Sari la conținut

Accident mortal Danila-SV


pasquinel
 Share

Postări Recomandate

https://www.monitorulsv.ro/Local/2021-08-19/Un-cetatean-german-a-decedat-dupa-ce-motocicleta-cu-care-circula-s-a-izbit-de-un-parapet-la-Danila

 

Ce tragic...

Oricum, ca fapt divers, portiunea dintre Suceava si Radauti e un adevarat patinoar, ba chiar la intrarea in Milisauti exista un soi de panou publicitar pe care scrie ca "Urmeaza o portiune de 3 kilometri de asfalt deosebit de alunecos". In loc sa aplice un oarecare profil in asfalt, baietii au pus un panou pe marginea drumului. Ieftin si eficient, de aia se intampla atatea accidente in zona...

Cat despre parapetii romanesti sunt facuti sa protejeze masinile si sa ucida motociclistii care au ghinionul sa derapeze.

Problema ar putea fi rezolvata prin adaugarea unui rand suplimentar de parapeti orizontali pe aceiasi piloni, aproape de nivelul asfaltului.

Tinand cont ca numarul motociclistilor creste de la un an la altul, ar fi cazul sa se ia masuri. Ceea ce nu se va intampla prea curand.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, pasquinel a spus:

Problema ar putea fi rezolvata prin adaugarea unui rand suplimentar de parapeti orizontali pe aceiasi piloni, aproape de nivelul asfaltului.

Tinand cont ca numarul motociclistilor creste de la un an la altul, ar fi cazul sa se ia masuri. Ceea ce nu se va intampla prea curand.

 

Afara asa e !  Poate facem o petitie, ceva... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, shpixy a spus:

Afara asa e !  Poate facem o petitie, ceva... !

la cine sa faci peititie? Nu vezi ca acum ii phoooo-t-e grija sa isi ia jugulara pentru ciolan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, shpixy a spus:

Afara asa e !  Poate facem o petitie, ceva... !

Petitie?!

Peste jumatate din pretul benzinei intra in buzunarul statului!

Cei de la Drumuri ar trebui sa ia masuri fara petitiile pe care nu le baga, oricum, nimeni in seama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul ala e chiar sticla. La Danila, unde s-a intamplat accidentul e mai ok, dar la Milisauti inainte si dupa podul vietii, e tare ciudata aderenta. I-am dat odata gaz mai tare pe uscat, si imi fugea spatele ca la balamuc. Ideea e ca trebuie de mers mai cu grija cand vezi asfalt neted, chiar si pe uscat.

Editat de raikk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, pasquinel a spus:

https://www.monitorulsv.ro/Local/2021-08-19/Un-cetatean-german-a-decedat-dupa-ce-motocicleta-cu-care-circula-s-a-izbit-de-un-parapet-la-Danila

 

Ce tragic...

Oricum, ca fapt divers, portiunea dintre Suceava si Radauti e un adevarat patinoar, ba chiar la intrarea in Milisauti exista un soi de panou publicitar pe care scrie ca "Urmeaza o portiune de 3 kilometri de asfalt deosebit de alunecos". In loc sa aplice un oarecare profil in asfalt, baietii au pus un panou pe marginea drumului. Ieftin si eficient, de aia se intampla atatea accidente in zona...

Cat despre parapetii romanesti sunt facuti sa protejeze masinile si sa ucida motociclistii care au ghinionul sa derapeze.

Problema ar putea fi rezolvata prin adaugarea unui rand suplimentar de parapeti orizontali pe aceiasi piloni, aproape de nivelul asfaltului.

Tinand cont ca numarul motociclistilor creste de la un an la altul, ar fi cazul sa se ia masuri. Ceea ce nu se va intampla prea curand.

 

Avertizarea este și în engleză? Sau neamțul ar fi trebuit să știe română și din nefericire pare ca nu știa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Flower-Power a spus:

Avertizarea este și în engleză? Sau neamțul ar fi trebuit să știe română și din nefericire pare ca nu știa?

Foarte bună remarcă!

 

Bineînțeles că NU e în engleză. Nici măcar nu e panou rutier, ci un banner din ceva linoleum, imprimat la vreo tipografie. Cred că a fost montat de primar, exasperat de numărul de accidente din satul unde e patria verzei, Milișăuți, trecut la statutul de oraș prin votul gospodarilor. Ca o paranteză, după ce le-a venit factura aferentă tichiei de mărgăritar (titlul de "orășeni"), aceiași gospodari au vrut ca mărețul lor oraș să revină la statutul de sat. Numai că e mai complicat să o dai la întors în asemenea cazuri. 

1 oră în urmă, raikk a spus:

Ideea e ca trebuie de mers mai cu grija cand vezi asfalt neted, chiar si pe uscat.

Există asfalt neted cu aderență excelentă.

