Sari la conținut

pareri armura moto / magazin


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Caut o noua armura moto pt oras. Din multitudinea de variante, am ajuns la o'neall madass, care este disponibila la un pret ok la magazinul de mai jos.

Intrebari:

  1) stie cineva magazinul? ceva pozitiv sau negativ despre el?

  2) stie cineva sa imi spuna ce e cu modelul albastru al armurii? doar la magazinul asta il gasesc, e mai ieftin decat cel gri, doar ca nu scrie "madass moveo" ci "madass" si atat pe el; da, ar trebui sa intreb la magazin, doar ca fix saptamana asta magazinul e in concediu

 

Multumiri anticipate :)

 

https://www.drbike.ro/?match=all&subcats=Y&pcode_from_q=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&q=madass&dispatch=products.search&security_hash=8028a9adea8e13a855061703d6c47c73

 

 

P.S. armura veche este asta, doar ca i-a cedat fermoarul si prefer una noua in acelasi stil cat de cat:

 23991476_armuramoto.thumb.jpg.d68effc9766928ec4eef4704c3e2673b.jpg

 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e,dar pe canicula e cea mai buna geaca mesh.Si eu folosesc de ani de zile armura de enduro cand e cald in oras. :)

 

 

@XaeL,de ce nu mergi la croitor sa-i schimbi fermoarul?Daca in rest e ok,nu vad de ce ai cumpara alta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, Kristian K said:

Asa e,dar pe canicula e cea mai buna geaca mesh.Si eu folosesc de ani de zile armura de enduro cand e cald in oras. :)

@Ribo

M-am tot gandit si la geaca mesh. Prefer armura. Obisnuinta probabil. N-am avut geaca mesh pana acum, poate ca va fi o revolutie si o revelatie cand imi iau dar asta nu se va intampla tura asta. Plus ca la armura protectiile sunt mai mari decat la geci si nici nu trebuie sa stau sa le caut pe net (mai precis, magazinele din tara care vand rev'it airwave 3 nu au la vanzare si protectia de spate, cel putin cf site-urilor lor)

 

 

 

 

P.S. daca s-ar putea si niste pareri despre produsele si magazinul din link................. pretty please

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, XaeL a spus:

@Ribo

M-am tot gandit si la geaca mesh. Prefer armura. Obisnuinta probabil. N-am avut geaca mesh pana acum, poate ca va fi o revolutie si o revelatie cand imi iau dar asta nu se va intampla tura asta. Plus ca la armura protectiile sunt mai mari decat la geci si nici nu trebuie sa stau sa le caut pe net...

M-am exprimat gresit:cea mai buna geaca mesh pe canicula e armura. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat acum geaca de tip denim/jeans cu protectii moto. Si pare foarte buna pe vremea calda. Clar transpiri dar mai putin ca la o geaca clasica textila sau chiar ca la armura. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place armura ca ma ventilez insant,fata de orice geaca.Le-am cam testat pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Kristian K said:

 

@XaeL,de ce nu mergi la croitor sa-i schimbi fermoarul?Daca in rest e ok,nu vad de ce ai cumpara alta. :)

am cumparat-o deja SH si tavalita un pic de posesorul anterior, are unele urme de uzura pe ici pe colo, o am de ceva timp, nu am 1000% incredere intr-un nou fermoar, parca as vrea ceva nou etc  :)

 

41 minutes ago, Kristian K said:

M-am exprimat gresit:cea mai buna geaca mesh pe canicula e armura. :)

Am inteles; era mai mult un raspuns catre Ribo cu tot cu quote din ce ai zis tu (ca argument suplimentar)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am priceput.Tot asa e si a mea,cu eczeme de legheleu si asfalt,daa' nu renunt la ea,are farmecul ei.

Ca te-ai plictisit de ea,e alta treaba.

Ce marime porti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, Kristian K said:

Am priceput.Tot asa e si a mea,cu eczeme de legheleu si asfalt,daa' nu renunt la ea,are farmecul ei.

Ca te-ai plictisit de ea,e alta treaba.

Ce marime porti? :)

180cm, 90kg. Habar nu am marimea cf tabelului de marimi. La tricouri port M - L - XL depinde de marca :) De asta si vreau sa probez intr-un magazin fizic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre armura moto pe oras(si eu o iau in calcul) dar iti pot spune cu mana pe suflet ca, casca de MX pentru oras face toti banii, ventilatie cat cuprinde dar si zgomotul e pe masura. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar ce mi am comandat fox titan, asta... ultimul model, am probat si bionic de la AS, dar e net superioara fox. protectiile stau exact unde trebuie si se regleaza foarte repede, fara scaiuri sau capse si alte prostii care se dezintegreaza in scurt timp

eu am ~1.76 si 85 kg, constructie fara burta si mi vine perfect M, la fox si AS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Versiunea "readers digest" - geaca full mesh ce iti place ca design + mesada de vant a ei sau folosita de la alta geaca. Armura este "unappropiate" pe strada, ca sa vorbesc pe nas dar inca politicos.

