Sari la conținut

Lipsa brief mare motocicleta 125cmc germania


Hyper23
 Share

Postări Recomandate

Am cumparat un yamaha ybr 125 de la o persoana care aduce motociclete din germania, mi-a dat brieful mic si am facut un contract de vanzare-cumparare intre mine si german.Dupa o lunga asteptare la RAR, pentru ca aparent in talonul din germania aparea ca era limitata la 80 km/h ca asa e la ei, abia dupa 4 zile mi-au dat CIV-ul si certificatul de autenticitate si mi-au zis ca limitatorul a fost scos de cine mi l-a vandut. De aici incepe problema, m-am dus la o firma de se ocupa cu acte ca sa mi le aranjeze si sa imi zica de ce e nevoie pentru a o lua in evidenta. Acea doamna mi-a zis ca daca nu am brief mare o sa dureze mult timp pana o sa o pot inmatricula, si atunci m-am speriat. Desi vanzatorul din romania mi-a zis ca motocicletele de 125 din germania nu au brief mare, aceasta informatie mi-a fost confirmata si de google. Ideea e ca imi e frica sa nu ma intoarca astia de la inmatriculari ca deja m-am saturat de asteptat si de neputinta. Credeti ca o sa accepte fara brief mare? Am vazut cateva topicuri in genu asta dar sunt din 2007 si presupun ca am mai evoluat. 

 

Chestia naspa e ca si un muncitor d-ala de la RAR care mi-a testat motocicleta m-a intrebat daca nu cumva are si brief mare si nu l-am adus si doamna asta de la acte, dar presupun ca nu cunosc contextu, m-as duce sa intreb la politie maine, dar pana atunci va intreb si pe voi, ati avut probleme de genu? Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..da unele au si brief mare altele nu...Nu as sti sa iti explic care e regula anume..In schimb cele care au doar brief mic au si un certificat de origine de la producator cu absolut toate datele tehnice ale motorului! Cu acel certificat si briful mic nu ar trebui sa fie nici o problema la inmatriculare! Am adus destule, ca si transportator, asa ca stiu ce zic (Bucuresti,Constanta).. Daca tu ai doar contractul de vanzare si brieful mic...poate fi complicat si cu dureri de cap....La aceasta intrebare ar trebui sa iti raspunda cel care a cumparat/adus motorul ! El ar fi trebuit sa stie exact ce acte trebuie pentru a nu avea dureri de cap ! Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Cristi Nazarov a spus:

Salut..da unele au si brief mare altele nu...Nu as sti sa iti explic care e regula anume..In schimb cele care au doar brief mic au si un certificat de origine de la producator cu absolut toate datele tehnice ale motorului! Cu acel certificat si briful mic nu ar trebui sa fie nici o problema la inmatriculare! Am adus destule, ca si transportator, asa ca stiu ce zic (Bucuresti,Constanta).. Daca tu ai doar contractul de vanzare si brieful mic...poate fi complicat si cu dureri de cap....La aceasta intrebare ar trebui sa iti raspunda cel care a cumparat/adus motorul ! El ar fi trebuit sa stie exact ce acte trebuie pentru a nu avea dureri de cap ! Stima.

Multumesc pentru raspuns! o sa incerc sa sun mai intai la drpciv sa intreb daca pot sa inmatriculez si eventual sa vad ce imi zic. Pe langa brief mic mai am o carticica pe care scrie "TUV-GUTACHTEN" dar nu stiu daca ma ajuta la ceva.

Deoarece DRPCIV-u nu raspunde de niciun fel, o sa ma duc asa si aia e. Am vorbit cu vanzatoru si mi-a zis ca nu are cum sa fie probleme ca 90% din motocicletele din germania n-au brief mare si ca pe certificat e trecut ceva "ezf" si mi-a zis ca "tuv-gutachten", carticica aia e certificat de conformitate. Sper sa fie bine ca deja cu birocratia de la noi n-ai cum s-o dai. In alte tari inmatriculezi masini in maxim o saptamana, la noi daca e prima oara cand inmatriculezi ceva e greu, foarte greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Update, am reusit sa o inmatriculez, politistul de la inmatriculari m-a crezut si nu mi-a mai cerut nimic. Pentru cei curiosi am avut urmatoarele acte:

- Contract de vanzare-cumparare stampilat de primarie

- Talon ( Brief Mic ) + copie

- CIV RAR + copie 

- Certificat de Autenticitate tot de la RAR

- Asigurare RCA + copie

- O declaratie pe proprie raspundere ca a fost transportata motocicleta pe platforma ( Eram pregatit cu ea, dar nu i-am mai dat-o crezand ca nu mi-o cere si pana la urma mi-a cerut-o )

- Cererea de inmatriculare ( cred ca se poate completa si la politie, dar o aveam facuta deja ) 

 

A durat in total 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Câteva aspecte:

-90% din motocicletele de 125 ar putea veni din Germania doar cu brief mic, deși eu am ADUS una din 5 în situația asta !! Restul, trebuie obligatoriu sa vina cu ambele brief-uri!!

-declaratia pe proprie răspundere de transport moto poate fi înlocuită de Cmr, în cazul în care este adusa de un transportator!! Acesta,Cmr-ul,  trebuie sa prezinte în clar datele de identificare ale firmei de transport si stampila! Documentul Cmr se eliberează de către transportator, nu trebuie sa umblați după el în prealabil!!

Din câte știu, fără declarație sau Cmr nu se poate inmatricula.

- în alte tari,Germania de exemplu, o înmatriculare auto/moto durează cel mult 30 de minute!! Și asta intr-o singura locație, primaria de oraș!

Stima.

Editat de Cristi Nazarov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Hyper23 a spus:

Update, am reusit sa o inmatriculez, politistul de la inmatriculari m-a crezut si nu mi-a mai cerut nimic. Pentru cei curiosi am avut urmatoarele acte:

- Contract de vanzare-cumparare stampilat de primarie

- Talon ( Brief Mic ) + copie

- CIV RAR + copie 

- Certificat de Autenticitate tot de la RAR

- Asigurare RCA + copie

- O declaratie pe proprie raspundere ca a fost transportata motocicleta pe platforma ( Eram pregatit cu ea, dar nu i-am mai dat-o crezand ca nu mi-o cere si pana la urma mi-a cerut-o )

- Cererea de inmatriculare ( cred ca se poate completa si la politie, dar o aveam facuta deja ) 

 

A durat in total 2 saptamani.

Corect.

Cand am adus si eu lui fii-miu moto de 125 cc, am avut aceeasi problema. In Germania motocicletele pina in 125 cc se numesc motociclete usoare si nu au CIV.

Stiau si cei de la inmatriculari doar ca neexistand o procedura in acest sens, trebuiau sa trimita o solicitare in Germania la care sa primeasca un raspuns oficial ca nu are CIV.

Si a durat tot asa vreo 2-3 saptamani.

Banuiesc ca nici acuma nu au alta procedura decat cea a confirmarii din DE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...