Pur și simplu eu cred că ăla care a făcut compoziția de pe tronsonul cu pricina a greșit proporțiile.

Același tip de asfalt se găsește și în centrul Sucevei, între semaforul de la Cetate și cel de la stația de autobuz, pentru cine cunoaște zona.

Am fost nevoit să pun tălpile pe asfalt de multe ori, deși nu am bruscat frânele, doar am oprit la semafor.

 

Asta e o greșeală a constructorului. În țări în care legea funcționează, problema ar fi fost remediată de mult. 

Da' în țara lui Caragiale, în loc de legi funcționează formulele: "Cum o vrea Dumnezeu!", "Lasă, că merge și așa!" și "A furat, dar ne-a dat și nouă!".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SenorPink a spus:

la cine sa faci peititie? Nu vezi ca acum ii phoooo-t-e grija sa isi ia jugulara pentru ciolan?

 

Acum 2 ore, pasquinel a spus:

Petitie?!

Peste jumatate din pretul benzinei intra in buzunarul statului!

Cei de la Drumuri ar trebui sa ia masuri fara petitiile pe care nu le baga, oricum, nimeni in seama...

Euam semnat anul trecut o petitie pt programul rabla pt moto, si s-a reusit ! D'aia ziceam... ! Ca daca scriem pe forum, e fix o poola !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita incercat cu o petitie.

Semnez clar! :)

Daca sedem frumos pe oo,cu mainile incrucisate,nu rezolvam clar nimic.Macar am incercat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Kristian K a spus:

Merita incercat cu o petitie.

Semnez clar! :)

Daca sedem frumos pe oo,cu mainile incrucisate,nu rezolvam clar nimic.Macar am incercat.

 

Si petitia e tot un stat pe oo.Mai bun este un banner in germana ,engleza,poloneza sa stie si amaratii aia ce-i asteapta daca ia mancat in kur sa

o ia prin tarisoara asta.

 

Acum 8 ore, shpixy a spus:

 

Euam semnat anul trecut o petitie pt programul rabla pt moto, si s-a reusit ! D'aia ziceam... ! Ca daca scriem pe forum, e fix o poola !

Altul a fost motivul de s-a reusit,nu petitia vietii.

Sunt mii de petitii cu mult mai multi semnatari care nu au obtinut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Flower-Power a spus:

Avertizarea este și în engleză? Sau neamțul ar fi trebuit să știe română și din nefericire pare ca nu știa?

Aici in Bukovinistan e pacat sa montezi avertizare in engleza, e pacat sa te vaccinezi... dintr-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, raikk a spus:

Aici in Bukovinistan e pacat sa montezi avertizare in engleza, e pacat sa te vaccinezi... dintr-astea.

Las-o pe aia cu vaccinatu',este topic... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, am ars-o și prin Suceava, am trecut și prin Milișăuți (în drum spre muzeul moto de la Rădăuți și retur), n-am simțit nimic ciudat. Drept că nu eram cu genunchiul jis, dar destul de vioi. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sugerez trimiterea pe mail a unei sesizari catre cnadnr, in calitate de administrator al drumului, cat si catre politie. Cu solicitare numar de inregistrare. AR fi interesant ce raspuns au la o astfel de sesizare.

Solutii exista, se face o razuire fina la suprafata, se paote asterne strat de 1 2 cm de criblula, sau chiar si refacerea stratului de uzura. De regula, acolo unde aluneca rau, s-a furat la reteta de asfalt-fie cu adaos suplimentar de bitum, fie cu agregate gresite. NU e singurul loc unde e asa, si pe drumul vechi spre mare, LEhliu gara, incolo, e sticla asfaltul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.08.2021 la 9:28, ENEOS a spus:

Bre, am ars-o și prin Suceava, am trecut și prin Milișăuți (în drum spre muzeul moto de la Rădăuți și retur), n-am simțit nimic ciudat. Drept că nu eram cu genunchiul jis, dar destul de vioi. :what:

Ia sa vezi cand ploua in ce curcubeu frumos se transforma asfaltul si n-o stii de ce-ai murit in curba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut acum pe forumul de K1600: "Was literally sitting on my packed bags to take off early Wednesday morning for my long planned post Covid trip across several countries in Europe which should last for 20 days. In the afternoon I noticed a strange swelling on the inside of my upper thigh from the knee all the way up. Went to the doctor who quickly diagnosed a vein thrombosis which can turn into something bad if left untreated. She strongly advised me to cancel the trip and go for further analysis and treatment.
So I cancelled everything and go for treatment and only if I am lucky I can go for a few days later this year.
Anyway, a friend of mine died last week on a trip through Romania when a stroke killed him while riding and his wife survived with life threatening injuries. With that in mind I am at peace with my situation.
There will be another time." 

 

Vad ca zice aici ca de fapt a avut un avc in timp de mergea si d-aia ar fi cazut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...