 

Short story long: 

Dpmdv departamentele de R&D ale fabricantilor de geci si armuri stagneaza imaginativ mai ceva ca producatorii de motociclete japoneze:

Unde o nimeresc la calitatea designului (anumite modele Tucan Urbano, Revit, Dainese, ba chiar si Spidi) o dau in bara fatal cu protectiile. Fie sunt prea mici, fie sunt depasite total din pdv al materialelor folosite si ale proprietatilor acestora. 

La "asa nu" Spidi si apoi Dainese conduc detasat - plastic rigid din anii 90, zero aerisire si zero flexibilitate sau absorbtie.

 

Singurele protectii care conteaza in 2021 sunt D30-urile Air folosite masiv de cei de la Rukka sau similare - adica protectie level 2, cauciuc ce absoarbe socul + model de design cu perforatii masive.

Klim cred ca mai folosesc D30, Touratech si Revit parca, dar scriu din memorie. 

Restul protectiilor, fara nici o exceptie, dpmdv, sunt irelevante pentru echipamente de vara.

Degeaba ai o geaca super faina ca design si super ventilata daca:

- in caz de impact nu esti deloc protejat sau

- protectiile nu respira (in special cea spate). 

 

Trecand la armuri - sunt greu de imbracat si dezbracat, te coci in ele fiindca sunt mulate pe corp (eu nu sunt adeptul echipamentelor ce nu lasa strat de aer intre ele si piele) si nu sunt gandite pentru cazut la viteze si dinamica de accident urban (cum a spus si Goe, se deplaseaza la accidente serioase, pe sosea).

Au mesh la interiorul protectiilor (mai ales la coate). Daca te imprastii serios imbracat in ele s-ar putea sa scapi si tu de bucati de mesh rupte de prin piele la fel cum am scapat eu dupa o tranta serioasa - odata cu zgaiba. De vis. 

Sunt pentru tranta serioasa dar fara repetitie (proptit in copac, in pietre, contact cu solul) si contin atat de multe plastice (vezi Leatt 5.5, desi nici el full) fiindca la enduro/rally fortezi limitele si te lovesti cel putin o data per iesire. Asa ca renteaza sa te coci in ea ca gandacul si sa o speli dupa fiecare iesire. 

Pe langa ca au un miros ceva de vis, acumuleaza f mult praf in cotloanele plasticelor. Din cauza asta sunt purtate cu bluza peste pe coclauri si din cauza asta orice sportiv serios are minim 2-3 bluze. 

In off-road echipamentul incomod si ud este cam norma fiindca muncesti non stop si nu te gandesti la comfort. Vrei doar sa fii intreg dupa ce pici. Din cauza asta nu te intereseaza protectia de gat, platosa, pantalonii scurti cu protectii, ortezele si cizmele de min 3 kg perechea. 

Pe sosea vrei sa fii relaxat, comod, sa nu simti echipamentul pe tine si sa te concentrezi la peisaj, la placerea condusului sau la inamicii ce vin constant spre tine, neinvitati.

La off nu ai nici un "inamic" pe traseu. Acolo ai doar teren liber pentru dezlantuit limitele mintii si glandelor. 

 

 

Spidi au avut o tentativa geniala la nivel conceptual cu MultiTech Armor Evo.

Problemele serioase cu Spidi ar fi 2:

- Echipamentele Spidi arata horror pe cei ce nu sunt modele la casa de moda Venus

- Protectiile lor sunt aceleasi de pe vremea lui Banica Senior

- Indiferent pentru ce geaca de vara ai opta, dai 200 si ceva de euro dupa care trebuie sa scoti toate protectiile. Si te opresti la 200 si ceva de euro daca ai protectii bune sa bagi in ea. Daca nu, inca 100-150-200 euro.  

 

Rukka au avut o tentativa cu AirAll si AirStretch. Este o cordura respirabila, nu mesh. 

La 42 de grade + UV daca nu esti pe autostrada, poti sa o uiti. 

 

Revit Airwave da. Tornado nu merita banii. Eclipse si similare - ieftine si se vede la maneci, guler, etc, etc

Dainese - Air Frame D1 Tex. Restul mi s-au parut "ieftine" sau prea dedicate sport. Dinamica Air D Dry este o geaca superba dar nu pentru 35+. 

Tucano Urbano are niste geci full mesh ff faine ca desing. Am returnat Router din cauza protectiilor de umeri prea mici si pe care nu le-am putut inlocui cu ceva mai serios (buzunar mic). Doi la mana - putin cam largi/flimsy gecile lor, per ansamblu. Asta si pentru ca sunt conceptual gandite pentru maxi scutere. 

Segura si inca ceva branduri frantuzesc (Helstons si cred ca Furygan?) mai aveau niste gezi mesh faine, dar nu era pt mine designul

Macna sunt un brand ce vine tare din spate dar au pe ici pe colo niste scapari de design/ergonomie est-european ce omoara toata bucuria.

