Sari la conținut

Bucuresti - Alba Iulia


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Va salut.

Pe vremea cand eram tanar, faceam km doar de dragul curbelor (sau cu v). Vremea a mai trecut si din 2 roti am reluat cele 4 unde recunosc ca e al naibii de bine cand ploua sau e canicula aia infernala :) Am un traseu de facut in timpul saptamanii combinat cu weekend, Bucuresti - Alba Iulia si doar 4 zile la dispozitie. Voi merge pe partea cu A1 urmat de Valea Oltului - Sibiu - Sebes - Turda -Alba. La intoarcere voi veni aproape la fel, cu abaterea Sebes - Transalpina - Novaci - Rm Valcea - Bucuresti. Va solicit cateva recomandari de vizite si obiective (de toate felurile) care ar fi pe traseul meu, poate cu o abatere mica de condus (desi nu trec prin Curtea de Arges dar as putea sa o vizitez - am mai fost pe acolo asadar zic pas). 

Stiu doar ca Transalpina in sine o voi face (anul asta nu am ajuns pe acolo), peisajul overall ma va ajuta din start, salina de la Turda, bineinteles Cetatea Alba, Catedrala din Alba si cat mai multe din obiectivele acesteia. Insa m-as mai opri si pe drum daca ar merita.   

 

Merci de sfaturi si drumuri bune ca asfalt uscat nici nu-si mai are rostul vorba asta. La cate grade sunt....

Doamne ajuta :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,
Asa cum ai zis, poti trece prin Curtea de Arges.
Iti sugerez: Ranca - Rm Valcea - Curtea de Arges - Clung Muscel - Targoviste - Bucuresti.

Intre Rm Valcea si Targoviste nu este un asfalt exceptional (putin valurit, insa fara gropi), dar zona si virajele cu care te vei lupta merita tot efortul.

De asemenea, ai putea sa faci Sibiu - Sebes evitand atat autostrada cat si drumul national, facand un Sibiu - Poplaca - Orlat - Sibiel - Saliste - Poiana Sibiului - Miercurea Sibiului - Sebes.
Drumul Sebes - Turda - Alba implica trecerea intai prin Alba, doar daca nu vrei sa faci vreun ocol mai ciudat :)
Daca poti sa stai la Turda, recomand sa faci o vizita la Crama La Salina (https://cramalasalina.ro/degustari/). Dar e bine sa tragi in zona ;)
La Ranca, recomand sa tragi la pensiunea Tara sau macar sa treci pe la restaurantul lor. Sunt client fidel...
Si e bine sa eviti vineri - duminica pe Transalpina. S-a umplut de prosti pe 4 si (din pacate) 2 roti...
Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

Treci și prin Cheile Aiudului și Rimetea. Un mic ocol de făcut, fiind puțin mai la nord de Alba Iulia. Merită. Caută poze pe Google și ai să vezi de ce.

Merci. Asta cu Rimetea am vazut ca e mai peste tot prezenta…chiar si la tv. Merci de pontul cu Cheile Aiudului…pare mai ptr mine.

Acum 13 ore, pierrotlefou a spus:

Salut,
Asa cum ai zis, poti trece prin Curtea de Arges.
Iti sugerez: Ranca - Rm Valcea - Curtea de Arges - Clung Muscel - Targoviste - Bucuresti.

Intre Rm Valcea si Targoviste nu este un asfalt exceptional (putin valurit, insa fara gropi), dar zona si virajele cu care te vei lupta merita tot efortul.

De asemenea, ai putea sa faci Sibiu - Sebes evitand atat autostrada cat si drumul national, facand un Sibiu - Poplaca - Orlat - Sibiel - Saliste - Poiana Sibiului - Miercurea Sibiului - Sebes.
Drumul Sebes - Turda - Alba implica trecerea intai prin Alba, doar daca nu vrei sa faci vreun ocol mai ciudat :)
Daca poti sa stai la Turda, recomand sa faci o vizita la Crama La Salina (https://cramalasalina.ro/degustari/). Dar e bine sa tragi in zona ;)
La Ranca, recomand sa tragi la pensiunea Tara sau macar sa treci pe la restaurantul lor. Sunt client fidel...
Si e bine sa eviti vineri - duminica pe Transalpina. S-a umplut de prosti pe 4 si (din pacate) 2 roti...
Asfalt uscat!

Nu stiu daca imi zici sa fac traseul asta din perspectiva celor doua roti :) eu merg cu cele 4. Nu’mi trebuie curbe ci mai degraba peisaje:)

dar merci de reply

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...