoriile abordate, dar nu consider deloc utila aceasta solutie. 

Poate ca ar trebui sa ia si ei macar A1, oricum nu au ei idee ce sunt chestiile alea colorate de pe strazi, triunghiuri intoarse si mai stiu eu ce... 

Si ce propui? Copiii sa nu se mai dea pe biciclete ca nu au A1?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Starcream a spus:

cei mai hateri masinisti pe aici 😀. Lumea se misca spre cat mai multe doua roti curate. Unii mai repede si cu masuri mai bune, altii mai greu si cu masuri mai incomplete (noi). Fie ca va place voua sa mergeti cu bicicleta sau nu, sunt unii care o folosesc ca mijloc principal de locomotie. Si pentru ei sunt marcajele alea, voi doar trebuie sa stati un pic deoparte de ele si garantez ca nu o sa pateasca niciun masinist nimic si nici nu o sa intarzie la munca din cauza acelor 4 m2 ocupati de saracii fara masina sau motor.

babele la oparta :))

Culmea ca pe aici pe forum de motociclisti ar fi trebuit sa fie cat mai intelese si apreciate formele astea de deplasare alternativa pe 2 roti, dar minune mare, se pare ca nu e asa. Si dupa ne mai intrebam de ce masinistii ne iau la ochi pe noi care suntem tot pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, The_Sin_Eater a spus:

un sofer adevarat dă bucurești opreste dupa semafor si blocheaza trecerea de pietoni.

nu inteleg ce sa caute in fata bicicletele. nu e periculos? 

asa moto si scuterele pleacea repejor cand se face verde, dar bici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, SenorPink a spus:

Pai tocmai ca s-au mai facut ceva benzi specile pentru STB si ghici ce? Tot maimutele cu cazane tdi s-au gasit sa mearga pe banda aia. Exemplu in Bucuresti pe bvd Nicolae Balcescu exista banda speciala pentru transportul in comun, banda care de multe ori e folosita ca sa parcheze (cu avariile puse) cate un meltean care are putina treaba.

Si interzici masinile pentru ca oamenii pe care ii platim decid sa nu aplice legea? Imi interzici mie accesul pentru ca alti participanti la trafic nu respecta legea? Practic tu de duci la stat si ii zici: observ ca nu esti in stare sa aplici legea pe care tot tu ai dat-o motiv pentru care iti propun sa-mi restrangi drepturile. 

Multumesc, dar nope. 

Editat de therocketscientist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Starcream a spus:

cei mai hateri masinisti pe aici 😀. Lumea se misca spre cat mai multe doua roti curate. Unii mai repede si cu masuri mai bune, altii mai greu si cu masuri mai incomplete (noi). Fie ca va place voua sa mergeti cu bicicleta sau nu, sunt unii care o folosesc ca mijloc principal de locomotie. Si pentru ei sunt marcajele alea, voi doar trebuie sa stati un pic deoparte de ele si garantez ca nu o sa pateasca niciun masinist nimic si nici nu o sa intarzie la munca din cauza acelor 4 m2 ocupati de saracii fara masina sau motor.

babele la oparta :))

pai eu doar la semafor pot sa fiu "primul" la ceva in viata, iar ei vor sa-mi ia acest drept strabun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se faca, domne, evacuarea orientata in fata, si, bineinteles, burlan. Ii si spulberi pe biciclistii/trotinetistii de-ti iau fata la semafor, se dau si masinile la o parte cand vii ca Mig-ul din spate, iese si lumea la ferestre sa te salute. Ma rog, daca e burlan, iese oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, SenorPink a spus:

Culmea ca pe aici pe forum de motociclisti ar fi trebuit sa fie cat mai intelese si apreciate formele astea de deplasare alternativa pe 2 roti, dar minune mare, se pare ca nu e asa. Si dupa ne mai intrebam de ce masinistii ne iau la ochi pe noi care suntem tot pe 2 roti.

Pai probabil e frustrarea mare ca nu e voie sa avanseze si motociclistii/scuteristii in careul ala. Daca ar fi dupa mine, da, as da cat mai multe drepturi biciclistilor/trotinetistilor, poate in felul asta se decid unii carutasi sa schimbe tabara. Ideea e ca deja la traficul normal din Bucuresti nu se mai pune problema ca bicicleta inurca masina, ci e invers. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, therocketscientist1 a spus:

Si interzici masinile pentru ca oamenii pe care ii platim decid sa nu aplice legea? Imi interzici mie accesul pentru ca alti participanti la trafic nu respecta legea? Practic tu de duci la stat si ii zici: observ ca nu esti in stare sa aplici legea pe care tot tu ai dat-o motiv pentru care iti propun sa-mi restrangi drepturile. 

Multumesc, dar nope. 

Pai nu despre asta e vorba mai nou? despre dictatura minoritatii? Eu pun pariu si ca daca am avea transport in comun bine pus la punct, si piste de biciclete peste tot si locuri de parcare tot s-ar gasi taranetii sa parcheze pe mijlocul strazii, pe pista de bicicilete sau sa mearga pe contrasens pe autostrada. Ce faci in cazuri d-astea? Aplici legea 1 data , de 2 ori , de 3 ori de 50 de mii de ori pana la un punct cand vezi ca nu mai merge cu maimutele si atunci le iei obiectul distractiei. Bine si eu sper sa nu ajungem in punctul ala dar la cum merg lucrurile si cum e traficul pe la noi.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...