 

Daca tii musai sa mergi pe "armura" - bluza + Forcefield Ex-k Harness Adventure (scapi de plasa aferenta, desi nici modelul aceasta nu este f respirabil la nivelul protectiilor). Mai arunca un ochi si pe site-ul lor. Poate ti se par interesante restul produselor. 

 

 

P.s. - Cu gecile mesh inca este simplu. Interesant este cand incerci sa gasesti pantaloni mesh.

 

Fiindca nu mai pot edita pomana: 

- Tine cont si de faptul ca plasa ce tine elementele armurii la un loc nu are nici o proprietate abraziva serioasa in caz de impact prelungit cu asfaltul.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, _Raul_ a spus:

La "asa nu" Spidi si apoi Dainese conduc detasat - plastic rigid din anii 90, zero aerisire si zero flexibilitate sau absorbtie.

La Dainese nu sustin ceea ce spui, da protectiile sunt rigide dar, pe aerisire stau foarte bine, flexibilitatea nu mi-a pus probleme niciodata iar despre absorbtie isi fac treaba la mare arta. M-am tavalit de 2 ori cu geci diferite de la Dainese(un mesh care e lux vara si o geaca mai groasa din cordura) si din ambele am iesit fara zgarieturi atat eu cat si gecile. In comparatie cu AStars protectiile sunt mai rudimentare si nu sunt vreun material fancy termo care se muleaza dupa postura corpului dar sunt mult mai usoare, care ofera mai multa protectie nu pot spune pentru ca nu m-am tavalit cu cea AStars si sper nici sa nu aflu. Parerea mea e ca Dainese e top si am 2 trante care confirma cele spuse mai sus. Asfalt uscat ✌

Acum 9 ore, _Raul_ a spus:

Singurele protectii care conteaza in 2021 sunt D30-urile Air 

Vezi ca AStars au protectii mai bune decat d3o tot ventilate plus spatele in versiunea top mai are o smecherie cu "crumple zone" care mai disipa socul initial pana sa ajunga la protectia propriu zisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 25.08.2021 la 10:31, Aion2014 a spus:

La Dainese nu sustin ceea ce spui, da protectiile sunt rigide dar, pe aerisire stau foarte bine, flexibilitatea nu mi-a pus probleme niciodata iar despre absorbtie isi fac treaba la mare arta. M-am tavalit de 2 ori cu geci diferite de la Dainese(un mesh care e lux vara si o geaca mai groasa din cordura) si din ambele am iesit fara zgarieturi atat eu cat si gecile. In comparatie cu AStars protectiile sunt mai rudimentare si nu sunt vreun material fancy termo care se muleaza dupa postura corpului dar sunt mult mai usoare, care ofera mai multa protectie nu pot spune pentru ca nu m-am tavalit cu cea AStars si sper nici sa nu aflu. Parerea mea e ca Dainese e top si am 2 trante care confirma cele spuse mai sus. Asfalt uscat ✌

Vezi ca AStars au protectii mai bune decat d3o tot ventilate plus spatele in versiunea top mai are o smecherie cu "crumple zone" care mai disipa socul initial pana sa ajunga la protectia propriu zisa.

 

Eu am un 3 sezoane textil si o geaca de piele de la Dainese. Tot zic ca imi fac timp sa schimb protectiile alea cu ceva decent. Dupa care tot zic ca le vand si o las balta. Nu imi plac deloc vara. Astea sunt

dainese-wave-d1-g1-nero.thumb.jpg.1eac0363a9c313bb20f9c8d148344e80.jpg

 

Cum arata protectiile AStars? (Prea multe rezultate contradictorii la un GSearch dupa L2 Astars backprotector).

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt tot pro geaca mesh de calitate. Crerd ca armurile la care te uiti nici nu sunt certificate pentru utillizare pe strada. La o raschetare pe asfalt, se dezintegreaza si faci buba. 

VEzi si la fortnine, are un episod recent cu echipament de vara, si recomanda o armura misto, ventilation vs safety ii zice. si are D30 plus kevlar :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 26.08.2021 at 14:43, Adrian M. said:

 

VEzi si la fortnine, are un episod recent cu echipament de vara, si recomanda o armura misto, ventilation vs safety ii zice. si are D30 plus kevlar :D

 

Are "decat" un an episodul :)

dar ms, a fost interesant de urmărit 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mi-a venit armura aseara. 

Na, ca a venit coletul in aceeasi zi in care am primit si mail ca se amana pt 2022 RoadBook Adventure Challenge, asta este un detaliu pentru tipicari 😅.

Ce vroiam sa zic e ca nu stiu cum m..tii iei o sa ma descurc cu ciorapul asta de dama pe mine la enduro/rally. Lycra peste tot adica.

Pe strada nu as purta-o nici pe bani. 

 

Acum 10 ore, Aion2014 a spus:

asa arata, iar denumirea este nucleon kr-1i. las atasat si un video cu explicatii.... 

 

 

Multumesc frumos. O sa tin cont de asta. 

Stiu ca am vazut acum cateva zile o geaca mesh foarte faina de la AS.

Daca oi schimba macazul in materie de marca, marca sa stiu ce sa pun pe sub. ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...